Moja mroczna Vanesso

Moja mroczna Vanesso

przeczytanych książek 904 napisanych opinii 769

Nie mogłam się oderwać

Nie mogłam się oderwać

Świetna, niepokojąca, wgniatająca w fotel książka. Nie raz sprawiła, że robiło mi się niedobrze, gdy uświadamiałam sobie, że jako 15-letnia dziewczyna prawdopodobnie również czułabym się wybrana, wyjątkowa, gdyby podziwiany nauczyciel okazywał mi podobne zainteresowanie. Powieść wspaniale prezentuje, jak wygląda grooming i wykorzystanie młodej osoby, jak niejednoznaczne potrafią być to sytuacje, kiedy zmanipulowana osoba czuje, że przecież sama tego chciała i na wszystko się zgadzała. Była to trudna lektura, ale na pewno zostanie ze mną na długo.

Moja mroczna Vanesso jest książką bardzo, bardzo mroczną. Historia bohaterki, jej przemyślenia i zachowania oraz to, jakie ma podejście do całej sytuacji sprawiają, że nasza relacja z Vanessą jest niejednoznaczna - trochę współczujemy całej tej sytuacji, z drugiej strony w pewnych momentach zastanawiamy się, czy ona naprawdę była ofiarą.
Bardzo dobrze są opisane sytuacje intymne - czytelnik wie, że one tam są, jednak opisy nie są tak drastyczne.
Pomimo tego, że miałam noc na ułożenie swoich myśli dotyczących tej książki, to nadal ciężko cokolwiek mi o niej powiedzieć. Myślę, że warta przeczytania, chociaż jeśli ktoś jest wrażliwy na takie sytuacje to nie wiem, czy ta lektura będzie dobrym wyborem.
Na pewno przed przeczytaniem Vanessy, poleciłabym zaznajomić się z "Lolitą" Nabokova, jako że w tej książce jest dużo nawiązań do niej.
Ja osobiście polecam, chociaż tak mi takie książki mieszają w głowie, że nigdy więcej po nie nie sięgnę.

Bardzo dobrze są opisane sytuacje...

Naprawdę dobry debiut literacki, wprowadzający do dyskusji o groomingu bardzo istotną perspektywę ofiary, która nie jest w pełni świadoma wyrządzonej jej krzywdy. To nie jest prosta przeprawa ze względu na tematykę, ale styl autorki jest na tyle lekki jak to tylko możliwe w tego typu historii, przez co naprawdę dobrze się to czyta. Mocno doceniam fakt, że sceny wykorzystania seksualnego zostały na tyle zaznaczone, żeby czytelnik wiedział co się dzieje, ale jednak jest tutaj sporo wyczucia, które sprawia, że nie jest się odrzuconym od przedstawianych scen mimo, że nie jest to przyjemna lektura.

„Ona mnie tak bardzo irytowała. Jak była z nim to myśli jedno, a potem drugie.”

I tak bym napisała gdybym nie doczytała do końca książki.
Bo to czemu to robiła, nie mogę powiedzieć ze całkowicie ją usprawiedliwia ale daje trochę inny obraz jej osoby i sposobu w jaki radziła sobie z tym “mrokiem”
Okrutna i realistyczna historia kobiety która doświadczyła w swoim życiu ogromnej krzywdy jako młoda dziewczyna i całe dorosłe życie próbowałam sobie z tym poradzić, chociaż bardzo to się odbiło na jej postrzeganiu świata.

Jednak mimo wszytsko, ciężko mi się ją czytało, nie tylko ze względu na tematykę.
Chyba przez styl pisania lub sposób opisania postaci całość mnie słabo zaangażowała i raczej nudziła.

Chociaż te ostatnie 100 stron naprawdę uderza. Ja dopiero wtedy zrozumiałam sposób ochrony głównej bohaterki przed tymi wydarzeniami.

Mocna i ważna lektura, która pozostawia po sobie taką pustkę i niepokój.
Mam totalny miszmasz emocjonalny względem tej książki, ale polecam jak lubicie takie obyczajowo psychologiczne pozycje

„Ona mnie tak bardzo irytowała. Jak była z nim to myśli jedno, a potem drugie.”

I tak bym napisała gdybym nie doczytała do końca książki.
Okrutna i realistyczna historia kobiety która doświadczyła w swoim życiu...

„Moja mroczna Vanesso” to poruszająca powieść, która zdecydowanie nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych.
Jest to psychologiczna przeprawa przez wewnętrzne rozterki Vanessy, która mimo upływu lat nie jest w stanie otrząsnąć się z traumy, którą zafundował jej nauczyciel, co więcej sama przed sobą nie do końca przyznając, że została skrzywdzona.
Jest to pozycja skłaniająca do refleksji i ukazująca jak łatwo można manipulować młodymi ludźmi, a momentami autorka manipulowała również samym czytelnikiem powodując wewnętrzny rozłam i można bardzo łatwo pogubić się we własnych spostrzeżeniach.
Ponadto mamy świetne wykreowanych bohaterów, naturalne dialogi i genialnie opisaną relacje, która nigdy nie miała prawa mieć miejsca - dziewczynki z podstarzałym facetem.

Wydarzenia poznajemy w dwóch płaszczyznach czasowych, kiedy nasza bohaterka jest w liceum i dzieje się cała „akcja” i później po latach ukazując jaki wpływ miały na nią te wydarzenia, a to wszystko pisane pięknym językiem. Autorka bardzo dobrze opisuje uczucia Vanessy i emocje jakie nią targały balansując na granicy dobrego smaku, ale umówmy się cieżko pisać o pedofilii w sposób autentyczny nie wzbudzając momentami obrzydzenia. Jednak spokojnie, nie chodzi tu absolutnie o sceny erotyczne, bo tych jest naprawdę jak na lekarstwo, a o samą relację między nauczycielem, a uczennicą, która po prostu jest obrzydliwa.

Niestety ale myślę, że ze względu na tematykę nie jest to książka dla każdego i co wrażliwsi czytelnicy mogą mieć problem ze skończeniem jej, ale na pewno zainteresuje osoby lubiące mocno rozwinięte tło psychologiczne.
Niemniej lektura tej książki gwarantuje rollercoaster emocji, niestety tych negatywnych, bo od złości przez smutek czy współczucie.

Jest to pozycja...

„Moja mroczna Vanesso” to książka miażdżąca.

Nie wystawię jej oceny, po prostu nie potrafię.

„Moja mroczna Vanesso” to książka miażdżąca.

Nie wystawię jej oceny, po prostu nie potrafię.

Poruszająca powieść. Główną bohaterką jest Vanessa, która jako nastolatka weszła w związek z nauczycielem. No właśnie, weszła w związek czy została wykorzystana? Jako dorosła kobieta, w czasach MeeTo, próbuje znaleźć odpowiedź. To bardzo ważna powieść, bo ukazuje, że pomimo wielu niuansów, sprzecznych emocji, pomimo nastoletniego zakochania taki "związek" nie może być dobry. Taka relacja zawsze jest wykorzystaniem i będzie miała wpływ na dalsze życie młodszej strony, zwłaszcza to uczuciowe. Gorąco polecam, skłania do refleksji.

Tę książkę kocham i nienawidzę. Były momenty, że wciągała mnie bez reszty i takie, w których chciałam ją wyrzucić. Tytułowa bohaterka momentami była tak zaślepiona w swoim nauczycielu Strane'ie (ciągle tłumaczyła jego zachowanie),tak nieracjonalna i niedająca sobie pomóc, że powodowało to mój gniew. Moja wysoka ocena jest za to, że uwielbiam gdy literatura wywiera we mnie tak różnorodne emocje, do tego styl autorki jest niesamowity - dogłębnie pokazuje uczucia Vanessy, ma się wrażenie, że poznajemy ją całą, aż trudno uwierzyć, że jest ona postacią fikcyjną.
Tematyka książki bardzo trudna i łatwo też przekroczyć granicę dobrego smaku. Często miałam wrażenie, że autorka balansuje na krawędzi, że w danej sytuacji posunęła się za daleko. Zakończenie daje mi lekki niedosyt, bo przecież czeka się że zło w jednoznaczny sposób "przegra", ale należy pamiętać, że to nie jest sztampowa historia. Bardzo polecam, dla mnie to była niesamowita uczta literacka

Minęła już chwilka, odkąd przeczytałam ostatnią stronę książki MOJA MROCZNA VANESSO. Długo przymierzałam się do lektury tego tytułu. Słyszałam o nim sporo dobrego, jednak nie spodziewałam się, że wywrze na mnie takie wrażenie i to dopiero po paru dniach.

MOJA MROCZNA VANESSO Kate Elizabeth Russell od wydawnictwa Otwartego to nie jest łatwa książka. Główna jej bohaterką jest Vanessa, dorosła kobieta, która nie może uporać się ze swoim życiem. Ciągnie się za nią widmo wydarzeń z okresu nastoletniego, ciągnie się za nią relacja z człowiekiem, która nie powinna mieć miejsca. Chodzi o relację z dużo starszym nauczycielem, relację, której nastolatka sama chciała i usilnie w nią wierzyła. Nie definiowała tego inaczej, niż słowem miłość. Jednak dorosła Vanessa zostaje zmuszona jeszcze raz na to spojrzeć - przez inne kobiety, które proszą ją o wsparcie, a także przez niego samego.

Po zakończeniu książki napisałam Wam na stories, że brakowało mi moich własnych emocji podczas czytania i tak właśnie było. Ale nie mogę zaprzeczyć, że na długo cała ta historia we mnie pozostanie. Czytałam ją dość długo, a więc miała ona czas, by we mnie wsiąknąć. Nigdy nie zapomnę niektórych opisów, nigdy nie zapomnę tych desperackich nastoletnich odczuć. Ta książka wsiąka w czytelnika, naznacza go. Jest bolesna, jest traumatyczna, jest warta przeczytania. Pokazuje, jak niektóre relacje nie powinny wyglądać — relacja z rówieśnikami, z rodzicami, relacja z nauczycielami znacznie starszymi.

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam kawał bolesnej, mrocznej, dobrej lektury!