Księga bezimiennej akuszerki

Okładka książki Księga bezimiennej akuszerki Meg Elison Patronat LC
Okładka książki Księga bezimiennej akuszerki
Meg Elison Wydawnictwo: Rebis Cykl: Droga donikąd (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Jak urodzić nowy świat

Link do recenzji

1916 14 296

Świat umiera. Za sprawą niezidentyfikowanego wirusa ludzie, a przede wszystkim kobiety chorują i giną masowo. Nieliczni co przeżyli chorobę błąkają się po świecie próbując się odnaleźć. Jak będą wyglądać losy ludzkości, w której większość stanowią mężczyźni a nieliczne kobiety nawet jak zajdą w ciąże to szanse na urodzenie żywego dziecka są zerowe?

Mam mieszane uczucia do tej książki. Początek wydawał mi się bardzo mdły, sztucznie brzmiące dialogi, fabuła i opisy też jakieś takie na siłę.. A później utwór mnie wciągnął. Lekkie pióro autorki, które z biegiem historii opowiadało coraz ciekawej i lepiej, sprawiło, że sprawdziłam czy w mojej bibliotece nie ma reszty części tej historii. Początek może zniechęcić, ale ja polecam przetrwać to i dać się w ciągnąć w ten świat.

Mam mieszane uczucia...

Księga bezimiennej akuszerki” Meg Elison

Książka została wydana po raz pierwszy w 2014 roku. W Polsce trafiła do księgarń we wrześniu 2020 roku. Autorka dostała za nią nagrodę w dziedzinie science fiction.

Pandemiczna gorączka, która zbiera śmiertelne żniwo głównie pośród kobiet i dzieci, panika, szczepionka w fazie testowania.

Męskie gangi handlujące przetrzymywanymi nielicznymi kobietami, kobiety tworzące roje, w których mężczyźni - trutnie są całkowicie im oddani, głoszenie słowa Bożego jako pretekst do pozbycia się młodej męskiej konkurencji. ODCZŁOWIECZENIE.

Przetrwanie za wszelką cenę, desperackie próby ratowania ludzkiego gatunku, tworzenie nowych miejsc do godnego bytowania. UCZŁOWIECZENIE.

Czy to jeszcze sience fiction, czy może już dystopijna, pesymistyczna wizja przyszłości wynikająca z rzeczywistości?

Każdy ma prawo do swojej własnej interpretacji teraźniejszości i swojej własnej wizji przyszłości. Każdy ma prawo pytać. Każdy ma prawo mieć wątpliwości. Bez narzucania innym swojego zdania.

Księga bezimiennej akuszerki” Meg Elison

Męskie gangi handlujące...

Autorka łamie schematy, jej styl jest dynamiczny i obrazowy, a co najważniejsze jej historia jest prawdziwa, brutalna, szczera, wrażliwa i bardzo dobra! Pierwsza książka, jaką przeczytałam w 2022 - strzał w dziesiątkę.

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić to może do emocji, jakie (nie)wzbudza główna bohaterka. Mianowicie, dla mnie było jej za mało. Nie poznałam jej tak jak innych bohaterów.

Polecam. 10/10

2089

"Księga Bezimiennej Akuszerki" to moja kolejna w tym roku historia z gatunku post-apo. Ale jakże inna od poprzedniej przeze mnie przeczytanej. Tu widać światełko człowieczeństwa nawet a apokaliptycznym świecie, tam nie było.
Bezimienna położna przemierza USA dotknięte epidemią dziwnej choroby. Choroby, która zabija niemalże wszystkich, ale głównie dzieci i kobiety. Świat, w którym liczba kobiet drastycznie się zmniejszyła, w którym nie rodzą się żywe dzieci, w którym wszyscy próbują przeżyć idąc na południe.... I w tym wszystkim nasza bezimienna akuszerka....

„Jakim cudem nigdzie nie ma wody? – Czuła, że gdera. – Przez panikę […]. Ludzie wpadają w panikę, kiedy słyszą złe wiadomości. Jak są w sklepie, to kupują papier toaletowy, wodę i broń […]”

Mówi Wam to coś? Przypomina może nie tak dawną covidową panikę, kiedy ludzie bili się w sklepach o rolkę papieru toaletowego?

„Księga bezimiennej akuszerki” nie mogła trafić na lepszy moment i chyba już wiem, dlaczego nie przeczytałam jej wcześniej. Coś mi mówiło, jeszcze nie teraz, ta książka czekała już tak długo, że może sobie jeszcze troszeczkę poczekać. Aż przyszedł ten dzień, kiedy stwierdziłam, ok - twoja kolej 😊 I to była dobra decyzja, trafiona w punkt. Odpowiedni czas, nastrój, wreszcie otaczająca nas rzeczywistość - wszystko to sprawiło, że „Księgę…” przeczytałam w mig i utożsamiałam się z bohaterką oraz czasem, w którym przyszło jej funkcjonować.

„Zasnęłam, kiedy świat umierał, obudziłam się, kiedy świat już umarł”.

Tytułowa akuszerka, której prawdziwego imienia niedane jest nam poznać, budzi się w świecie niemalże pozbawionym kobiet. Pandemia zabiła mnóstwo osób, niestety dotknęła głównie kobiet i dzieci. Każda ciąża to śmierć dla matki, dziecka bądź obojga. Zdarza się, że kobieta przeżyje, dziecko nigdy. W tym świecie, gdzie przetrwało wielu mężczyzn, natomiast kobiet mała garstka, te traktowane są jak towar. Komu uda się zdobyć kobietę staje się jej właścicielem. Robi z nią, co chce, kiedy chce i jak chce. Akuszerka, wędrując przez kraj, stara się odnaleźć swoje miejsce w post apokaliptycznej rzeczywistości, pomóc tym nielicznym, ocalałym kobietom. Aby to zrobić, musi najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. A kto jest bezpieczny w tym świecie? Tylko mężczyzna. Tak więc w męskim przebraniu próbuje uratować choćby cząstkę znanego jej świata, spisując wszystko w prowadzonym przez siebie dzienniku.

„Księga bezimiennej akuszerki” określana jest jako „Opowieść Podręcznej” w świecie postapo. Coś w tym jest. Chociaż według mnie nie chodzi tu o porównanie bohaterek, raczej o klimat towarzyszący obu powieściom, przedmiotowy sposób traktowania kobiet, przemoc, złość, nienawiść i ta specyficzna, duszna atmosfera. Obie pozycje weszły mi głęboko do krwiobiegu i długo w nim pozostaną.
Polecam ten tytuł Waszej uwadze.

„Księga bezimiennej akuszerki” nie mogła trafić na lepszy...

Książka z ogromny potencjałem, który niestety nie został w pełni wykorzystany. Brak mi było celu, do którego dążyła.

Postapokaliptyczny świat, w którym ludność zostaje zdziesiątkowana przez tajemniczą chorobę. Umierają głównie kobiety i dzieci. Te pierwsze muszą walczyć o każdy dzień przetrwania, zdane często tylko na samą siebie. Brutalność, strach, samotność, śmierć.

Niestety niewiele tu z „Opowieści podręcznej”, do której tak chętnie odnoszono się na okładce.

Po tygodniu od przeczytania niestety obraz coraz bardziej się rozmywa, więc obawiam się, że za kilka miesięcy nie będę już zbyt wiele o niej pamiętać.

Mało akuszerowania, więcej pielęgniarstwa i walki o przeżycie. Zbiór historii osób walczących o przetrwanie w nowej, postapokaliptycznej rzeczywistości spisany oczami tytułowej akuszerki.

Według mnie bardzo dobra książka. Księga bezimiennej akuszerki poza "Opowieściami Podręcznej" przypomina również nieco "Drogę" McCarthy'ego.

Ta książka jest mocna i dosadnie pokazuje nam, że w ekstremalnie trudnych czasach ciężko znaleźć porządnych ludzi, a pierwotne instynkty przetrwania biorą górę nad człowieczeństwem. Główna bohaterka przebiera się za mężczyznę i unika ludzi, by móc dalej żyć.

Gwałty i niewolnictwo kobiet są na porządku dziennym i mimo upływających lat ludzie nadal liczą, że któreś z dzieci urodzi się zdrowe. Co skutkuje tym, że jest jeszcze coraz  mniej kobiet. To nie jest postapo z nadzieją w tle, świat nieustannie zmierza w kierunku wymarcia, ale jak to mówią to właśnie nadzieja umiera ostatnia.

Dla fanów gatunku polecam i proszę nie myśleć, że łagodna i pastelowa okładka to i środek taki sam. Ja tak myślałam i się zdziwiłam, ale w pozytywną stronę, że to takie mocne.

Świetna książka, niezwykle wciągająca, poruszająca, zapadająca w pamięć. Osadzona w czasach po katastrofie biologicznej (ludzkość prawie wyginęła na skutek tajemniczego wirusa), gdzie zaczynają rządzić zwierzęce instynkty. Główna bohaterka, by przetrwać, musi żyć w męskim przebraniu, ukrywać się i podejmować trudne decyzje, związane także z zabijaniem. Autorka pokazała, jak trudna jest samotność, jak człowiekowi potrzeba kontaktu i bliskości z drugim człowiekiem, ale jednocześnie jak czasem trudno o to, gdyż drugi człowiek w obliczu zagrożenia staje się wrogiem. Cieszę się, że mimo przytłaczającej i trudnej fabuły, ostatecznie książka daje nadzieję. Bardzo polecam!

Miks "Opowieści podręcznej" i "The walking dead" w jednym? Jestem za!
***
Książkę odsłuchałam sobie w audiobooku, który swoją drogą, jest świetnie nagrany. Lubię wszelkie tematy, które poruszają kwestie przyszłości, ewentualnej apokalipsy, załamania porządku świata. Zawsze intrygowała mnie wizja tego, jak ludzie zachowywaliby się w sytuacjach bez wyjścia, w sytuacji kiedy nie mogą mieć tego o czym pragną. Główna bohaterka po pewnym czasie budzi się ze śpiączki. Świat, który zastaje nie jest już tym, który znała. Na skutek tajemniczej gorączki na całym świecie umarło bardzo wielu mężczyzn i niemalże wszystkie kobiety oraz dzieci. Ciąża wydaje się być wyrokiem śmierci, a w świecie zdominowanym przez mężczyzn kobieta jest w nieustannym zagrożeniu. Ludźmi zaczyna rządzić brutalność i walka o przetrwanie. Poznajemy wiele ciekawych charakterów, a w tym najbardziej intrygującą jest nasza główna postać Nie poznajemy jej prawdziwego imienia, ale obserwujemy to, jak sama stara się przetrwać. Jej życie straciło sens, ale pewna sytuacja zmienia jej podejście i wyznacza jej nową drogę. Dziewczyna podejmie ostatnią walkę i zrobi wszystko, aby osiągnąć cel.
Książka jest genialna, a równie genialny jest sposób jej napisania. Autorka bawi się tekstem, ukazuje nam różne perspektywy i różne przedziały czasowe tej historii. W tę powieść się wsiąka, zapada w niej i uzależnia. Świat po zagładzie opisany jest bardzo obrazowo, a największą siłę przebicia mają emocje, które przekazuje nam autorka. Wszystko skłania do refleksji i pozostawia w przekonaniu, że trzeba sięgnąć po kolejny tom!

Miks "Opowieści podręcznej" i "The walking dead" w jednym? Jestem za!
***

Meg Elison Księga bezimiennej akuszerki Zobacz więcej