Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu

Okładka książki Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu
Remigiusz Ryziński Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Czarne
2020-06-24
2020-06-24
9788381910200
Seks Polska intymność tabu bdsm

Książka o osobach lubiących seks i nie wstydzących się tego. Miła lektura na 2-3 jesienne wieczory lub na plażowy leżak.

Żyjmy w czasach w których nie ma tematów tabu i chyba nic nas nie może zaskoczyć. Znałem wiec wszystkie możliwości jakie się pojawiły w książce, choć niekoniecznie na tych konkretnie opisanych przykładach. Więc dużym zaskoczeniem dla mnie nie była. Dla osób, które nie zagłębiają się w tematykę różnorodnych potrzeb seksualnych ludzi może być zaskakująca. Z jednej strony dobrze, że każdy może podążać w swoim własnym kierunku i realizować się seksualnie na różne sposoby, z drugiej strony mam silne przekonanie, że nasza seksualność kształtowana jest przez kulturę masową, "pornograficzną" i wytwarza w nas dość ekstrawagancje wyobrażenia i oczekiwania. Para monogamiczna kochająca się w "mało wyszukany" sposób jest w tej książce opisana bardzo "przelotnie". Cóż można się nastawiać na mocne, coraz mocniejsze doznania lub ćwiczyć uważność by uwrażliwiać swoją uwagę i zmysły na najdrobniejsze niuanse i przyjemności. Ktoś kto słycha heavy metalu może mieć kłopot z rozpoznaniem na których skrzypcach dziś gra skrzypek, tak jak ktoś kto pije ostre trunki nie rozpozna niuansów w smakach wody...

Gdyby ta książka nie udawała reportażu, być może dałabym jej wyższą ocenę. Poza pierwszym rozdziałem o swingu, nie ma w sobie prawie nic z tego gatunku. Nieuporządkowane historie różnych ludzi przeplatają się tutaj ze zwierzeniami autora, które w zamierzeniu miały być chyba poetyckie, są jednak w dużej mierze po prostu smutne, by nie powiedzieć - wzbudzające litość. Sama tematyka jest ciekawa ale chętnie dowiedziałabym się na ten temat czegoś więcej, przeczytała jakieś konkretne dane - tymczasem na mdłych opowieściach się kończy.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Nie jestem nią zszokowana, nie jestem też zbulwersowana. Ba! Przecież lubię pikantne historie! A mimo wszystko coś mi tu nie zagrało. Być może dlatego, że książka nie do końca prezentuje się jak reportaż. Być może też dlatego, że bohaterowie książki sprawiają wrażenie ludzi zagubionych. Narkotyki, uzależnienie od partnera, kompulsywny seks, ciągła adrenalina. Zabrakło mi tutaj wolności i pożądania, a przecież tytuł głosi, że o tym właśnie jest książka. Najciekawszy był dla mnie pierwszy rozdział o swingersach, chociaż i tu bohaterowie nie wydają się do końca szczęśliwi...
Przyznaję, że ostatni rozdział dokończyłam na siłę, by zaliczyć książkę jako przeczytaną.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Przeczytałam kilka recenzji i podsumowań czytelników, niektórzy zarzucają autorowi pokazanie świata swingu / relacji osób LGBT / zdrady kontrolowanej w "zły"/nieodpowiedni/krzywdzący sposób. Ale autor nie ocenia: wybrał bohaterów do swoich książek, którzy jemu wydali się ciekawi. Zapewne dla części czytelników opowiedziane historie wydają się niedorzeczne, nieprawdopodobne, nierealne, a dla większości jest to coś, z czym zetknęli się pierwszy raz (należę do tej grupy). Po książkę sięgnęłam po lekturze "Hiacynta" (czyli innej tego autora). Nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać. Dzięki wnikliwym opisom bohaterów wydarzenia wydają się bardziej rzeczywiste, choć momentami brzmią jak rodem z tanich pornoli. O ile miałam świadomość istnienia swingu (najdłuższy rozdział), tak chemseks czy zdrada kontrolowana to dla mnie coś zupełnie nowego (bardzo ciężko było mi przebrnąć przez opowieść Anity i Rafała). Nie jestem przekonana do tych szczegółowych opisów - czy miały one na celu maksymalne przybliżenie tematu czy zwiększenie kontrowersyjności reportażu (liczę, że jednak to pierwsze).

Książka przedstawia bardzo ciekawe punkty widzenia. Możemy spojrzeć na świat seksu, wolności seksualnej i fetyszy dzięki opowieściom prawdziwych ludzi. Mam lekki niedosyt, bo oczywiście ze względu na obszerność tematyki jakiej podjął się autor, wszystko było odrobinę niepełne. Brakowała mi jeszcze więcej opowieści, dokładniejszych opisów itd. Być może autor rozbudził moją ciekawość tak, że chciałam jeszcze więcej i stąd ten niedosyt. Tematyka jest niezwykle ciekawa. Nie jest też tak, że książka jest napisana po łebkach, nie miałam takiego wrażenia. Polecam, bo otwiera oczy na świat, dla większości niewyobrażalny, nieistniejący a on jest często tuż obok nas. Warto podkreślić, że autor nie ocenia swoich bohaterów, a to ważne. Jeszcze jedno: niektóre komentarze tutaj (rzekome opinie) są żałosne. Zarzut, że autor sobie wymyślił wiele rzeczy... Litości otwórzcie oczy, istnieją tacy ludzie i takie opowieści są jak najbardziej prawdziwe. Wychodzi jak jesteśmy zacofani, wstydliwi, i kompletnie obca jest nam edukacja seksualna. Hipokryzja wylewa się wręcz uszami. Rozumiem, że komuś może nie odpowiadać styl pisania itd, ale nazywanie tej książki erotykiem... Pozostawię bez komentarza, a oburzonym tematyką polecam refleksje nad sobą.

⛓ Reportaż, w którym głos oddany jest wielu bohaterom - swingersom, poliamorystom, osobom uzależnionym od seksu i od chemseksu, dominom, osobom nieheteronormatywnym.
⛓Jesteśmy zabierani nie tylko do swingerskich klubów, willi z biletowanymi orgiami, na plażę nudystów, ale też do mieszkań, łazienek, aut, kina porno.
⛓Bez oceniania spisane punkty widzenia na swoją seksualność. Niejednokrotnie pokazują one wolność, zrozumienie własnych potrzeb, zaufanie w związku. Spotkamy się jednak też z samotnością, świadomością o swoim uzależnieniu, bezczelnym wręcz seksie bez zabezpieczeń ze świadomością możliwości zakażeń…
⛓Nad książką przeszłam obojętnie - nie szokuje mnie ani nie obrzydza. Podobał mi się i zafascynował cały rozdział poświęcony swingersom oraz tak zwanym zdradom kontrolowanym - wcześniej nigdzie nie czytałam o takich relacjach w ciekawy sposób opisanych. Natomiast totalnie zmroziły mnie rozdziały o uzależnieniu od seksu i chemseksie. Wszelkie praktyki seksualne są dla mnie akceptowalne, o ile zachodzą za obopólną zgodą i są bezpieczne!
⛓Niektórzy nie dowierzają, zarzucają autorowi zmyślanie postaci - a ja osobiście znam przynajmniej po jednej osobie/parze, która mogłaby posłużyć jako przykład do dowolnego rozdziału 😄

⛓Bez oceniania spisane punkty widzenia na swoją...

Bardzo ciekawe, ale raczej nonfik niż reportaż. Fabularyzowany, ale dobrze się czyta - język jest literacki, żywy, nie jest ani śmieszny, ani nadmiernie dosłowny, po prostu w sam raz.

Świetny reportaż, fakty bez oceniania i bez zbędnej egzaltacji. Dla przeciętnego polaka raczej nie do strawienia (co widać po zniesmaczonych komentarzach nawet tutaj). Ocenia się raczej styl, jakość, podejście do tematu, starania autora a nie temat! Opisani ludzie nikomu nie szkodzą, więc nie wiem w czym problem. Ksiądz pedofil chyba polaka mniej gorszy niż "te zboczeńce". Warto przeczytać, poznać rzeczy do których oficjalnie raczej nikt się nie przyznaje.

Remigiusz Ryziński w swoim podsumowaniu pisze "taka jest dziś Polska". Prawda jednak jest daleka od stwierdzenia autora. Polska jest zupełnie inna, bardziej katolicka, bardziej pruderyjna, zdecydowanie bardziej zwyczajna. Historie przedstawione w książce stanowią jedynie promil, a co najwyżej procent, całego społeczeństwa i bezpodstawne jest ocenianie ogółu na ich podstawie.

Autor opisuje historię różnych osób. Różnych zarówno ze względu na płeć, wiek, moment w życiu, status związku jak i orientację seksualną. Osób, które deklarują się jako wolne i wyzwolone seksualnie. W rzeczywistości jednak większość wybranych przez autora historii przedstawia obraz osób niedowartościowanych, zakompleksionych, uzależnionych, nieszczęśliwych. Czy faktycznie więc są to osoby wolne? Czy osoba uzależniona od przypadkowego seksu, próbująca w ten sposób zbudować poczucie własnej wartości, jest osobą wolną?

Opisane przez autora historie, to historie skrajne. Wzbudzające ponury obraz ludzkiej seksualności, odpychający. Czy taki powinien być odbiór książki o "wolności i pożądaniu"?

Całość trudna w odbiorze. Infantylna, odpychająca, momentami obrzydliwa, momentami jednak podniecająca.
Przede wszystkim zabrakło mi sfery mentalnej, emocjonalnej, czegoś więcej niż tylko szybkiego aktu cielesnego.
Pozycja raczej dla miłośników 50 twarzy... niż poważnego poznania tematu seksualności Polaków.

Remigiusz Ryziński Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu Zobacz więcej

Video

Video