Ukochane równanie profesora

Anna Horikoshi
literatura japońska proza współczesna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Po przeczytaniu poczułem niedosyt. Bardzo ciekawy koncept krótkiej pamięci został pokazany od bardzo prozaicznej i niewybujałej strony. Z drugiej strony, może to właśnie jest największa zaleta tej książki?

„Ukochane równanie profesora” to historia o miłości, przyjaźni i śmierci. Jedna z tych uroczych i wzruszających opowieści, które dotykają najczulszych strun.

Z zamiarem przeczytania powieści Yoko Ogawy nosiłam się od dawna. Urocza okładka, malutki format. Aż chce się wziąć do ręki tę małą książeczkę i zatopić się w niej. Tak też się stało, wzięłam i zatopiłam się.

Czy ta powieść jest czymś odkrywczym i zaskakującym? Nie. Czy żałuje czasu, który poświęciłam na jej przeczytanie. Nie.

Jest to jedna z tych lektur, które warto mieć przy sobie na wakacjach, w czasie długiego wieczoru lub żeby odpłynąć w literkach.

Czy...

Szczerze mówiąc mam bardzo mieszane odczucia co do tej powieści. Jest piękna, ale nie jestem w stanie określić, z jakiego powodu.

Piękna opowieść nie tylko o matematyce, ale też o tym, jak ważne są relacje międzyludzkie (nawet, kiedy ludzka pamięć zawodzi).
Gdyby mnie ktoś z taką miłością opowiadał o matematycznych zawiłościach, pokochałabym je.

Ładna opowieść o niezwykłej przyjaźni i pięknie liczb. Także o tym, jak możemy odnaleźć przyjaźń i piękno, w najmniej oczekiwanych miejscach, jeśli tylko pozostaniemy na nie otwarci.
Opowieść to właściwie zlepek wspomnień i zdarzeń najważniejszych dla relacji trójki bohaterów, a sposób narracji dobrze oddaje nastrój wspominającej. Ta miła historyjka jest jak ciepły kocyk i kubek gorącej herbaty w deszczowy wieczór.
Mam jednak wrażenie, że pewne zagadki zawarte w opowieści albo nie zostały rozwiązane, albo wymagałyby ode mnie większego zaangażowania, by je rozwikłać.

Nie porwała mnie od samego początku. Skończyłem tylko dlatego, że była krótka. To na pewno historia pełna ciepła, poruszająca w pewnym stopniu, być może mająca na celu wzbudzenie zamiłowania do matematyki, ale mnie osobiście nie dotknęła.

Uroczo i lukrowato

Uroczo i lukrowato

Książkę czytało mi się świetnie. Jest ciepła, pełna japońskiego ducha. Znalazłam w niej wszystko co chciałam.

Byłam zachęcona świetnymi opiniami. Niestety, książka jest strasznie nudna, składa się z ciekawostek matematycznych, baseballu i gdzieś między tym jest naciągana historia. Nie polecam.

Nigdy bym nie przypuszczała, że zachwycę się książką o matematyce 🤔 bo o niej w dużej mierze jest ta powieść. A może nie, może matematyka jest tylko pretekstem? Główny bohater, profesor matematyki żyje w swoim odrealnionym świecie. Po wypadku jego pamięć sięga wstecz tylko do lat 70tych a obecnie pamięta tylko 80minut z teraźniejszości, po tym czasie jego pamięć startuje od nowa, następne 80minut i następne... Gosposia, młoda kobieta z dziesięcioletnim synkiem, próbuje zmienić życie profesora, raczej bezskutecznie choć ma kilka małych sukcesów.
Delikatność opowieści, cisza, powolność...to najczęściej odnajduję w literaturze japońskiej...
...i ja ignorant matematyczny zachwyciłam się 😛 wywodami profesora, które chyba nawet kiedyś w podstawach poznałam ale nie zainteresowały mnie kompletnie... zapewne były zbyt mało interesująco podane...😉