Ukochane równanie profesora

literatura japońska proza współczesna

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Nie jestem fanką matematyki, nie rozumiem jej piękna, chociaż wiem, że są na tym świecie ludzie, którzy zakochują się w liczbach. Taką właśnie postacią jest bohater książki, Profesor, który swoją miłością do matematyki zaraża swoją opiekunkę oraz jej syna, którego uroczo nazywa Pierwiastkiem.

Bałam się, że nie odnajdę się w tym matematycznym świecie, ale nie miałam się czegoś obawiać - było świetnie. I to dlatego, że nie jest to historia wyłącznie o liczbach. To historia o przyjaźni, czułości, pomocy, prawdach.

Świetna historia, do przeczytania w wieczór czy dwa, a na pewno sprawi wiele przyjemności i zostanie w pamięci na dłużej 😁.

Pod płaszczykiem matematyki oraz baseballu Ukochane równanie Profesora opowiada przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, o mierzeniu się z trudną rzeczywistością i o akceptacji samego siebie. Tytułowy Profesor to postać wzbudzająca morze empatii, taki kochany dziadziuś, który pomimo swojej tragicznej sytuacji ma w sobie duże pokłady pasji do swojej ukochanej dziedziny nauki oraz miłości, nie tylko do niej. Jego relacja z Pierwiastkiem jest naprawdę urocza i ze wzruszeniem śledzi się ich wspólne losy.

Choroba Profesora to zupełnie inny temat. Powiedziałabym, że wręcz niewyobrażalny...bo czy można sobie wyobrazić świat, w którym co osiemdziesiąt minut próbujemy się zorientować co się dzieje, kim jesteśmy, jaki mamy dziś dzień i kim są w ogóle ci wszyscy ludzie dookoła, podczas gdy nasze ostatnie wspomnienie miało miejsce kilkanaście lat wcześniej? Pomimo swojej tragedii, Profesor się nie poddaje, pokazuje, że warto żyć i cieszyć się tym co się ma tu i teraz.

Dodatkowo dla mnie, osoby bardzo lubiącej królową nauk, matematyczne smaczki czy też równania to była cudowna wisienka na torcie. Natomiast wątku baseballowego totalnie nie czułam, jako że w Polsce ten sport nie jest specjalnie zakorzeniony, o znaniu zasad nie wspominając - dla mnie czarna magia. Nie umniejsza to jednak powieści, gdyż miłość bohaterów do baseballu wypływa tutaj szerokim strumieniem, a ja cieszyłam się ich szczęściem pomimo braku zrozumienia. Ale przecież nie o to tutaj chodziło.

Powieść na swój sposób wyjątkowa. Polecam z całego serca.

Początek mnie zafrapował, lubię wątek matematyki, a fabuła jest interesująco wymyślona, ale potem mocno rozbudowany wątek baseballowy i nijakie zakończenie mocno ochłodziło zachwyt. Ocenę podzieliłabym na inteligentny pięknie utkany lekki początek (9) i nużące zakończenie (ciągłymi powtórzeniami sportowymi) bez odkrycia sensu wcześniejszej historii (4-5).

Niezwykła wrażliwość Yoko Ogawy zmiękcza serce. Bohaterowie jej powieści są empatyczni w piękny i nieprzerysowany sposób. Autorka odczarowuje znienawidzoną przez tak wielu z nas matematykę, chociaż nie wydaje mi się, żeby był to główny cel tej historii. „Ukochane równanie profesora” to opowieść o splocie trzech różnych istnień i magii, jaką niosą ze sobą proste rzeczy i przede wszystkim prosta codzienność.
Myślę, że literatura japońska ma w sobie spokój i zwięzłość, która może i dla niektórych potrafi być nudna, lecz zdecydowanie nie jest tak w przypadku twórczości pani Ogawy.
– Weronika z Sopoteki

Jest inny świat i wciąga...

Jest inny świat i wciąga...

Tytułowy profesor wzbudził we mnie współczucie. Niezrozumiany i samotny starszy człowiek. Dynamika między postaciami jest dość dziwna i według mnie nienaturalna, ale nie powiedziałbym, że jest to wadą tej książki. Nie wszystko musi być normalne i naturalne. Podsumowując: fabuła specjalnie mnie nie wciągnęła, była po prostu OKEJ.

Profesor jest matematykiem z zamiłowania jednak pewne wydarzenia sprawiły że pamięta on jedynie 80 minut, a potem zapomina co się przez ten czas wydarzyło. Na szczęście na jego drodze staje opiekunka z synkiem, którzy z przyjemnością spędzają z nim czas.
O tej pozycji słyszałam wiele dobrych opini jednak mogę stwierdzić że mnie ona ani nie zaskoczyła ani nie ... Spodziewałam się tego co zastalam i nie jest to lektura dla mnie. Myślę że jeśli matematyka jest dla Was pasją to będziecie bardziej pochlonieci lekturą, gdyż ten motyw przewija się nieprzerwanie.

Przyjemna wakacyjna książka, pod koniec nawet wzruszająca.

Przyjemna wakacyjna książka, pod koniec nawet wzruszająca.

Bardzo mi się podoba

Bardzo mi się podoba

Cudowna książka, cudowna, po prostu. Jak jedwabny, ręcznie malowany szal.

Cudowna książka, cudowna, po prostu. Jak jedwabny, ręcznie malowany szal.

6 829
    4 366