Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników

Okładka książki Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników Dan Jones
Okładka książki Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników
Dan Jones Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
The Templars: The Rise and Spectacular Fall of God's Holy Warriors
Znak Horyzont
2019-03-25
2019-03-25
2017-08-07
Jan Dzierzgowski
Jan Dzierzgowski Templariusze historia Europy zakony rycerskie średniowiecze mediewistyka

Historia templariuszy – od powstania do upadku

Można zobaczyć jak toczy się historia konfliktu Izrael - Palestyna

Można zobaczyć jak toczy się historia konfliktu Izrael - Palestyna

Książka ciekawa, ale pod koniec już potrafi zmęczyć.

Książka ciekawa, ale pod koniec już potrafi zmęczyć.

Bardzo dobra ,czyta się z zapartym tchem.
Polecam nie tylko miłośnikom historii,ale wszystkim ,którzy lubią powieść

Bardzo dobra ,czyta się z zapartym tchem.
Polecam nie tylko miłośnikom historii,ale wszystkim ,którzy lubią powieść

Zmęczyła mnie. Początek ciekawy. Sprytnie to wszystko sobie braciszkowie zorganizowali, mieli dobre pomysły organizacyjne i militarne. Potem przyszły walki i to już było jak wypełniacze w Scooby Doo. Najpierw oni gonią tamtych, a potem tamci ich. Czasem jest coś ciekawego, ale ogólnie nuda.

Końcówka chyba najlepsza. Ciekawe, że nawet tak dawno trzeba było mieć dobry PR i dbać o politykę. Czego na swoje nieszczęście templariusze nie potrafili.

Sięgnęłam po tę pozycję skuszona perspektywą nietrudnej lektury, która przybliży mi skomplikowane dzieje wojen krzyżowych i tajemniczego zakonu templariuszy. Muszę przyznać, że Dan Jones zrobił kawał dobrej roboty w zmieszczeniu całej historii w jeden tom (aczkolwiek opasły) i pokazaniu jej w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika.

Z miejsca spodobała mi się struktura – wyraźny chronologiczny podział na cztery etapy historii templariuszy, każdy opatrzony krótkim, lecz wymownym nagłówkiem. W każdej z tych części autor przybliża dzieje zakonu, począwszy od realiów pierwszej wojny krzyżowej, która pośrednio doprowadziła do powstania templariuszy, poprzez potyczki ze słynnym Saladynem, aż po oskarżenia o herezję i prześladowania. Ta szczegółowa opowieść w pełni spełniła moje oczekiwania co do zawartości książki i możliwości zdobycia wiedzy o tytułowym zakonie.

Na pochwałę zasługuje styl autora, który sprawia, że pozycja ta staje się może nie łatwa, ale na pewno dostępna dla czytelników niepasjonujących się historią. W pewnych momentach przypomina ona powieść, co intryguje i zachęca do kontynuacji czytania. Nie zdarzyły mi się fragmenty, których nie rozumiałam – autor, wprowadzając nowe pojęcia, terminy oraz nazwy własne, wyjaśnia je, dzięki czemu nie ma potrzeby odrywania się od lektury w celu sprawdzenia tej, czy innej informacji. Domyślam się, że pewne uproszczenia musiały zostać zastosowane w celu możliwie prostego przedstawienia tej historii, ale według mnie popularyzacja tematu jest tego warta.

„Templariuszy” poleciłabym osobom interesującym się historią, ale niekoniecznie będącym w niej ekspertami. Rzetelne opracowanie połączone z łatwym stylem i dodatkami w postaci map i indeksów sprawiają, że jest to mocna pozycja popularnonaukowa, z którą warto się zapoznać.

Z miejsca spodobała mi się...

Książka bardzo dobra, ale trochę niespójna. Tytuł wskazuje na historię templariuszy i ta rzeczywiście jest opisywana na początku i na końcu książki. Jednak duża część tej publikacji to niestety opisy krucjat, co nijak ma się do tytułu. Bywały fragmenty gdzie mamy długi opis wyprawy krzyżowej a o templariuszach wtrącone może jedno zdanie (tak jakby wklejone na siłę, aby dać wrażenie, że to jednak historia templariuszy a nie krucjat). Losy krucjat można było pisać bardziej skrótowo kładąc większy akcent na templariuszach a nie na samych wyprawach krzyżowych. To jedyny minus tej książki, którą polecam.

Uważam, że dzisiaj takie publikacje są wręcz niezbędne. Temat krucjat podobnie jak inkwizycji to najbardziej zakłamany okres w historii Europy i warto sięgać po dobre i rzetelne książki by wiedzieć jak jest naprawdę a nie jak podają nam lewicowo-liberalne media (skoro lewicowo-liberalne to można się domyślić, jakości i wiarygodności przekazu). Dlatego trzeba szukać odpowiednich książek by skończyć z kłamstwami i szukać wiedzy "jak było naprawdę". Pod tym względem omawiana książka jest godna uwagi.

Niestety takie czasy nastały, że z wartościowymi publikacjami wiąże się pewien paradoks: im bardziej rzetelna i potrzebna jest jakaś książka tym jest mniej dostępna i przez to ceny jej bywają zaporowe, czego sam doświadczyłem starając się nabyć omawianą publikacje.

Mimo wszystko nie ma się co zrażać - dobrych publikacji warto szukać by czytać to, co dobre.

Deus Vult!

Templariusze kontrolują świat - takie teorie emitowane są przez różnych poszukiwaczy sensacji. Biorą swą pożywkę z różnych gier komputerowych czy książek rzekomo dokumentarnych, na bazie których nakręcono filmy.

Jaki wpływ na obecne wydarzenia mają Templariusze? Odpowiedź na to pytanie daje nam książka autorstwa Dana Jonesa.

W tej monografii śledzimy zakon od powstania do upadku. Autor przybliża nam rolę tych wojowników w wyprawach krzyżowych oraz możemy dowiedzieć się czy władcy ówczesnej Europy mogli stawiać ich przed sądem i dyktować im swe warunki.
Na kartach tego dzieła przeczytamy o takich postaciach, jak Saladyn, Baldwin IV, Jakub de Molay czy też Innocenty III. Dowiemy się również czy Saraceni uważali ich za wojowników, którzy są słabi czy wręcz przeciwnie, używali ich jako straszak na niegrzeczne dzieci? No i w końcu o tym czy Asasyni byli w istocie ich wrogami. To tylko kilka próbek tego co możecie w niej znaleźć.

Dan Jones świetnie posługuje się piórem,
książkę czyta się jak świetną powieść przygodowo-sensacyjną. Mimo przytaczania wielu źródeł i cytatów, nie mamy tu zawiłości i skomplikowanych konstrukcji językowych. Dzieło to zawiera kilka map, które pomagają nam w zrozumieniu ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Na końcu mamy również załączniki z najważniejszymi postaciami.

Książkę polecam każdemu. Jeśli ktoś miał
historyka, który nie umiał Was zainteresować historią to tym bardziej.

W tej monografii śledzimy zakon od powstania do...

Dan Jones nie zawodzi! Tematyka ponownie obszerna, ponad dwieście lat ze związanej niemal nierozłącznie z dziejami wojen krzyżowych historii Templariuszy i brytyjski historyk znów przedstawił to w sposób nadzwyczaj przystępny i interesujący - jego książki zawsze czyta się niemal jak napisaną ze skrzętnie budowaną dramaturgią gawędę historyczną - a ilość bibliografii, którą się wspierał przyprawić może o zawrót głowy! Jest to więc książka i ciekawa i jednocześnie bardzo rzetelna, więc nie będzie przesadą stwierdzenie, że ta publikacja jest w tej chwili najlepszą z dostępnych na polskim rynku wydawniczych książek - nie przystawiając jednak do opasłych opracowań akademickich, bo to nieco inna kategoria - o Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Polecam gorąco!

P.S. Przede mną jego książka o "Krzyżowcach", za którą niezwłocznie się zabieram...

Książka opisuje dość szczegulowo powstanie i upadek zakonu.
Dużo dat i nazwisk.
Jak dla mnie czytało się ciężko, ale ciekawie.
Polecam.

Książka opisuje dość szczegulowo powstanie i upadek zakonu.
Dużo dat i nazwisk.
Jak dla mnie czytało się ciężko, ale ciekawie.
Polecam.

Świetna książka popularyzatorska dla wszystkich, których wiedza o krucjatach, królestwie jerozolimskim, czy szerzej o średniowieczu (XII-XIV w.) kończy się gdzieś tak na poziomie dywanu, czyli nie dla kompletnych betonów.

Dan Jones wprowadza nas w świat średniowiecznej polityki, etosu rycerskiego, walki o wpływy i bogactwa. Odmalowuje przed czytelnikiem obraz świata, który był gruntem dla formowania się zakonów rycerskich, wyjaśnia jak Templariusze mogli stworzyć tak silną i majętną organizację i jak ta organizacja, budowana prawie dwieście lat, w teorii nierozerwalnie związana z zachodnim chrześcijaństwem i papiestwem, mogła zostać w ciągu niecałej dekady praktycznie wymazana z kart historii.

Ode mnie dodatkowo wielki plus dla Jonesa za epilog, czyli "zakon w kulturze późniejszych wieków", za wspomnienie o grze wideo Assasin's Creed - wreszcie ktoś docenił gry jako wytwór kultury różny tym wszystkim dekameronom.

• Historyczne
  • Średniowiecze
  • Do kupienia
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników