Pod wiatr

04.02.2020
Okładka książki Wojenna korona Elżbieta Cherezińska
Średnia ocen:
Czytelnicy: 685 Opinie: 37

Któregoś dnia w pracy, przy obiedzie, opowiadałem historię z czasów licealnych, jak to historyk wypytywał mnie o wielkie bitwy z XVII wieku. Zawsze lubiłem uczyć się biografii, dat, a także przyczyn i skutków różnych ważnych wydarzeń, tak więc odpowiadałem na pytania szybko i konkretnie (a przynajmniej tak to pamiętam). Mam jednak mały problem (w sumie to całkiem duży) z dokładnym zapamiętywaniem dat – dla przykładu: nigdy nie wiem, czy druga bitwa pod Chocimiem miała miejsce w roku 1673, czy w 1674 (oczywiście, że w 1673, podpowiedziała Wikipedia).

Wróćmy do anegdoty. W trakcie rozmowy ze znajomymi zauważyłem coś ciekawego. Większość moich rozmówców nie miało pojęcia, że bitwy były dwie, a tym bardziej nie byli w stanie przypomnieć sobie roku wydarzenia. Nawet i w przybliżeniu. No i takie to jest u nas w Polsce podejście do historii. Co przeciętnego Kowalskiego interesuje jakaś tam wojna kokosza, skoro w pewnym programie śniadaniowym dwie mało znane, ale popularne aktorki zaczęły się kłócić? Na szczęście są mniej przeciętni Nowakowie, którzy wiedzą, że mają braki i chcą je nadrobić. Im z pomocą przychodzi Elżbieta Cherezińska – autorka, która w sposób zupełnie naturalny przejęła pałeczkę po Henryku Sienkiewiczu i stała się naczelnym polskim pisarzem historycznym.

„Wojenna korona” jest naturalną kontynuacją zakończonej nie tak dawno trylogii „Odrodzone królestwo” (chociaż teraz wypada napisać, że serii). Nie chcę wnikać, czy doczekamy się kolejnego trzyksięgu, czy jednak nie, ale pamiętajmy, że kolejny tom autorka już zapowiedziała. A opisywany przez nią świat jest miejscem, do którego chętnie jeszcze nieraz byśmy wrócili.

Co do fabuły, to właśnie ją wskazałbym jako największą wadę tej świetnie napisanej pozycji. Z każdą kolejną godziną z nosem w książce uświadamiałem sobie, że brakuje mi jakiegoś motywu przewodniego. Mam świadomość, że Cherezińska opowiada, co dzieje się w Królestwie Polskim (i państwach ościennych) zaraz po koronacji Łokietka, opierając się na prawdzie historycznej (a przynajmniej w pewnym sensie), tylko że tym razem brakuje w tym wszystkim dramaturgii. Jest po prostu zbyt… bezpiecznie i przewidywalnie. Raz po raz skaczemy po bohaterach i regionach Europy, jednakże brakuje w tym wszystkim napięcia. Rikissa wciąż pielęgnuje swój związek z Lipskim; Łokietek myśli, co zrobić, aby zabezpieczyć kraj przed zachłannymi sąsiadami; Luksemburczyk podróżuje po stolicach, myśląc o odległym Krakowie; pogańscy watażkowie z kolei knują spiski w odległych puszczach i borach. Cherezińska również sporo miejsca swej powieści przeznacza na ukazanie Litwinów oraz Krzyżaków, czyli niespodziewanych sojuszników oraz zagorzałych wrogów Łokietka.

Autorka potrafi przykuć uwagę czytelnika i w sposób niesamowity przedstawia laikom ówczesne realia historyczne. Momentami można poczuć się jak w średniowieczu, wędrując po traktach i szukając schronienia w przydrożnych gospodach. Ogromna dbałość o detale, wprowadzanie wielu (tak naprawdę marginalnych z naszej współczesnej perspektywy) postaci historycznych, a także ta niepojęta dla mnie umiejętność wczucia się w warunki, otoczenie i przede wszystkim myśli wszystkich opisanych bohaterów to ogromne plusy tej książki. Poza tym autorka nie ogranicza się tak naprawdę do pisania typowej powieści historycznej, pełnej dat i faktów. W końcu mamy tutaj spiski i intrygi, romanse i miłostki, a także sojusze i zdrady. Wszystko to, co jest potrzebne, aby nie móc się oderwać przez całą noc.

Traktuję „Wojenną koronę” jako nowy początek. Może zabrzmi to trochę zbyt poetycko (a przez to sztucznie), ale dostrzegam w tej książce również obietnicę, że w kolejnych tomach (któż z nas jest w stanie zgadnąć, ile ich powstanie?) będzie tylko lepiej, a dzięki temu bardziej emocjonująco. Przecież wyłącznie o to chodzi – aby poczuć frajdę, dobrze się bawić podczas lektury. I kto wie, może za kilka lat do nauki przed maturą z rozszerzonej historii nauczyciele będą polecać książki Cherezińskiej?

Michał Wnuk

Kup książkę