Zanim wyjedziesz w Bieszczady

Okładka książki Zanim wyjedziesz w Bieszczady Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina
Okładka książki Zanim wyjedziesz w Bieszczady
Maciej KozłowskiKazimierz Nóżka Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Zanim wyjedziesz w Bieszczady (tom 1) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Zanim wyjedziesz w Bieszczady (tom 1)
Znak Horyzont
2019-09-18
2019-09-18
Bieszczady podróż góry

Okładka książki Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość Maciej Kozłowski, Szymon Ziobrowski
Projekt Tatry.... Maciej Kozłowski, S...
Okładka książki Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina
Zanim wyjedzie... Maciej Kozłowski, K...
Okładka książki Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina
Zanim wyjedzie... Maciej Kozłowski, K...

Zabieszczaduj razem z leśnikami

Bieszczadzki klimat. Ludzie i ich historie. Miejsca. Natura.

Bezwzględna miłość do tego zakątka wywołała we mnie chęć odkrywania jego historii i nieoczywistych miejsc. Niestety ta książka mi tego nie zapewniła. Czyta się ją nawet dobrze, ale są to luźne gawędy przy ognisku.

Dzięki założeniu fanpage Nadleśnictwa Baligród Panowie Nóżka i Scelina stali się celebrytami z bieszczadzkiego lasu. Ich strona ma ogromną publikę i cały czas coś się tam dzieje. Autor zebrał ich opowieści oraz swoje przemyślenia w tej książce. Gawęda jest o tyle interesująca, że pochodzi z pierwszej ręki.

Dowiadujemy się wiele o pochodzeniu leśników, kolejach życia ich rodzin. Biegamy z nimi jako dzieciaki w czasach PRL-u, chodzimy po szkołach i lasach. Zbieramy ich doświadczenia, podglądamy ich marzenia, a potem pracę. Pan Nóżka skupia się na faunie, Pan Scelina jest botanikiem, więc siłą rzeczy kieruje swoją uwagę na florę. Przechadzamy się z nimi po lesie i obserwujemy, słuchamy, wypatrujemy. Poznajemy przygody na szlaku i poza nim, groźne spotkania ze zwierzętami. Zgłębiamy tajniki bieszczadzkiej roślinności. Są wzmianki o ciekawych ludziach i miejscach, gdzieniegdzie wplata się nitka historii. Wyczuwalna jest miłość i przywiązanie do tego niepowtarzalnego miejsca w Polsce.

Jak dla mnie za mało konkretów, żadnych map, znikoma ilość zdjęć, luźne odniesienia do historii, która na tych obszarach jest zawiła, ciekawa, tragiczna. Mam niedosyt i nadal grzeszę niewiedzą.

Jak chcesz sprawdzić, to czytaj...

Bieszczadzki klimat. Ludzie i ich historie. Miejsca. Natura.

Jeśli ktoś spodziewa się poradnika lub przewodnika, to ta książka tym nie jest. Tytuł może wprowadzić w błąd. Jest to opowieść o leśnikach z nadleśnictwa Baligród. O ich życiu, pracy, ludziach i przyrodzie. Trochę codzienności, trochę historii.

Rozczarowanie... W większości to historia życia leśników, gdzie mieszkali, jak żyli i dlaczego znaleźli się w Bieszczadach. Może dla kogoś byc to interesujące, ale czy to jest najważniejsza wiedza przed wyjazdem w Bieszczady, jak sugeruje tytuł książki? Z cała sympatią do panów leśników ,ale nie tego się spodziewałam.

Po lekturze blurba na tylnej okładzie spodziewałem się opowieści o Bieszczadach, jej historii, społeczności i kulturze. I choć takie momenty też tam są, to większość miejsca poświęcona jest opisowi życia i działalności panów Nóżki i Sceliny, którzy nie są jakimiś bardzo fascynującymi personami, a ich anegdotki nie śmieszą ani nie przejmują, a sadzone co chwilę mądrości życiowe i przemyślanie na temat świata nie odróżniają ich do przeciętnego ojca - to to samo biadolenie, jak to młodzi są nieporadni, i po co te studia, a ci miastowi to w ogóle z księżyca...

Sam autor również nie stara się zainteresować czytelnika, dlatego też jego książka pełna jest wtrąceń, które nie mają wielkiego waloru poznawczego, ale za to mają cokolwiek wspólnego z Bieszczadami, więc według logiki autora powinny zostać opisane. Tym jest ta książka - nie reportażem, nie książką antropologiczną, historyczną, socjologiczną, a zbiorem nikłej wartości ciekawostek. Nieporadność autora dobrze ilustrują dwa momenty. Pierwszy, w którym przyznaje, że postanowił nie pytać Sceliny o jego dawne plany wstąpienia do zakonu, choć była to JEDYNY interesująca kwestia z biografii tego człowieka. W momencie drugim autor przyznaje, że wiele mógłby się dowiedzieć o prawdziwym życiu nowych bieszczadzkich osadników od ekip naprawiających sieć elektryczną. Nie zadaje sobie jednak trudu dotarcia do takich ludzi, więc nie bardzo rozumiem po ch... w ogóle o tym pisze?

Generalnie wynudziłem się setnie i męczyłem przy tej książce okrutnie. Na plus mogę dodać, że dzieki niej dowiedziałem się o bardziej interesujących pozycjach.

Książka nierówna w odbiorze. Raz wciągająca, raz przynudzająca. Mówi o górach poprzez losy ludzi, tych z przeszłości i z teraźniejszości. Zarówno dwójki tytułowych bohaterów jak i innych mieszkańców Bieszczadów.
I tu wychodzi nietrafiony tytuł. Wielu czytelników spodziewa się czegoś zupełnie innego co powoduje, że wśród ocen sporo jest zarówno 8 jak i 2 czy 3.

Książka bardzo ciekawa. Ale na pewno nie jest to typowy przewodnik po górach.
Nie zawiera wskazówek dla turystów. Tytuł "Zanim wyjedziesz w Bieszczady" kojarzy mi się z modnym powiedzeniem: "Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady". Wielu tak zrobiło. Niektórzy zostali na zawsze, inni nie wytrzymali i wrócili. W książce są też opowiesci o takich ludziach.

Przede wszystkim jednak jest to opowieść o dwóch najbardziej znanych leśnikach w Polsce, o Karzimierzu Nóżce i Marcinie Scelinie. Są opowieści o niedźwiedźach i wilkach oraz o popularności prowadzonego przez panów FB Nadleśnictwa Baligród.

Trzecim bohaterem książki jest las.
Dużo tu informacji o przyrodzie i różnych gatunkach roślin. Znajdziemy też informacje trudnej historii tego regionu, o Bojkach, akcji "Wisła", powojennej zmianie granic z lat 50-tych.

Czytało mi się świetnie. Znam Bieszczady. Nazwy: Cisna, Terka, Bukowiec, Bystre, Rabe, Sine Wiry, Łopiennik, Chryszczata, Dołżyca, Brzegi Górne to miejsca, które odwiedzałam. Mam je przed oczami. To sprawiło, że czytanie było przyjemniejsze.

Bardzo polecam książkę. Przede wszystkim tym, którzy kojarzą panów Nóżka i Scelina, a także tym, którzy kochają las i rośliny.
Podczas czytania czułam, że bohaterowie to wielcy miłośnicy przyrody.

Nie wiem, czy polecać książkę komuś, kto o Bieszczadach nic nie wie. Chyba nie.
Według mnie to raczej książka dla znawców tematu.

Książka bardzo ciekawa. Ale na pewno nie jest to typowy przewodnik po górach.

Przede...

"ZWWB" nie jest typowym przewodnikiem turystycznym. Książka jest wielowymiarowa. Przedstawia aspekty historyczne, uwarunkowania kulturowe i przede wszystkim piękno bieszczadzkiej krainy. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy

Myślałam, że pomaszeruję sobie po Bieszczadach sięgając po tą książeczkę - ale po aktualnych, a nie historycznych. Ech złe nastawienie

Bieszczady - opowieści o historii (dalszej i bliższej) i współczesności, o miejscach i ludziach, o roślinach i zwierzętach.
Książka powstała na podstawie opowieści dwóch znanych z internetu leśników: Kazimierza Nóżki i Marcina Sceliny, oraz z porządnego przygotowania się Macieja Kozłowskiego do jej napisania.
Zdecydowanie nie jest to przewodnik po Bieszczadach. Jedyny rozdział, który mógłby być temu choć trochę bliski, to ten poświęcony Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Przyjemnie się czyta, jednak nie ma problemu z oderwaniem się od tej książki i odłożeniem jej na kilka dni.
Generalnie bardzo przyjemna lektura.

Zdecydowanie nie jest to przewodnik po Bieszczadach. Jedyny...

Jestem zawiedziona tym tytułem. Autor chce zdobyć rozgłos, bo nadleśnictwo Baligród stało się popularne, ale w tej książce przede wszystkim brak mi opisów przyrody, zwierząt, natury - tak plastycznie i wspaniale opisanej przez Marcina Szumowskiego.
Mamy tutaj więcej skupienia się na historii Bieszczadów, czy postaci współautorów. I chyba dlatego tylko przekartkowałam co ciekawsze dla mnie fragmenty o Kazimierzu Nóżce, bo go bardzo lubię. Zbyt mało dowiemy się gdzie przenocować, jakimi szlakami się udać na wyprawę, a zbyt dużo tu powtarzalnych treści z "Niedźwiedzicy z Baligrodu".

Szkoda.

• Bieszczady