Zaplanować piękno. 10 skutecznych diet dla kobiet

Okładka książki Zaplanować piękno. 10 skutecznych diet dla kobiet Lucia Bacciottini
Okładka książki Zaplanować piękno. 10 skutecznych diet dla kobiet
2019-01-01
2019-01-01
Zofia Pająk
dieta gotowanie psychika

Książka przyciąga uwagę. Nie ma co ukrywać. Zwłaszcza kolorystyką. Zarówno z okładki jak i z kolejnych stron leje się róż. A kim jest autorka tej słodkiej książki?

Lucia Bacciottini jest cenionym dietetykiem, specjalistą w dziedzinie żywienia zintegrowanego i nutraceutyki, ma wieloletnie doświadczenie w pracy akademickiej. Karierę naukową rozpoczęła na Uniwersytecie Florenckim, a kontynuuje ją we florenckiej filii New York University. Jest współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i uczestniczką wielu programów telewizyjnych.

Poradnik „Zaplanować piękno” jest skierowany do wszystkich kobiet, które mają konkretny cel – przez cały rok chcą się czuć piękne, żyć w zgodzie ze sobą i przede wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem!

Książka ta została napisana w taki sposób, by mimo naszego codziennego zabiegania była prostą, praktyczną pomocą w dbaniu o wspaniałą sylwetkę i dobre samopoczucie. Można w niej łatwo znaleźć konkretne wskazówki dotyczące najlepszych sposobów utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu i zewnętrznego piękna oraz uzyskania odpowiedniej wagi, poprawy kondycji fizycznej i akceptacji samej siebie.

Trudno mi powiedzieć czego właściwie oczekiwałam po tym poradniku. Jednak w pewnym stopniu rozczarował mnie. Nie zrozumcie mnie źle. Jest wszystko co powinno być ale dla mnie to nie to.

Autorka dobrze przygotowała się się do napisania tej książki. Mamy tu informacje jak przygotować się do przejścia na dietę. Autorka w miarę dokładnie opisuje rodzaje diet, zasady łączenia produktów. Wyjaśnia również jakie diety dobre są na poszczególne pory roku. Dużym wzbogaceniem są tabele, diagramy, które mają ułatwić nam prowadzenie diety. A jeśli nie mamy pomysłu jak skomponować posiłki zgodnie z dietą, to mamy podane gotowe przykłady. Dużo tego, każdy pewnie dla siebie coś wybierze.

A moje własne odczucia? Po pierwsze przez natłok różnych elementów pobocznych takich właśnie jak ilustracje, tabele, diagramy, itp. nie mogłam skupić się na samym tekście. Po zamknięciu książki w sumie nie pamiętałam o czym tak naprawdę czytałam. A szkoda. Być może, gdy będę chciała przejść na dietę, zajrzę jeszcze do tego poradnika. Szczerze mówiąc miałam w ręku lepsze.

Wydawnictwo Jedność na pewno chciało dobrze ale oprawa graficzna książki nie jest dobra. Wszystkiego jest za dużo. Książka jest za bardzo kolorowa, za bardzo przeładowana dodatkową treścią. Do mnie to nie trafia. Być może komuś innemu przypadnie do gustu.

Do przeczytania książki zachęciła mnie tematyka, jest to poradnik dietetyczny noszący czarujący tytuł "Zaplanować piękno" z przyciągającą uwagę neonowo-różową okładką przedstawiającą wagę i płeć piękną. Byłam ciekawa na jakiej zasadzie została napisana owa książka, czy informacje będą łatwo przyswajalne, czy diety będą smaczne i nie będą skomplikowanie w przyrządzaniu, oraz ostatnim, chociaż dla mnie najważniejszym aspektem - czy będzie można znaleźć w tej lekturze swojego rodzaju motywację, paliwo napędowe do dalszego działania. O tym, czy tak też było, a może zdarzyła się sytuacja, że książka nie spełnia swojej powszechnej roli, piszę poniżej.

Lucia Bacciottini jest cenionym i rozpoznawalnym dietetykiem we Włoszech. Posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu wykładów na uczelniach. Przez piętnaście lat prowadziła badania na Uniwersytecie we Florencji w zakresie neurofarmakologii, dzięki temu poznała działanie ludzkiego mózgu, oraz jak kontrolować głód i pragnienie. Badanie tych mechanizmów popchnęło ją na przód, aby zrobić specjalizację w dziedzinie żywienia człowieka. Zajmowała się między innymi nawykami żywieniowymi, okresami od młodości do menopauzy. Lucia pomogła napisać czterdzieści publikacji naukowych, które zostały zamieszczone w dużych, znanych magazynach. Gościła również w programach na temat odżywiania o zasięgach ogólnokrajowych takich jak RAI, czy Uno Mattina. „Zaplanować piękno’ to pierwsza książka autorki, która powstała pod wpływem słuchaczy, którzy chcieli mieć na piśmie ważne informacje, aby mogli w każdej chwili do nich wrócić.

Autorka porusza temat zmniejszenia wagi, oraz sposoby jej utrzymania, niestety nie porusza też drugiej strony medalu, czyli jak przybrać kilka kilo i zachować tę liczbę. Nijak ma się do mnie główny przekaz książki, lecz można znaleźć w niej nie tylko ten jeden aspekt, zawiera także ogrom porad dotyczących jak czuć się dobrze w swoim ciele, jak prawidłowo dobrać dietę uwzględniając porę roku, tak aby czuć się dobrze. Ponadto umieszczono tabele z istotnymi informacjami odnośnie żywności, a także zostały wyznaczone miejsca na notatki własne, gdzie można zapisać istotne dla odbiorcy informacje. Poradnik można podzielić na cztery rozdziały: pierwszy to wprowadzenie - dlaczego warto wprowadzić zbilansowaną dietę, druga: zawiera pięć podstawowych diet, które mogą być dobrym wzorcem, aby utrzymać idealną wagę. Cześć trzecia zawiera uzupełnienie i rozszerzenie rozdziału drugiego, natomiast rozdział piąty to nic innego jak porady inne niż wyżej wymienione. Lektura została napisana pół żartem pół serio, podzielona tak, że z pewnością każdy znajdzie coś w niej dla siebie. Wykorzystując powszechny, zamiast naukowego styl pisania, informacje zawarte w książce są łatwiej przyswajalne, co za tym idzie – pozostaną zachowane na dłużej w pamięci. Na dodatkowy plus można zaliczyć oprawę graficzną – barwne zdjęcia, oraz informacje, które zostały bardzo dobrze objaśnione „na sucho”, jak i na konkretnych przykładach. Jestem zadowolona z książki, mimo iż duża część treści mnie nie dotyczy, jednakże jako poradnik sprawdza się rewelacyjnie.

Dla kogo mogę polecić książkę? Dla osób, które mają problem ze zgubieniem wagi (wielki nacisk w poradniku),a dodatkowo chcących cieszyć się sprawnością fizyczną. Lektura jest dla wszystkich kobiet, które chcą pozbyć się kompleksów na punkcie swojego ciała, a przy tym poprawić sobie samopoczucie. Także Panie, jeśli macie wyżej wymieniony problem, albo chcecie po prostu coś więcej wiedzieć, tak czy inaczej ta książka będzie idealna dla Was. Polecam, myślę, że każdy w lekturze znajdzie coś dla siebie. Oby powstało więcej tak dobrze napisanych poradników.

• Z polecenia
  • Recenzenckie/Sztukater.pl