Noc sów. Opowieści z lasu

Wydawnictwo Poznańskie
2020-03-25
2020-03-25
ptaki ptactwo sowa sowy

Ta książka ma wszystko czego by potrzebowała w kontekście ornitologii. Są dobrze skonstruowane opisy, wymienione gatunki sów wraz z informacjami o nich oraz piękne zdjęcia. Książka jest napisana bardzo przyjemnym językiem i wciąga nas w świat sów. Poznajemy je z różnych stron- czytając tę książkę czujemy się jakby podczas dobrego telewizyjnego show, gdzie autor pokazuje nam życie tych ciekawych stworzeń.

Nie porwała mnie. Szczerze mówiąc niczego nowego o sowach się z niej nie dowiedziałem. Trochę szkoda, bo jej wysokość gęś - inna książka autora to bezprecedensowy klasyk.

1987

Mnóstwo ciekawostek i pięknych zdjęć , napisana przyjemnym językiem dla fanów fauny pozycja obowiązkowa:)

Super pozycja! Tym bardziej, że sięgnęłam po nią przypadkowo i nie interesując się wcześniej tematami ornitologicznymi. A sprawia nie tylko, że można znaleźć w niej wiele ciekawych szczegółów dotyczących sów, ale pokochać je jako gatunek. Bardzo polecam, szczególnie młodym czytelnikom, których może poruszyć (także dzięki pięknym zdjęciom) i poprowadzić w kierunku szacunku i miłości do przyrody.

garść ciekawych faktów o sowach, jednak jakoś "Jej wysokość gęś" bardziej mnie zaciekawiła :)

Książka napisana przyjemnym stylem, chociaż bardzo dużo informacji podawanych. Obowiązkowa lektura dla wszystkich ornitologów i fanów sów :)

Przeczytana jako ostatnia z 3 książek Pana Jacka, ale zdecydowanie najlepsza! Perfekcyjna pod każdym względem - doboru treści, języka autora, estetyki wydania i przepięknych zdjęć Sów.
Pozycja popularnonaukowa(!),która w lekki sposób opowiada o sowach - od ich budowy ciała i przystosowań do życia w nocy, zachowaniach (przy polowaniach, w okresie lęgu itd.),zwyczajach po historię i obecność w szeroko pojętej kulturze. Spora dawka wiedzy ogólnej o sowach przeplata się z krótkimi charakterystykami gatunków widywanych w Polsce.

Jacek Karczewski to człowiek orkiestra. Psycholog, nauczyciel, coach, ale przede wszystkim zapalony ornitolog i przyrodnik, gość, który naturę (a szczególnie ptaki) przedkłada ponad wszystko. Dlatego kiedy przypadkiem odkryłam, że gdzieś na moim ranczu gnieździ się (a przynajmniej pohukuje, bo teraz już wiem jakie może mieć wielkie terytorium łowieckie) puszczyk, naszło mnie dowiedzieć się więcej o sowach, mrocznych i fascynujących duchach nocy.

Zawsze miałam na punkcie sów małego kręćka. Mam biżuterię w sowy, „Sowy nie są tym czym się wydają” to dla mnie jeden z najważniejszych cytatów w historii kinematografii, kiedyś nawet zamówiłam u rzeźbiarza 2-metrową rzeźbę sowy (czekam do dziś, cóż, artysta). Aż do przeczytania „Nocy sów” nie wiedziałam jednak jak rzadkie to ptaki ani że większość łączy się w pary na całe życie. Nie wiedziałam, że wśród sów nierzadko dochodzi do aktów kanibalizmu ani że Indianie szanują sowy bardziej niż Europejczycy (szczególnie ci z okolic, gdzie są legendy o wampirach). Okazuje się, że sowy to bardzo skomplikowany wytwór natury i zjawisko kultury!

Ich fizjonomia jest wręcz zadziwiająca (po co sowom sztuczne uszy? Nikt właściwie nie wie) ale chyba jeszcze bardziej zwyczaje i zachowania. Sowa bowiem rzeczywiście wydaje się spełniać pokładane w niej oczekiwania co do ludowej mądrości. To zwierzę po prostu zazwyczaj wie co robi i jest to - moim zdaniem - nawet trochę przerażajace.

„Noc sów” to książka napisana z drobiazgową potrzebą zaszczepienia innym pasji badania i obserwowania sów. Choć wiele w niej drobnych usterek redakcyjnych, wszystko to można z lekkim sercem wybaczyć, bo jak na dłoni widać, że to dziecko wielkiej miłości, raz fascynujące raz encyklopedyczne a na końcu najfajniejsze - kulturowe i mitologiczne, aż chętnie poczytałabym monografie tylko o tym. Czekam teraz na nadejście pełni wiosny, gdyż rok temu puszczyk uhuuu-hał u mnie w kwietniu, aby móc tym razem z ogromnym zastrzykiem wiedzy o tym co za zaśpiewem stoi, przywitać puchacza ponownie. Zaprawdę powiadam Wam, że jest to fascynujący zwierzak!

"Noc Sów" Jacka Karczewskiego to niezwykle poruszająca powieść, która zapada w pamięć na długo po przeczytaniu. Autor skutecznie łączy w niej wątki historyczne z wątkami obyczajowymi, tworząc niezwykle barwny i wciągający świat. Akcja powieści rozgrywa się w Polsce podczas II wojny światowej. Główny bohater, Stanisław, jest młodym chłopakiem, który zostaje wcielony do armii niemieckiej. Przez całą książkę towarzyszymy mu w jego trudnej drodze do dojrzałości i odkrywania prawdy o sobie samym oraz o rzeczywistości, w której przyszło mu żyć.Karczewski nie boi się poruszać trudnych i bolesnych tematów, takich jak okrucieństwo wojny czy kwestie moralne związane z wojskową służbą. Jednocześnie jednak, umiejętnie balansuje to z bardziej lirycznymi i intymnymi momentami, dzięki czemu powieść jest nie tylko mocna, ale również piękna.Nie sposób nie wspomnieć również o świetnej kreacji postaci. Każda z nich jest wyrazista i przekonująca, a ich losy składają się na bogaty i skomplikowany obraz tego, co działo się w Polsce podczas wojny.Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych powieści o tematyce wojennej, jakie czytałem. Karczewski pokazuje, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach, ludzie potrafią zachować godność i szukać nadziei. Gorąco polecam "Noc Sów" każdemu, kto lubi dobre literaturę i jest zainteresowany historią II wojny światowej. Jednym z największych atutów tej powieści jest to, jak realistycznie i sugestywnie opowiada o trudach i cierpieniach wojny. Autor nie unika drastycznych scen, ale jednocześnie pokazuje je z empatią i szacunkiem dla ofiar. Dzięki temu, czytelnik ma pełniejsze zrozumienie tego, co działo się w Polsce podczas wojny, a także jak wpływało to na ludzi, którzy przeżyli. Karczewski również znakomicie oddaje klimat i atmosferę tamtych czasów. Poprzez detale i opisy, czytelnik może poczuć się jakby przeniósł się w czasie i przeżywał wydarzenia razem z bohaterami. To sprawia, że powieść jest jeszcze bardziej poruszająca i angażująca emocjonalnie. Również warto wspomnieć o postaciach, które są bardzo wiarygodne i złożone. Główny bohater, Stanisław, przechodzi przez wiele trudnych doświadczeń i przemian, a jego historia jest naprawdę poruszająca. Również inne postacie, takie jak jego matka, ojciec czy przyjaciele, są równie interesujące i przekonujące. Reasumując, "Noc Sów" Jacka Karczewskiego to powieść, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu. Autor łączy w niej trudne tematy wojny z pięknymi opisami i intymnymi momentami, tworząc niezwykle poruszającą i autentyczną historię. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto jest zainteresowany historią II wojny światowej i lubi dobrą literaturę.

O czym? - O sowach i o... ludziach: o sowach ogólnie, o poszczególnych gatunkach, ich występowaniu, rozmieszczeniu, wyglądzie, zwyczajach, zdolnościach a także o ludzkich wyobrażeniach na ich temat. I ludzkim postępowaniu...

Dla kogo? - Dla wszystkich, choć trochę słów o zwyczajach prokreacyjnych, niekoniecznie dla młodszych. Ale z młodszymi można te ustępy pominąć i skupić się na zdjęciach ;)

Wartość - Tak, jest to książka pełna wartości. Karczewski przybliża nam życie sów pod wieloma aspektami, zarówno naukowo jak i potocznie. I czyni to w sposób obrazowy, zabawny, trochę przekorny ale jednocześnie taki... elegancki. Wczułem się w tę nocną opowieść. Może też dlatego, że jestem ptasiarzem, a sowy to ptaki wyjątkowe, również dla mnie...

Mankamenty - Są momenty, które trochę się dłużyły. Chyba przez zbyt duże upchnięcie informacji w jednym miejscu.

Opowieść - Ciekawa, wciągająca. Większość książki czyta się szybko i sprawia przyjemność. Dobry jest układ rozdziałów - przeplatane są opowieści ogólne z przedstawieniami konkretnych gatunków. Bardzo dobre rozdziały o ludzkim podejściu do sów ("Czary-mary-sowy" i "Jak przetrwać na planecie Homo sapiens"). Mimo, że pracowałem, zarówno hobbystycznie jak i zarobkowo, nad poszukiwaniem sowich stanowisk, poznałem wiele aspektów dla mnie nowych i zaskakujących, rozszerzających spojrzenie.

Język - Język Karczewskiego jest dobry. Bardzo obrazowy, serwuje czytelnikowi wiele świeżych i mocnych porównań. Trafia w punkt. Może być, że momentami rzuca zbyt wiele faktów, przez co czytanie się dłuży. Lecz to zaledwie momenty.

Wydanie - Ładne, podoba mi się. Piękne, klimatyczne zdjęcia kilkorga autorów. Rozdziały mówiące o sowach ogólnie na białych kartach, rozdziały o konkretnych gatunkach na granatowych - co sprawia ciekawe, tajemnicze wrażenie.

Podsumowanie - Dobra książka dla osób mających mniejsze czy większe doświadczenie z sowami. Czytelnikowi przybliża życie sów, dzięki czemu te tajemnicze nocne zjawy stają się... trochę mniej tajemnicze. Dużo niepospolitych porównań, dużo faktów naukowych ale podanych strawnie, dużo przemyśleń. Wszystko podane piękną polszczyzną. Dla osób nie związanych bliżej z sowami niekoniecznie - mojej żony nie wciągnęła. Być może zadecydowało zbyt duże nagromadzenie faktów.

• Przyroda
  • Zwierzęta