Noc sów. Opowieści z lasu

Wydawnictwo Poznańskie
2020-03-25
2020-03-25
ptaki ptactwo sowa sowy

O sowach wiemy mało albo jeszcze mniej. Mimo tego chętnie poznajemy ich zwyczaje, zachowania, które staramy się interpretować według stanu obecnej wiedzy. I mimo iż latamy w kosmos, przesyłamy w chmurę tysiące danych- to do dziś nie wiemy co tak na prawdę drzemie w tych małych, puchatych ptakach.
Książka dla tych, którzy chcą wiedzieć choć trochę więcej :-)

Książka dla tych, którzy chcą wiedzieć choć trochę więcej :-)

Niezwykła opowieść o ptakach, które spotykałem dotąd pod postacią głosu. Gdzieś w nocy, pod domem albo na polanie w lesie. Autor mówi o sowach prosto, bez zbędnych słów i z uśmiechem. Dzięki niemu (i Adamowi Wajrakowi) jeszcze bardziej chcę spotkać sóweczkę, sprytną włochatkę, smutną (wg. M.) pójdźkę i potężnego puchacza, przy którym ptaki drapieżne czują strach i trwogę. Dzięki takim książką można stracić głowę i zakochać się w sowach.

Bardzo ciekawa książka. Spodziewałam się, że będzie bardziej jak „Łosie w kaczeńcach”, a jest to popularnonaukowe omówienie biologii sów. Też fajnie, bo to taka piguła informacji. I to właściwie tyle, nie mam jakichś większych odczuć w stosunku do tej książki. Poza opisem przystosowań sów i omówienia ich miejsca w kulturze, mamy jeszcze bardziej szczegółowe opisy rożnych gatunków. Nie nudziłam się!

Jedna z lepszych książek, jakie czytałem. Niby książka przyrodnicza z całą masą faktów, a czyta się ją jak najlepszą powieść. Pochłonęła mnie od samego początku i zajęła zaszczytne miejsce w mojej biblioteczce. Polecam.

"Kocham przyrodę, słowo honoru!" powiem za pewnym bohaterem. Ale co my z nią robimy! Zwierzęta nie mają gdzie żyć, nasz beton, stal i szkło do tego się nie nadaje. A tam gdzie nie betonujemy, sypiemy chemię w ilościach hurtowych. W imię postępu, rozwoju, wyższego PKB. Gdzie te zwierzaki mają się podziać? Czym mają się żywić? Ludzie to jednak gówniarze.
Ta opowieść o sowach, napisana świetnym i przystępnym językiem, daje nam wgląd w życie tych zachwycających i tajemniczych ptaków. Ale raz po raz autor ubolewa nad tym, że ptaków tych ubywa, a głównym powodem jest nasza cywilizacja. Nie jest to jednak książka ckliwa. Budzi bardzo pozytywne uczucia i przywiązanie do tych ptaków. Polecam wszystkim, którzy uwielbiają naturę i chcą ją chronić.

Ta opowieść o sowach,...

Jestem miłośnikiem sów i poszukuję książek na ich temat - ta jest napisana lekko, z dużym poczuciem humoru ale też bardzo rzetelnie. Zawiera sporo informacji na temat tych niezwykłych ptaków, nie tylko o ich budowie, cechach charakterystycznych, ale też zachowaniach. Opisuje kilka popularnych w Polsce sów, załącza ich zdjęcia. Pikanterii dodaje też rozdział o podejściu i wierzeniach na temat sów w różnych kulturach i na przestrzeni wieków.

Bardziej vedemecum niż prosta opowieść. Solidna dawka wiedzy podana w przystępnej formie.

Książka, którą czyta się lekko, dostarczyła mi dziesiątki niepotrzebnych informacji o sowach. Niepotrzebnych w sensie użyteczności, ale wspaniale zaspokajających moją ciekawość świata.
Dowiedziałem się o sowach wiele - o ich zwyczajach, sposobie zdobywania i trawienia pożywienia, a nawet zamiłowaniu do seksu. Wiem, jakie zwierzęta nie lubią sów, a jest ich większość i jak sowy radzą sobie w takim środowisku.
Jeszcze raz podkreślę, autor dał mi wiele radości przekazując wiedzę o sowach, która pozwoliła mi oderwać się od problemów codziennego życia. Do tego znakomite zdjęcia, pokazujące to, o czym pisze autor.
Dałbym książce nawet 8 gwiazdek, ale ostatni rozdział o tym, jaki był i jest stosunek ludzi do sów w nawiązaniu do wierzeń i na różnych kontynentach, wydał mi się nudny. Na szczęście to tylko 40 stron w ponad 400-stronicowej książce! Polecam!

Pani, która napisała "Rzecz o sowach", powinna pójść na kurs pisania do Pana Karczewskiego. To rozumiem! To jest książka O SOWACH. Bardzo dobra książka, ślicznie wydana, szkoda że nie w twardej oprawie.

Świetnie napisana książka w 100% o sowach.
Autor zamieścił bardzo dużo faktów i szczegółów z życia tych tajemniczych ptaków, które zwykłemu spacerowiczowi trudno dojrzeć i spotkać, nie wspominając o ich dłuższej obserwacji.

Świetnie napisana książka w 100% o sowach.

Jacek Karczewski Noc sów. Opowieści z lasu Zobacz więcej
Jacek Karczewski Noc sów. Opowieści z lasu Zobacz więcej