Strup. Hiszpania rozdrapuje rany

Katarzyna Kobylarczyk Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina literatura faktu
Czarne
kłamstwo literatura faktu ludobójstwo manipulacja pamięć zbiorowa reportaż wojna domowa w Hiszpanii Hiszpania faszyzm zbrodnia
literatura faktu
Sulina
Inne

Oficjalne recenzje i

Główni bohaterowie tej książki nie żyją

[ 9 ] Link do recenzji

Za dużo postaci, historii, liczb, w których rozmywa się cały dramat. Widać, że autorka mocno inspiruje się lapidarno-szokującym stylem państwa Krall/Szczygła/Tochmana i bardzo chce żeby taka też była jej książka, ale myśle że trochę jeszcze daleko. Plusy za sam temat, tzw risercz i to że się chciało, pojechać tam i porozmawiać.

Mocne i bardzo ciekawe. Temat niemal nieznany w Polsce, przemilczany przez lata w Hiszpanii. Polecam

Warto. Nawet osoba, która interesuje się Hiszpanią znajdzie dla siebie coś nowego. Temat potraktowany szeroko i przejrzyście choć w tej układance bardzo brakowało mi informacji o hiszpańskich obozach koncentracyjnych np. w Miranda de Ebro (przez który zresztą przewinęło się też sporo Polaków).

Trudna historia wojny ojczyźnianej w Hiszpanii opowiedziana w bardzo przystępny i pouczający sposób. Wojna z lat 1936-1939 w Hiszpanii odcisnęła swe piętno na długie dziesięciolecia, podobnie jak późniejsza dyktatura generała Franco - pozostałością tych walk są masowe groby ludności cywilnej w prawie całej Hiszpanii. Katarzyna Kobylarczyk postanowiła się zmierzyć z tym...

Znakomity reportaż. Brawo. Wstydliwa historia Hiszpanii wyjęta na światło dzienne, bardzo rzetelnie opowiedziana, do głębi poruszająca, aż trudno uwierzyć, że to wszystko działa się w tym rajskim kraju, który tak dobrze wygląda w folderach i podczas krótkich podróży. Polecam nie tylko miłośnikom Iberii.

Po przeczytaniu ostatniej strony tej książki pomyślałem, że została ona napisana z szacunkiem i odpowiednią delikatnością dla ofiar i ich rodzin. Nie daje prostych odpowiedzi. Celnie wskazuje jak trudne dla Hiszpanów jest rozliczenie się z tragiczną przeszłością. Autorka zadała sobie wiele trudu by dotrzeć do miejsc, ludzi będąc świadkami historii. Poruszająca i ważna.

Wstrząsająca historia Hiszpanii. Jak się okazuje, naród może nosić w sobie taką ranę aż tak długo.... Sądzę, że dało mi to inne spojrzenie na ten kraj. Zdecydowanie warto.

[backlog z forum muzycznego]
Z jednej strony kronika zbrodni frankistów z delikatnie tylko wspomnianymi działaniami milicji i trybunałów ludowych w okresie drugiej republiki. Z drugiej opowieść o pamięci, milczeniu, wyparciu i odkopywaniu kości. Najbardziej zapamiętałem historię katolickiego optyka straconego przez milicję oraz wymianę zdań dwóch staruszków podczas ekshumacji.

Z czym mierzą się Hiszpanie po wojnie domowej i mrocznych czasach frankizmu? Dolina Poległych to symbol pojednania, czy cierpienia?

Postanowiłam przeczytać reportaż ze względu na fakt, iż otrzymała Nagrodę im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż.

Już po tytule i okładce widać, że nie będzie to lektura lekka i przyjemna. Jest to natomiast pozycja wartościowa, robiąca wrażenie i pozostawiająca czytelnika w refleksyjnym nastroju nad podziałami społecznymi kiedyś i dziś.

Niestety ze względu na fakt, iż...

Dyskusje

• 2020