Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo

Okładka książki Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo Lars Berge
Czarne
2019-09-11
2019-09-11
Irena Kowadło-Przedmojska
dzikie zwierzęta literatura faktu przyroda reportaż śmierć środowisko naturalne wilk wypadek przy pracy zoo
Inne

Wilk jest dziki, wilk jest zły

Zacznijmy od tego, że ta książka minęła się z moimi oczekiwaniami. Ja sądziłam, że autor będzie odpowiadał na pytanie: dlaczego z biologicznego, zoologicznego punktu widzenia stado wilków hodowane w zamknięciu mogło zaatakować człowieka, z którym zostało zsocjalizowane? Tymczasem w tekście poszukujemy odpowiedzi na to, czy zoo popełniło uchybienie względem bezpieczeństwa pracy swoich pracowników.
Styl pisania sprawia wrażenie siermiężnego i raczej suchego. Skaczemy wraz z autorem po faktach, często gubiąc wątek dlaczego w ogóle zgłębiamy daną kwestię.
Mój największy zarzut to jednak ton w jakim autor wypowiada się o dzikich zwierzętach - nie tylko o wilkach. Mimo tego, że wielokrotnie proklamuje się jako ich wielbiciel, opowiadając o nich stwarza atmosferę strachu i niepewności. Jeżeli któryś z niewielu ekspertów wypowiada się o nich nazbyt swojsko - jego zdanie jest podważane. Berge kilkukrotnie przyznaje, że ma niewiele wiedzy o wilkach, nie jest w tym temacie znawcą, co nie powstrzymuje go od komentarzy, własnych przypuszczeń co też ta groźna bestia mogła sobie zamierzyć. Wielokrotnie sam sobie przeczy. Wypowiada się z pewną pogardą na temat osób dla których życie i śmierć zwierząt w niewoli jest priorytetem.
Pozostawiam ocenę pozytywną, bo wciąż podziwiam autora za wkład pracy włożonej w badania, przyswojenie aktów śledztwa, etc. Uważam za cenny wątek, w którym porusza się kwestię różnic w badaniach naukowych nad wilkami żyjącymi w zamknięciu i na wolności. Prowadzi on ostatecznie do rozważań nad zasadnością ogrodów zoologicznych - czy to wciąż ośrodki propagujące wiedzę o naturze i jej ochronie czy może kapitalistyczne imperia, które kryją się ze swym okrucieństwem wobec zwierząt? Pewna podstawowa wiedza o wilkach również zostaje nam przemycona (choć w niefortunny według mnie sposób).
"Dobry wilk" może kogoś poruszyć, wywołać refleksję. Myślę jednak, że byłby bardziej wartościowym fragmentem literatury, gdyby nie uczył szacunku dla dzikości poprzez strach. I pozbył się nieco protekcjonalnego tonu.

Szczerze mówiąc chyba spodziewałam się czegoś lepszego. Reportaż mający być o tragedii w szwedzkim ogrodzie zoologicznym w rzeczywistości bardzo mało mówi o tym wydarzeniu. 90% książki to historia wilków w Szwecji, tego jakie wilki sa z "charakteru", pokazywanie jak zmieniał się stosunek ludzi do tych zwierząt, mowa o ludziach, którzy nie zawsze byli powiazani z ta sytuacja czy tym konkretnym ogrodem, czy tez o innych ogrodach zoologicznych lub nawet innych zwierzętach. Nie jest to złe, bo informacje są ciekawe, ale jednak reportaż od początku obiecywał coś innego i moim zdaniem, chociaż lektura sama w sobie była ciekawa, to dałoby się to wszystko (łącznie z anegdotkami czy rzeczami wypisanymi powyzej) napisać dużo krócej.

Owszem, przeczytałam ten reportaż, jednak nadal nie potrafię zrozumieć jak ludzie mogą mieć zaufanie do dzikich zwierząt, jak mogą sami i bez czegoś do obrony wchodzić na ich wybiegi. Książka daje dużo do myślenia w temacie współczesnego traktowania dzikich zwierząt czy to na wolności czy w ogrodach zoologicznych.

Spojrzenie w stronę wilka z perspektywy feralnego zdarzenia. Niczym rasowy detektyw autor bada relację ludzi i wilków w swoistych "ogrodach zoologicznych".

Przeczytałam około 1/3 i już nie dałam rady więcej. Tematyka jest dla mnie interesująca, ale wykonanie męczące. Przede wszystkim miałam problem z płynnym przebrnięciem przez kolejne zdania - zbyt często są to zdania pojedyncze, co brzmi sucho i niezręcznie. Ponadto narracja jest w czasie teraźniejszym i zawiera niespodziewanie dużo samego autora. Nie sądzę, żeby kiepski styl był winą polskiego wydania, pani tłumaczka przecież nie zmieni czasu gramatycznego i nie połączy oderwanych od siebie zdań.

Na koniec tylko zacytuję (s. 43): "Od ataku na wybiegu dla wilków minęło dwa i pół roku. Często o nim myślę. Wciąż jeszcze mam nadzieję, że ktoś napisze dłuższy i pogłębiony reportaż o tym wydarzeniu (...). Ale nic nie słychać o ataku wilków. Regularnie przeszukuję internet i nie natrafiam na żadne nowe informacje. Zaczynam się przyzwyczajać do myśli, że może właśnie mnie przypadnie zadanie wyjaśnienia, co się kryje za tajemniczym przypadkiem śmierci na wybiegu w Kolmården. Trudność polega na tym, że nie jestem ani reporterem kryminalnym, ani znawcą przyrody". Cóż, to widać.

dobry reportaż, dzięki któremu można dowiedzieć się wiele faktów na temat życia wilków i jednak spojrzeć na nie z innej strony.

Żałuję, że przeczytałam tę książkę. Nie chce słyszeć o okrucieństwie wobec zwierząt i nie lubię o tym czytać. Wystarczy mi sama świadomość. Tytuł jest mylący, ponieważ tragedia w szwedzkim zoo stanowi jedynie zalążek całej treści.

Ciekawa perspektywa: reportaż nie tyle o sprawie zabicia kobiety przez wilki w zoo, co wokół zmian w podejściu do dzikich zwierząt w Skandynawii, a nawet globalnie. Sam temat. Oczywiście sprawa ataku wilków jest centralnym wątkiem, ale tak naprawdę Berge wchodzi głębiej. Nie wszystko się tutaj udało w równym stopniu, ale generalnie to bardzo ciekawe spojrzenie na temat.

Bardzo ciekawy reportaż. Po tragedii jaka wydarzyła się w szwedzkim zoo oczywiście rozpoczęło się śledztwo i proces. Po przeczytaniu "Dobrego wilka" bez względu na to jaki wyrok zapadł można samemu wyrobić sobie zdanie na temat tych drapieżników i tego kto był winny temu co się stało. Spora dawka wiedzy na temat wilków i tego jak w ogóle człowiek postrzega i traktuje zwierzęta. Polecam.

To był naprawdę dobry reportaż. Ukazuje on nie tylko przyczyny tragedii w zoo, ale zadaje też fundamentalne pytania jak "czym jest dla nas dzika natura?" czy "jaką funkcję właściwie pełnią zoo w naszym społeczeństwie?". Autor książki nakreśla szerokie tło nieszczęśliwego wydarzenia, począwszy od historii wilka w kulturze i historii, przez jego aspekt polityczny, kończąc na analizie zachowania zwierząt w watasze i wśród ludzi.
Podsumowując - bardzo polecam tę lekturę, zostaje na dłużej w myślach po przeczytaniu.

• Reportaż
  • Literatura faktu