Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo

Okładka książki Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo Lars Berge
Czarne
2019-09-11
2019-09-11
Irena Kowadło-Przedmojska
dzikie zwierzęta literatura faktu przyroda reportaż śmierć środowisko naturalne wilk wypadek przy pracy zoo
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wilk jest dziki, wilk jest zły

4812 98 70

Owszem, przeczytałam ten reportaż, jednak nadal nie potrafię zrozumieć jak ludzie mogą mieć zaufanie do dzikich zwierząt, jak mogą sami i bez czegoś do obrony wchodzić na ich wybiegi. Książka daje dużo do myślenia w temacie współczesnego traktowania dzikich zwierząt czy to na wolności czy w ogrodach zoologicznych.

Spojrzenie w stronę wilka z perspektywy feralnego zdarzenia. Niczym rasowy detektyw autor bada relację ludzi i wilków w swoistych "ogrodach zoologicznych".

Przeczytałam około 1/3 i już nie dałam rady więcej. Tematyka jest dla mnie interesująca, ale wykonanie męczące. Przede wszystkim miałam problem z płynnym przebrnięciem przez kolejne zdania - zbyt często są to zdania pojedyncze, co brzmi sucho i niezręcznie. Ponadto narracja jest w czasie teraźniejszym i zawiera niespodziewanie dużo samego autora. Nie sądzę, żeby kiepski styl był winą polskiego wydania, pani tłumaczka przecież nie zmieni czasu gramatycznego i nie połączy oderwanych od siebie zdań.

Na koniec tylko zacytuję (s. 43): "Od ataku na wybiegu dla wilków minęło dwa i pół roku. Często o nim myślę. Wciąż jeszcze mam nadzieję, że ktoś napisze dłuższy i pogłębiony reportaż o tym wydarzeniu (...). Ale nic nie słychać o ataku wilków. Regularnie przeszukuję internet i nie natrafiam na żadne nowe informacje. Zaczynam się przyzwyczajać do myśli, że może właśnie mnie przypadnie zadanie wyjaśnienia, co się kryje za tajemniczym przypadkiem śmierci na wybiegu w Kolmården. Trudność polega na tym, że nie jestem ani reporterem kryminalnym, ani znawcą przyrody". Cóż, to widać.

dobry reportaż, dzięki któremu można dowiedzieć się wiele faktów na temat życia wilków i jednak spojrzeć na nie z innej strony.

Żałuję, że przeczytałam tę książkę. Nie chce słyszeć o okrucieństwie wobec zwierząt i nie lubię o tym czytać. Wystarczy mi sama świadomość. Tytuł jest mylący, ponieważ tragedia w szwedzkim zoo stanowi jedynie zalążek całej treści.

Ciekawa perspektywa: reportaż nie tyle o sprawie zabicia kobiety przez wilki w zoo, co wokół zmian w podejściu do dzikich zwierząt w Skandynawii, a nawet globalnie. Sam temat. Oczywiście sprawa ataku wilków jest centralnym wątkiem, ale tak naprawdę Berge wchodzi głębiej. Nie wszystko się tutaj udało w równym stopniu, ale generalnie to bardzo ciekawe spojrzenie na temat.

Bardzo ciekawy reportaż. Po tragedii jaka wydarzyła się w szwedzkim zoo oczywiście rozpoczęło się śledztwo i proces. Po przeczytaniu "Dobrego wilka" bez względu na to jaki wyrok zapadł można samemu wyrobić sobie zdanie na temat tych drapieżników i tego kto był winny temu co się stało. Spora dawka wiedzy na temat wilków i tego jak w ogóle człowiek postrzega i traktuje zwierzęta. Polecam.

To był naprawdę dobry reportaż. Ukazuje on nie tylko przyczyny tragedii w zoo, ale zadaje też fundamentalne pytania jak "czym jest dla nas dzika natura?" czy "jaką funkcję właściwie pełnią zoo w naszym społeczeństwie?". Autor książki nakreśla szerokie tło nieszczęśliwego wydarzenia, począwszy od historii wilka w kulturze i historii, przez jego aspekt polityczny, kończąc na analizie zachowania zwierząt w watasze i wśród ludzi.
Podsumowując - bardzo polecam tę lekturę, zostaje na dłużej w myślach po przeczytaniu.

Wsiąknięcie w ten reportaż jak retriever w przydomowy staw. I również ciężko będzie wam się od niego oderwać jak wspomnianemu żółtemu psu od wody.

To najlepsza książka o wilkach jaką przeczytałam w ciągu ostatnich lat. Zbudowana jest wokół tragicznego zdarzenia w szwedzkim zoo - opiekunka wilków zostaje zabita na wybiegu. Robi się trochę niezręcznie, bo spotkanie z tymi drapieżnikami bez płotu, który odgradzałby zwiedzających od zwierząt jest tutaj główną atrakcją ogrodu.

Czy coś zaimponuje mi w tym roku bardziej, niż to jaką pracę wykonał Lars przy pisaniu tej książki? Wątpliwe. Człowiek ten w momencie zdarzenia wiedział o wilkach tyle, że to spore drapieżniki pomykające to tu, to tam po europejskich lasach. Jak bardzo zmieniło się to podczas tworzenia tego reportażu, przekonacie się sami. Rozebrał sytuację do fundamentów - od powstania zoo, przez pomysł na wilcze atrakcje, aż po soczyste wgryzienie się w akta sprawy i przeprowadzenie krok po kroku przez wydarzenia, kulawe bhp na wybiegu oraz samo podejście do wychowania i utrzymywania w ryzach drapieżników. Dał nam nie tylko relację samego wydarzenia, ale też towarzyszący mu, szalenie ważny kontekst.

I rany boskie, na dwie doby zostałam wyłączona z życia, nie żałuję ani minuty 🙈 Chociaż czasami włos stawał mi dęba na głowie (czy przez wydarzenia, czy przez pomysły ludzi na hodowle i wychowanie wilków) sama lektura była wzbogacająca. Polecam.

Ps. Tym ludziom nielubiącym reportaży też polecam.

Bardzo dobry reportaż.

Bardzo dobry reportaż.