Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo

Okładka książki Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo
Czarne
2019-09-11
2019-09-11
Irena Kowadło-Przedmojska
dzikie zwierzęta literatura faktu przyroda reportaż śmierć środowisko naturalne wilk wypadek przy pracy zoo
Inne

Oficjalne recenzje i

Wilk jest dziki, wilk jest zły

Link do recenzji

4415 75 70

Niesamowita ksiazka. Podeszłam do niej bez oczekiwań (ot, przy okazji zgarnia z półki), a okazało się że bardzo interesujaco i przenikliwe traktuje o dzikiej i tej mniej dzikiej przyrodzie. Mrozący krew w żyłach wypadek w szwedzkim zoo jest pretekstem do rozważań na temat natury, dzikich zwierząt i naszego jej postrzegania. Nigdy nie byłam zwolenikim zoo i po tej lekturze tylko się utwierdzilam w przekonaniu ze to barbarzyństwo oraz ze nic nie wiemy o naturze i mamy dla niej nadal za mało szacunku.

To jedna z tych xiążek, które każdy może zinterpretować po swojemu.
Fani wilków, szeroko pojęci miłośnicy życia w zgodzie z naturą mogą twierdzić, że człowiek może nawiązać kontakt z dzikimi zwierzętami. Oczywiście pod pewnymi warunkami, ale jest to możliwe w bezpieczny dla obu stron sposób.
Wrogowie wilków, ci którzy twierdzą, że tzw. "nautra" jest po to by podporządkować ją człowiekowi, będą mogli uważać, że to niemożliwe i niepotrzebne, i jeśli nie można z nich korzystać w pożyteczny dla ludzi sposób to należny je co najmniej odizolować, jeśli nie wytępić.
Gdzieś w tle tej smutnej historii (śmierć człowieka z założenia jest smutna) przebija się inna przygnębiająca wiadomość o tym jak fatalnie są traktowani szeregowi pracownicy w Szwecji, w kraju który jest stawiany jako wzór socjalnej troski o swoich obywateli.

To jedna z tych xiążek, które każdy może zinterpretować po swojemu.

Opinię o kolejnej reporterskiej perełce zacznę pytaniem: Czy jesteśmy w stanie zrozumieć zwierzęcą naturę?

Szwedzkie zoo w Kolmården jest największym ogrodem zoologicznym w Skandynawii, a przebywające tam dzikie zwierzęta są częścią kilku projektów które wychodzą poza zwyczajowe ramy odwiedzin takich miejsc. Jedną z takich "atrakcji" był "Bliski Kontakt z Wilkiem", który pozwalał zwiedzającym stanąć oko w oko z oswojonymi wilkami. Pewnie domyślacie się, że takie niecodzienne doświadczenie przyciągało wielu turystów, w tym osoby medialne i znane nie tylko w Szwecji.
W czerwcu 2012 dochodzi jednak do tragedii - drapieżniki zagryzają na wybiegu swoją wieloletnią opiekunkę, Karolinę. Kobieta była w tym czasie sama, jak co dzień postępowała wg wyrobionego schematu, nie wzywała także pomocy a jej ciało znalazła koleżanka zaniepokojona brakiem kontaktu z Karoliną. Nikt nie mógł uwierzyć a przede wszystkim zrozumieć dlaczego doszło do takiego wypadku a samo przygotowanie materiałów oskarżających Kolmården zbierano aż 4 lata - jednak czy tylko o rażące zaniedbanie ze strony szwedzkiego zoo tu chodzi?

Dziennikarz Lars Berge w swoim reportażu „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo" nie tylko relacjonuje nam prawdopodobny przebieg zdarzenia czy samej dość frapującej relacji z procesu - to przede wszystkim dogłębna analiza i dążenie do zrozumienia dlaczego do takiej tragedii doszło, nie tylko przez ludzki pryzmat. Berge sam zresztą zauważa że "Atak wilków w Kolmården to kolejna opowieść, w której dzika przyroda stała się wytworem fantazji i konstrukcją psychologiczną" co daje dość szerokie pole do zastanowienia się nad tym czy faktycznie możemy mówić o jakimkolwiek oswojeniu czy "zsocjalizowaniu" dzikich zwierząt.
Berge zostawia czytelnika z masą niewygodnych pytań związanych z obrazem człowieka jako "pana i władcy" w zestawieniu z dziką naturą wilka. Berge jest wielkim fascynatem przyrody i zabiera czytelnika na dość rozległą i szczegółową przygodę z wilkami (na różnych płaszczyznach) jednak nie będziecie mieli tutaj czasu na nudę.

Reportaż ten przede wszystkim otwiera oczy na fakt, że wielkość człowieka jest tylko pozorna a w zetknięciu z dziką naturą nigdy nie możemy być niczego pewni.

Świetny reportaż pokazujący, że człowiek nigdy nie będzie miał całkowitej władzy nad przyrodą.

Książka mocno nierówna. Do pewnego miejsca słaba, bez pomysłu. Mam wrażenie, że autor chce przekazać bardzo dużo informacji o wilkach, ich historii w Szwecji, powodów mówiących o ich zniknięciu z kraju i jak tam wróciły. Informacji jest dużo i niestety przedstawianie są mocno nieskładnie, co wpływa na lekturę.

Szczęśliwie w pewnym momencie autor skupia się mocno na tragediach — tytułowej, ale i pobocznych, które mają miejsce w ogrodach zoologicznych. Zadaje pytania na temat funkcjonowania ZOO, które zmuszają do refleksji. Od tego miejsca książka zaczyna się bronić, czytelnik może wyrobić sobie zdanie na kilka tematów i odpowiedzieć na pytanie, czy tragedia, była dziełem przypadku, czy raczej, niestety, musiała się wydarzyć w danych okolicznościach.

Szczęśliwie w pewnym momencie autor skupia się mocno na...

Powtarzam opinię o tym, że coś z Wikingami jest nie tak. Kocham zwierzęta, uwielbiam i doceniam zoo, bo to często jedyna, a może ostatnia szansa zobaczyć rzadkie, ginące gatunki. Tu bohaterem jest wilk, tłem tragedia, a cała opowieść ma głębsze podłoże, a mi w głowie ciągle pobrzmiewa jak zdarta płyta myśl, co jest z nimi nie tak?

Pierwsza połowa książki wydawała mi się chaotyczna, ciężko mi się czytało, zastanawiałam się, czy nie dać sobie spokoju. Druga połowa w moim odczuciu znacznie lepsza.
Muszę przyznać że ta książka zmieniła moje podejście do ogrodów zoologicznych i pewnie będę traktować to jako jej największy plus.
Warto przeczytać żeby pozbyć się złudzeń na temat trzymania dzikich zwierząt w niewoli.

Warto przeczytać żeby pozbyć się złudzeń na temat trzymania dzikich zwierząt...

Po ocenach czytelników widać, że książka wzbudza emocje. Tytuł prosty i troszkę trywialny, nie zachęcał mnie do przeczytania książki przez dłuższy czas, chociaż tematyka wilka jest dla mnie aspektem przyciągającym. Muszę powiedzieć, że to książka nader interesująca z gatunku „głupota ludzka jest nieskończona”. Możemy się spierać nad słusznością instytucji ogrodów zoologicznych, jednak Szwedzi zdobywają złoty medal za głupotę i ignorancję oraz całkowitą nieznajomość zachowań wilków, o których chyba każdy trzeźwo myślący człowiek zdaje sobie sprawę. Wataha wilków w niewoli, plus człowiek na tym samym ogrodzonym terenie to idealny przepis na tragedię. Dlatego tym bardziej dziwi mnie fakt, iż osoby, które twierdzą, że znają się na zachowaniach wilków mogły dopuścić do zaistniałej sytuacji.

Czytam wiele reportaży i bardzo lubię ten gatunek, choć każdy reportażysta ma swój styl. Ten reportaż to dramat, klapa i dno totalne. Po pierwsze mam wrażenie, że pisarz nie wiedział jak zebrać informacje dzięki czemu wiele w tej książce to są jego domysły. Wielki chaos w tej książce, nic nie jest poukładane. Opowieści o zamym zoo i wikach to może 1/4 tej książki jak nie mnie. Bardzo wiele jest wątków o tym jak ludzie dawno temu postrzegali wilki, kto i dlaczego chciał to zmienić- wątki bardzo poboczne. Na sam koniec miałam wrażenie że ta książka jest o ludziach a nie o wilkach.

Opowieść o wilkach, ideach dt zwierząt, komercji. Nie jest to temat zbyt ciekawy, ale autor wycisnął z tego ile się da.