Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca

Poza serią
Czarne
2020-04-15
2020-04-15
literatura polska góry śmierć rosja zsrr Ural tajemnica literatura faktu
Inne

Okładka książki Łódź. Miasto po przejściach Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak
Łódź. Miasto p... Wojciech Górecki, B...
Okładka książki Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi Katarzyna Brejwo, Rafał Grzenia, Julia Jurgens, Eva Lene Lorzer, Jędrzej Morawiecki, Katarzyna Moskalewicz, Aneta Prymaka-Oniszk, Kaja Puto, Aliona Szabunia, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Wójcińska
Ojczyzna dobre... Katarzyna Brejwo, R...
Okładka książki Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki
Czarne złoto. ... Karolina Baca-Pogor...

Repotażowa zagadka

Czasem ocierałam się o wzmianki dotyczące śmierci turystów na przełęczy Diatłowa, jednak informacje były niezbyt dokładnie. Postanowiłam uzupełnić wiedzę w zakresie tego wypadku, dlatego sięgnęłam po książka Alice Lugen.
Autorka wykonała kawał dobrej roboty jeśli chodzi research w temacie. Ponadto, niezwykle sugestywnie oddała realia tamtych czasów (sama tragedia miała miejsce z początkiem 1959 r.). Przytoczyła, chyba wszystkie możliwe przypuszczenia pojawiające się podczas prowadzonego śledztwa. Jednak przede wszystkim, bardzo obrazowo odtworzyła chaos rozgrywających się wypadków i przerażanie członków rodzin zaistniałą sytuacją.
W moim odczuciu, interesująco oraz rzetelnie przygotowany i przedstawiony reportaż.

Porządny reportaż, który jednak potrafi zboczyć w rejony chyba trochę zbyt detaliczne. Warto przeczytać, bo historia jest niesamowita.

Bardzo dobra książka. Rzetelna. Skupia się głównie na chaosie wokół tragedii; tajemnicach, kłamstwach, manipulacjach typowych dla rosyjskich władz niemalże od wieków... Czyta się jednym tchem!!

Dla mnie rewelacja, sprawnie napisana, oddaje ducha wyprawy i przede wszystkim tamtych czasów. Zaczyna w pewnym momencie wchodzić trochę w horror, gdy człowiek zaczyna się zastanawiać co się tam mogło wydarzyć, szaleństwo, siły nieczyste, obce, mord rytualny... Nie ma odpowiedzi, bo taka nie istanieje i nigdy się już niestety pojawi. Czyta się wyśmienicie i ryje banię.

fajna książka, oddaje specyfikę, życia w Sojuzie w końcówce lat 50 ub.w. po śmierci najgorszego z synów Gruzji. Bardzo szczegółowo przytoczone (istotne) informacje ze śledztwa, chapeus bas dla pani Lugen. Ostatnia część się dłużyła, ale i tak chyba najlepsze źródło jakie dane mi było skonsumować dotyczącej tej elektryzującej tragedii na niedostępnym Uralu

O tragedii na przełęczy Diatłowa przeczytałem wiele artykułów, ale mam wrażenie, że ta książka wyczerpuje temat w zupełności. Świetnie napisany reportaż ukazujący nie tylko wszystkie zebrane fakty i hipotezy, ale także opisujący realia ówczesnego ZSRR oraz trudności, które napotykali śledczy jak i rodziny ofiar.

Świetny reportaż. Bardzo dogłębna analiza bez promowania teorii spiskowych. Po przeczytaniu mam wrażenie, że autorka podszedła do sprawy bardzo.obiektywnie. Polecam.

Niezwykle ciekawa książka - reportaż. Przedstawia szczegółowo sylwetki głównych bohaterów tragedii, okoliczności i przebieg wyprawy , tło społeczne i polityczne tamtych wydarzeń, realia panujące w ówczesnym ZSRR. Napisana bardzo przystępnie, wciągająca.

Jak dla mnie ta książka mogłaby być dłuższym reportażem w jakimś miesięczniku. Można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o ZSRR. Chyba tyle.

👉 Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” autorstwa Alice Lugen to książka, która z pasją przedstawia jedną z zagadek XX wieku. Lugen analizuje dostępne dowody i świadectwa, próbując przybliżyć czytelnikom to, co mogło się wydarzyć tej fatalnej nocy na Przełęczy Diatłowa.

Ta historia sprawiła, że zafascynowałam się Rosją, jej kulturą i historią. Lugen oddaje hołd młodym ludziom, którzy stracili życie w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej narracja jest pełna empatii i szacunku, co sprawia, że książka ta jest nie tylko kroniką wydarzeń, ale także przypomnieniem o kruchości ludzkiego życia. To, co najbardziej poruszyło mnie w tej książce, to ludzki wymiar tragedii.

Nie sposób nie współczuć rodzinom, które nigdy nie poznały pełnej prawdy o losie swoich bliskich. To uczucie niewiedzy i bezsilności jest niemal namacalne na kartach tej książki. Niestety, mimo licznych badań i teorii, odpowiedź na to, co się stało tej nocy, wciąż pozostaje tajemnicą.

• Reportaż

Video