Przedpiekle

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Między prawami (tom 2)
- Seria:
- Mroczna strona
- Wydawnictwo:
- Filia
- Data wydania:
- 2019-08-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-09-04
- Liczba stron:
- 464
- Czas czytania
- 7 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380757899
- Tagi:
- literatura polska
Kiedy w brutalny sposób zostaje zamordowana prostytutka, a zamieszeni w sprawę są poseł i policjant, przed Alanem Bergiem stoi prawdopodobnie najtrudniejsza sprawa w karierze. Wplątany w sieć śmiertelnie niebezpiecznych tajemnic, bardzo szybko z łowcy stanie się ofiarą. Bo kiedy na ścieżce sprawiedliwości krzyżują się policja, polityka i mafia, trudno liczyć na szczęśliwe zakończenie.
Przedpiekle to mocna i bezkompromisowa proza, a jej konstrukcja i labirynt możliwych rozwiązań nie pozwalają na chwile wytchnienia aż do piorunującego finiszu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Gra sprzeczności
Z seriami tak już bywa, że często kolejne tomy nie dorównują pierwszemu. Z tego powodu nie przepadam za historiami ciągnącymi się przez wiele książek. O wiele bardziej wolę zamknięte opowieści, których dalszego ciągu nie przewidziano. Od czasu do czasu pojawia się jednak tytuł, który tak bardzo mnie intryguje, że naginam swoje czytelnicze zasady i pochylam się nad tak pomyślanymi książkami. W tym przypadku moje zainteresowanie wzniecił pierwszy tom cyklu „Między prawami”, który nie tak dawno recenzowałam. Podobał mi się, stąd uznałam, że nie ma co być aż takim sceptykiem i sięgnęłam po następny. Liczyłam na utrzymanie poziomu z „Polowania na Wilka”, który w mojej opinii był bardzo dobrym debiutem. Niestety niezmiernie się zawiodłam i utwierdziłam w przekonaniu, że jednak serie nie są dla mnie.
„Przedpiekle” mocno trzyma się tematyki z „Polowania na Wilka”, co zapewne było do przewidzenia. W końcu środowisko policyjne jest dość hermetyczne, zespoły pracują nad kolejnymi sprawami w podobnym składzie, a policjanci rzadko szukają znajomych spoza komisariatu. Bohaterowie pozostają więc ci sami (z drobnymi wyjątkami), a ja przecież tak bardzo pragnęłam poczytać o czymś nowym. Autorka uznała przy tym, że wprowadzi nieco kolorów do ich osobowości, co miało zapewne dodać im atrakcyjności. Coś jednak poszło nie do końca dobrze, bo wielu z nich stało się po prostu mało wiarogodnymi i dość irytującymi.
Alan Berg, którego polubiłam za wycofanie i nieszablonowość, teraz lawiruje między byciem dobrym mężem i katolikiem a korzystaniem z usług prostytutek, paleniem marihuany i jazdą pod wpływem alkoholu. Sprzeczności jest w nim wiele. Zupełnie nie przemawia do mnie na przykład pomysł, że pragnie on ratować rozpadające się małżeństwo, proponując nawet, że może zmienić pracę, jeśli tylko tego chce żona, po czym będąc w separacji, wyjeżdża za granicę na wiele tygodni. Cóż dziwnego, że po powrocie zostają mu wręczone dokumenty rozwodowe? On jest jednak zszokowany, co stoi przecież w konflikcie z jego postępowaniem. Zależy mu zatem na żonie czy może jednak tylko tak mówi? Jego głęboka wiara też pozostawia do życzenia całkiem sporo. Raz przedstawia się nam go jako osobę szanującą prawo i brzydzącą się przestępczością, by za chwilę ukazać jego zamiłowanie do palenia trawy. Co więcej, autorka wielokrotnie opisuje sytuacje, w których Alan pije alkohol, po czym wsiada za kierownicę samochodu. Nie pasuje mi to zupełnie do niego. To dobry glina, który walczy o przestrzeganie prawa, a jednocześnie bez mrugnięcia okiem sam je łamie.
Sama fabuła jest oczywiście ciekawa. Książka może być wciągająca, zwłaszcza jeśli nie będziemy skupiać się na szczegółach. Chociaż z drugiej strony to przecież w szczegółach tkwi diabeł, więc może należałoby pewne sprawy lepiej dopracować i przemyśleć? Oprócz tego, że nie lubię Berga z „Przedpiekla” (choć w „Polowaniu na Wilka” go uwielbiałam), autorka popada niekiedy w zbytnią fantazyjność. Można być porywczym, ale jakoś nie sądzę, by jakikolwiek policjant, ot tak, wyjął broń i przestrzelił zamek drzwi tylko dlatego, że kolega po fachu nie chce mu ich otworzyć. Być może niektórzy posunęliby się do grożenia, że to zrobią, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie oddałby strzału w apartamentowcu. Alan Berg nie ma jednak żadnych oporów.
– Młody, otwieraj te [wulgaryzm] drzwi! Jeśli nie otworzysz za pięć sekund, przysięgam, że przestrzelę zamek! – Miał nadzieję, że nie będzie musiał wyegzekwować groźby, jednak w razie potrzeby gotów był to uczynić. Zawsze starał się dotrzymywać danego słowa. Rozpoczął odliczanie pewnym tonem: – Raz, dwa…! Gdy doliczył do pięciu, sięgnął po broń.*
Jeśli komuś zależy na dobrze napisanym kryminale, możliwe, że poczuje się w przypadku „Przedpiekla” mocno zawiedziony. Mnie zupełnie się nie podobało i szczerze mówiąc, bardzo mnie lektura tej książki zmęczyła.
Izabela Straszewska
* Cytat z książki.
OPINIE i DYSKUSJE
Ok
Ok
Pokaż mimo to"Bóg dał im niebanalną wyobraźnię, a szatan zamiłowanie do kłamstwa. Niebezpieczna mieszanka".
Na pierwszych stronach powieści zostaje popełnione przestępstwo. Sprawcy - poseł i policja. Z tego wyniknąć może tylko jedno - emocjonująca historia pełna tajemnic i szokujących zwrotów akcji. Komisarz Alan Berg (ps. Proca) nieugięcie tropi przestępców, w konsekwencji czego wystawia się na ogromne niebezpieczeństwo. Bowiem pewne tajemnice powinny zostać niewyjaśnione..
Proca wraca do biura po 3-miesięcznej delegacji do Amsterdamu. Razem próbują rozpracować grupę żoliborską. Wracamy do bohaterów znanych z poprzedniej części, których już zdążyliśmy tak polubić.
Ale tym razem Młody jest wycofany.. Dlaczego? Co się stało, że tak dobrze zapowiadający się oficer nagle zapadła się w sobie???
Absolutnie uwielbiam Berga. Jest wręcz okropnie wyrazisty i tak wkurzający w swoim dążeniu do prawości i sprawiedliwości, że nie można go nie kochać 🙈🙈
Każda akcja wzmaga palpitacje serca.. każda porażka powoduje przeciekanie oczu.. każdy sukces podkręca bicie serca i chęć na więcej!!
Absolutnie kocham ten surowy styl autorki i jej pełen profesjonalizm w prowadzeniu historii Procy i Młodego. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom 😍😍
"Bóg dał im niebanalną wyobraźnię, a szatan zamiłowanie do kłamstwa. Niebezpieczna mieszanka".
więcej Pokaż mimo toNa pierwszych stronach powieści zostaje popełnione przestępstwo. Sprawcy - poseł i policja. Z tego wyniknąć może tylko jedno - emocjonująca historia pełna tajemnic i szokujących zwrotów akcji. Komisarz Alan Berg (ps. Proca) nieugięcie tropi przestępców, w konsekwencji czego...
Słuchając książki, której akcja dzieje się w 2016 r., luźno skojarzyłam sytuację Sławomira Nowaka (byłego ministra) oskarżanego o łapówkarstwo, z jednym z bohaterów powieści, sprawującego mandat posła. Ciąg zdarzeń opisywanych przez autorkę jest logiczny. Fabuła bardzo interesująca, postaci żywe, naturalne z ich zaletami i wadami. Z pewnością będę kontynuowała cykl.
Słuchając książki, której akcja dzieje się w 2016 r., luźno skojarzyłam sytuację Sławomira Nowaka (byłego ministra) oskarżanego o łapówkarstwo, z jednym z bohaterów powieści, sprawującego mandat posła. Ciąg zdarzeń opisywanych przez autorkę jest logiczny. Fabuła bardzo interesująca, postaci żywe, naturalne z ich zaletami i wadami. Z pewnością będę kontynuowała cykl.
Pokaż mimo to„Jednak dla każdej istoty ludzkiej naturalnym jest traktować śmierć obcego jak coś odległego, poniekąd nierzeczywistego”.
„Gdy odtrąca nas osoba, którą kochamy, to tak, jakby cały świat zapadł się pod ziemię. Wszystko przestaje mieć znaczenie. Myśli krążą jedynie wokół bólu i nierealności sytuacji. Trudno pozbierać się po podobnym doświadczeniu, szczególnie gdy nasze życie jest monotonne i nic nie jest w stanie rozproszyć uwagi”.
"W świetle prawa są interesy słuszne i interesy niegodziwe. W naszej prywatnej moralności biznes to zawsze tylko biznes".
"Każdy człowiek musi przejść w życiu przez piekło. Przynajmniej raz".
Komisarz Centralnego Biura Śledczego, Alan Berg, pseudonim „Proca” wraca do Warszawy z Amsterdamu, w którym pomagał w prowadzeniu zawiłego śledztwa. Powrót do codziennego rozpracowywania grupy mokotowskiej wydaje się nudnym zajęciem, ale policjant doskonale wie, że przyspieszenie aresztowań wzbudzi czujność mafii, więc z grupą współpracowników ogranicza się do obserwowania.
Powroty do kraju zawsze są bolesne. Po długim pobycie i aklimatyzacji w holenderskich realiach bohater doznaje dysonansu: jego życiowa sielanka zaburzona śmiercią dziecka osobiste sypie się jak domek z kart. Może się wydawać, że powrót z zagranicznej misji będzie wiązał się z powolnym wchodzeniem w obowiązki zawodowe. Nic bardziej mylnego. Warszawa pełna jest zagadek, terminy gonią, przestępczość kwitnie i trzeba szybko aresztować ważnych gangsterów, aby nie przybywało ofiar. Nacisk na statystyki dla komisarza Berga nie ma znaczenia. Liczą się ludzie i ich bezpieczeństwo.
Rozeznanie w terenie, odświeżanie starych znajomości i zmiany w życiu osobistym sprawiają, że życie komisarza Berga mknie niczym błyskawica. Odważny i niesamowicie inteligentny policjant w obliczu zagubienia zamiast pozostawić rozwiązanie spraw innym aktywnie się nimi zajmuje. Ma niełatwe zadanie złapania grupy mokotowskich narkotykowych dilerów. Jeszcze przed wyjazdem do Amsterdamu stwierdza, że nie może ograniczyć aresztowań do samych handlarzy, ale musi rozbić całą grupę. Z tego powodu zostawia podwładnym zadanie gromadzenia dowodów, obserwowania, gromadzenie danych. Do tego dochodzą tajemnicze morderstwa uderzające w policjantów: jego najlepszy przyjaciel stracił informatorkę i z niewyjaśnionego powodu popadł z alkoholizm. Komisarz stara się rozwiązać zagadkę załamania nerwowego podkomisarza Juliana Sikorskiego. Nim Berg trafia na trop wszyscy odmawiają mu współpracy i ginie kolejna prostytutka. Dziwnym trafem prokurator pragnie wyciszyć całą sprawę, a sam bohater staje się obiektem prześladowania. W powietrzu unosi się strach, a wszystko przez to, że w sprawę zamieszany jest polityk i policjant, którzy za pomocą szantażu bardzo dobrze kontrolują środowisko. Rozwiązanie zagadki wydaje się niemożliwe, ale mamy do czynienia z rewelacyjnym komisarzem, więc – jak łatwo się domyślić – sprawcy zostaną schwytani i ukarani.
Vera Eikon zabiera nas w świat brudnych interesów, skorumpowania, podsłuchów, szantaży, prostytucji i morderstw. Alan Berg musi być równie bezwzględny jak przestępcy oraz wykazać się większą przebiegłością, na którą może sobie pozwolić dzięki szerokim kontaktom i umiejętności współpracy, wejścia w świat wyświadczania sobie przysług pozwalających na postępy w śledztwie. Do tego niezbędna będzie też umiejętność naginania, a nawet łamania prawa. Pisarka kreśli wizerunek policjanta rozsądnego, potrafiącego ocenić szkodliwość czynu i dążącego do uwięzienia najgroźniejszych przestępców, a mniejszym dającego szansę poprawy i odwdzięczenia się.
Obok Alana Berga ważną postacią jest aspirant Kacper Chaberski, pseudonim „Chaber” będący prawą ręką komisarza oraz chodzącą kartoteką i człowiekiem ściśle przestrzegającym wszelkie procedury, czego nie można powiedzieć o jego przełożonym. Innym ważnym bohaterem jest podkomisarz Julian Sikorski, pseudonim „Młody”. Mimo niewielkiego doświadczenia odnosi liczne sukcesy, jest bardzo dobrym policjantem doskonale radzącym sobie w śledzeniu przestępców. Przychodzi jednak taki dzień, kiedy z niewyjaśnionego powodu załamuje się. Jego uzależnienie od alkoholu, mania prześladowcza oraz agresja wywołana stresem sprawia, że rani i traci bliskich. Pozostawionego samego sobie ratuje Berg wracający do jego życia, kiedy jest on już na dnie. Portret osobowy każdej z postaci pisarka nakreśliła z wprawą, dzięki czemu czytelnik daje się porwać wykreowanemu światu z bohaterami stworzonymi tak, jakby każdy z nich był bardzo ważny i przez to możemy poznać różne osobowości. Taki zabieg sprawia, że nie ma tu postaci nijakich.
Mimo korzystania z utartych schematów nieuniknionych w tego typu książkach Vera Eikon stworzyła wciągającą powieść od której trudno się oderwać. Lekki język, zdania czynne, pełne dynamiki opisy oraz szybka akcja sprawiają, że czytelnik nie ma czasu na nudę. Podsuwane po drodze nowe fakty utrzymują napięcie i zachęcają do analizowania zachowań bohaterów oraz jednoczesnego szybkiego czytania. Ponad 400 stronowa powieść pochłania czytelnika na kilka godzin i zapewnia miłą rozrywkę zabierającą czytelników do środowiska polskich śledczych. Ukazana historia ujawnia dużą znajomość tematu przez pisarkę pokazującą jak niebezpieczne może być powiązanie między polityką, działalnością przestępczą a tajnymi służbami.
Każdy rozdział rozpoczyna cytat słów bohaterów. Mają one za zadanie wprowadzić w klimat oraz ukazać kolejne problemy i zwroty akcji. Pisarka odtwarzając język policjantów oraz przestępców nie stroni od wulgaryzmów, co wzmaga odczucie przebywania w tym egzotycznym dla czytelnika środowisku.
Przed sięgnięciem po „Między prawami. Przedpiekle” warto przeczytać pierwszy tom dostępny za darmo w formie e-booka „Polowanie na wilka” jednak nie jest to konieczne, ponieważ pisarka stworzyła bardzo spójny i autonomiczny tom.
W moim przypadku jest to już trzecie spotkanie z twórczością Katarzyny Woźniak, czyli Very Eikon. Jej pierwsza powieść wydana w 2011 roku „Hydra pamiątek” (której również patronowałam) jest całkowicie inna gatunkowo. Do tego nowe powieści pokazują jak wiele pracy pisarka włożyła w doskonalenie swojego dobrego warsztatu.
„Między prawami” to książki skierowane do miłośników powieści kryminalno-sensacyjnych. Zdecydowanie polecam!
„Jednak dla każdej istoty ludzkiej naturalnym jest traktować śmierć obcego jak coś odległego, poniekąd nierzeczywistego”.
więcej Pokaż mimo to„Gdy odtrąca nas osoba, którą kochamy, to tak, jakby cały świat zapadł się pod ziemię. Wszystko przestaje mieć znaczenie. Myśli krążą jedynie wokół bólu i nierealności sytuacji. Trudno pozbierać się po podobnym doświadczeniu, szczególnie gdy nasze życie...
Lepiej mi się czytało niż cz. 1. Może dlatego, że już wkręciłam się w życie bohaterów... Jest akcja, są świetnie zarysowane postaci, trzyma w napięciu do końca. Polecam miłośnikom kryminałów.
Lepiej mi się czytało niż cz. 1. Może dlatego, że już wkręciłam się w życie bohaterów... Jest akcja, są świetnie zarysowane postaci, trzyma w napięciu do końca. Polecam miłośnikom kryminałów.
Pokaż mimo toCałkiem dobre jak na polskie realia.
Całkiem dobre jak na polskie realia.
Pokaż mimo toDruga , zdecydowanie, lepsza część cyklu z Alanem Bergiem w roli głównej.
Czytałam z przyjemnością, główny wątek sprawnie poprowadzony, a wątki obyczajowe nie przeszkadzają w akcji, jedynie ją uzupełniają.
Polecam,rozrywka na bardzo wysokim poziomie.
Druga , zdecydowanie, lepsza część cyklu z Alanem Bergiem w roli głównej.
Pokaż mimo toCzytałam z przyjemnością, główny wątek sprawnie poprowadzony, a wątki obyczajowe nie przeszkadzają w akcji, jedynie ją uzupełniają.
Polecam,rozrywka na bardzo wysokim poziomie.
Druga powieść z cyklu, jeszcze lepsza, znakomity kryminał. Czekam na kolejna część
Druga powieść z cyklu, jeszcze lepsza, znakomity kryminał. Czekam na kolejna część
Pokaż mimo toCiekawa akcja bardzo kontrastowy obraz głównego bohatera. Polecam
Ciekawa akcja bardzo kontrastowy obraz głównego bohatera. Polecam
Pokaż mimo toBerga z różańcem w ręku to ja bym chciała zobaczyć. W drugiej powinien mieć skręta i siedzieć w łóżku z prostytutką. Miałabym pełny obraz Berga katolika. Gryzie się. Ten tom jest napisany pewniejszym piórem. Czyta się gładko. Nie dzieje się wiele. Bohaterowie mają duże kłopoty osobiste i są nimi zajęci. W pracy też nie jest dobrze. Ktoś zbiera haki na policjantów, by ich zdyskredytować. W grę wchodzą duże pieniądze i reputacja panów funkcjonariuszy CBŚ. Zamieszani są lokalni politycy aferzyści. Trochę zabrakło mi pozostałych funkcjonariuszy, których rola została ograniczona do tłumaczenia inspektorowi dlaczego nie ma szefa. Autorka do roboty zaprzęgła głównie Procę i Młodego. Książka pozostaje dobra. Po kolejny tom sięgnę. Liczę na więcej akcji.
Berga z różańcem w ręku to ja bym chciała zobaczyć. W drugiej powinien mieć skręta i siedzieć w łóżku z prostytutką. Miałabym pełny obraz Berga katolika. Gryzie się. Ten tom jest napisany pewniejszym piórem. Czyta się gładko. Nie dzieje się wiele. Bohaterowie mają duże kłopoty osobiste i są nimi zajęci. W pracy też nie jest dobrze. Ktoś zbiera haki na policjantów, by ich...
więcej Pokaż mimo to