Gra sprzeczności

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
19.10.2019
Okładka książki Przedpiekle Katarzyna Żwirełło

Z seriami tak już bywa, że często kolejne tomy nie dorównują pierwszemu. Z tego powodu nie przepadam za historiami ciągnącymi się przez wiele książek. O wiele bardziej wolę zamknięte opowieści, których dalszego ciągu nie przewidziano. Od czasu do czasu pojawia się jednak tytuł, który tak bardzo mnie intryguje, że naginam swoje czytelnicze zasady i pochylam się nad tak pomyślanymi książkami. W tym przypadku moje zainteresowanie wzniecił pierwszy tom cyklu „Między prawami”, który nie tak dawno recenzowałam. Podobał mi się, stąd uznałam, że nie ma co być aż takim sceptykiem i sięgnęłam po następny. Liczyłam na utrzymanie poziomu z „Polowania na Wilka”, który w mojej opinii był bardzo dobrym debiutem. Niestety niezmiernie się zawiodłam i utwierdziłam w przekonaniu, że jednak serie nie są dla mnie.

„Przedpiekle” mocno trzyma się tematyki z „Polowania na Wilka”, co zapewne było do przewidzenia. W końcu środowisko policyjne jest dość hermetyczne, zespoły pracują nad kolejnymi sprawami w podobnym składzie, a policjanci rzadko szukają znajomych spoza komisariatu. Bohaterowie pozostają więc ci sami (z drobnymi wyjątkami), a ja przecież tak bardzo pragnęłam poczytać o czymś nowym. Autorka uznała przy tym, że wprowadzi nieco kolorów do ich osobowości, co miało zapewne dodać im atrakcyjności. Coś jednak poszło nie do końca dobrze, bo wielu z nich stało się po prostu mało wiarogodnymi i dość irytującymi.

Alan Berg, którego polubiłam za wycofanie i nieszablonowość, teraz lawiruje między byciem dobrym mężem i katolikiem a korzystaniem z usług prostytutek, paleniem marihuany i jazdą pod wpływem alkoholu. Sprzeczności jest w nim wiele. Zupełnie nie przemawia do mnie na przykład pomysł, że pragnie on ratować rozpadające się małżeństwo, proponując nawet, że może zmienić pracę, jeśli tylko tego chce żona, po czym będąc w separacji, wyjeżdża za granicę na wiele tygodni. Cóż dziwnego, że po powrocie zostają mu wręczone dokumenty rozwodowe? On jest jednak zszokowany, co stoi przecież w konflikcie z jego postępowaniem. Zależy mu zatem na żonie czy może jednak tylko tak mówi? Jego głęboka wiara też pozostawia do życzenia całkiem sporo. Raz przedstawia się nam go jako osobę szanującą prawo i brzydzącą się przestępczością, by za chwilę ukazać jego zamiłowanie do palenia trawy. Co więcej, autorka wielokrotnie opisuje sytuacje, w których Alan pije alkohol, po czym wsiada za kierownicę samochodu. Nie pasuje mi to zupełnie do niego. To dobry glina, który walczy o przestrzeganie prawa, a jednocześnie bez mrugnięcia okiem sam je łamie.

Sama fabuła jest oczywiście ciekawa. Książka może być wciągająca, zwłaszcza jeśli nie będziemy skupiać się na szczegółach. Chociaż z drugiej strony to przecież w szczegółach tkwi diabeł, więc może należałoby pewne sprawy lepiej dopracować i przemyśleć? Oprócz tego, że nie lubię Berga z „Przedpiekla” (choć w „Polowaniu na Wilka” go uwielbiałam), autorka popada niekiedy w zbytnią fantazyjność. Można być porywczym, ale jakoś nie sądzę, by jakikolwiek policjant, ot tak, wyjął broń i przestrzelił zamek drzwi tylko dlatego, że kolega po fachu nie chce mu ich otworzyć. Być może niektórzy posunęliby się do grożenia, że to zrobią, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie oddałby strzału w apartamentowcu. Alan Berg nie ma jednak żadnych oporów.

– Młody, otwieraj te [wulgaryzm] drzwi! Jeśli nie otworzysz za pięć sekund, przysięgam, że przestrzelę zamek! – Miał nadzieję, że nie będzie musiał wyegzekwować groźby, jednak w razie potrzeby gotów był to uczynić. Zawsze starał się dotrzymywać danego słowa. Rozpoczął odliczanie pewnym tonem: – Raz, dwa…! Gdy doliczył do pięciu, sięgnął po broń.*

Jeśli komuś zależy na dobrze napisanym kryminale, możliwe, że poczuje się w przypadku „Przedpiekla” mocno zawiedziony. Mnie zupełnie się nie podobało i szczerze mówiąc, bardzo mnie lektura tej książki zmęczyła.

Izabela Straszewska

* Cytat z książki.