Wina

Okładka książki Wina Piotr Wójcik
Okładka książki Wina
Piotr Wójcik Wydawnictwo: Dragon Cykl: Metropolia (tom 01) kryminał, sensacja, thriller
Metropolia (tom 01)
Dragon
2019-10-02
2019-10-02
9788381720922

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (69) / 2023 Daniela Droscher, Mariusz Janik, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Dauthendey Max, Redakcja magazynu Pismo, Maggie Shipstead, Adrian Sinkowski, Douglas Stuart, Piotr Wójcik, Agnieszka Wolny-Hamkało
Pismo. Magazyn... Daniela Droscher, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (40) / kwiecień 2021 Edyta Bystroń, Anna Fiałkowska, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Marta Mitek, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Rhian Sassen, Filip Springer, Douglas Stuart, Władysław Szlengel, Paul Vallely, Aleksandra Warecka, Jarosław Westermark, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Mirosław Wlekły, Piotr Wójcik
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Anna...

Czasami wyłączałam się przy czytaniu, ale generalnie w porządku

Czasami wyłączałam się przy czytaniu, ale generalnie w porządku

Morderstwo kontrowersyjnego księdza w biały dzień na tle czyścicieli kamienic, brudnej polityki, kiboli i organizacji tak zwanych "lewaków" walczących z politykami i klerem. Temat ciekawy, napisany fajnym językiem bez denerwujących manier i dłużyzn. Niestety zakończenie trochę mnie rozczarowało, bo czytałam już kilka książek, gdzie sprawcą okazuje się ...ktoś taki.
Ni polubiłam też głównego bohatera, bo poznajemy go tylko jako policjanta o dość dziwnym stosunku do współpracowników, Ale to debiut więc się nie czepiam.

Ni...

„Żaden spowiadany nie rozsuwa bezceremonialnie zasłony, by spojrzeć księdzu w twarz.
Po chwili zobaczył nóż i przekonał się, że już nigdy nikogo nie wypowiada”.

Przyznaję, że sięgnęłam po autora zupełnie przypadkowo i kupiłam w promocji całą serię. Skusiły mnie okładki i opis.

Czy książka spełniła moje oczekiwania?
Tak średnio.

Spodziewałam się czegoś mocniejszego (matko! Chyba mam już nieźle zryty beret) i bardziej trzymającego w napięciu, a tymczasem miejscami było dość … nudnawo.
Szczerze? Nie wiem nawet, co napisać o tej książce, bo mam sporo sprzecznych odczuć i trudno mi określić jednoznacznie, czy to była dobra historia. Pomysł niezły, choć niezbyt oryginalny. Przebieg zdarzeń trochę chyba przekombinowany, ale czasem tak to bywa przy debiutach.  Na plus zaskakujący finał, który podniósł nieco ocenę tej książki.

Po chwili zobaczył nóż i przekonał się, że już nigdy nikogo nie wypowiada”.

Czy książka spełniła moje oczekiwania?
Tak średnio.

Spodziewałam się czegoś mocniejszego...

Książka „Wina” autorstwa Piotra Wójcika to pierwsza część cyklu Metropolia. Powiem szczerze, że j zaczęłam ten cykl od końca. Trzecia część cyklu "Amnezja" jest już za mną wiec miałam okazję trochę już poznać komisarza Pawła Góralczyka. Debiut kryminalny z Katowicami w roli głównej - czemu nie, w końcu praktycznie dziennie bywam w tym mieście.
Na osiedlu Witosa w kościele, a nawet w konfesjonale zamordowany został ksiądz. Ksiądz Nosol nie był zwykłą szarą eminencją tylko księdzem z wpływami i radykalnymi poglądami. Wszystko to przyczyniło się oczywiście do tego, że ksiądz miał swoich wrogów i przeciwników. Tylko pytanie kto chciał się pozbyć księdza? W książce przewija się także wątek z czyścicielami kamienic czy lewicowymi aktywistami. Co te wszystkie grypy społeczne mają ze sobą wspólnego? Poznajemy także mroczy sekret z życia komisarza Góralczyka. Czy o mrocznej przeszłości można zapomnieć, czy ta zawsze będzie już dawała o sobie znać?
Jak na debiut to uważam, że to całkiem doby początek.

Na osiedlu Witosa w kościele,...

Pomysł całkiem niezły, umiejscowienie akcji ok, ale wykonanie trochę słabsze.

Pomysł całkiem niezły, umiejscowienie akcji ok, ale wykonanie trochę słabsze.

Kolejny kryminał, którego akcja toczy się w moim mieście. Znowu. Tym razem o wiele za blisko, bo na moim osiedlu, dosłownie ulicę na przeciwko, z morderstwem w "moim", osiedlowym kościele. To się nazywa mieć zezowate szczęście - nie często zdarza mi się czytać dwa kryminały pod rząd z akcją w miejscu zamieszkania, a co dopiero tuż pod nosem. W opisie fabuły nie ma nic na temat akcji toczącej się na terenie mojego osiedla, więc dostałam w sumie fajny element zaskoczenia, czego - niestety- nie mogę powiedzieć o samym kryminale, bo choć bardzo poprawnie skonstruowany i dość ciekawie ukazuje oblicze Katowic z różnych perspektyw, to jednak brak mu takiej głębi, czegoś co pozwoliłoby czytelnikowi na pochłonięcie książki jednym tchem. Nie chcę tu powiedzieć, że książka jest zła, bardziej pasowałoby określenie "niedopracowana" jednak czuć, że grzmi w niej spory, niewykorzystany potencjał, który - być może- znacznie lepiej wybije się w kolejnych odsłonach tego cyklu.

Myślę dać autorowi szansę, nie tylko dlatego, że jestem w posiadaniu dwóch kolejnych części ale też z ciekawości, co tam dalej będzie działo się w tych Katowicach. Opis drugiego tomu wskazuje na osiedle tzw. Gwiazd, co prawda już nie płot, ani własne podwórko ale sąsiednia dzielnica, a to i tak znowu bardzo blisko...

Wiele dobrego zdążyłem usłyszeć o tej książce, ale nie będę dalej puszczał w obieg zachwytów nad tą powieścią. Jest dobra, ale to tyle. Zamiast się rozkręcać, z czasem zaczyna nieco nużyć. No ale przeczytać można.

Fajna książka ciekawie bohaterowie akcja toczy się szybko i dynamicznie . Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Autor nieznany mi wcześniej . Po lekturze na pewno sięgnę po kolejne części. Jak dla mnie kryminał z wszystkimi cechami przynależącymi temu gatunkowi.

Czyta się stosunkowo szybko, postać Góralczyk do mnie przemawia, sama historia może troszkę naciągana, ale zdecydowanie jestem ciekawa kontynuacji, więc ogólnie ocena na plus.