Latarnik

Okładka książki Latarnik
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM Seria: Lektura z Opracowaniem - Wydawnictwo SBM powieść historyczna
52 str. 52 min.
powieść historyczna
Lektura z Opracowaniem - Wydawnictwo SBM
Wydawnictwo SBM
2019-08-08
1950-05-15
52 min.
latarnik lektura szkolna

Poruszająca nowela, ale nie urzekła mnie.

Poruszająca nowela, ale nie urzekła mnie.

Całkiem przyjemna nowela.

Całkiem przyjemna nowela.

Niby lektura, niby Sienkiewicz i jego język pisania, a o dziwo na prawdę mi się ta nowela spodobała.

Bardzo krótka książka z całkiem niezłym klimatem.

Niewiele się dzieje i jest tu sporo przeciągających się opisów.
Niesie jakieś przesłanie i łatwo trochę się utożsamić się z bohaterem.

Bardzo krótka książka z całkiem niezłym klimatem.

Niewiele się dzieje i jest tu sporo przeciągających się opisów.
Niesie jakieś przesłanie i łatwo trochę się utożsamić się z bohaterem.

Ta nowela sama w sobie jest niezwykła ale słaba ocena wynika z tego jak napisana jest ta książka. Trzeba sie bardzo skupić żeby ją zrozumieć i dostrzec w niej ten magiczny wątek.

Siłą słynnej noweli Sienkiewicza jest fakt, że liczy sobie jedynie ok. 50 stron. Pierwotnie autor chciał uczynić ze Skawińskiego bohatera pełnoprawnej powieści. Na szczęście tak się nie stało. Zwięzła forma okazała się adekwatna do opowiedzenia krótkiej, nostalgiczno-patriotycznej historii weterana z czasów wielkiej emigracji. Plus piękny hołd dla twórczości Adama Mickiewicza. Od mistrza dla mistrza.

Latarnik bez Pattisona, a też dobry

Latarnik bez Pattisona, a też dobry

Smutne jest to jak bardzo mogę się w nią wczuć i utożsamić z Skawińskim.

Smutne jest to jak bardzo mogę się w nią wczuć i utożsamić z Skawińskim.

Niewiele o niej pamiętałam ze szkolnych czasów, oprócz tego, że była klimatyczna i przypadła mi do gustu.
I właściwie niewiele więcej można o niej napisać.
Człowiek przeorany przez życie, latarnia, samotność,... i książki. Dlaczego to się tak szybko i niespodziewanie kończy?

I właściwie niewiele więcej można o niej napisać.