Latarnik

latarnik lektura szkolna
powieść historyczna
2019-08-08
latarnik lektura szkolna

Świetna nowela Henryka Sienkiewicza. Wróciłam do tej lektury po latach, bo czyż nie warto sobie przypomnieć dzieła naszych wybitnych pisarzy? Jest opowieść o siedemdziesięcioletnim Skawińskim, który tuła się po świecie i nigdzie nie może osiąść na stałe. Zawsze spotyka go jakieś nieszczęście. Czy uzyskując posadę jako "Latarnik" zazna w końcu spokoju? Początkowo tak myśli.....

Cudowne dzieło ❤️

Taka króciutka książeczka. Nie jest zła jest ciekawa. Jest to moja lektura .

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

„LATARNIK” to nowela, która oparta została na autentycznym wydarzeniu, opowiada ona o losach tułającego się po świecie emigranta z bagażem doświadczeń Józefa Skawińskiego. To właśnie on jest tytułowym latarnikiem, którego los po upadku powstania listopadowego, zmusił do życia na obczyźnie. To bardzo złożona postać, można rzec „tragiczna”, swoisty...

Piękne opisy, które budują wyobraźnię i oddają klimat. Jak na krótką fabułę to bardzo treście.

Z pewnością przejmująca, nostalgiczna, niewątpliwie patriotyczna również, ale czy przypadła mi do gustu? Sama nie wiem.

Chciałoby się rzec ,,fatum", lecz czy to poprawne określenie? Czy jesteśmy skazani na ciągłą tułaczkę?

jedna z najlepszych lektur szkolnych, krótka i szybko się czyta

Zabrałam się za nią po kilku latach życia na obczyźnie, z nadzieją ze rozbudzi we mnie najmniejsza iskrę miłości, tęsknoty za ojczyzna, a tu tylko rozczarowanie.
Krótka, płytka historyjka, acz z potencjałem.
No niestety.

Przeczytane bardzo dawno temu, bo to lektura szkolna

Dyskusje

23 256