Kordian

Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2010-01-01
1967-01-01
Greg
dramat romantyzm
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2010-01-01
Lektura z opracowaniem
dramat romantyzm

Ciężko się ocenia lekturę szkolną. Niby wiesz, że to ważne dzieło, ale z drugiej strony niczego ci się jeszcze tak źle nie czytało.

"Kordian" Juliusza Słowackiego to lektura, z którą każdy uczeń powinien się zapoznać chociażby ze względu na ilość stron i formę. Dramat porusza trudne tematy, z jakimi mam wrażenie polskie szkoły nie chcą się zmierzyć, a omawiane wątki są bagatelizowane. Książka ma wiele do zaoferowania. Widoczny jest także konflikt Słowacki-Mickiewicz co wzbudza większą ciekawość, jednak...

Podziwiam kunszt literacki Słowackiego, jednak według mnie dramat był nudny i trudny, a momentami nie wiedziałam, co się dzieje w utworze. Wydaje mi się, że nie jest to odpowiednia lektura dla uczniów szkół licealnych, ponieważ chyba większość z nas nie jest na tyle dojrzała, aby to zrozumieć.

Lektura jest trudna i dziwi mnie, że z reguły jej znajomość i interpretacja jest wymagana w szkołach na poziomie podstawowym języka polskiego. Mimo wszystko, mnie osobiście czytało się ją dużo lepiej niż część III „Dziadów" Mickiewicza. Przekaz w dużo łatwiejszy sposób do mnie trafił i zauważyłam więcej niż jeden aspekt, który można z tego utworu wynieść. Oprócz oczywistego...

Żałuję, że Słowacki nie wykonał swojego zamiaru, którym było napisanie trylogii, gdzie pierwszą częścią byłby właśnie "Kordian".

książka nudna, bohater irytujący i przewrażliwiony, z kartek wylewa się żal do Mickiewicza

do niczego to to nie prowadzi i mało co wnosi

Nie jest to najłatwiejszy seans, ale dostarcza.

Ktoś kto uznał, że nastoletnia młodzież musi to czytać, rozumieć i omawiać był niespełna rozumu. Dzieło trudne- sztuka wielka, ale nie dla młodzieży. Wielka rozprawka o wahaniu się, wybieraniu postawy w trudnych czasach zaborów.

Często tak piszę przy lekturach i klasykach - bywały gorsze i bywały lepsze. Mimo to lepiej mi się czytało niż Mickiewicza, także team Słowacki.

Mistrzostwo! Jedna z moich ulubionych książek.
Lektura jest wielotematyczna. Przede wszystkim podejmuje tematykę narodowo-wyzwoleńczą i pogłębia w nas patriotyzm. Ale poza tym porusza wiele wątków, z którymi każdy z nas się spotyka: nieszczęśliwa i niedojrzała miłość; jaskółczy niepokój, który każdy z nas przecież w mniejszym lub większym stopniu odczuwał;...

Dyskusje

• Klasyka
  • Z biblioteki
  • 2012

Juliusz Słowacki Kordian

Okładka książki Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne. Antologia najnowszego dramatu polskiego w wyborze Romana Pawłowskiego Ingmar Villqist, Krzysztof Bizio, Paweł Jurek, Roman Pawłowski, Henryk Sułek, Jan Klata, Marek Modzelewski, Marek Pruchniewski, Paweł Sala, Andrzej Saramonowicz, Michał Walczak, Przemysław Wojcieszek
6,2
Pokolenie porn... Ingmar Villqist, Kr...