Kordian

Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2010-01-01
1967-01-01
Greg
dramat romantyzm
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2010-01-01
Lektura z opracowaniem
dramat romantyzm

Kordian to typowy romantyk. Zaniepokojony własnym żywotem, szuka celu w życiu, jest nadwrażliwy, słaby, można powiedzieć, że lekko zniewieściały. Jednocześnie autor starała się przedstawić go jako kogoś dojrzałego i wyalienowanego. Niby wszystko dobrze, ale książka najciekawsza niestety nie była.

Nie oszukujmy się - Słowacki chciał głównie przekazać swoją krytykę dot. powstania listopadowego oraz polemizować z Mickiewiczem (odpowiedź na "Dziady" cz. III) Przemiana bohatera, który na początku był werterowski (jak ja takich nienawidzę), jest naciągana. Za to początek śmieszny. ALE imaginacja i strach całkiem spoko. I Słowacki miał rację.

Kolejna wybitna pozycja jednego z mistrzów rodzimego pióra. Jak w przypadku wielu innych utworów Słowackiego trudno "przyczepić" się do czegokolwiek, no, chyba, że chce się zostać uznanym za literackiego ignoranta.
Mi osobiście ten gatunek do gustu nie przypadł, ale w niczym nie umniejsza to wagi dzieła.

"Kordian" zdecydowanie zalicza się do jednej z tych lektur, do których mam wielki sentyment i mogłabym czytać wiele razy. Uważam, że jest jedną z lepszych książek romantyzmu. Wiele osób patrzy na nią jako pod pryzmatem lektury, ale ja nigdy tak na nie nie patrzę. Przedstawione w niej wartości są istotne i pomagają przedstawić realia jakie były w tamtych czasach.

Ocenianie lektur to trudna sprawa i wyjdę może na ignoranta, ale czytanie tego było jak przeglądanie przypadkowych fotografii - niby okej, ale w sumie mało co mają wspólnego. I takimi właśnie przypadkowo zrobionymi stopklatkami wydają się być sceny opisane przez Słowackiego.

Ciężko się ocenia lekturę szkolną. Niby wiesz, że to ważne dzieło, ale z drugiej strony niczego ci się jeszcze tak źle nie czytało.

"Kordian" Juliusza Słowackiego to lektura, z którą każdy uczeń powinien się zapoznać chociażby ze względu na ilość stron i formę. Dramat porusza trudne tematy, z jakimi mam wrażenie polskie szkoły nie chcą się zmierzyć, a omawiane wątki są bagatelizowane. Książka ma wiele do zaoferowania. Widoczny jest także konflikt Słowacki-Mickiewicz co wzbudza większą ciekawość, jednak...

Podziwiam kunszt literacki Słowackiego, jednak według mnie dramat był nudny i trudny, a momentami nie wiedziałam, co się dzieje w utworze. Wydaje mi się, że nie jest to odpowiednia lektura dla uczniów szkół licealnych, ponieważ chyba większość z nas nie jest na tyle dojrzała, aby to zrozumieć.

Lektura jest trudna i dziwi mnie, że z reguły jej znajomość i interpretacja jest wymagana w szkołach na poziomie podstawowym języka polskiego. Mimo wszystko, mnie osobiście czytało się ją dużo lepiej niż część III „Dziadów" Mickiewicza. Przekaz w dużo łatwiejszy sposób do mnie trafił i zauważyłam więcej niż jeden aspekt, który można z tego utworu wynieść. Oprócz oczywistego...

Żałuję, że Słowacki nie wykonał swojego zamiaru, którym było napisanie trylogii, gdzie pierwszą częścią byłby właśnie "Kordian".

Dyskusje

22 206