Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

Okładka książki Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem Katarzyna Bik
Okładka książki Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem
Katarzyna Bik Wydawnictwo: Znak literatura piękna
386 str. 6 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2019-08-26
Data 1. wyd. pol.:
2019-08-26
Liczba stron:
386
Czas czytania
6 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324058075
Tagi:
literatura polska Leonardo portret
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 787 / 2020 Katarzyna Bik, Wojciech Bonowicz, Janusz Czapiński, Jacek Dehnel, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Pierre Hadot, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Piotr Oleksy, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Timothy Snyder, Filip Springer, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Wołodźko, Bartosz Wróblewski
Ocena 7,0
Znak nr 787 / ... Katarzyna Bik, Wojc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
79
78

Na półkach:

Dla każdego pasjonata tego obrazu pozycja obowiązkowa. Masa historii związanej z obrazem oraz bohaterami, których życie przecięło się z tym arcydziełem. Wiele smaczków. Jedyny minus to może chronologia rozdziałów. Mnie to nie przeszkadzało, ale może być to odbierane jako minus, kiedy brakuje chronologii wydarzeń. Polecam!

Dla każdego pasjonata tego obrazu pozycja obowiązkowa. Masa historii związanej z obrazem oraz bohaterami, których życie przecięło się z tym arcydziełem. Wiele smaczków. Jedyny minus to może chronologia rozdziałów. Mnie to nie przeszkadzało, ale może być to odbierane jako minus, kiedy brakuje chronologii wydarzeń. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
1117
566

Na półkach: , , ,

„Dama z gronostajem” (nigdy łasiczką, boże uchowaj!) to chyba najbardziej znany obraz zagranicznego malarza znajdujący się w Polsce. I jeden z bardziej znanych na całym świecie, choć wciąż mniej popularny niż choćby „Mona Lisa” autorstwa tego samego artysty. Niezaprzeczalnie obraz ten jest piękny i wyjątkowy oraz pochwalić może się szalenie burzliwą historią w tle której są wielkie namiętności, potężni ludzie oraz tragiczne w skutkach wojny.

Obraz przedstawia Cecylię Gallerani. W trakcie portretowania dziewczyna miała niespełna siedemnaście lat i właśnie spodziewała się dziecka dwadzieścia lat od niej starszego Ludovica Sforzy, księcia i od 1494 władcy Mediolanu. Cecylia czas jakiś była jego kochanką i prawdziwą ulubienicą. Obraz zamówiony u Leonarda miał prawdopodobnie być wyjątkowym prezentem dla niej od zakochanego w niej mężczyźnie. Cecylia wygląda na nim pięknie. Smukła, o jasnej karnacji, z nienaturalnie przerośniętym gronostajem w ręku. Tak ona, jak i zwierzątko zdają się spoglądać w tę samą stronę, gdzieś poza ramę, jakby wypatrując czegoś lub kogoś.

Uczciwie muszę przyznać, że długi czas nienawidziłam tego obrazu. Miałam okazję pracować trzy lata w Muzeum Narodowym w Krakowie i sporą część tego czasu spędziłam, pilnując „Damy…” i odpowiadając na najdziwniejsze pytania z nią związane. W pewnym momencie tak mi zbrzydła, że nie byłam w stanie patrząc na obraz inaczej aniżeli jak na problematyczny eksponat. Ale teraz, kiedy praca muzealnika już za mną, znów jestem w stanie dostrzec jej piękno i ponownie mnie ona zachwyca. Nie można tego samego powiedzieć jednak o książce Katarzyny Bik…

Autorka ma ogromną wiedzę dotyczącą tak dziejów rodziny Czartoryskich, jak i Leonarda da Vinci. Doskonale zna się na sztuce, wie sporo o obrazie „Dama z gronostajem” i przedstawionej na nim kobiecie oraz jest dobrze rozeznana w burzliwej historii Włoch oraz Polski. Cóż z tego jednak, skoro kompletnie nie potrafi tego przekazać w interesujący i zajmujący czytelnika sposób.

Książka jest bardzo chaotyczna. Autorka non stop powraca do rzeczy, o których już pisała. Momentami niektóre zdania zaprzeczają temu, co opisywała wcześniej. Nagromadzenie cytatów sprawia, że całość żywcem przypomina pracę magisterską, w której – z obawy o to, by program anty plagiatowy nic na pewno nie znalazł – praktycznie co kilka akapitów ładuje się jakieś cytowanie.

Ciężko stwierdzić, o czym książka miała być. Bardziej zdaje się być ona bowiem zbiorem artykułów do gazet, w których każdy opisuje jakiś aspekt, czy ciekawostkę działalności Muzeum Książąt Czartoryskich z jednej strony, oraz twórczość Leonarda da Vinci z drugiej. Poza tym, strasznie topornie czytało mi się te górnolotne opisy oraz interpretacje autorki dotyczące różnych dzieł Leonarda. Nie jestem obeznana ze sztuką, więc to może stąd właśnie, ale czytanie o znaczeniu pofałdowania jakiejś szaty na obrazie Matki Boskiej...No, szkoda papieru na to w książce, która miała – podobno – dotyczyć „Damy…”. Zdecydowanie ciekawiej byłoby, gdyby autorka napisała autentyczną biografię Cecylii . Ja chętnie dowiedziałabym się o tej kobiecie czegoś więcej, a w zasadzie żadną nową wiedzą nie mogę się po lekturze tej książki pochwalić. Fakt, wyciągnęłam z niej kilka ciekawostek, ale to trochę mało jak na liczącą ponad 300 stron pozycję popularnonaukową, bo sądzę, że to właśnie do takiego gatunku aspirowała pani Bik.

Nie żałuję jakoś specjalnie lektury, ale i jej nie polecam. Co do życia Leonarda, to na rynku są dostępne bogate biografie tego artysty. O obrazie i muzeum z kolei można przeczytać sprawnie napisane artykuły w Internecie, zatem ta książka z jej chaosem i małą ilością informacji jest zwyczajnie zbędna. Wiem, bo przeczytałam, żebyście Wy nie musieli.

„Dama z gronostajem” (nigdy łasiczką, boże uchowaj!) to chyba najbardziej znany obraz zagranicznego malarza znajdujący się w Polsce. I jeden z bardziej znanych na całym świecie, choć wciąż mniej popularny niż choćby „Mona Lisa” autorstwa tego samego artysty. Niezaprzeczalnie obraz ten jest piękny i wyjątkowy oraz pochwalić może się szalenie burzliwą historią w tle której są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
15

Na półkach:

Książka jest zachwycająca i dogłębnie przedstawia historię obrazu.

Czuć, że autorka zna się na rzeczy. Posługuje się także słownictwem z zakresu historii sztuki, więc jak dla mnie – pasjonatki sztuki, czytało się to dobrze i pogłębiło moją wiedzę. Być może osoba mniej będąca w temacie musiałaby sobie co jakiś czas coś sprawdzić, wyjaśnić. Treść książki biegnie dwutorowo – w przeszłości, za czasów Leonarda i powstawania obrazu oraz bardziej współcześnie, kiedy trafiła do Czartoryskich i przebywała w Polsce. Płaszczyzny przeplatają się. Autorka pisze bardzo ciekawie pod względem literackim, ale też podaje mnóstwo ciekawostek, dzięki czemu dostajemy pełny obraz historii ,,Damy z gronostajem".

Bardzo polecam, sama jeszcze będę wracać do tej książki – zawiera mnóstwo wiedzy.

Książka jest zachwycająca i dogłębnie przedstawia historię obrazu.

Czuć, że autorka zna się na rzeczy. Posługuje się także słownictwem z zakresu historii sztuki, więc jak dla mnie – pasjonatki sztuki, czytało się to dobrze i pogłębiło moją wiedzę. Być może osoba mniej będąca w temacie musiałaby sobie co jakiś czas coś sprawdzić, wyjaśnić. Treść książki biegnie dwutorowo –...

więcej Pokaż mimo to

avatar
367
138

Na półkach:

Słabo wydana - brakuje kalendarium. Część historyczna robi wrażenie skompilowanych dwóch prac. Część współczesna ciekawa, ale na poziomie artykułu gazetowego. Zawiedzione dość wysokie oczekiwania.

Słabo wydana - brakuje kalendarium. Część historyczna robi wrażenie skompilowanych dwóch prac. Część współczesna ciekawa, ale na poziomie artykułu gazetowego. Zawiedzione dość wysokie oczekiwania.

Pokaż mimo to

avatar
993
632

Na półkach:

Dystyngowana Dama Cecylia Gallerani.

Zaliczała się do kochliwych kobiet, najbardziej znana metresa Ludwika Sforzy (1452-1508),księcia Mediolanu, wszechmocnego władcy doby renesansu.

Autorka imponuje erudycją i obyciem w temacie. ''Najdroższa" to nie jest banalna opowieść. Coś znacznie więcej. Mamy barwną historię jednego z najbardziej pożądanych obrazów, którego losy są tożsame z Polską.

Dama z gronostajem kusiła zaborców, rozbudzała ich apetyty. W końcu została wywieziona w burzliwych okolicznościach podczas powstania listopadowego. Po zakończeniu II wojny światowej dzieło zostało ukryte przed Niemcami.... https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/dystyngowana-dama-cecylia-gallerani.html

Dystyngowana Dama Cecylia Gallerani.

Zaliczała się do kochliwych kobiet, najbardziej znana metresa Ludwika Sforzy (1452-1508),księcia Mediolanu, wszechmocnego władcy doby renesansu.

Autorka imponuje erudycją i obyciem w temacie. ''Najdroższa" to nie jest banalna opowieść. Coś znacznie więcej. Mamy barwną historię jednego z najbardziej pożądanych obrazów, którego losy są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
688
498

Na półkach: , ,

Widać, że Autorka ma dużą wiedzę na temat malarstwa i tego konkretnego obrazu, niestety nie potrafi jej ciekawie i atrakcyjnie przekazać. Książka bardzo chaotyczna, kilka razy Katarzyna Bik wraca do tych samych wydarzeń. W jednym miejscu pisze o czymś, a zaraz w następnym akapicie temu zaprzecza. Przez pierwszą część książki miałam wrażenie, że przeczytała kilka książek na temat twórczości Leonarda Da Vinci i na tej podstawie postanowiła napisać kolejną, nieróżniącą się niczym od poprzednich, poza tym, że jej własną. Poza tym mam wrażenie, że Autorka rozwodzi się nad niepotrzebnymi rzeczami, które nie mają ścisłego związku z powstaniem i losami obrazu "Dama z gronostajem", (bardzo rozbudowana historia powstania i funkcjonowania fundacji Czartoryskich, rozwodzenie się nad licznymi, niezwiązanymi z malarstwem talentami i zainteresowaniami mistrza Leonarda),a tylko sprawiają, że książka ma większą objętość, bo tak naprawdę historia obrazu i jego losów, to jakaś 1/3 objętości publikacji. W książce nie ma nic odkrywczego, żadnych nowych faktów dotyczących zarówno obrazu jak i twórczości malarza. Trochę to wszystko porozciągane, nudnawe i odtwórcze. na pewno nie zaskoczy czytelników, którzy niejedną książkę poświęconą tej tematyce czytali. Dla mnie osobiście najciekawsze były końcowe rozdziały dotyczące prac konserwatorskich, zabezpieczeń i sposobów prezentacji malowidła na wystawach oraz domniemanych tajemnic, które obraz skrywa po dzień dzisiejszy.

Widać, że Autorka ma dużą wiedzę na temat malarstwa i tego konkretnego obrazu, niestety nie potrafi jej ciekawie i atrakcyjnie przekazać. Książka bardzo chaotyczna, kilka razy Katarzyna Bik wraca do tych samych wydarzeń. W jednym miejscu pisze o czymś, a zaraz w następnym akapicie temu zaprzecza. Przez pierwszą część książki miałam wrażenie, że przeczytała kilka książek na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
11

Na półkach:

Sporo faktów historycznych. Spodziewałam się więcej dowiedzieć o samej Damie

Sporo faktów historycznych. Spodziewałam się więcej dowiedzieć o samej Damie

Pokaż mimo to

avatar
7
2

Na półkach:

Książka ciekawa, bardzo urzekł mnie rys biograficzny autora obrazu oraz modelki. Ukazanie pracy konserwatora dzieł sztuki od "od kuchni", niemniej jednak mam niedosyt. Myślę, że pozycja nie odkryła wszystkich sekretów Damy a sprawa Fundacji i sprzedaży obrazu moim skromnym zdaniem nie została przedstawiona obiektywnie. Niemniej jednak polecam wszystkim. Książka napisana lekko, przystępnie i ciekawie. Jako amator sztuki i miłośniczka malarstwa polecam. Warto powiększyć swoją bibliotekę o te pozycję.

Książka ciekawa, bardzo urzekł mnie rys biograficzny autora obrazu oraz modelki. Ukazanie pracy konserwatora dzieł sztuki od "od kuchni", niemniej jednak mam niedosyt. Myślę, że pozycja nie odkryła wszystkich sekretów Damy a sprawa Fundacji i sprzedaży obrazu moim skromnym zdaniem nie została przedstawiona obiektywnie. Niemniej jednak polecam wszystkim. Książka napisana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3143
1431

Na półkach: ,

Sporo podanej wiedzy nt. i samego obrazu, i jego twórcy, jednak ilość informacji nie idzie w parze z ich ciekawym podaniem. W książce króluje chaos, za dużo też jest tekstów (mało ciekawych) o powojennej karierze obrazu oraz Fundacji Czartoryskich.

Sporo podanej wiedzy nt. i samego obrazu, i jego twórcy, jednak ilość informacji nie idzie w parze z ich ciekawym podaniem. W książce króluje chaos, za dużo też jest tekstów (mało ciekawych) o powojennej karierze obrazu oraz Fundacji Czartoryskich.

Pokaż mimo to

avatar
1092
383

Na półkach: , , ,

Książka o obrazie sławnego mistrza "Dama z łasiczką", mająca bogatą historię co ciekawe przy okazji tego obrazu autorka opowiedziała też o Czartoryskich, historii ich Muzeum i współczesnym przodku, Ciekawe, historia sztuki nie jest moim konikiem niemniej warto tą zacną pozycję przeczytać.

Książka o obrazie sławnego mistrza "Dama z łasiczką", mająca bogatą historię co ciekawe przy okazji tego obrazu autorka opowiedziała też o Czartoryskich, historii ich Muzeum i współczesnym przodku, Ciekawe, historia sztuki nie jest moim konikiem niemniej warto tą zacną pozycję przeczytać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    108
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    21
  • 2020
    4
  • Teraz czytam
    3
  • 2021
    2
  • O sztuce🎨
    1
  • 2020
    1
  • Reportaż, proza dokumentalna
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem


Podobne książki

Przeczytaj także