Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz

Okładka książki Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz
Filip Springer Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
literatura piękna
Poza serią
Czarne
2019-08-14
2019-08-14
literatura polska Skandynawia

Okładka książki Znak nr 799 (12/2021) Agnieszka Burton, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Łukasz Jarosz, Dominika Kozłowska, Łukasz Najder, Janusz Poniewierski, Dominika Słowik, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Arkadiusz Żychliński
Ocena 7,0
Znak nr 799 (1... Agnieszka Burton, J...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021 Michał Cetnarowski, Marta Kisiel, Magdalena Kozak, Karolina Lewestam, Justyna Pobiedzińska, Adam Robiński, Karolina Słowik, Filip Springer
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Oficjalne recenzje i

Próba ucieczki

Link do recenzji

1360 472 6

Ciekawe podejście do tematu, bardzo podobały mi się te pojedyncze rozdziały opisujące mosty! bardzo interesujący przerywnik. Lecz muszę przyznać, że inne książki Pana Filipa bardziej mnie wciągnęły.
Może też do wynikać z faktu, że nie jestem osobą mocno interesującą sie kulturą skandynawską , czy bardziej społeczeństwem skandynawskim (?) .
Na pewno trzeba przyznać, że pan Filip tak na prawdę niesamowicie posługuje się piórem - jestem pewna, że w bibliotece znalazłabym lekture na temat "prawa Janty" napisaną skoplikowanym językiem i niczego bym nie zrozumiała. Więc pod tym względem się nie zawiodłam!

Na pewno trzeba przyznać, że pan...

To najsłabsza książka Filipa Springera.

To najsłabsza książka Filipa Springera.

Dość specyficzna książka. Jeśli ktoś liczy na reportaż o Danii, to pewnie będzie rozczarowany . Jest to raczej zbiór rozważań na temat tożsamości Skandynawów z ukształtowanych przez prawo Jante. Bardzo podobała mi się pod względem stylistyki , dodatkowo bardzo ciekawym rozwiązaniem było wprowadzenie fikcyjnej postaci Olego. Fanom reportażu w czystej formie książka zapewne się nie spodoba gdyż jest tam zbyt dużo fikcji. Polecam osobom , które chciałyby poczuć klimat Skandynawii, zastanowić nie nad tym gdzie tak na prawdę jest Jante i czy przypadkiem sami w nim nie żyjemy.

Trochę dziwnie jest dawać dwie gwiazdki Springerowi, bo poprzednie jego książki są naprawdę dobre, ale tym razem wcisnął nam jakąś wymuszoną poczytajkę, tak jakby podpisał umowę z wydawnictwem na książkę i wymyślił coś na poczekaniu. Wszystko co zawarte jest w tej książce, zostało już powiedziane w powieści Aksela Sandemosego "Uciekinier przecina swój ślad", a nawet tam można było opisać to krócej. Springer nie ma nic do dodania, rozmawia z jakimiś niemal przypadkowymi ludźmi, wymusza jakieś spotkania, którym nadaje wystudiowany sens. Nie ma tu iskry, a wszystko posklejane jest niechlujnie i na siłę, tak jakby celem było wypełnienie jakiejś liczby stron, zawartej w umowie, dopełnienie jakiegoś kontraktu. Pisanie pod tezę dało się tutaj wyczuć. Autor zanudza czytelnika swoimi przemyśleniami i nachalnym nadawaniem sensu przypadkowości i zwyczajności.

Niepokojąca, wciągająca lektura. Reportaż, a jakby z elementami kryminalnej zagadki. Nieszablonowy, wybijający ze stereotypów.

Rewelacyjna książka! Ciekawa i stylistycznie i fabularnie. A przede wszystkim prawdziwa.

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Czytało się ją całkiem dobrze, choć momentami odrobinę gubiłem się w narracji autora, bo historia nie jest opowiedziana w jakiś prosty, jednoznaczny sposób. Mam też pewien niedosyt, czuję że nie dowiedziałem się wszystkiego, nie dość dobrze poznałem zagadnienie. Brakuje mi też opinii i przemyśleń samych zainteresowanych, jak oni odbierają rzeczywistość która ich kształtuje. Tu jest tego trochę za mało. Ale ogólnie warto.

Mój zachwyt tym tytułem spadał proporcjonalnie wraz z ilością przewracanych stron. Miałam nadzieję na reportaż o Danii, a otrzymałam zbiór rozważań i poszukiwań informacji o twórcy fikcyjnego miasteczka z wymyślonymi zasadami, które można do całej Danii odnieść. Podobno. Było to jednak zaznaczone w opisie, więc mój błąd. Mimo wszystko, warto przeczytać, bo przez książkę brnie się płynnie i dynamiczne ze względu na przeplatane rozdziały - o mostach, o historii, o poszukiwaniach.

Niestety rozczarowanie....ograniczenie rozważań na temat systemowych absurdów Duńskiego czy Skandynawskiego sposobu życia do Jante, nieformalnego zbioru dziesięciu przykazań funkcjonowania lokalnej społeczności to mocne uproszczenie, oczekiwałem szerszego ujęcia problemu, a tak wyszła dość pobieżna i chyba osobista analiza autora, na dodatek momentami, szczególnie w drugiej części mocno nużąca - chyba tylko dla wnikliwych poszukiwaczy i fanów prozy Axela Sandemose

Reportaż o skandynawskich obyczajach i zwyczajach... O tym jak głęboko zakorzenione są przekonania o życiu i świecie... O tym, że choćbyśmy uciekli na koniec świata, nie uciekniemy od tego kim jesteśmy... Ciekawa pozycja, choć dość specyficznie napisana... Niemniej cieszę się,że przeczytałam 😁

Filip Springer Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz Zobacz więcej
Filip Springer Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz Zobacz więcej