Dom w Riverton

Data 1. wydania:
2007-06-15
Anna Gralak
Anna Gralak tajemnica sekret samobójstwo

Tę książkę chciałam przeczytać od 10 lat i lata się do niej zabierałam ale ciężko mi było przebrnąć przez początek.
Książka jest rewelacyjnie napisana i te doskonałe zdania czyta się z przyjemnością ale przy tym jest niesamowicie NUDNA i niepotrzebnie rozwleczona na niemal 600 stron...

Język: 10/10
Fabuła: 3/10
Większość książki: 5/10
Ostatnie 100 stron: 9/10
Ocena całości: 6.5/10

Nie wiem co jest gorsze: Rewelacyjnie napisane ale nudne książki czy wciągające gnioty.

Język: 10/10
Fabuła: 3/10
Większość książki: 5/10
Ostatnie 100 stron: 9/10
Ocena...

Bardzo wymęczyła mnie ta książka. Kiedyś czytałam Zapomniany ogród tej samej autorki i byłam zachwycona tajemniczością, refleksyjnością, bohaterami i ogólnym klimatem książki. Być może dlatego miałam duże oczekiwania i do tej książki, nie wiedząc, że to debiutancka powieść Kate Morton. Generalnie więc patrząc na rozwój warsztatu pisarskiego autorki, można mniemać, że każda kolejna książka będzie lepsza. Co do "Domu.." natomiast, mimo, że książka ma ponad 500 stron, przez jakieś 300 mówiąc kolokwialnie po prostu wiało nudą. Od samego początku wiemy, że w rodzinie u której pracowała jako służąca narratorka całej opowieści doszło do jakiejś tragedii. W zasadzie z każdym kolejnym rozdziałem możemy sobie sami wydedukować, które postaci będą miały główny udział w tych wydarzeniach i w zasadzie zakończenie nie jest zaskoczeniem. Uważam, że autorka zbyt wiele uwagi poświęciła na przedstawienie obyczajowości tamtych lat - opis służby, niekończące się rozdziały dotyczące wydawanych kolacji z jałowymi dialogami i chaotycznymi, mało wyrazistymi postaciami. Dopiero pod koniec porwała mnie dramaturgia głównych bohaterów i wątków, nie mogłam się doczekać aby się dowiedzieć w końcu kto do kogo strzelił, w jakich okolicznościach i dlaczego główna bohaterka tak bardzo czuje się winna całemu nieszczęściu. Szkoda, że nie wszystkie wątki zostały ostatecznie rozwiązane i nie została im nadana jakaś wartość, ale może to właśnie jest tragizm tej historii rodzinnej.
Generalnie cieszę się, że przebrnęłam przez tę książkę, choć oczekiwałam czegoś więcej.

Moim zdaniem najsłabsza pozycja tej autorki. Wątki są pourywane, wiele rzeczy z przeszłości bohaterki w ogóle nie zostanie wyjaśnionych, poza tym brak klimatu i atmosfery tajemnicy.

Na półkach: , , , ,

Szkoda, że blurb rozdmuchuje sprawę śmierci nad jeziorem, bo sprawia to, że człowiek nastawia się na historię o tym właśnie wydarzeniu, a dostaje bardziej powieść obyczajową i jest zawiedziony. Za to końcówka jest znakomita!

Cudowna powieść. Morton to mistrzyni rodzinnych tajemnic i historii chwytających za serce.

Mieszane uczucia - tak najlepiej mogę podsumować wrażenia z lektury Domu w Riverton. Z jednej strony klimat niczym z ulubionego mojego serialu Downton Abbey, z drugiej - dość przewidywalna historia, a do tego sekrety rodzinne ujawniane w nieco irytujący sposób - czytelnik już się domyśla, ale narrator jeszcze zwleka z potwierdzeniem. Nie mogę jednak powiedzieć, że jest to zupełnie nieciekawa lektura. Ot, taka bajka dla dorosłych, choć bez happy endu.

Piękna książka, wciągająca, czasem smutna, czasem pełna wzruszeń...ale takiego zakończenia się nie spodziewałam. Polecam serdecznie, ja na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.

Ta powieść jest jak podróż pociągiem. Zaczyna się leniwie z wielkimi oczekiwaniami, potem akcja przyspiesza, zdarzają się małe przystanki, chwile refleksji, a potem znów pędzimy z bohaterami do zaskakującego zakończenia.
Pięknie poprowadzona narracja i obraz Anglii początku XX wieku.

Pięknie poprowadzona narracja i obraz Anglii początku XX wieku.

Dowton Abbey w wersji książkowej. Wciąga, zaskakuje, porywa.

Dowton Abbey w wersji książkowej. Wciąga, zaskakuje, porywa.

Książki Kate Norton cudowną cechę - zarywa się przy nich noce. 7/10

I choć inna powieść autorki - "Milczący zamek" bardziej mnie olśniła (dałam 9/10), to "Dom w Riverton" jest również emocjonującą historią.

Chyba wszystkie książki pisarki są złożone z tych samych składników:
- stara posiadłość w Anglii.
- tajemnica rodzinna sięgającą kilkadziesiąt lat wstecz.
- podział czasu akcji na "teraz" i "kiedyś".
- intrygujący bohaterowie, z którymi czytelnik się zżywa.

Te cechy idealnie oddają też "Dom w Riverton". Tajemnice rodzinna sióstr Hannah i Emmeline poznajemy za pomocą wspomnień Grace, wiekowej damy, która kiedyś służyła w ich majątku jako pokojówka.

Jedyny minus (dlatego nie dałam większej punktacji) to według mnie zbyt szybkie urwanie niektórych wątków ( np. brakowało konfrontacji Grace z jej ojcem. Wątek ojca i matki można było bardziej rozbudować. Czułam pewien niedosyt).

Książki Kate Norton cudowną cechę - zarywa się przy nich noce. 7/10

Chyba wszystkie książki pisarki są złożone z tych samych składników:
- stara posiadłość w Anglii.
- tajemnica rodzinna sięgającą kilkadziesiąt lat wstecz.
-...