Dom w Riverton

literatura piękna
2019-06-21
Anna Gralak
Anna Gralak tajemnica sekret samobójstwo

Dom w Riverton to powieść, która wywarła na mnie niesamowite wrażenie i śmiało mogę powiedzieć, że jest w 10 najlepszych jakie czytałam do tej pory. A to za sprawą bajecznego, tajemniczego stylu pisania autorki, ciekawej historii, ukazanego przemijania i niespodziewanego zakończenia, które było dla mnie dużym zaskoczeniem. Ale po kolei…..

Książkę dostałam na urodziny,...

1. Nie jest to szczyt obyczajowej literatury.
2. Troszkę czuć ze to debiut.
3. Bohaterowie są bardzo stereotypowi, trudno zrozumieć ich motywy, wszyscy są letni, nawet jak szargają nimi namiętności i emocje.
4. Zakończenie troszkę ratuje sytuacje, ale jednak chyba warto sięgać po późniejsze książki tej autorki.

Zgodzę się że "Dom w Riverton" ma klimat "Downton Abbey". Świat z początku XX wieku i jego końca.

Grace jako 14 latka i Grace jako staruszka u schyłku życia.
Wspomnienia Grace zaczynają się kiedy ma 14 lat i idzie do pracy jako służąca w Riverton. I to jest przywilej w tamtych czasach. Z jednej strony Jaśnie Państwo z drugiej cały sztab ludzi im usługujący.

Niesamowicie...

1940

Trzy razy pochodziłam do tej powieści i niestety, nie jestem w stanie przebrnąć dalej niż kilkanaście stron.

Są młodzi i nieprzytomnie w sobie zakochani. Wyjeżdżają na wakacje do Francji. W drodze powrotnej zatrzymują się na parkingu i ona znika.

On zeznaje na policji, jak do tego doszło. Ale niektórzy nie wierzą w jego wersję - podejrzewają go o najgorsze.

Po latach zaczyna jeszcze raz - w innym miejscu, z inną kobietą. Lecz kiedy decyduje się ją poślubić, jego dawna ukochana...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Jeśli ktoś lubi klimaty "Downton Abbey" to "Dom w Riverton" powinien mu się spodobać. W książce można znaleźć atmosferę początków XX wieku i przemian społeczno-obyczajowych, wątek służby i historię upadku niegdyś świetnej rodziny. Zakończenie jednak, wyjaśnienie całej tajemnicy strasznie mnie rozczarowało. Na dodatek jest dla mnie mało wiarygodne. Stali nad brzegiem...

Niestety bardzo mnie ta książka rozczarowała. Nudna, rozwleczona... Chociaż bardzo lubię takie historie, tutaj absolutnie nic mnie nie zachwyciło. Aż mi głupio zostawiać taki ślad po tej lekturze, bo widzę dużo pozytywnych opinii. Sięgnę jednak po inne pozycje autorki, i mam nadzieję, że będą lepsze :)

Książka czekała na swoją kolej 3 lata. Nie wiem jak to możliwe, że taka perełka musiała tyle czekać. Historia rodzinna, jej tajemnice opowiedziane pięknym językiem. Dzięki Kate Morton przeniosłem się w czasie do 1924 roku.😊

Znając potencjał Kate Morton, który (dzięki Bogu!) miałam okazję poznać w innych powieściach jej autorstwa, "Domem w Riverton" jestem najzwyczajniej rozczarowana. Wiem, że to był debiut pisarki, ale gdybym trafiła na tę książkę jako pierwszą, która miałaby mnie dopiero zachęcić do bliższego zapoznania się z historiami wymyślanymi przez Morton, to zdecydowanie nie...

"Dom w Riverton" jest bardzo dobrym debiutem Kate Morton.
To powieść dla tych, którzy lubią klimat starej Anglii, filmy typu "Gosford Park" Altmana i serial "Downton Abbey", atmosferę książek Agathy Christie czy Roberta Goddarda, lata pierwszej wojny światowej i lat dwudziestych XX wieku. Do tego pojawia się dramatyczna historia, a prawda o tym co wydarzyło się pewnej nocy...

1 524
    1 328