Rakietowi miliarderzy. Elon Musk, Jeff Bezos i nowy wyscig kosmiczny

Okładka książki Rakietowi miliarderzy. Elon Musk, Jeff Bezos i nowy wyscig kosmiczny Tim Fernholz
Tim Fernholz Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Rocket Billionaires: Elon Musk, Jeff Bezos, and the New Space Race
Znak Horyzont
2019-06-19
2019-06-19
Monika Skowron
kosmos rakieta NASA

Tragicznie przetłumaczona. Wstyd dla wydawnictwa coś takiego wydać.

Tragicznie przetłumaczona. Wstyd dla wydawnictwa coś takiego wydać.

Elon to doskonały przywódca, czytałem trochę o nim ostatnio i większość współpracowników wypowiadało się, że on potrafił zarazić wizją. Ciekawe są też jego techniki przywódcze, które stosuje w pracy, żeby zatrzymać najlepszych ekspertów w branży, https://lepszymanager.pl/elon-musk-8-sekretow-przywodztwa/ . Sam parę metod stosują u siebie. Ciekawe czy faktycznie uda mu się zrealizować wizję komercyjnych lotów w kosmos. Byłoby ciekawie

Dziennikarz Tim Fernholz przygotował niezwykle wnikliwy, szczegółowy i bogaty w różne konteksty reportaż, krok po kroku wizualizujący rakietową rewolucję, której dziś jesteśmy świadkami. Jego głównymi bohaterami są Elon Musk wraz ze SpaceX, Jeff Bezos z Blue Origin oraz dziesiątki inżynierów, konstruktorów, naukowców, polityków, miliarderów i zwykłych zapaleńców, którzy dołożyli swoje cegiełki do obecnego kształtu branży lotów kosmicznych. Znajdziemy tu trochę krytyki pod adresem NASA, rzetelnie jednak punktującej nieefektywność, uwikłanie w liczne procedury i zależności oraz trochę rysu historycznego sięgającego lat 60. i pierwszych prób podboju kosmosu. Najważniejszym jednak okresem są lata 90. kiedy to pierwsi “jeźdźcy internetów” zaczęli zbijać na nim majątek i inwestować go w spełnianie swoich marzeń. A tymi fantazjami była oczywiście chęć wyniesienia ludzkości na stałe w przestrzeń kosmiczną. I tak wraz z Fernholzem podróżujemy przez kolejne ważne, ciekawe i kluczowe momenty, które zmarginalizowały NASA, a przed szereg wypchnęły prywatnych inwestorów i ich zupełnie nowatorskie podejście do budowania rakiet.

Swoją pasjonującą i wciągającą opowieść dziennikarz opiera na licznych dokumentacjach, pośrednich i bezpośrednich wywiadach z kierownikami najwyższego szczebla ze SpaceX, NASA, Blue Origin, Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK czy Virgin Galactic, raportach, nagraniach, własnej, wnikliwej obserwacji i umiejętności łączenia faktów, a nawet na twitterowych wpisach samych zainteresowanych. Przywołuje też grono zasłużonych pisarzy science fiction (od Isaaca Asimova, przez Roberta A. Heinleina po Kima Stanleya Robinsona),mających niebagatelny wpływ na wynalazców, przez co obraz całości staje się jeszcze pełniejszy. Bogactwo źródeł jest olbrzymie, podobnie jak ilość trafnych wniosków i przewidywań. “Rakietowi miliarderzy” są zatem lekturą nienaganną. Polecam każdemu kto chciałby mieć kompleksowy wgląd w trwający od dwóch dekad, nowy wyścig kosmiczny.

Całość opinii tutaj: https://tiny.pl/tvv4x

Sięgnąłem po tę pozycję po przeczytaniu biografii Elona Muska, spodziewając się rozwinięcia tematu o dokonania innych podobnych mu ludzi. I faktycznie jest tu nieco informacji o Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona, firmie Orbital Sciences i kilku innych. Większość książki poświęcona jest jednak problemom NASA i amerykańskiego programu kosmicznego, które trwają nieprzerwanie od katastrofy Challengera w 1986 roku. Sporo dowiedziałem się o przyczynach stagnacji w tej branży i dlaczego kolejne plany i strategie były wyrzucane do kosza, a Amerykanie do dziś nie są w stanie wysłać człowieka w kosmos. To było fajne i czuję się doedukowany.

Pozycję czyta się jednak ciężko z powodu fatalnego tłumaczenia na język polski. Zawiera ono mnóstwo błędów językowych, stylistycznych, rzeczowych, typu "projekt znalazł się na czwartym miejscu, wyprzedzając tylko x, y i z" (chyba ustępując?),"rakieta nie mogła wylądować na ziemi, więc sprowadzono ją na ziemię". Satelita jest czasami "ten", a czasami "ta", Middle East przetłumaczono jako Środkowy Wschód zamiast Bliski itd. Czytałem i zgrzytałem zębami. Jeśli ktoś zna angielski, to może sobie w głowie szybko tłumaczyć z powrotem błędnie przełożone związki frazeologiczne, ale nie wiem czy o to chodzi.

W wersji polskiej 3/10, w oryginale może 6/10.

Przeskoki myślowe, niespójność, brak logicznego ciągu prezentacji. Niezręczności językowe, często wręcz błędy semantyczne (użyte słowo, które ma inne znaczenie niż to, które nadawałoby sens wypowiedzi). Niektóre zdania trzeba czytać po trzy razy i domyślać się, o co mogło chodzić. Dno. Książka jest albo źle napisana, albo źle przetłumaczona. Tak czy owak strata czasu. Przeczytałem 1,5 rozdziału i wystarczy.
PS. Z ciekawości sprawdziłbym oryginał, żeby się dowiedzieć, czy to aby nie wina tłumacza, ale szkoda mi na to życia :P

Przez długi czas trudno było o książki poświęcone współczesnej astronautyce. Czas zatrzymał się we wczesnych latach XXI w., a przecież problemy programu wahadłowców to nie koniec astronautyki. Ta książka wprowadza nas w najnowsze realia tej dziedziny techniki - odejście od rządowych programów kosmicznych na rzecz usług sektora prywatnego.

DLACZEGO?

Dlatego, że program wahadłowców był koszmarnie drogi. I stawał się coraz droższy na skutek coraz bardziej wyśrubowanych procedur bezpieczeństwa, jakie musiały promy przechodzić. Sama koncepcja promu też się zestarzała. Początkowo miał to być pojazd "do wszystkiego" - przewozu ludzi, ładunków. Ale to kolejny powód do zwiększania kosztów. Po co z misją zaopatrującą stację Alfa, albo z misją wyniesienia satelity na orbitę wysyłać pilotów, z uwagi na których potrzebne są drobiazgowe procedury bezpieczeństwa, systemy podtrzymywania życia, itd. Nie bez znaczenia była oczywiście katastrofa promu Columbia, która nastąpiła pomimo ogromnych nakładów na bezpieczeństwo.

Jak można było rozwiązać te problemy?

Odejść od projektowania rakiet w agencjach rządowych, które robiły to nie licząc się z gotówką. Kiedy zajęły się tym prywatne firmy, liczące każdy grosz, koszty wystrzelenia rakiety spadły kilkakrotnie. Wśród przyczyn można wymienić choćby tak prozaiczne jak montowanie rakiety "na leżąco" w SpaceX, w odróżnieniu do montażu "na stojąco", praktykowanego dotąd, wymagającego bardzo drogich hal produkcyjnych. Najważniejszą jednak przyczyną obniżenia kosztów, było ponowne wykorzystanie pierwszego stopnia rakiety. Samo paliwo w misji kosmicznej to koszt setek tysięcy dolarów. Rakieta natomiast, którą się wyrzuca, to dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów. Możliwość odzyskania tego sprzętu i ponownego wykorzystania stała się obsesją Elona Muska ze SpaceX, a potem także konkurencji, Blue Origin, ULA.

W tej książce mamy po trochu o tym wszystkim. Skoro tak, to czemu taka niewysoka ocena? Dlatego, że tłumaczenie jest kiepskie. Czytając czuję jak wyglądały tłumaczone zdania w oryginale, czuję amerykański styl wypowiedzi. To raz. Po drugie, chciałbym raczej książki o wyścigu technologicznym, tymczasem autora chyba bardziej interesuje wyścig biznesowy i to on zdaje się być przewodnim wątkiem historii.

Niemniej, polecam książkę, długo czekałem na publikację, która przedstawi taką dawkę informacji o współczesnej astronautyce. Forma mogłaby być lepsza, ale...

DLACZEGO?

Dlatego, że program...

Książka jak dla mnie trochę "przyciężka". Nie będę ukrywał, że trudno mi się czytało i spędziłem z nią sporo czasu - czytając na raty. Może to też dlatego, że w tym samym czasie pochłaniałem ciekawe kryminały? Generalnie, autor opowiada głównie o dokonaniach i wizjach Elona Muska, Jeff'a Bezzosa i Ich firm. Pojawiają się wątki NASA, Virgin Galactic i innych korporacji, których działania związane są z rakietami i kosmosem. Oczywiście musi być polityka i wielkie pieniądze, bo bez tego w tej branży jest bardzo ciężko. Jestem zafascynowany, jak wymienieni wyżej milionerzy dążą do celu, mimo przeciwnościom, porażkom, nieprzychylnym bardzo często ludziom. Inwestują swoje pieniądze w coś, co może przynieść zyski za jakiś czas. Ale - i to chyba najważniejsze - to my wszyscy skorzystamy z tego, co teraz tworzą Musk i Bezzos. A najbardziej skorzystają z tego przyszłe pokolenia. I dlatego warto przeczytać tą pozycję.

Majstersztyk!

Majstersztyk!

Trochę przyciężki styl pisania, ale spełnia swoje zadanie. Zostało zawarte wiele ciekawych informacji o Spacex, Boeingu i wielu innych. Mimo wszystko, miałam miły czas z tą lekturą. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem.

• Kosmos
  • Do kupienia
  • Ameryka Północna
  • Bałagan

Dodaj cytat z książki Rakietowi miliarderzy. Elon Musk, Jeff Bezos i nowy wyscig kosmiczny