Darknet

Okładka książki Darknet
Eileen Ormsby Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
The Darkest Web: Drugs, Death and Destroyed Lives ... The Inside Story of the Internet's Evil Twin
Znak Horyzont
2019-05-15
2019-05-15
reportaż

Okładka książki Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce Bruno Kowalsky, Krzysztof Pyzia
Ocena 5,1
Ile oni wiedzą... Bruno Kowalsky, Krz...
Okładka książki Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood Tom O’Neill, Dan Piepenbring
Ocena 7,0
Manson. CIA, n... Tom O’Neill, Dan Pi...

Książka bardzo ciekawa i jednocześnie przerażająca, ale głównie ze względu na jej najciemniejszą stronę. Niekiedy lepiej żyć w błogiej nieświadomości, niż uzmysłowić sobie jak ludzie potrafią być bezwzględni, bez kompletnej empatii, bez żadnego sumienia. O ile tematy Silk Road i Besa Mafii były przewidywalne i aż tak nie szokowały, o tyle trzeci rozdział utrwalił mi się w głowie. Niezrozumiałe dla mnie jest to, że ludzie popełniający czyny tak okrutne, często są nieuchwytni i nie otrzymują adekwatnej kary. Ostatni rozdział dla ludzi o mocnych nerwach.

Może nie powala swoją lotnością, za to opisuje w sposób jasny, przejrzysty i dobitny o problemach i kwestiach, z których chyba nie każdy użytkownik internetu zdaje sobie sprawę i ma ich świadomość. Według mnie książkę powinien przeczytać każdy, kto korzysta z internetu lub jest obecnie rodzicem nastolatków lub młodszych dzieci, aby wiedzieć na co uważać i co można znaleźć w sieci. Ostatni rozdział jest trochę drastyczny, ale chyba łagodniej napisać się tego nie dało. Książka wciąga i czyta się ją jak dobry kryminał, pomimo, że jest to reportaż.

Ocena przeciętna może dlatego, że jestem człowiekiem z branży i spodziewałem się czegoś więcej po tak krzykliwym tytule. Dla mnie to zbiór reportaży z dziennikarskich śledztw, które próbują być wykładnią dla całej rzeczywistości - to dość zarozumiała postawa, sugerująca wszechwiedzę danego tematu. Przeczytanie nie było jednak straconym czasem, choć czas ten nieco mi się dłużył.

Książka wciąga, ale dałbym wyższą ocenę, gdyby nie masa literówek! Niestety.

Książka wciąga, ale dałbym wyższą ocenę, gdyby nie masa literówek! Niestety.

Niewiedza to błogosławieństwo, a po przeczytaniu ostatniego rozdziału będą dręczyć mnie koszmary. Tygiel zła.

Udana pozycja przybliżająca złego brata internetu. Czyta się ją z zainteresowaniem. Podzielona jest na trzy rozdziały z których każdy jest coraz lepszy. Przedstawione historie są prawdziwe i głośne przez co bez problemu można sobie za pomocą wyszukiwarki dopowiedzieć resztę;)

Przebrnęłam.
Jestem rozczarowana.
Książka tendencyjnie propaguje hasło "darknet to zło", choć przecież wiadomo, że te wszystkie 'złe rzeczy' to jedynie nikły ułamek działalności w sieci. W dodatku takie zasoby osiągalne są również w tzw. clearnet i nie trzeba używać do tego TORa, a jedynie odpowiedniego słownictwa....
Prawie połowa książki to rozwodzenie się nad kolesiem, który chciał zamordować swoją żonę. Natomiast część o przemocy, owszem wywołuje dużo emocji, lecz jest pobieżna - w porównaniu do wcześniejszych części książki mało tu informacji o wyrokach i odsiadkach.
Można przeczytać, lecz nie wnosi nic nowego.

Przebrnęłam.
Jestem rozczarowana.
Prawie połowa książki to rozwodzenie się nad kolesiem,...

Książka o tyle ciekawa, że wskazuje na de facto 3 konkretne przypadki, jak mniemam "najgłośniejsze" w historii darknetu. Niewątpliwie ubogaciła moją wiedzę w tym temacie, chociaż miejscami odniosłam wrażenie, że jest "przegadana".

Ciekawa książka. Może momentami się ciągnęło, ale i tak fajnie napisana . Zaczynamy od narkotyków, używek. Poprzez morderstwa , by wylądować w red roomach I z pedofilami. Im głębiej tym mrocznej . Ostatni rozdział na pewno najmocniejszy. Polecam

Według mnie książka mogłaby być spokojnie o 150 stron krótsza. Dwa, pierwsze rozdziały są strasznie rozwleczone. Informacje w nich zawarte można było przedstawić na max 50 stronach, ale rozumiem, że oba tematy były przedmiotem zainteresowania i dziennikarskiego śledztwa autorki i chciała zawrzeć w nich absolutnie wszystko co udało jej się ustalić.
Ogólnie książka byłby mocno przeciętna, ale ostatni rozdział bardzo mną poruszył i pozostał w pamięci na dłużej i za to szacun dla autorki, która musiała zbadać i opisać te obrzydliwości.
Warto przeczytać chociażby właśnie dla ostatniego rozdziału. Szczególnie polecam tę książkę wszystkim, którzy z zachwytem wrzucają zdjęcia swoich bąbelków do sieci nie bacząc na ewentualne konsekwencje upublicznienia wizerunku maluchów.

Ogólnie książka byłby...

Dodaj cytat z książki Darknet