Wschody i zachody słońca

Okładka książki Wschody i zachody słońca Aleksandra Tyl
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wschody i zachody słońca
Aleksandra Tyl Wydawnictwo: Prozami literatura obyczajowa, romans
Prozami
2019-06-05
2019-06-05
literatura polska

Cudowna historia pokazująca, że upór i determinacja to jednak cechy pozytywne. Polecam przeczytaj, a nie będziesz żałować.

Przyjemnie się słuchało. Polecam

Przyjemnie się słuchało. Polecam

Przeczytałam połowę i dalej nie dałam rady. Bardzo to słabe, nienaturalne dialogi, główni bohaterowie infantylni, przewidywalni i nie da się ich polubić.
Może w drugiej połowie książki zachodzą zmiany, które wpływają na tak wysoką ocenę lektury, ale szczerze mówiąc, brakuje mi motywacji, by brnąć w to dalej.
Książkę pozostawiam bez oceny.

Książkę pozostawiam bez oceny.

Pierwsza dycha w tym roku i jakże piękna historia z Bałtykiem w tle. Oczami wyobraźni widzę ten pensjonat w Sopocie, molo, plażę, moje miejsce na ziemi. Wzruszająca historia miłości zaklęta w czasie pomiędzy wschodem i zachodem słońca.

Ta powieść jest po prostu piękna... mega piękna, wzruszająca, niezwykła, taka jakich mało a chciałoby się więcej. Strasznie mi było żal, że się kończy, słuchałam pięknej interpretacji głosowej Pani Małgorzaty Lewińskiej, a ostatnie dwa rozdziały, przerywałam co parę minut na przemyślenia i żeby jeszcze mieć przed sobą troszkę tej zachwycającej treści. Ta książka to niezapominajka, zostanie na zawsze w pamięci i w sercu, nie zgubi się wśród setek tych zapomnianych.

„W żadnym świecie nie przetrwasz, jeśli nie masz celu, do którego dążysz (…) I jeśli nie masz marzeń”

Sopot, dom z widokiem na morze, dwie kobiety, dwa światy: teraźniejszy i przeszły oraz mężczyzna…
Do domu Hanki – bogatej, ponad 90-letniej staruszki przyjeżdża 34-letnia Małgorzata, rozwódka, była nauczycielka, która została zatrudniona jako opiekunka. Do obowiązków kobiety należy dotrzymywanie seniorce towarzystwa, opieka nad jej pupilami i sprawdzenie osób z jej otoczenia, które zdaniem rodziny, czyhają na jej spadek. Zadanie nie jest proste, ponieważ Hanka duchem i umysłem przypomina osobę będącą na początku drogi zwanej życiem i ma własny plan na rozdysponowanie swojego majątku.

Mamy tu do czynienia z dwoma historiami. Teraźniejsza przeplata się z historią dużo wcześniejszą, która powoli odkrywa przed Jadzią/Małgorzatą i czytelnikiem tajemnicę Hanki. A lekcja życia, którą seniorka udziela – bezcenna nie tylko dla opiekunki. Najważniejsze, aby mieć w życiu cel i marzenia, które należy realizować krok po kroku. Upór, determinacja, wiara i umiejętność czekania gwarantują sukces. „Każde potknięcie to nauka. Każdy upadek to lekcja. Czy to w dzieciństwie, czy w dorosłości”. Porażki bywają bolesne, ale nie warto traktować ich jak „końca świata”, ponieważ „słońce codziennie wschodzi i zachodzi”. Po nocy kolejny dzień powinien być naszym motorem do działania, bo „jeśli się czegoś bardzo chce, to nie można się wahać”, trzeba przeć do przodu. Należy się uporać z problemem poprzez znalezienie innego rozwiązania, które pozwoli nam go obejść.
Ona również uczy, że nie opłaca się kłamać. Prawda i szczerość to są wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu, a „(…) ludzie w emocjach mówią różne rzeczy, a potem nierzadko bardzo tego żałują”.

Historia nastraja do przemyśleń i dokonywania zmian w swoim życiu, bo „(…) jeśli czegoś bardzo się pragnie, to można mieć wszystko”. Grudzień, koniec roku, jest idealnym momentem do tego i dlatego uważam, że ta książka, to idealny prezent pod choinkę. Polecam.

[współpraca barterowa] @WydawnictwoProzami.

Jesteście team wschody czy zachody słońca? Zarówno wschód jak i zachód słońca każde z tych zjawisk ma swój urok. Wschód słońca nad morzem to jedna z najpiękniejszych atrakcji naturalnych. Wschodzące słońce nad taflą morza to niesamowity widok. Zachód słońca, to coś, co potrafi docenić każdy, bez względu na poziom romantyzmu, jaki go cechuje. Zachody słońca wyglądają różnie w różnych miejscach na ziemi. Soczyste czerwienie, głębokie pomarańcze i nasycone żółcie – to wszystko zobaczymy w trakcie tych kilkudziesięciu minut podczas wschodu i zachodu słońca.

"Trudno sprecyzować pragnienia, jeśli wciąż ubolewa się nad tym, co się straciło".

Małgorzata Kunc 34 -letnia rozwódka, była nauczycielka, zostaje opiekunką Pani Hani. Starsza pani jest dość specyficzną osobą i ma swoje fanaberie. W zamian za opiekę i towarzystwo Małgosia będzie miała zapewniony dach nad głową i godziwe wynagrodzenie, ale jest pewien haczyk. Hania jest niezwykle majętna i sporo osób czyha na jej spadek. I tutaj zaczynają się schody. Małgosia ma zadbać o to, aby ten spadek nie trafił w niepowołane ręce. Hania na przekór wszystkim "sępom" już wie, jak rozdysponuje swoje pieniądze. Nie jednego zaskoczy jej decyzja. Cofnijmy się do roku 1936. To właśnie wtedy wszystko się zaczęło...

"Słońce codziennie wschodzi i zachodzi... Ale dopóki widzisz słońce, możesz być pewien, że koniec świata jeszcze nie nadszedł, rozumiesz?"

"Wschody i zachody słońca" to już druga książka autorstwa Pani Aleksandry Tyl, którą miałam okazję przeczytać. "Ostatnia podróż" mnie zachwyciła. A ta książka jak dla mnie jest fenomenalna. Dwie przestrzenie czasowe gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością i tajemnica, którą powoli odkrywam razem z bohaterami książki, szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Do tego życiowe refleksje na temat tego jak łatwo wszystko przekreślamy, zamiast próbować szukać innych rozwiązań. Owszem porażki bywają bolesne, ale to nie od razu koniec świata. W życiu trzeba mieć cel i marzenia. Każdego dnia ktoś się rodzi i ktoś umiera, a słońce dalej wschodzi i zachodzi.

"Chcę oglądać z Tobą świat,
wschody i zachody słońca
Niech muzyka w sercu gra dla nas gra,
niech rozbrzmiewa cały czas. Aga i Piotr "Chce oglądać z Tobą świat"

Obyczajowa książka z ciekawą historią, pisana z humorem. Wyśmienicie spędzony czas, warto przeczytać.

Książka inna niż wszystkie. Łączy ze sobą dwie zupełnie różne historie, które w pewnym momencie zaczynają się ze sobą przeplatać. Dwie kobiety, jedna młoda, druga u kresu życia. Dwie przeróżne osobowości i doświadczenia. Dodatkowo poznajemy niesamowitą historię miłości, która pomimo tego, że rozdzieliła ją wojna, nigdy nie dała o sobie zapomnieć.

Trudno jest mi zebrać wszystko, co chciałabym Wam przekazać do "kupy", bo ta książka porusza naprawdę wiele ważnych wątków. Jednakże mogę Was zapewnić, że zakorzeni się w Waszych sercach, zadziwi, wzruszy, a może i da nadzieję. Nadzieję na to, że dopóki słońce zachodzi i wstaje następnego dnia nad horyzontem to nie nastanie koniec świata. Ta historia pokaże Wam też, że czasami można sobie wiele rzeczy i momentów, o których marzymy, wyczekać. W momencie, w którym wszystkie okoliczności wskazują, że się nie uda, to nasza wytrwałość, cierpliwość i wiara mogą naprawdę dużo zdziałać.

"Wschody i zachody słońca" to historia o Małgosi, która musiała diametralnie zmienić swoje dotychczasowe życie i w ten sposób zostaje zatrudniona jako opiekunka starszej już pani, która to swoją aparycją i wigorem udowadnia, że duchem jest młodsza niż niejedna dwudziestolatka. Hanka, bo tak każe do siebie mówić, jest dość majętną osobą, która ma wokół siebie wielu znajomych. Jednakże jej bratanek martwi się, że do cioci przyciągają ludzi tylko jej pieniądze i możliwość ugrania sobie czegoś w spadku. Jednakże jego zmartwienia są niepotrzebne, ponieważ Hanka ma silny charakter i nie da sobą w żaden sposób manipulować. Jej opiekunka Małgosia dość szybko się o tym przekonuje, gdy starsza pani nie zważając na jej imię nazywa ją po prostu "Jadzią", zresztą jak każdą dotychczasową opiekunkę. Całe szczęście kobiety docierają się jakoś w tej współpracy i potrafią ze sobą funkcjonować. Jedyne co bardzo dziwi "Jadzie" to chęć Hanki, aby co miesiąc dokładnie w trzeci czwartek miesiąca przed wschodem słońca jechać na plażę w celu poszukiwania bursztynów. Jak się możecie domyślać ta potrzeba kryje za sobą pewną historię, którą to jesteśmy w stanie przeżyć wraz z Hanką, przenosząc się do jej młodości owianej wojną i późniejszym dość trudnym czasem dla świata. Powiem Wam, że mnie ta opowieść nie raz wzruszała i nakłaniała do refleksji. Akcja książki toczy się głównie w Sopocie, tym wojennym, jak i tym w teraźniejszości, co dla mnie osobiście jest dodatkowym plusem, ponieważ sama jestem z Trójmiasta i cieszę się, że mogę to miasto zobaczyć z perspektywy bohaterek.

Naprawdę gorąco polecam Wam tą opowieść, bo ma w sobie to coś, co czyni ją wyjątkową!

Trudno jest mi zebrać...

Ależ to się czytało! Cudowna książka, piękna historia,a dodatkowo trochę humoru :)

Aleksandra Tyl Wschody i zachody słońca Zobacz więcej