Wschody i zachody słońca

Okładka książki Wschody i zachody słońca Aleksandra Tyl Patronat LC
Okładka książki Wschody i zachody słońca
Aleksandra Tyl Wydawnictwo: Prozami literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Prozami
2019-06-05
2019-06-05
literatura polska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Książka niewątpliwie wciągająca, choć niezbyt lubię sytuację, w której główny bohater przez większość książki jest tak irytujący i antypatyczny. Generalnie, głównie za sprawą postaci Hanki moja opinia jest pozytywna.

Niezwykła książka, przez dłuższą chwilę po zakończeniu czytania byłam poruszona, wręcz wzruszona. Autorce udało się ująć i w ciekawy sposób podzielić swoimi refleksjami dotyczącymi tematu samotności, starości, utraconych szans, odchodzenia. Zgrabnie wplata je w opowiadaną historię i dzięki dobremu warsztatowi nie wpada ani w ton patetyczny, ani cukierkowy. Warto dodać, że mimo poruszania w gruncie rzeczy smutnych tematów, książka ma wydźwięk nadziei.

Inna, wciągająca. Postać Hanki/Anny urocza. Nie przepadam za literaturą polską , ale ta pozycja nie jest banalna, zasługuje na uwagę. Książka nie jest lekka, ale momentami można się zaśmiać. Starsza pani jest z pewnością oryginalna i pozostanie w pamięci, a w szczególności jej pozytywne podejście do życia.

Poleciła mi tę książkę pani bibliotekarka. Patrząc na okładkę - nie nastawiałam się na dobrą powieść. Myślałam, że będzie to powieść obyczajowa z romansem w tle... A jednak miło się zaskoczyłam. Książka mnie wciągnęła, nie mogłam się od niej oderwać chcąc poznać kolejne wątki z życia Hanki i "Jadzi" :)

Piękna i poruszająca opowieść z historią w tle. Ukochany Gdańsk i Sopot. Wschody i zachody słońca nad polskim morzem..

Jedna z najlepszych powieści obyczajowych jakie czytałam ostatnimi czasy. Bardzo w stylu Sparksa, ale co najważniejsze, akcja dzieje się u nas, w Polsce. Autorka odrobiła lekcje i miała dobre przeczucie w jakim kierunku iść.

Historia bardzo pouczająca, ale bez moralizatorstwa. Bohaterki to przede wszystkim zwykłe kobiety z marzeniami, którym życie mocno się gmatwa. Dużo opisów codziennych spraw nabiera znaczenia dzięki barwnemu językowi używanemu przez autorkę. Akcja toczy się raz wolno, a raz szybciej. Bywają zaskakujące zwroty i przeskoki nawet o całe dziesięciolecia. Nie ma zbędnych opisów. Czasowy dualizm bardzo spójny i dobrze dozowany. I właśnie ten styl sprawia, że książka nie dłuży się, nie nudzi.

Sama historia mocno wciąga. Wydawałoby się, że opisy zwyczajnej kobiety po rozwodzie, jej rozterki, przemyślenia i decyzje będą banalne i nic nie wnoszące, ale można się pomylić. Autorka nie daje nam szlachetnej postaci o zapierającej dech w piersiach urodzie na widok której mężczyźni padają pokotem. Mamy zwyczajna prostą kobietę, która marzy tylko o zwykłym życiu. Życiu bez wyzwań i rozczarowań. Jedna decyzja sprawia, że zostaje opiekunką/towarzyszką leciwej damy z ogromnym majątkiem. Co będzie dalej... To już każdy sam sobie przeczyta.

Jak dla mnie 9*

Moja pierwsza książka tej autorki i pozytywne zaskoczenie. Akcja się dzieje w teraźniejszości i przeszłości. Piękna historia opowiadana przez dwie kobiety Małgorzatę i Hanię.

Irytująca główna bohaterka i naciągane zakończenie, ale mimo wszystko wciągająca historia i przyjemnie się czytało.

Cudowna, przejmująca i wzruszająca. Choć Małgosię ciężko polubić za to Hania jest wspaniała. Ta energia, przebiegłość i mądrość życiowa przypomniała mi jaka moja babcia była cudowna i jak bardzo mi jej brakuje. Za Hanią też będę tęsknić, wpominać i tęsknić 🥲

Książkę przeczytałam szybko, fabuła wciąga, ale jakoś się z Małgosią nie polubiłyśmy. Natomiast Hanka skradła moje serce.

Aleksandra Tyl Wschody i zachody słońca Zobacz więcej