Dom lalek

Replika
2019-05-28
2019-05-28
literatura polska

Dziwna historia, średnio mnie wciągnęła.

Dziwna historia, średnio mnie wciągnęła.

Lekka opowieść na jesienne wieczory, z naprawdę dobrym rysem psychologicznym bohaterów. Wprawdzie główna bohaterka mnie momentami irytowała swoją naiwnością. Niemniej zdaje sobie sprawę, że takie osoby także są wśród nas.

Przy okazji wątki z jednej strony rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wykluczenia "zdrowego" rodzeństwa, a z drugiej strony fantazji seksualnych, które mają już charakter zaburzeń i bohaterów, którzy manipulują, przekraczając granice wolności drugiego człowieka.

Zadziwiające, że tak ciężkie tematy Autorka ujęła w stosunkowo lekkiej formie.

Po przeczytaniu sagi "Spacer aleją róż" rzuciłam się na autorkę pełna zachwytu. Jednak ta powieść troszkę mnie rozczarowała : długo się rozkręca, irytujące zachowania głównej bohaterki, ciągłe rozdrapywanie ran i wspominanie krzywd z dzieciństwa. Tajemnicze zachowanie Mikołaja trochę ratuje akcje, jednak zakończenie rozczarowuje.

fajna opowieść jak nic nie wiemy o postepowaniu innych osób.

fajna opowieść jak nic nie wiemy o postepowaniu innych osób.

Ciekawy pomysł, trudny temat. Kiczowata okladka nie zachęca i przede wszystkim ksiazka nie jest romansem. Zaskakująca. 7/10

Wydawało się, że to kolejna historia miłosna. Niezbyt atrakcyjna dziewczyna poznaje pana idealnego... Kolejne żyli długo i szczęśliwie... Nie tym razem...

Dopiero po połowie wciągnęła mnie na tyle, by solidnie przyspieszyć czytanie. Tajemnica zaczęła być bardziej intrygująca. Jej wyjaśnienie trochę nawet zaskakujące. Niestety..czegoś mi tu zabrakło. Zakończenie zbyt szybkie i banalne, brakło mi eksploracji psychiki Mikołaja już po rozwikłaniu zagadki.

Mam mieszane odczucia odnośnie tej powieści. Czytało się lekko i szybko, ale zachowania bohaterów są zbyt przerysowane, a zakończenie udziwnione. Za dużo jest też powtórzeń i podkreślania tego, jak bardzo główna bohaterka została skrzywdzona w dzieciństwie. Ogólnie nie jest to zła książka i nie żałuję, że ją przeczytałam, ale ma sporo wad.

Zachwycona twórczością Pani Edyty, a zwłaszcza krakowskimi i bydgoskimi sagami, sięgnęłam po tę pozycję i niestety się zawiodłam. Anita, główna bohaterka, może i do mnie przemawia, ale jej partner już nie. W ogóle wszystko wydaje mi się takie naciągane, a postawa bohaterki - naiwna.

Niezbyt ciekawa książka, trochę dziwna tematyka książki, ale dobrnęłam do końca.

• Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Dom lalek