Sztormowe ptaki

Einar Kárason Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura piękna
Jacek Godek
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
literatura islandzka literatura morska marynistyka morze Nowa Fundlandia rybacy sztorm
literatura piękna
Jacek Godek
Seria z Żurawiem

Oficjalne recenzje i

Pieśni z krainy lodu

[ 5 ] Link do recenzji

Pierwsze, co mnie uderzyło po rozpakowaniu to objętość... Książka ma 123 strony i bardzo szerokie marginesy. To jeszcze nie jakiś duży minus, nie wszystko musi być biblijnym klockiem, by mieć wartość literacką.

Fabułę "Sztormowych ptaków" określa enigmatyczna zapowiedź: "Rozpaczliwa walka islandzkich rybaków z bezlitosnymi siłami natury." To, co mnie przekonało do...

Islandzcy rybacy zaokrętowani na trawlerze o jakże znaczącej nazwie „Mewa” wyruszają na połów karmazyna u wybrzeży Nowej Fundlandii, więc całkiem daleko od swojej rodzinnej wyspy. Połów idzie im bardzo dobrze, mimo iż pogoda zdecydowanie im nie sprzyja. Lód, który nieustannie pokrywa trawler, powoduje możliwość zatonięcia, zwłaszcza, gdy statek ciągle targany jest przez...

Co to w ogóle było.

Uderzająca , jak zimne fale na morzu. Poruszająca, jak silny wiatr od północy. Wciągająca, jak sztorm wciąga w morską otchłań statki.
To powieść o niesamowitych trudach pracy islandzkich marynarzy na trawlerach, którzy w zimie, przy kilkunastostopniowym mrozie i falach o wysokości kilkunastu metrów płyną w okolice Nowej Fundlandii na połów karmazyna. To opowieść o sile...

Bardzo sugestywny opis walki z żywiołem. Niewielka powieść, ale może to i dobrze, bo autentycznie zmarzłam podczas lektury. Jestem na tak.

Pewnie to dobra rzecz, ale odrzucił mnie nadmiar określeń marynistycznych i okrętowych, to nie moja bajka, odłożyłem ebooka dosyć szybko.

Niezła, króciutka opowieść o dramatycznej walce z lodowym sztormem gdzieś na północnym Atlantyku. Ma swój klimat, dobra na jedno popołudnie.

Na półkach: , , , , , ,

Nieprawdopodobnie piękna opowieść.

Wspaniała. Przeczytałam ją jednym tchem, nie pozwoliła się od siebie oderwać. Czułam ból i chłód, przerażenie i nadchodzącą śmierć. Emocje, po zakończeniu, szaleją dalej, jak tytułowy sztorm.

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • 2021
  • Chcę w prezencie
  • Seria z Żurawiem
  • Islandia
  • 2019

Dodaj cytat z książki Sztormowe ptaki