Pszczoły i grom w oddali

Okładka książki Pszczoły i grom w oddali
Riku Onda Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura piękna
literatura piękna
Seria z Żurawiem
Mitsubachi to enrai
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2020-03-12
2020-03-12
Katarzyna Sonnenberg-Musiał
literatura japońska muzyka konkurs muzyczny

Historia prestiżowego konkursu pianistycznego w Yoshoge, w Japonii. Jest to napisane takim delikatnym językiem, a jednocześnie bardzo obrazowo. Znakomicie oddane są emocje wykonawców, emocje ich rodzin, ich nauczycieli i publiczności, rozterki jurorów.
Trochę mi przeszkadzało to, że na ostatniej stronie podane są oficjalne wyniki Konkursu i zbyt często tam zerkałem, więc wcześniej znałem laureatów.
Piękna proza, można się w niej zatopić.

Niewykluczone, że opinia o książce została "skażona" wcześniejszym seansem filmu "Słuchaj wszechświata" oraz muzyką która rozbrzmiewa zarówno w filmie jak w książce.

Co to jest za historia!!!
Nigdy nie byłam fanką muzyki, szczególnie klasycznej.
Ale ta książka ZMUSZA żeby spojrzeć na muzykę inaczej. W trakcie czytania po prostu wstajesz i biegniesz do komputera żeby odtworzyć przynajmniej fragment jakiegoś utworu.
Nieprawdopodobnie wspaniała!

Co to jest za historia!!!
Nigdy nie byłam fanką muzyki, szczególnie klasycznej.
Nieprawdopodobnie wspaniała!

Tak, piękna książka o muzykach, pianistach, grających na konkursie muzykę klasyczną, jednak wstawiam tylko 6 gwiazdek. No bo ile można czytać, że granie na pianinie przywołuje pachnącą łąkę, że ulatuje do nieba i że pianista ma nieobecny wzrok. Ładne to, ale jednak, jak dla mnie, zbyt ładne. Może gdyby całość miała o 200, 250 stron mniej, to nie znużyłoby mnie aż tak i wstawiłabym 7, albo nawet 8 gwiazdek. Często co za dużo, to niezdrowo, a w przypadku książek - co za długo, to jednak nużąco.

Stosunkowo rzadko – może raz lub dwa razy w roku – spotykam się z książką, która działa na mnie bardzo emocjonalnie. Co zaskakujące, zdarza się to wtedy, gdy nie mam nic wspólnego z opisywanymi postaciami czy wydarzeniami. Jednak w tych rzadkich, wyjątkowych książkach jest to „coś”, co sprawia, że czytelnikiem szargają emocje, nie może usiedzieć w miejscu, chce czytać dalej, więcej, aby jak najszybciej poznać jak to się skończyło.
Książka „Pszczoły i grom w oddali” jest właśnie taką pozycją – niby niepozorna, niby tylko konkurs dla pianistów, ale te wszystkie emocje uczestników, obserwatorów i jurorów wprost się z niej wylewały, aż w końcu mnie pochłonęły. Byłem tam, niewidzialny. Słuchałem, przeżywałem i płakałem z innymi na widowni.

Tej książki nie da się zapomnieć!

Tej książki nie da się zapomnieć!

Mam w tym roku wyjątkowe szczęście do dobierania sobie lektur idealnie w czasie i "Pszczoły i grom w oddali" nie są tu wyjątkiem - kiedy w tle toczył się Konkurs Chopinowski, na kartach tej książki znalazłam odbicie tej rzeczywistości: jest tu muzyka, jest konkurs, rywalizacja i wielkie emocje.

„Pszczoły i grom w oddali” to opowieść o czwórce uczestników konkursu pianistycznego w Yoshigae. Ciekawym jest wybór właśnie takiego środowiska i tak specyficznego wydarzenia jako głównej osi fabularnej - Riku Onda zagląda do hermetycznego światka artystów i próbuje trochę zaklinać tę brutalną rzeczywistość, która czasem bezwzględnie odziera z marzeń. Słuchając w tle Konkursu trudno było nie zasugerować się, że może są tu jakieś podobieństwa, ale też - choć może to tylko moje odczucia - czytając tę książkę trudno było mi się oprzeć wrażeniu, że kreując swoich bohaterów, Riku Onda inspirowała się sylwetkami znanych pianistów.

Fabuła skupia się wokół czwórki uczestników – to Kazama Jin (tajemniczy Książę Pszczół), Masaru Carlos Levy Anatolu, Takashima Akashi (amator pracujący w sklepie muzycznym) i Eiden Aya – postać-enigma, powracające na scenę cudowne dziecko. Onda, choć czwórka głównych bohaterów odwołuje się do mocno wyeksploatowanych klisz, wychodzi z tej potyczki obronną ręką. To solidny, liczący ponad 400 stron tom, w którym obszerne opisy burzliwych emocji towarzyszących muzykom przeplatają się z nostalgiczną refleksją nad życiem, talentem i kreatywnością. Niewiele jest tu spektakularnych zwrotów akcji, rozczarowani będą ci, którzy sięgną po nią, oczekując potu i łez; autorce zdecydowanie łatwiej przychodzi jednak sięganie do wzniosłych uczuć i sztuki jako źródła wyłącznie dobrych emocji.

Z jednej strony ta konkursowa rzeczywistość jest mocno wygładzona, obserwuje pozytywne zjawiska i ogromne wzruszenia, skutecznie pomijając gorycz rozczarowania – z drugiej rozmach, z jakim Riku Onda najpierw rozsnuwa tę historię, a potem ją splata w kulminacyjnym punkcie, jest naprawdę godzien podziwu. Czytałam ją, w tle słuchając Konkursu, tak, jakby świat poza kartkami książki nie istniał.

Książka doczekała się też ekranizacji zatytułowanej „Listen to the Universe”, a na okładce książki można znaleźć kod QR prowadzący do playlisty z utworami opisanymi w fabule. Można się w tej historii zatopić kompletnie 😉

„Pszczoły i grom w oddali” to opowieść o czwórce uczestników konkursu...

„Żeby być pianistą koncertowym, trzeba mieć tężyznę i nerwy ze stali, pozwalające zwyciężać w konkursach, podczas których presja jest ogromna. […] A każdy z nich od najmłodszych lat spędził niezliczone godziny przy tym czarnym, napawającym grozą instrumencie. Rezygnowali z dziecięcych radości, czując na swoich barkach brzemię oczekiwań rodziców. Każdy z nich z głębi serca marzy o dniu, kiedy zagrzmią dla niego gromkie brawa”

„Pszczoły i grom w oddali” to historia czterech pianistów biorących udział w międzynarodowym konkursie. Czterech głównych bohaterów oraz osoby drugoplanowe jak jury zabiera nas w świat konkursu, rywalizacji, osobistych przeżyć, a przede wszystkim miłości do muzyki.
Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu książka może przypaść do gustu. Nieśpieszna narracja, duże skupienie na przeżyciach wewnętrznych bohaterów może znudzić. Ale jak dla mnie to plusy tej powieści.
Pianistyczny świat jest bardzo bliski autorce, tym bardziej książkę czyta się z przyjemnością. Język jest bardzo staranny (wręcz poetycki), słowa dobrane dokładnie.
Czytając tę książkę zalecane jest odtwarzanie muzyki klasycznej. Pomaga przy tym kod QR umieszczony na skrzydełku okładki. Wzmocni to tylko przyjemność lektury.
Powieść obowiązkowa dla każdego miłośnika muzyki klasycznej ale i nie tylko.

"Pszczoły i grom w oddali" to fascynująca i zapierająca dech powieść, której bohaterami są uczestnicy międzynarodowego konkursu pianistycznego. Wydarzenie to nie jest tylko dla nich okazją do pokazania swojego talentu przed publicznością, lecz staje się również momentem zwrotnym w ich życiu. Okazuje się, że niektórzy uczestnicy już w przeszłości mieli ze sobą styczność, zaś ponowne spotkanie pozwala im nie tylko odświeżyć znajomość, lecz także inaczej spojrzeć na siebie i podjąć ważne dla ich przyszłości decyzje.

Jest to powieść o tym, że muzyka potrafi łączyć ludzi i dostarczać im ogromnych przeżyć. Udział w konkursie muzycznym pozwala bohaterom pokonać tkwiące w nich bariery, dowiedzieć się czegoś nowego o sobie oraz spotkać ludzi, którzy stają się dla nich inspiracją oraz motywują ich do dalszego działania. Reasumując, jest to bardzo dobra książka, po którą warto jest sięgnąć.

1998

Nie spodziewałam się, że opowieść o konkursie pianistycznym, jego uczestnikach, odczuwaniu/odbieraniu muzyki może być tak wciągająca. Bardzo interesująca lektura.

Riku Onda Pszczoły i grom w oddali Zobacz więcej
Riku Onda Pszczoły i grom w oddali Zobacz więcej