Pszczoły i grom w oddali

Riku Onda Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura piękna
Mitsubachi to enrai
literatura piękna
Katarzyna Sonnenberg
Seria z Żurawiem
literatura japońska muzyka konkurs muzyczny

Jak pisać o muzyce? Tego tak naprawdę nie wie chyba nikt. Nawet istnieje taki paskudny bon mot (przypisywany m.in. Zappie i Nietzchemu) „pisanie o muzyce jest jak taniec o architekturze” – czyli niemożliwe i głupie. Cóż, nie wiem, jak z tym tańcem i architekturą, ale pisaniem o muzyce zajmuje się całkiem sporo osób i niektórym nawet to wychodzi. A przynajmniej dostają za to...

Wspaniała! Aż słyszę muzykę. Nabrałem po niej ochoty na odwiedzenie filharmonii (ach, gdyby nie lockdown...). Naprawdę, podczas czytania słyszałem muzykę. Nie podoba mi się finał. Nagle się kończy.

Zdecydowanie nie jest to powieść dla wszystkich. Dodatkowo chyba nie czytałam nigdy takiej powieści... o muzyce. I to tak, żeby zrobiło to na mnie wrażenie. Nie sądzę, że zostanę po tym melomanką, zdecydowanie bardziej wolę rozkoszować się słowem, co więcej mam obawy, że gdybym odsłuchała te utwory mogłabym być rozczarowana, że nie wywołują we mnie takich emocji i oczami...

Rok 2020 miał być rokiem Konkursu Chopinowskiego. Konkurs się nie odbył. Czy odbędzie się w tym roku? Czas pokaże.

Moje życie toczy się od jednego konkursu do drugiego. To dla mnie prawdziwe święto. Raz na 5 lat "znikam" na trzy tygodnie. Zasiadam przed telewizorem i chłonę. Wszystkie etapy, sesję poranną i wieczorną, komentarze w studiu.

Potem, z reguły, finalistów...

No i jak tu wierzyć w serie wydawnicze, jak tu wierzyć w oceny na LC? Jeśli za dobre recenzje nie odpowiadają boty ani opłaceni copywriterzy, to jak tu nie stracić wiary w człowieka?

Jest pewien poziom prostoty, po przekroczeniu którego zamiast wyrafinowania, skromności albo innej delikatności stylu człowiek zostaje z poczuciem, że czyta infantylne wynurzenia...

Dla pesymistów-książka gruba, mało dialogów, opisy ze szczegółami.
Dla optymistów-książka opisująca wspaniałe obrazy, które widzimy w czasie słuchania muzyki.
Międzynarodowy festiwal fortepianowy w Yoshigae. Główni bohaterowie-Akashi, Masaru, Aya, Jin. Młodzi, bardzo zdolni uczestnicy konkursu. Każdy jest inny. Każdy z nich inaczej "widzi" muzykę.
Pszczoły, bo jest wśród...

Fajny pomysł. Wydaje mi się też, że rozumiem intencje autorki. Nie jest to jednak burza zmysłów. Niemalże całkowity brak dramaturgii, przynajmniej ja jej nie czuję. Ciekawiłaby mnie opinia jakiegoś pianisty.

Na półkach: , , , , , ,

Jedna z najlepszych książek z Serii z Żurawiem jaką dotąd czytałam. Rzadko mi się zdarza żałować, że książka już się skończyła, a ja chciałabym dalej trwać w tej opowieści i w tym świecie. Uczestniczymy w fikcyjnym konkursie pianistycznym w japońskim mieście Yoshigae, od pierwszych przesłuchań, aż po wielki finał. Dzięki dwójce jurorów poznajemy kulisy konkursu, ile dla...

Chyba najlepsza (w sensie literackim) powieść w Serii z żurawiem (przynajmniej z tych, które czytałam, ale większość z nich już mam za sobą). Autorka w sposób płynny i przemyślany prowadzi narrację, lawirując zręcznie pomiędzy bohaterami. Co więcej, ma niewątpliwie dar przekazywania swojej wizji świata: długo nie mogłam się za tą książkę zabrać, bo prócz objętości...

Mam trochę problem. Treść, język jak najbardziej. Wszystkie opisy, niuanse, wrażenia - też.
Dla mnie za dużo tego spokoju, melancholii... Może gdyby książka miała mniejszą objętość byłabym zachwycona.
Jedno, co mnie ujęło, to opisy przeżywania i odbioru muzyki. Cudne.

Dyskusje

• 2020