Kontakt

fantastyka, fantasy, science fiction
1997-01-01
Mirosław R. Jabłoński
kontakt kosmos sagan

Nie czytam za bardzo książkę science fiction, ale ta bardzo mi się spodobała. Czasem potrafiła być lekko nie zrozumiała ale mimo to rewelacyjnie się to czyta i pochłania czas strasznie! :D

Bardzo dobry tytuł dla fanów sci-fi jak i dla osób zaciekawionych astronomią. Przyjemnie się czyta. Szkoda że tak późno odkryłem ten tytuł :D Na pewno sięgne więcej po C Sagana.

Naukowo i filozoficznie bardzo dobra - absolutna czołówka science fiction, choć wiedza astronomiczna w zakresie egzoplanet od daty napisania niebywale posunęła się do przodu, choćby dzięki teleskopowi Keplera. Niestety starzeje się niedobrze: autor wiele czasu poświęcił uwarunkowaniom politycznym w kontekście rywalizacji USA z ZSRR, więc trzeba czytać trochę jako...

Nie wiem, ostatni raz próbowałem przeczytać wczoraj - ale to zupełnie nie mój klimat. Z pewnością napisana dobrym językiem, ale historia do mnie nie trafia. Za dużo gdybania i dywagacji, za dużo filozofii.

Ciężka pozycja - z pewnością nie każdy jest w stanie ją strawić, ale bardzo ciekawa, podparta solidnym warsztatem naukowym. SETI, wyprawa w kosmos - ale nie taka, jak większość z nas myśli. Interesujące zwroty akcji. Wydawałoby się, że powinno się dać 10, ale niestety - sporo jest dłużyzn, czasami nawet ja byłem zmęczony nadmiarem science w "Kontakcie". Oczywiście...

Jedna z ciekawszych pozycji SF. Na podstawowym poziomie to historia kontaktu z obcą cywilizacją. Nasłuchujemy nieba, odbieramy sygnał, nawiązujemy kontakt. Tylko z kim? Dla mnie nie jest to takie jednoznaczne, że z obcą cywilizacją. Maszyna do podróży zbudowana ogromnym nakładem i wyrzeczeniami całej ludzkości jest tutaj niczym mitologiczna wieża Babel. Jest jak możliwość...

Rzecz, która sama się narzuca to porównanie z Głosem Pana Lema. I w każdej płaszczyźnie wypada gorzej. Filozoficznie, językowo, fabularnie... Jedynie rozwiązanie akcji dość interesujące.

Według mnie za mało tu powieści w powieści. Historia pierwszego kontaktu z obcą cywilizacją przedstawiona jest dość realistycznie, autor wie, o czym pisze, ale wszystko jest takie suche. Miałam uczucie, jakbym czytała pracę naukową usiłującą udawać powieść. Wolę jednak popularnonaukowe pozycje pana Sagana.

Hard science fiction, taki, ze fiction to co najwyżej 10%. Na pewno nie dla każdego, na pewno trochę przegadana. Ale dla mnie - klasyka :)

ciekawa ale nie porywająca histora o głeboko zarysowanej postaci główej bohaterki. Realizm przeplatany z duchowoscią- problemy naukowca, kobiety,córkii w 1 - realny SF :)

Dyskusje

• Fantastyka