Okładka książki Fizyka rzeczy niemożliwych. Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie
Michio Kaku Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Physics of the impossible
Prószyński i S-ka
2021-07-15
2009-05-19
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok

Okładka książki Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? Leon Lederman, Dick Teresi
Ocena 8,1
Boska cząstka.... Leon Lederman, Dick...
Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Ocena 7,3
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Fascynująca.

Fascynująca.

Wybitna pozycja dla każdego entuzjasty fizyki jak i fana dzieł sci-fiction. W książce znajdziemy zarówno tematy pokroju stworzenia miecza świetlnego jak i telepatii. Każdy rozdział kryje masę ciekawostek. Jednak z uwagi na datę wydania książki, część z teoretycznych zagadnień fizycznych jest nie uaktualniona.

Pozycja niepozbawiona wad, chyba największą z nich jest brak jakiejkolwiek aktualizacji; znaczną większość rozdziałów można by uzupełnić, masę informacji zweryfikować. Szkoda, że autor nie zdecydował się na taki krok, bo od 2008 roku wiele się zmieniło.

Nie da się nie zauważyć, że Michio Kaku chętnie tu spekuluje i fantazjuje, ale robi to z poziomu naukowego autorytetu, a to ma swoje konsekwencje – fantastyczne technologie ujęte są w karby praw fizycznych i technicznego realizmu. Książka omawia wiele ciekawych zagadnień; fazery, pola siłowe czy podróże w czasie są tu tylko pretekstem do zapoznania się z naukowymi teoriami, historią fizyki i technologią, która dopiero zaczyna się rozwijać.

Tyle jest w tej książce spekulacji, które opierają się na innych spekulacjach, że czytanie o tm "Czy jeśli tunele czasoprzestrzenne istnieją, to powracając do przeszłości możemy zobaczyć tachiony poruszające się szybciej od światła", albo "Obecnie nie ma chyba wątpliwości, że dzięki czarnym dziurom możliwe jest przenoszenie się w czasie". - to jest taki poziom spekulacji, że właściwie trzeba by to nazwać pierdoletami.

Niektóre fragmenty tej książki mnie jednak zaciekawiły, więc przeskakiwałem sobie między rozdziałami. Często (nazbyt często) przeskakując fragmenty tych spekulatywnych rozważań o tym, czy możliwe jest to co byłoby możliwe, gdyby możliwe było to, co teraz wydaje się niemożliwe".

Jeszcze innym minusem tej książki jest to, że się bardzo zestarzała. Rok 2020 występuje na jej łamach tak często jako jakiś rodzaj "przełomowego roku", po którym będzie możłiwe to... co już dzisiaj wiemy, że w ogóle nie ma miejsca, a nawet ludzie się tym nie interesują powszechnie, żę czytając tę książkę masz wrażenie jakby się w ekspresowym tempie starzała.

Tak więc może i nie jest nudna, ale po kilkudziesięciu stronach nużąca.

Od tematów bardziej przyziemnych i łatwych (1/3 książki) do tematów typowo fizycznych. Im dalej, tym gorzej się czyta. A znaleźć można w niej wywody na temat m.in.: pola magnetycznego, nanorurek, teorii kwantowej, silników i rakiet, ujemnej i ciemnej materii, tunelów czasoprzestrzennych, przestrzeni wielowymiarowych, teorii wszystkiego. Ci, którzy czytali wcześniej książki autorstwa M. Kaku - raczej się nie rozczarują. Dla pozostałych książka może być małym wyzwaniem.

Wysoka ocena za to, że jako nieliczna z tego typu książek jest zrozumiała dla kogoś kto "nie siedzi w temacie". Wyjaśniła mi bardzo dużo zjawisk w przystępny sposób. Myślę, że gdyby fizyka była przedstawiona w taki sposób w szkole to bardziej zachęcałaby do zainteresowania tą dziedziną :)

Kolejna pozycja pokazująca jak niesamowitą wiedzę ma autor. Fani SF znajdą tu dużo zagadnień ze swojego ukochanego gatunku, ponieważ Pan Michio podejmuje je i w miarę jasny sposób tłumaczy ich możliwość - oczywiście w zgodzie z nauką obowiązującą podczas pisania tej książki. Polecam

Fascynująca książka dla miłośników wiedzy

Fascynująca książka dla miłośników wiedzy

Moją styczność z Michio Kaku zaczełem od programu "Fantastyka w labotaorium" gdzie w naukowy sposób prezentował możliwość stworzenia wynalazków zaczerpniętych z filmów sf.
I właśnie książka dotyczy tematyki zawartej we wspomnianym programie z tą różnicą, że znajdziemy tutaj więcej informacji począwszy od telpeortacji na podrózach w czasie skończywszy. Autor opisuje w ciekawy sposób nasze możliwośći z tym związane i co najważniesze umie wyjaśnić teorie fizyczne w prosty sposób.

Znacznie lepsza niż zakładałem. Dobrze opisane z naukowego punktu widzenia rzeczy z którymi spotykam się czytając SF.

Michio Kaku Fizyka rzeczy niemożliwych. Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne