Obietnica krwi

Okładka książki Obietnica krwi Brian McClellan
Okładka książki Obietnica krwi
Brian McClellan Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Trylogia Magów Prochowych (tom 1) Seria: Fantastyczna Fabryka fantasy, science fiction
Trylogia Magów Prochowych (tom 1)
Fantastyczna Fabryka
2013-04-16
Maciej Nowak-Kreyer, Dominika Repeczko
magia magowie czary

Bardzo dobry debiut.

Brakowało mi fantastyki gdzie głównym bohaterem byłby, czy byliby mężczyźni. Ktoś mógłby powiedzieć męska fantastyka, ponieważ nie uraczymy tu żadnego romansu. Na całe szczęście. Już od dłuższego czasu czuję się zmęczona i przytłoczona nimi. Mam wrażenie, że próbuje się je wepchnąć wszędzie gdzie się da. Tutaj fabuła skupia się na intrygach, zdradach, wojnach, czy zamachach co dało mi trochę wytchnienia.

Męska część bohaterów całkiem dobrze skonstruowana, żeńska raczej występuje pobieżnie, co mnie osobiście nie przeszkadza. Chętnie odpocznę od kobiet.

Tom ma prawie 700 str., przez które się płynie. Nim się człowiek spostrzeże znika połowa. Minusem natomiast może być, to że autor nie daje nam możliwości odpoczynku od nieustającej akcji. Tam się cały czas coś dzieje. Niektóre wydarzenia za szybko się rozwiązują. Tak w ciągu dwóch rozdziałów i szybko przechodzą do kolejnych. Przez to zakończenie nie wywiera żadnego wrażenia na czytelniku. Po prostu kolejna rzecz, która miała miejsce.
Również zauważyłam, że w drugiej połowie książki często brakuje przyimków, co bywa irytujące.

Ogólnie podobało mi się. Gdyby nie minusy wymienione powyżej, to książka spokojnie miała by 8 gwiazdek.

Bardzo dobry debiut.

Koncept magów prochowych zdecydowanie na wielki plus, sama książka według mnie bardzo dobra, przemieszanie intryg z akcją, nietypową magią, wypada naprawdę dobrze. Polecam.

Książka bardzo mi się podobała.Inne spojrzenie na magię.Polecam gorąco.Naprawdę warto.

Początek książki był nieco nudny ale z czasem akcja się rozkręciła. Dawno się tak nie bawiłam przy audiobooku. Opisy Adopestu były tak dosadne że aż słuchając miałam przed oczami widok tej metropolii wstrząsanej zamieszkami.

Pierwszy tom serii Magów Prochowych zaczyna się z tak zwanej GRUBEJ RURY: otóż w kraju dochodzi do zamachu stanu.

Dotychczasowy król zostaje pochwycony przez Prochowego Maga - generała Tamasa i zbuntowanych oficerów, a w konsekwencji ścięty wraz z żoną na oczach tłumu. Tamas przejmuje dowodzenie, a potem próbuje opanować zamieszki w stolicy, Adopeście, wraz z wiernymi sobie żołnierzami. Nie jest jednak łatwo - po upadku władzy królewskiej mieszkańcy stolicy wpadają w panikę, zaczynają się rozboje, morderstwa, a w tle trwają walki na ulicach z wciąż wiernymi królowi oddziałami, które na domiar złego zabarykadowali się w pewnej rezydencji w środku miasta.

W międzyczasie trwa także polowanie na pewną Uprzywilejowaną, magiczke zbiegłą z pałacu królewskiego podczas zamachu. Łowy na zbiegłą członkinie Kamaryli - królewskich magów, stanowi drugi równoległy wątek fabularny. Syn Tamasa, również Prochowy Mag, próbuje schwytać niebezpieczną kobietę wraz ze swoją towarzyszką Capoel, pewnym łowcą magów oraz zgryźliwą magiczką. Kim jest Uprzywilejowana? Czy naprawdę stanowi aż tak wielkie zagrożenie dla nowo powstałej władzy?

Trzecim wątkiem jest śledztwo prowadzone przez detektywa Adamata, którego generał Tamas zatrudnia w celu rozwikłania tajemniczych słów. Czym jest obietnica Krzesimira o której przed śmiercią wspominali magowie z Kamaryli? Jaka tajemnica za tym stoi? I czy Adamatowi uda się dotrzeć do prawdy?

Książka jest napisana perfekcyjnie, wszystkie trzy wątki przeplatają się ze sobą w czasie lektury, ale nie powoduje to zdezorientowania u czytelnika. Postać generała Tamasa błyszczy w niemal każdej scenie, detektyw Adamat przykuwa uwagę swoją inteligencją i nie do końca jasna przeszłością, a reszta postaci też całkiem nieźle spełnia swoją rolę. Każdy ma odmienny charakter, sposób postępowania czy nawet szablon myślenia, przez co bohaterów znacznie łatwiej polubić.

Świat przedstawiony z kolei maluje się jako brutalny i ponury, gdzie słabi i biedni umierają pod butem arystokracji i wojskowych spragnionych władzy. Uwielbiam takie klimaty. Więc ode mnie 8/10, zobaczymy co przyniesie lektura kolejnych części.

Dotychczasowy król zostaje...

Mam dziwne skojarzenia z "Pieśnią Lodu i Ognia" grubasa Martina, nieco stylizowane na okres rewolucji francuskiej, ale tak nie do końca. W sumie to dużo się dzieje, jest wojna, ścinają głowy, jest eunuch, ale nie ma smoków i kazirodztwa.

Solidna siódemka. Bardzo przyjemne i oryginalne fantasy. Świat osadzony w rzeczywistości przypominającej Wielką Rewolucję Francuską. Mimo rozbicia narracji między trzech bohaterów fabuła jest wciągająca i od początku do końca coś się dzieje. Instynktownie kibicujemy całej trójce głównych postaci, choć jakby się tak zastanowić ich postępowanie czasem nie jest jednoznacznie moralne - ewidentnie na plus dla ich zarysu osobowości. Od razu zostajemy wrzuceni na głęboką wodę, ale połapanie się kto jest kim i jak działa magia nie było specjalnie wymagające, a wręcz budziło ciekawość. Autor starannie wyznaczył wszystkim postaciom rolę do odegrania przez co powieść jest spójna. Zdecydowanie polecam każdemu znudzonemu fanowi (ale i laikowi) tego gatunku.

Jednak nie sposób nie przyczepić do kilku spraw. Świat przedstawiony jest miejscami dziurawy, widać podporządkowanie jego zasad fabule. Miejscami robi się przewidywalnie, a głównych bohaterów można by głębiej przedstawić.

Natomiast najbardziej niepokoiła mnie... rola postaci kobiecych. Jest ich ewidentnie mniej i okej, rozumiem że w naszym XVIII w. były inaczej traktowane, ale nie o to chodzi. Każda postać kobieca jest słaba lub zła (poza jednym wyjątkiem). Jedna zdradza, inna knuje, kolejna jest pomiata przez mężczyznę. Jestem bardzo daleki od uprawiania feminizmu w tym miejscu, ale coś tu jest nie tak. Może sami oceńcie.

Świetny oryginalny klimat - świat stylizowany na epokę napoleońską, wzbogacony o istnienie kilku systemów magicznych. Liczba postaci i wątków do śledzenia idealna - tak, że nie mamy wrażenia, że porzucamy naszych ulubieńców na zbyt długo (jak to się zdarza np. w Grze o Tron),ale jest ich tylu, by każdy miał swoją indywidualną ciekawą historię w odrobinę innym klimacie (wojna, pałacowy przewrót, śledztwo).
Nie jest to książka wybitna - zdarzało mi się ją odkładać po kilku stronach, czy czasem zirytować jakimś mało przekonującym rozwiązaniem fabularnym - niemniej - świat przedstawiony jest naprawdę ciekawy, a bohaterowie dają się lubić. Lektura trochę mi się kojarzyła z "Opowieściami..." Wegnera - jeśli podobały wam się historie z Meekhanu - to i losy prochowych magów powinny sprawić wam sporo satysfakcji.

Jakie to było dobre!

Fantastyka wojenna osadzona w świecie przepełnionym magią i czarnym prochem, który nieco przywodzi na myśl realia XVIII wieku. Wysoki próg wejścia sprawił, że mój mózg od początku zaangażował się w rozgryzanie praw jakimi rządzi się to uniwersum i kiedy już wczułam się zupełnie w jego klimat, przepadłam. Fabuła poprowadzona jest po mistrzowsku – tak, że nie zanudza zbędnymi opisami, ale z drugiej strony nie przytłacza mnogością wydarzeń.

Sam świat został dobrze zbudowany, do tego dorzucono świetnie opracowany system magiczny i całą masę intryg, co finalnie daje niesamowicie klimatyczną i porywającą lekturę. Pamiętając jednocześnie, że jest to literacki debiut (!!) McClellana, jestem pod ogromnym wrażeniem.

Ze względu na to, że na początku, zanim poznałam świat, szło mi nieco opornie daję tylko 9 gwiazdek, ale mam szczerą nadzieję, że pozostałe dwa tomy Magów Prochowych będę mogła ocenić 10/10.

Jakie to było dobre!

Strasznie długo się rozkręca. Byłem bliski porzucenia jej w trakcie. Pod koniec jest lepiej, ale nie wiem czy na tyle, żeby kontynuować cykl.

Solidny kawał fantasy, który może być traktowany jako swego rodzaju metafora przemian społecznych, jakie zaszły w historii ludzkości… albo po prostu czytany jako dobra książka akcji.

Video

Video