Vera

Wydawnictwo Literackie
2019-06-19
2019-06-19
Elżbieta Frątczak-Nowotny
literatura szwedzka dzieciństwo matka córka miłość zdrada poczucie winy wola przetrwania

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Światło, jakiego nigdy nie widziałam

Link do recenzji

1507 19 23

Nie! Czuję się tak, jakby autorka zrobiła sobie listę rzeczy, które "działają" na ambitnego czytelnika: skandynawski chłód, trudne relacje córki z matką, trauma, syndrom ocalałego, wątek lgbt, II wojna światowa, różnice w mentalności biednych i bogatych oraz urwane, niejasne zakończenie i postanowiła umieścić je wszystkie w jednej książce, żeby podbić wyniki sprzedaży.
Do...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem nierówna. Momenty piękne, fascynujące, chwytające za gardło, ale i sztampa, nuda, nic zaskakującego. Niestety efektu wow dla mnie nie było.

Nieoczekiwana, pięknie napisana, o bardzo trudnym życiu w bardzo trudnych czasach, polecam, koniecznie przeczytajcie

Ten tytuł stał na mojej półce już jakiś czas i rzekłabym wręcz, że zbyt długo. W końcu jednak nadszedł dzień, w którym postanowiłam sięgnąć po tę książkę i zapoznać się z jej treścią. Szczerze mówiąc, sama nie wiem, czego oczekiwałam, bo nie nastawiałam się na nic konkretnego. Słyszałam już wcześniej różne głosy na jej temat, więc chciałam samej wydać osąd, przez co po...

Ciężka...

Nie polubiłam się z "Verą". Niby wszystko było tak jak być powinno - oszczędny skandynawski styl, dosyć ciekawa fabuła, która rozwijała się w miarę upływu stron, wielka historia i ludzkie dylematy, ale nie porwało mnie to. Główna bohaterka, pomimo jej historii, była dla mnie strasznie odpychająca i antypatyczna, a całość pozostawiła mnie obojętną.

Niezwykła książka. Mimo bardzo oszczędnej narracji, aż wibruje od emocji i niedopowiedzen. Piękna opowieść o traumie i stracie, ale również o złożoności uczuć i najmroczniejszych zakamarkach kobiecej duszy. Czytałam, wstrzymując oddech.

Znakomite to jest - bez znieczulenia i o to chodzi, trauma wojenna x class strugle x coming out x po prostu świetna powieść. Przybliża sposób widzenia świata przez ofiary - fragmentaryczny, chybotliwy.

Ciekawa....w surowej zimowej oprawie...powieść wciąga czytelnika w sam środek historii, która zaczyna się niczym antybaśń lub dramat, by później urzekać pięknem narracji, często niezwykle poetyckiej a na pewno bardzo plastycznej. I właśnie uroda języka (a pewnie i udanego przekładu), skupienie się na szczegółach, ale i emocjach sprawia, że książkę Anne Swärd czyta się z...

Fenomenalna książka! Z rodzaju tych, z którymi człowiek nie chce się rozstać, więc ostatnie strony czyta coraz wolniej...Już dawno nie byłam tak zafascynowana główną bohaterką - miałam wrażenie,że współodczuwam to, co przeżywa. Niezwykła historia zasługująca na najwyższe noty!

• 2019
  • 2020