Anne Swärd Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Wydawnictwo Literackie
literatura szwedzka dzieciństwo matka córka miłość zdrada poczucie winy wola przetrwania
literatura piękna
Elżbieta Frątczak-Nowotny

Oficjalne recenzje i

Światło, jakiego nigdy nie widziałam

[ 5 ] Link do recenzji

Nie polubiłam się z "Verą". Niby wszystko było tak jak być powinno - oszczędny skandynawski styl, dosyć ciekawa fabuła, która rozwijała się w miarę upływu stron, wielka historia i ludzkie dylematy, ale nie porwało mnie to. Główna bohaterka, pomimo jej historii, była dla mnie strasznie odpychająca i antypatyczna, a całość pozostawiła mnie obojętną.

Niezwykła książka. Mimo bardzo oszczędnej narracji, aż wibruje od emocji i niedopowiedzen. Piękna opowieść o traumie i stracie, ale również o złożoności uczuć i najmroczniejszych zakamarkach kobiecej duszy. Czytałam, wstrzymując oddech.

Znakomite to jest - bez znieczulenia i o to chodzi, trauma wojenna x class strugle x coming out x po prostu świetna powieść. Przybliża sposób widzenia świata przez ofiary - fragmentaryczny, chybotliwy.

Ciekawa....w surowej zimowej oprawie...powieść wciąga czytelnika w sam środek historii, która zaczyna się niczym antybaśń lub dramat, by później urzekać pięknem narracji, często niezwykle poetyckiej a na pewno bardzo plastycznej. I właśnie uroda języka (a pewnie i udanego przekładu), skupienie się na szczegółach, ale i emocjach sprawia, że książkę Anne Swärd czyta się z...

Fenomenalna książka! Z rodzaju tych, z którymi człowiek nie chce się rozstać, więc ostatnie strony czyta coraz wolniej...Już dawno nie byłam tak zafascynowana główną bohaterką - miałam wrażenie,że współodczuwam to, co przeżywa. Niezwykła historia zasługująca na najwyższe noty!

Dużo tajemnic, dużo niedopowiedzeń, wiele znaków zapytania... i wiele z nich nie zostanie rozwiązanych. Historia Sandrine obejmuje drugą wojnę światową i lata zaraz po niej... Trudno napisać w kilku słowach o czym jest ta książka, ale na pewno udowadnia, że człowiek potrafi wiele znieść i ma przeogromne pokłady siły. Książka warta przeczytania.

Początek książki dał nadzieję na ciekawą historię, na odkrycie niesamowitej tajemnicy "nietytułowej", a głównej bohaterki. I czekałam i czekałam, a tu nic. Zapowiadało się obiecująco, tyle tajemnic, tyle rzeczy do odkrycia... Szkoda

Na półkach: , , , , ,

Życiowa,piękna i pełna wzruszeń książka.
Fabuła bardzo dobra,akcja świetna,natomiast trzyma w mocnym napięciu.
Chwytająca za serce,przeczytałam z ogromną przyjemnością.

Jedna z tych książek, które czyta się doskonale – jest świetnie napisana, trzyma w napięciu i skrywa w sobie mnóstwo tajemnic. Niestety jest to równocześnie jedna z tych książek, które już następnego dnia ulatują z głowy, mimo że chwile spędzone z "Verą" zaliczam do niezwykłych. To historia wielowarstwowa, z bohaterami, o których chciałoby się dowiedzieć znacznie więcej, z...

Nie była to zła książka, ale spodziewałam się po niej czegoś więcej. Rozumiem, że taki był zamysł, ale mi zabrakło Very w "Verze".

Dyskusje

• 2019