Genialne dziewczyny

2019-03-27
2019-03-27
Tomasz Kwiecień

Idolki

Pomysł dobry. Był to raczej szybki bieg przez wiele kobiecych postaci - przystępna forma.

Lekko pisana, dobrze się czyta.

Lekko pisana, dobrze się czyta.

Książka jak najbardziej potrzebna, na pewno zainteresuje młode osoby i miejmy nadzieję, że zainspiruje je do spełniania własnych marzeń. Napisana przystępnie, szkoda tylko że wszystkie historie są w narracji pierwszoosobowej. Mi to jakoś psuło odbiór.

To nie przypadek, że dziś znów u mnie „na tapecie” kolejna książka o inspirujących kobietach. Chyba sama obecnie potrzebuję usilnie motywacji do działania, stąd takie moje wybory lektur, a nie inne. Chwilowo nie potrafię w sobie odnaleźć tej determinacji i siły, które zawsze mi towarzyszyły. A jestem z tych, co to nieustannie „ścigały się z mężczyznami” i często wygrywałam, a satysfakcja była nieziemska. Pamiętam szczególnie czasy szkolne, jak było trudno i jak bardzo potrzebowałam motywacji do działania. Dlatego cieszę się, że powstają takie książki jak „Genialne dziewczyny. 15 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do rozwoju nauki”, bo mogą być ogromną inspiracją. Dzieci muszą mieć świadomość, że marzenia same się nie zrealizują, to od nich zależy, czy i jak je spełnią. Myślę, że Vichi de Marchi i Roberta Fulci po to właśnie napisały tę książkę, by pokazać dziewczynkom, dziewczynom, a przypomnieć kobietom, że drzemie w nich ogromna siła i to od nich zależy, czy „ją odpowiednio spożytkują”, czy zawalczą o siebie.

Ta pozycja, to 15 inspirujących kobiecych historii. To ważne osiągnięcia w świecie nauki. O niektórych już słyszałam, a część dopiero odkryłam. Łączy je przede wszystkim determinacja w spełnianiu marzeń. Pokazują nam, że warto mieć głowę pełną pomysłów, warto marzyć i nie poprzestawać tylko na tym. Trzeba działać! W takich momentach przepełnia mnie duma, że jestem kobietą! Każda postać i jej życiorys to oddzielny rozdział, na końcu którego znajdujemy kalendarium i skrót najważniejszych osiągnięć. Bardzo podoba mi się taki sposób podania wiedzy. Autorki świetnie to sobie wymyśliły. Treść wzbogacona jest cudownymi ilustracjami. Spójrzcie na tę okładkę, jaka jest niesamowita! Jeśli chodzi o wydanie, to muszę przyznać, że jest genialne!

Chciałabym, żeby powstawało więcej takich książek dla dzieci. Mamy tu do czynienia z świetną pozycją popularnonaukową, bo w nieskomplikowany sposób serwuje wiedzę o ważnych osiągnięciach naukowych, to jak zmieniły świat. Ale oczywiścię bohaterkami tej pozycji są kobiety, które tego dokonały. Całość wypada bardzo dobrze zarówno pod względem edukacynym jak i motywacyjnym. Vichi de Marchi i Roberta Fulci poprzez swoja książkę apelują: dziewczynki, dziewczyny, kobiety, musicie wiedzieć, że świat stoi przed Wami otworem, nie przestawajcie marzyć, walczcie o swoja przyszłość !

Książka autorek Vichi de Marchi i Roberty Fulci to zdecydowanie propozycja dla dzieci i młodzieży. Jest to literatura popularnonaukowa. Z całą pewnością jednak, czytając nie odnosi się wrażenia, a wręcz zapomina się, że czytamy coś, co beletrystyką nie jest. To ze względu na formę i styl. Pierwszoosobowa narracja oraz dialogi decydują o tym, iż książkę czyta się z zainteresowaniem, a strony mijają jedna za drugą absorbując czytelnika bardzo intensywnie.
Treść oferuje nam poznanie 15 opowieści o sławnych kobietach, których pasje i determinacje w dążeniu do celów, doprowadziły do sukcesów niekiedy na miarę Nagrody Nobla.
15kobiet=15 historii ich życia w przekroju czasowym od 1600-2000 roku.
Prezentowane opowieści przybliżają nam życiorysy kobiet pod względem ewoluowania ich marzeń i zamiłowań w określonych dziedzinach, pod względem drogi - często trudnej - jaką musiały przebyć, aby swe pasje zacząć realizować. Wreszcie pod względem osiągnięcia sukcesów naukowych - będących, jak już wspomniałam - kumulacją ciężkiej pracy, wyrzeczeń, determinacji i mocnej wiary w powodzenie.
Pod koniec każdego rozdziału zamieszczone jest kalendarium i skrót najważniejszych informacji dotyczących danej bohaterki.
Bardzo zachęcam do obdarowania dzieciaków taką książką. Nie tylko czyta się z ogromną ciekawością, ale i jest nośnikiem cennych informacji naukowych. Całości dopełniają oczywiście ilustracje. Wszystko skrojone na miarę potrzeb odbiorczych młodego czytelnika.

Historie 15 kobiet, które ukazały, że marzenia się spełniają.
Walentina Tierieszkowa – pierwsza kobieta w kosmosie
Sophie Germain - matematyk
Laura Conti – ekolog
Maria Sibylla Merian - entomolog
Hedy Lamarr – akrorka, inżynier
Subiektywny wybór, jednakże nie są to życiorysy, bardziej informacje jak przezwyciężyły przeszkody, które dały im zawodowy sukces, spełnienie i nagrodę Nobla. Pozycja bardziej dla młodzieży, teksty nie są trudne, ale dla młodszych mogą być mało interesujące. Nie pasują mi tu rysunki, książka powinna mieć zdjęcia wtedy treść pasowałaby do warstwy graficznej.

Historie 15 kobiet, które ukazały, że marzenia się spełniają.
Walentina Tierieszkowa – pierwsza kobieta w kosmosie
Marjam Mirzachani - matematyk
Wangari Maathai – Nagroda Nobla
Rosalind Franklin -...

Kobiety na traktory.

Od wieków, kobiety uważane były za opiekunki ogniska domowego i matki, które zrobią wszystko, aby ich dzieci były bezpieczne. I w sumie do dzisiaj tak jest.
Jednak zarówno technologia, jak i świat idą do przodu, a myślenie ludzi, chcąc nie chcąc, także zaczyna się zmieniać.
Mężczyźni nie są już jedynymi żywicielami rodzin, a kobiety coraz częściej podejmują się zawodów, o których kiedyś, nikt by je nie podejrzewał. Co więcej, nierzadko zdarza się, że to właśnie płeć piękna lepiej daje sobie radę, niż mężczyźni.

Nie od dzisiaj wiemy, że kobiety walczyły o swoje prawa. Walczyły i dalej walczą. Zarówno teraz, jak i kiedyś możemy znaleźć wybijające się wyjątki, które potrafią pokazać wyższość nad mężczyznami. Wyższość, która poparta jest nie głupotą, a umiejętnościami i ciężką pracą.

„Genialne dziewczyny” to piętnaście krótkich życiorysów kobiet, które miały ogromny wpływ na odkrycia naukowe i świat, w którym dzisiaj żyjemy. To historie o kobietach, które nie bały się wyjechać w serce dżungli, aby podglądać szympansy, albo zatrudnić się w dzisiejszym NASA (które kiedyś nosiło nazwę NACA) i snuć obliczenia, które posłużyć miały za start i lądowanie rakiet kosmicznych. Ba! To opowieści o kobietach, które odkryły lekarstwa na malarię, poleciały w kosmos i potwierdziły badania z zakresu biologi, matematyki i chemii.

Książka Roberty Pulci i Vichi de Marchi jest pięknie wydanym albumem w twardej oprawie, dopieszczonym z każdej możliwej strony do perfekcji. Komiksowe rysunki momentalnie skojarzyły mi się z komiksem „Walka kobiet”, który także opowiada o tytułowej walce kobiet, jednak nie w dziedzinach naukowych, ale prawie do głosowania i do niezależności.

„Genialne dziewczyny” to pozycja, której nie trzeba czytać od razu całej. Osobiście dzieliłam sobie życiorysy i czytałam je pomału, każdego dnia po trochu. Co mi w tej pozycji przeszkadzało to wspominanie o mężach i dzieciach tych zasłużonych pań.
Prawie w każdym życiorysie napisane jest, że wyszła za mąż (raz albo więcej) i miała tyle i tyle dzieci. Nie wiem w jakim celu został ten zabieg zastosowany, ale wydaje mi się on być niepotrzebny. Owszem, czasami partnerzy tych kobiet byli dla nich wsparciem i, także zasłużyli się w odkryciach, ale wydaje mi się, że widząc tytuł tej książki sądziłam, że będzie ona typowo „babska”. W 90% była. Jest to jednak mała niedogodność, jak na całą pozycję.

Z całego serca polecam Wam „Genialne dziewczyny”. Jest to świetna odskocznia od książek fabularnych, a przy okazji można poznać zasłużone w historii kobiety, które nierzadko zostały nagrodzone światowymi nagrodami. Album ten, jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Historie są krótkie, okraszone ładnymi rysunkami, a ich przekaz zostaje w głowie i informacje, które zostały w nich zawarte, także gdzieś tam w mózgu będą zaszufladkowane.
Bo przecież nie tylko mężczyźni na tym świecie są naukowcami.
Kobiety także potrafią pokazać, co umieją.
Kończąc, moje Panie nie bójcie się sięgać po marzenia i niech nigdy nie zniechęcą Was słowa „to nie dla kobiet”, „mężczyźni są w tym lepsi”. Dajmy im urodzić dziecko to zobaczymy kto, wtedy będzie mądry.

Kobiety na traktory.

"Genialne dziewczyny" (Vichi de March, Roberta Fulci) to opowieści o genialnych kobietach, o których świat usłyszał i słyszeć powinien. Krótki opowieści pisane w pirszej osobie, czyta się szybko (choćby w autobusie,w drodze do szkoły i pracy) i z uśmiechem na twarzy. Genialne dziewczyny to te, których nauka była największą pasją.Te, które czasem przez przypadek, czasem z pełną świadomością wybrały swoją drogę życiową, która zmieniła nie tylko ich ale i życie reszty świata. Walcząc o swoje marzenia, co nie zawsze było łatwe w epokach w których żyły, realizowały zamierzone cele.

Walentina Tiereszkowa, jane Goodall, Tu YouYou, Katia Krafft...

Książda dedykowana jest przede wszystkim dla młodego czytelnika, lecz ze względu na jej przekaz warto się z nią zapoznać by móc polecić ją córce, kuzynce czy siotrze. Z przesłaniem, by walczyły o swoje marzenia i przekraczały swoje hotyzonty. Na to zresztą, nigdy nie jest za późno...

Jeśli czytanie mnóstwo postów na FB, przeczytanie tej książki zajmie Wam moment.

• Brak Legimi A
  • Historia, reportaż

Dodaj cytat z książki Genialne dziewczyny