Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety

Marcin Dorociński Wydawnictwo: Znak Literanova flora i fauna
Znak Literanova
flora i fauna
2019-10-14

Świetnie skondensowana wiedza na podstawowe tematy dotyczące ochrony zwierząt i całej przyrody.

Po opowieściach z Biesów zostałem w klimacie polskiej fauny i flory, sięgnąłem po książkę i tutaj lekkie moje zaskoczenie aktora Marcina Dorocińskiego. Jakże pozytywne zaskoczenie!
Aktor bardzo ciekawie rozmawia z aktywistami oraz naukowcami, którzy codziennie zmagają się z wielkimi problemami najczęściej spowodowanymi ludzką głupotą. Mi najbardziej podobały się rozmowy o...

Lektura obowiązkowa!

Książka jest po prosu świetna. Sporo literatury zwierzęcej mam na koncie, a mimo to zaskoczyła mnie ogromem ciekawostek i ważnych informacji na temat różnych gatunków zwierząt. Wreszcie ktoś dał głos tym, którzy naprawdę mają do czynienia z naszymi "braćmi mniejszymi" i pracują z nimi od podstaw, a nie tylko teoretyzują na uczelniach. Dorociński świetnie się spisał, książkę...

Warto poczytać. Nie tylko o jeżach i nietoperzach, choć te rozmowy najbardziej mnie wessały.

Dużo się dowiedziałam po prostu o pewnych gatunkach, np. jeżach lub nietoperzach, co było dla mnie bardzo ciekawe. Wywiady są prowadzone luźno, dzięki czemu rozmówcy mają dużo przestrzeni dla swoich wypowiedzi, często emocjonalnych, pozwalających poznać ich też jako ludzi, a nie tylko od strony pełnionej funkcji. Inspirujące.

+ ciekawe wywiady za którymi kryją się mądrzy eksperci i pasjonaci
+ książka zachęca do myślenia, w nienachalny sposób sprawia, że człowiek zadaje sobie wiele pytań z pogranicza ekologii i filozofii, etyki czy ekonomii
+ rozbudza empatię i podziw dla przyrody
- wiele tematów jest poruszonych tylko jednostronnie, zawsze prezentowane są przez jedną konkretną osobę, książki...

Książka wydana pięknie. graficznie zachęcająca. Sympatyczny pan Marcin na okładce jest rekomendacją samą w sobie, cenię go i jako aktora i osobę: skromną, zaangażowaną. Temat też mi bardzo bliski. A tu... trudno było mi dotrwać do końca 1 rozdziału, dialogi jakoś tak ciągnące się jak flaki z olejem, a informacje rozciągnięte na siłę, chyba po to żeby książka była...

Bardzo dobra lektura, pan Marcin w sposób nienachalny i zaangażowany zadaje trafne pytania specjalistom. Jest przygotowany, ale nie udaje, że zna się na wszystkim najlepiej. Wartością dodaną są pytania, które może i przeszłyby nam przez myśl, ale pewnie byłoby nam głupio je zadać.

Bardzo dobrze, że takie rzeczy powstają. Lubię naturę, zwierzęta, ale jestem laikiem. Pana Dorocińskiego szanuję za aktorskie dokonania, ale nie postrzegam go jako celebrytę. I właśnie dlatego forma wywiadu popularnonaukowego bardzo mi odpowiada. Dużo się dowiedziałem, i znowu się zmartwiłem. Choć wywiad z Panem fizykiem oczywiście był najnudniejszy.

• 2020
  • 2020