Winne miasto

Okładka książki Winne miasto Zofia Mąkosa Patronat LC
Okładka książki Winne miasto
Zofia Mąkosa Wydawnictwo: Książnica Cykl: Wendyjska Winnica (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Wendyjska Winnica (tom 2)
Książnica
2019-01-30
2019-01-30
Berlin córka II wojna światowa kobieta literatura polska okupacja hitlerowska powieść obyczajowa prowincja relacje rodzinne wojenna rzeczywistość

W mojej ocenie tom ten jest nawet lepszy od części poprzedniej. Porusza temat kontrowersyjny, często pomijany w powojennej rzeczywistości...temat Niemców, którzy po wojnie znaleźli się w granicach Polski. Bardzo wciągnęły mnie losy Tili i jestem ciekawa co wydarzy się w kolejnej części. Polecam!!!

Poskładałam puzzle związane z wendyjską winnicą. Lata 1945-1947 na terenach tzw. ziem odzyskanych. Zielona Góra, Chwalim i kilka okolicznych miejscowości. Marta mieszkająca w Zielonej Górze i pracująca w jednej z winnic. Janka z mężem i usynowionym Stasiem jako jedyna pozostała na gospodarstwie w Chwalimiu. Stefan, Polak przywieziony na roboty w czasie wojny, za przyzwoleniem Matyldy objął gospodarstwo Marty. W Zielonej Górze kilku bohaterów, którzy pamiętają czasy przedwojenne, ale również zachłystują się nowym ustrojem politycznym jakim jest komunizm. Lucyna, Wanda, Jan, Kazimierz, to teraz nowe towarzystwo autochtonki Matyldy. Kawał trudnej powojennej historii powplatanej w ludzkie losy. Podoba i się, że autorka nie nobilituje głównej bohaterki...ma ona swoje słabości. Inne postacie są także wyraziste i ciekawe. Od tej części także ciężko było mi się oderwać. To książka z grupy takich, na temat których można by podejmować wiele dyskusji politycznych, społecznych, światopoglądowych. Za nieco słabszą uważam część trzecią, jednak jako całość to jedna z lepszych sag jakie czytałam. Polecam.

Dokładnie rok temu przeczytałem pierwszą część Wendyjskiej winnicy (Cierpkie grona). Czas tutaj nie gra większej roli ponieważ autora tak zgrabnie prowadzi akcję powieści, że w trakcie czytania przypomniałem sobie wszystkie wydarzenia ze szczegółami. Wróciłem myślami do tej pasjonującej książki, do bohaterów, z którymi rozstałem się wraz z nadejściem Armii Czerwonej. Z ciekawością zatopiłem się w powieści opowiadającej o życiu mieszkańców na pograniczu polsko-niemieckim w latach 1945-1947
Główna bohaterka traci najbliższą osobę, opuszcza rodzinną wieś i dociera do Grünbergu (który staje się Zieloną Górą). Matylda próbuje żyć w nowej rzeczywistości, w której nie ma miejsca dla takich dziewczyn jak ona. Trwa operacja przesiedlenia, w której ludność niemiecka zostaje przesiedlona na tereny na zachód. Jak odnaleźć się w tym nowym otoczeniu, jak ukryć swoją tożsamość, zamazać w sobie niemieckie wspomnienia i ukryć tęsknotę do pieśni, legend. Czy to w ogóle jest możliwe w czasie, w którym dokonywano zemsty za doznane krzywdy od Niemców.
Szczera to opowieść i bardzo bolesna, mająca w sobie wiele mądrości, wiedzy historycznej. Jak na sagę przystało widać tutaj zmieniające się pokolenie, obyczaje i specyfikację powojennego życia w rodzącym się komunizmie. Piękna powieść o samotności, inności, kobiecości. Jest w tej książce coś, co kazało mi odłożyć ja na chwilę i przetrawić to, co przeczytałem. Lubię tworzyć sobie w głowie obraz z życia bohaterów, łatwiej mi wtedy zrozumieć to, w jakiej sytuacji się znaleźli, z jakimi problemami muszą się borykać. Jak ja postąpiłbym na ich miejscu. Pewnie też starałbym się wszystko przetrwać, by zachować życie. Może błądziłbym jak Matylda szukając swojej tożsamości, miłości i zrozumienia.

Opowieść o losach zwyczajnych ludzi na tle trudnych wydarzeń z historii polsko-niemieckiej. Autorka pięknie oddała realia tamtych czasów. Razem z bohaterami prowadzi nas przez powojenne życie niemieckich repatriantów oraz Polaków na Ziemiach Odzyskanych. Mądra wartościowa historia oddająca dokładnie nastroje ówczesnych czasów, która zapada głęboko w pamięć. Porywająca i niesamowita opowieść , a jednocześnie piękna lekcja historii. Dlaczego nie było i nie ma takich lektur w szkole? Delektuję się nią i polecam z całego serca.

Pierwsza część była w porządku, druga strasznie mnie znudziła. Sama historia ciekawa, ale podana w irytujący sposób, bez polotu. I ten czas teraźniejszy, który w ogóle mi nie podchodzi. " Siada. Patrzy w lustro. Spogląda w odbicie. Idzie do drzwi. "

Przyznaję, że ten tom podobał mi się bardziej od pierwszego. Dobrze jest przeczytać książkę, w której po wejściu Rosjan i upadku Hitlera, poznajemy stronę dziewczyny, która zawsze czuła się Niemką. Matylda w nowej rzeczywistości ma przed sobą same trudności. Musi się ukrywać, nie może być sobą. Jej bliscy nie żyją, albo ślad po nich zaginął. Czy dane będzie jej jeszcze być szczęśliwą?

Polecam i z niecierpliwością czekam na trzeci tom.

"Nie zachwycił mnie styl, trochę kojarzy mi się z podręcznikami szkolnymi -natłok faktów, kiepskie podłoże psychologiczne. Szkoda, bo fabuła bardzo interesująca. Może kolejne części okażą się dojrzalsze, a styl niesztampowy i bardziej indywidualny". Skopiowałam moją opinię o pierwszej części- nie zauważam zmian.

"Winne miasto" to druga część trylogii "Wendyjska winnica" Zofii Mąkosy. Tym razem książka obejmuje okres od lutego 1945 do lutego 1948 roku. Jej bohaterką jest Matylda Neumann, córka znanej nam z pierwszego tomu Marty.
Matylda cudem przeżywa ucieczkę z rodzinnego Chwalimia i dociera do Grünbergu (który staje się Zieloną Górą), gdzie się osiedla. Jesteśmy świadkami tego jak Matylda próbuje się odnaleźć w nowej, powojennej rzeczywistości, ale niestety jej pochodzenie staje się dla niej sporym ciężarem.
W nowej sytuacji próbują odnaleźć się tak wysiedleni Niemcy, jak i autochtoni, a także przesiedleni Polacy, wśród których jest Jan Tokarski, który przyjeżdża do Zielonej Góry z teściową i szwagierką Wandą.
Na ulicach miasta panuje bieda, głód, bezprawie i przemoc, a ubecja i komunizm rosną w siłę.
Książka ta jest wspaniałą kroniką i zapisem tego jak wyglądało życie podczas pierwszych powojennych lat na Ziemiach Odzyskanych.
Druga część "Wendyjskiej winnicy" zdecydowanie podoba mi się bardziej niż pierwsza. Jest dużo bardziej poruszająca, bohaterowie są dużo lepiej zarysowani, akcja jest bardziej wartka i ogólnie dzieje się w tej książce dużo więcej, nie ma w niej zbędnych opisów czy nużących dłużyzn.
Zaznaczam jednak, że nie jest to łatwa lektura, gdyż i życie w tych czasach łatwe nie było, a ludzie wiele wycierpieli. Książka jest w swym wydźwięku dość smutna i naprawdę żal mi było Matyldy, której po wielu traumatycznych przeżyciach nie udaje się ostatecznie ułożyć życia w nowej Polsce i nie widzi dla siebie innego wyjścia niż wyjazd do Niemiec. Nie mniej jednak uważam, że jest to bardzo wciągająca i warta przeczytania książka. Gorąco ją polecam.

Gorąco polecam całą sagę autorstwa Zofii Mąkosy.

Gorąco polecam całą sagę autorstwa Zofii Mąkosy.

Drugi tom "Wendyjskiej winnicy" podobał mi się troszkę mniej niż pierwszy, a to dlatego, że autorka z wielką dokładnością starała się wykorzystać chyba wszystkie źródła, jakie miała. A ja wolałabym, żeby zrobiła jakąś selekcję, bo na przykład nie zainteresowała mnie aż w takich szczegółach produkcja wina w Zielonogórskich Zakładach Winiarskich tuż po wojnie. Sumienność w odtwarzaniu detali historycznego tła jest moim zdaniem raczej zaletą u pisarza, ale tu tej zalety było trochę zbyt dużo :)