Zimny kolor nieba

Okładka książki Zimny kolor nieba Magdalena Majcher
Okładka książki Zimny kolor nieba
Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal Cykl: Saga nadmorska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga nadmorska (tom 2)
Pascal
2019-06-19
2019-06-19
literatura polska saga rodzina

Bardzo, ale to bardzo wciągająca książka. Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści. Zachęcam do przeczytania pierwszej część jak i tej.

Bardzo dobrze opisane czasy komunizmu w Polsce i życie uległej kobiety z psychopatą,kobiety pamiętajcie, że my musimy być niezależne i stanowić same o sobie a panowie co najwyżej niech wezmą swoje zabawki i nie h żyją sami ale o naszym życiu nie mają prawa decydować,nikt nam światu niech nie urządza

Ta część podobała mi się bardziej niż pierwsza. To za sprawą wykreowanych postaci, którzy co jakiś czas zwalali z nóg. Autorka pokazała nam różne koloryty uczucia. Jak pojmowana lojalność wobec partnera może zniszczyć dążenie do własnego szczęścia. A jednocześnie jak zablokowanie się na drugiego człowieka z źle pojmowanej dumy może doprowadzić do nieszczęścia. Polecam, nawet jako samodzielną pozycję, choć nie poznawszy historii matki z części pierwszej nie naświetli całej historii.

Bohaterką drugiego tomu "Sagi Nadmorskiej" jest Gabriela - córka Marcjanny, której losy śledziliśmy w pierwszej części. Dziewczyna mieszka w Ustroniu Morskim wraz matką i babcią Janiną. Tęskni za swoim ojcem, a matka nigdy nie porusza z nią jego tematu, nie opowiada o nim. Ich relacja jest chłodna, ze względu na piekło jakie Marcjanna przeżyła podczas wojny. Jedynie babcia Janina czasem opowiada jej historie o Kresach i rodzinie. Gabrysia ma bardzo dobry kontakt z Emilem, przyjacielem matki, którego traktuje jak ojca. Ma nadzieję, że po zakończeniu nauki w liceum pedagogicznym w Koszalinie uda jej się dostać pracę nauczycielki w pobliskiej szkole. Niestety życie napisało dla niej inny scenariusz. Wkraczając w dorosłość poznała Sławomira Cymera - Porucznika Wojsk Ochrony Pogranicza, który jest człowiekiem aroganckim i nieprzyjemnym. Szybko jednak rozkochuje w sobie młodą Zielczyńską. Pewnej nocy za sprawą ciotki Rozalii Gabrysia poznaje tajemnicę związaną ze swoim ojcem i ucieka z domu co jest początkiem jej dramatu.. Reasumując to przejmująca opowieść o tajemnicach, milczeniu, trudnych relacjach i nieprzemyślanych decyzjach. Ukazuje nam jak trudno czasem wyzwolić się z toksycznej relacji. Uwielbiam całą tę sagę, jest wspaniała! ❤ Książka dostarczyła mi mnóstwo emocji, na pewno na długo ją zapamiętam. Czas na tom trzeci.. wielka szkoda, że już ostatni.

Drugi tom sagi opowiada o córce Marcjanny, Gabrieli. Ta u progu dorosłości dowiaduje się przypadkiem że całe życie była okłamywana co do tożsamości ojca, zła na matkę ucieka z domu, a mężczyzna z którym się wiąże manipuluje nią od samego początku. Przez lata tkwi u boku toksycznego męża znęcającego się nad nią psychicznie. Akcja rozgrywa się w latach 1964-1991 ale równie dobrze mogłaby się rozgrywać współcześnie. Doskonale pokazuje problem kobiet tkwiących w toksycznych relacjach. Nie jest to książka którą dałabym radę przeczytać bez odrywania się, musiałam robić przerwy żeby odciąć się na chwile od tego co muszą przeżywać kobiety takie jak bohaterka.

Druga część sagi w moim odczuciu przebiła pierwszą, mimo że pierwsza jest bardziej dramatyczna z uwagi na wojenną scenerię i ogrom cierpień, jakie przeżyli jej bohaterowie.
Tym razem główną bohaterką jest Gabrysia - córka Marcjanny, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu ze strony sowieckiego żołnierza. Matka i córka dziewczyny trzymają w tajemnicy tę trudną prawdę, karmiąc dziewczynę historią o narzeczonym, Marcjanny - Ignacym, którego miała w czasie wojny. Narzeczonym i jednocześnie rzekomym ojcu Gabrysi.
Powieść rozpoczyna się w momencie, w którym dziewczyna ma 18 lat. Właśnie skończyła liceum pedagogiczne i marzy jej się praca nauczycielki. Niestety w życiu nie zawsze los nam daje to, czego chcemy. Panuje komuna i intratne posady otrzymują ci, którzy mają znajomości, czyli nie Gabrysia, która jest córką prostej kucharki niemającej z polityką nic wspólnego. Zdesperowana podejmuje nudną pracę w biurze i wtedy właśnie poznaje Sławomira -dowódcę wojsk ochrony pogranicza, który właśnie otrzymał swoje stanowisko w Ustroniu Morskim.
Naiwna, pełna ideałów, wrażliwa dziewczyna i psychopatyczny wojskowy, który niemal od razu pokazuje swoje oblicze? To może się skończyć tylko źle. Gabrysia początkowo nie widzi żadnych wad mężczyzny. Pozwala się osaczyć, kontrolować, odsunąć od rodziny. Każde postępowanie Sławka jest w stanie wytłumaczyć na jego korzyść. Czy kiedyś się obudzi?
Tu proponuję przeczytać sagę. Naprawdę warto. Coraz bardziej lubię książki pani Majcher. Każda jest inna, wymagająca późniejszych przemyśleń.

Tom 2 tak samo ciekawy jak tom 1 :) Polecam

Tom 2 tak samo ciekawy jak tom 1 :) Polecam

Wzruszająca, wciągająca, aż chce sie krzyczeć kobiety obudźcie się, polecam.

Wzruszająca, wciągająca, aż chce sie krzyczeć kobiety obudźcie się, polecam.

1972

Drugi tom nadmorskiej sagi już za mną.
Tym razem śledzimy losy Gabrysi,córki Marcjanny,która dowiedziawszy się prawdy o swoim pochodzeniu odsuwa się na długie lata od swojej rodziny.Mająć 18 lat wiążę się ze starszym od siebie porucznikiem WOP-ru,który zmienia jej życie w piekło-znęca się nad nią psychicznie,zabrania jej pracować,chodzić do kościoła,spotykać się z rodziną,kontroluje ją na każdym kroku.Gabrysia niestety nie ma w sobie tyle siły,by uwolnić się od tego toksycznego związku i tkwi w nim przez wiele lat.
Tak ten tom jest przede wszystkim o zagubieniu się młodej dziewczyny w otaczającym jej świecie,o bezsilności, a także o przemocy,pełen smutku,bólu, wzruszeń i rodzinnych dramatów.

Drugi tom nadmorskiej sagi już za mną.

"Zimny kolor nieba" to druga część "Sagi Nadmorskiej" autorstwa Magdaleny Majcher. Jej bohaterką jest Gabriela, córką Marcjanny Zielczyńskiej. Poznajemy ją u progu dorosłości, kiedy to kończy liceum pedagogiczne. Natomiast akcja całej powieści toczy się w latach 1964-91.
Kluczowym momentem w życiu Gabrieli jest pewna rodzinna kłótnia, w której przypadkiem poznaje prawdę o swoim ojcu. Wzburzona Gabriela wyprowadza się z rodzinnego domu, a jedynym miejscem, w którym może się zatrzymać okazuje się mieszkanie Sławomira Cymera, czyli niedawno poznanego porucznika Wojsk Ochrony Pogranicza, który słynie z okrucieństwa wobec zatrzymanych.
Pod pretekstem ochrony Gabrieli, Sławomir stopniowo separuje dziewczynę od jej rodziny, przyjaciół i znajomych. W końcu para się pobiera a Cymer wymusza na Gabrieli porzucenie pracy, którą obwinia o problemy żony związane z zajściem w ciążę.
Książka ta w niezwykle obrazowy i realistyczny sposób przedstawia nam problem przemocy domowej, a dokładnie przemocy psychicznej, z którą wiąże się manipulacja, poniżanie, zakazy, obrażanie, wyzwiska. Autorka pokazuje nam ten problem tak dosłownie, że czytając książkę niemal odczuwałam ból Gabrieli i nie ukrywam, że było to przeżycie bardzo emocjonalne. Muszę też przyznać, iż główna bohaterka nie wzbudziła we mnie sympatii, ale mimo wszystko było mi jej niezmiernie żal i trzymałam kciuki za to, by jej koszmar się zakończył. Czy tak się stało? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, nie pozostaje nic innego jak przeczytać tę wzruszającą i pełną emocji książkę. Ja ją gorąco polecam.

• Przeczytane 2019
  • Przeczytane w 2020