Zaginiona córka

MANDO
2019-04-03
2019-04-03
Anna Gralak
powieść obyczajowa powieść historyczna literatura piękna romanow

Świetna! Wciągnęła mnie od pierwszych stron. Pięknie prowadzona, dwutorowo i zaskakująco. Autorka podejmuje trudne tematy, widać, że jest do nich świetnie przygotowana, także do tych historycznych.

Fikcja literacka oparta na faktach autentycznych związanych z rzezią rodziny Romanowów. Dwie płaszyczyzny czasowe przeplatające się nawzajem. Jedna dotyczy tragicznego roku 1918, a druga dzieje się 55 lat poźniej. Losy rodziny Romanowów odnaleźć można w wielu powieściach, najczęściej opisywana jest Anastazja, tu główną bohaterką jest inna córka cara, Maria. W wersji bardziej współczesnej bohaterką jest Val, kobieta powiązana z tym co działo się w roku 1918. Wszystko razem zgrabnie powiązane i spójne. Wciagająca fabuła, warto przeczytać.

Czytając takie książki człowiek naprawdę się relaksuje. Historia opowiwdziana ciekawie. W sumie to nawet nie ma sensu zastanawiać się ile jest fikcji, a ile prawdy. Nie warto psuć przygody która porywa od pierwszych stron.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to fikcja literacka. Fikcja, której tłem są autentyczne wydarzenia historyczne.

Jeżeli chcecie zgłębić wiedzę z histori carskiej Rosji, historii Romanowów czy wydarzeń po 1918 roku, to sięgnijcie po książki napisane przez historyków, badaczy i naukowców.

Ta tutaj jest fikcją, w dodatku bardzo ciekawie napisaną. Książka wciąga od pierwszej strony i trudno oderwać się od czytania.

Ta tutaj jest fikcją, w dodatku bardzo ciekawie napisaną. Książka wciąga od...

Niesamowicie wciągająca opowieść o możliwym losie rosyjskiej księżniczki, Marii z Romanowów. Kto wie, kto wie...
Napisana przyjemnym i lekkim językiem, ciężko się oderwać :)

Napisana przyjemnym i lekkim językiem, ciężko się oderwać :)

Bardzo ciekawa historia, jak dla mnie nieprzewidywalna. Szybko sie czytało, jednocześnie będąc pod wrażeniem ciekawej historii. Lubię książki usytułowane długo w czasie.
Wątek wojny w Rosjii bardzo przypomniał mi Jeźdzca Miedzianego ;)

Wątek wojny w Rosjii bardzo przypomniał mi Jeźdzca Miedzianego ;)

Gill Paul "Zaginiona córka" - choć skończyłam ją czytać kilka dni temu potrzebowałam czasu aby zebrać myśli by móc się tu nią podzielić. Przyznam się szczerze, że po przeczytaniu "Sekretu Tatiany" podchodziłam dość sceptycznie do kolejnej książki, w której z masakry, którą bolszewicy dokonali na rodzinie Cara Mikołaja w 1918r została uratowana kolejna córka Romanowów. Muszę jednak przyznać, że autorka wywiązała się z tego zadania fenomenalnie i zarówno ta książka jak i poprzednia jest dla mnie arcydziełem💚👏 Jeśli jeszcze nie mieliście kontaktu z twórczością Gill Paul koniecznie sięgnijcie po jej książki- uczta dla duszy i serca gwarantowana❤
W powieści tej autorka skupia się na Marii, która uważana była za najpiękniejszą córkę Cara, i nie chodzi tu tylko o piękno zewnętrzne. Dziewczyna od najmłodszych lat wykazywała niezwykłe zdolności nawiązywania kontaktów ze wszystkimi, niezależnie od statusu społecznego. Podczas gdy jej rodzina była więziona ona nawiązała przyjaźń że strażnikami, którzy na co dzień ich strzegli. Zdarzali się również i tacy stróże, którzy wykorzystywali dobre serce dziewczyny w dość prymitywny a zarazem brutalny sposób....Dziewczynie cudem udaje się przeżyć masakrę. Z ciężarówki, która wiozła zwłoki jej bliskich pomaga jej uciec jeden ze strażników. Między dziewczyną a chłopakiem rodzi się miłość, nad którą cień kładzie wciąż czyhające na nich niebezpieczeństwo i brutalna polityka bolszewików....Akcja książki jednocześnie rozgrywa się w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdzie poznajemy Val, która tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie i nie może uwolnić siebie i swojej córeczki od męża sadysty. Niespodziewanie umiera ojciec kobiety, który przed śmiercią wciąż powtarza słowa "Nie chciałem jej zabić". Te słowa jak też i tajemnicza przeszłość jej ojca nie daje spokoju kobiecie, która próbuje rozwikłać tajemnice sprzed lat....Czy historia Marii i Val ma wspólny mianownik? Tego Wam nie zdradzę ale zachęcam bardzo do sięgnięcia po tę książkę💙

Interesuje mnie historia Rosji, Romanowów szczególnie, ale to jest jakiś dziwny mix. Początek ciekawy, ale gdy doczytalam do momentu gdzie akcja toczy sie w czasach późniejszych to juz zrobił się kicz. Opowiastka o bitej żonie....... Los carskiej rodziny był tragiczny, a to co autorka tu przedstawila to szalona wyobraźnia.

Powieść, w której autorka daje drugą szansę kolejnej wielkiej księżnej, Marii: zupełnie, jakby Gill Paul nie mogła się pogodzić z rzezią Romanowów, jakby ich historia odcisnęła na niej takie piętno, że w wyobraźni rozgrywa jej wersje alternatywne, z których dwie już przelała na papier. "Zaginiona córka" obejmuje niewiele ponad pół XX w., w tym jeden z najmroczniejszych okresów w historii Rosji. Czytelnik wsiąka w fakty zespojone z fikcją, męczące myśli i pozwalające złapać oddech dopiero, kiedy historia zatacza koło. Książka gorzka, ale warta przełknięcia.

Po ostatnim niewypale z książką historyczną - tym razem uczta.
Tak powinno pisać się książki. Gill Paul może być godną następczynią Philippy Gregory.
Książki, w których łączy się akcja w dwóch okresach, a nad wszystkim unosi się tajemnica do wyjaśnienia, należą do moich ulubionych.
Zazwyczaj jedna akcja toczy się w okresie historycznym, a druga we współczesności. Tutaj dodatkową zaletą jest jeszcze fakt, że ta współczesność przypada też na historię, bo lata 70-te XX wieku.

Dzieje Romanowów fascynują do dziś i powstało wiele teorii spiskowych na temat ocalałych członków rodziny. Zazwyczaj te historie dotyczą Anastazji.
Tutaj pisarka za kanwę powieści obrała losy innej córki cara - Marii.
Bardzo lubię takie powieści, gdzie fakty historyczne są wplecione w fikcję literacką, która uatrakcyjnia tę akcję, ale w rozsądnych i akceptowalnych ramach.
Jakże by się chciało, żeby to była prawda i Maria ocalała. W książce córka cara staje się kobietą zaradną i pomimo trudów życia jest szczęśliwa. Nie omijają jej tragedie, horror komunistycznej Rosji, walka o przeżycie w oblężonym Leningradzie.

Historia Marii jest bardzo wciągająca, ciekawa i przemyślana. Widać, że autorka miała pomysł na fabułę i potrafiła go zrealizować. Bohaterowie przemyślani i dobrze wpasowani w akcję. Może ci współcześni trochę słabsi. Widać, że pisarka lepiej czuje się w epokach historycznych.
Czytałam już kilka powieści dotyczących tego okresu, ale tą zaliczam do swoich ulubionych.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i już cieszę się na kolejne, a biblioteka ma jeszcze na stanie jej książki, więc szykują się następne przygody czytelnicze.

Po ostatnim niewypale z książką historyczną - tym razem uczta.

Gill Paul Zaginiona córka Zobacz więcej
Gill Paul Zaginiona córka Zobacz więcej