Instytut piękności

Maria Paszyńska Wydawnictwo: Pascal literatura piękna
Pascal
2019-02-27
2019-02-27
literatura piękna powieść z historią w tle II wojna światowa holocaust powieść historyczna

Piękna książka, bardzo ciekawa i wciągająca.

Piękna książka, bardzo ciekawa i wciągająca.

Tym razem nie dodam oceny, gdyż nie przeczytałam książki do końca. Zmęczyła mnie jak żadna inna.
Forma wypowiedzi Mady była dość buńczuczna. Jako postać odpychała mnie i drażniła.
Przykro mi, bo pomimo dość wysokiej średniej mnie pokonała, a w 98% czytam wszystko. No szkoda. Ja nie polecam.

Szczerze pisząc to jestem rozczarowana, bo opis sugeruje, że jest to książka historyczna, oparta na faktach, tymczasem na końcu autorka przyznaje, że prawdziwe są tylko dwie postaci, następnie wymienia co nie jest zgodne z prawdą historyczną, czyli prawie wszystko. Wydaje mi się, że tego rodzaju książki powinny być oznakowane jako wytwór wyobraźni autora zawierający jedynie jakieś elementy zgodne z prawdą historyczną. Dzięki temu czytelnikowi byłoby łatwiej odróżnić książki powstałe na faktach od tych, które ich prawie w ogóle nie zawierają, tym samym udałoby się uniknąć także rozczarowania.

Wspaniała! Jak każda książka Marii Paszyńskiej. Wzruszająca, trzymająca w napięciu, pięknie przedstawiająca historię i wydarzenia z Polski.

Jak dla mnie to najsłabsza książka autorki z tych które przeczytałam do tej pory.czytając ta książkę i widząc takiego szmalcownika który donosicielstwem znalazł sobie sposób na życie myślę o tych dzisiaj rządzących którym wciaż mało i swoich powinowatych umieszczają w spółkach skarbu państwa i urządzają się na pokolenia gdy innych Polaków zadłużają na pokolenia, Ukraińców można nie lubić bo to chyba jedyny kraj który nie poradził sobie po upadku ZSRR ale prawda jest taka że oni bronią naszej wschodniej granicy przed Putinem s taki faszysta jak Mentzen nawołuje do bojkotu Ukraińców, może ci co chcą glosować na konfederację poczytaliby czym był faszyzm

Początkowo książka mnie nie wciągnęła. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem czytało się lepiej. Mada jest tutaj główną boharerką. Lekarką, która ma też szeroką wiedzę kosmetologiczną. Pod przykrywką Instytutu Piękności wspiera społeczność żydowską, przede wszystkim kobiety i to własnie losy jej oraz kilku dziewcząt wyciągniętych z warszawskiego getta opisuje Paszyńska. Autorka przedstawia kilka rysów charakterologicznych i poglądów, co dodaje walorów lekturze, a jednocześnie pozwala obserwować przemianę dziewcząt. Dobra lektura z wojennymi warszawsimi działaniami w tle.

Bardzo wciągająca lektura ukazująca wojnę z perspektywy kobiet.
Nie znałam do tej pory postaci Mady Walter i jej udziału w ratowaniu Żydówek podczas okupacji. Powieść ta ukazuje czytelnikowi kolejny aspekt drugiej wojny światowej. Niestety, wówczas wygląd mógł decydować o życiu lub śmierci.
Mada zatem tworzy w samym centrum Warszawy miejsce, w którym pomaga kobietom ukryć ich pochodzenie za pomocą zabiegów kosmetycznych. Poza tym uczy Żydówki polskich zwyczajów, katechizmu, a nawet przepisów kulinarnych. Pomaga im również w kwestiach formalnych i zdobywaniu "dobrych" papierów.
Maria Paszynska w umiejętny sposób łączy fakty z fikcją literacką. Jak zwykle w bardzo obrazowy sposób przedstawia atmosferę okupowanej Warszawy i przemyca sporo ciekawostek na temat stolicy.

Bardzo wciągająca lektura ukazująca wojnę z perspektywy kobiet.
Mada zatem tworzy w samym centrum Warszawy miejsce, w którym pomaga kobietom...

Zdecydowanie warta przeczytania, zwłaszcza dla osoby interesującej się tematyką wojenną.

Historia Mady Walter i założonego przez nią w czasie okupacji przy Marszałkowskiej zakładu kosmetycznego zwanego Instytutem Piękności jest oparta na faktach. Choć wydaje się całkiem niemożliwa, zmyślona, zbyt wydumana.
Mimo, że większość bohaterów powstała jedynie w wyobraźni Pani Paszyńskiej, wierzymy w te realia. Wierzymy w ich prawdę, słowa, zachowania.
Jak się ułożyła historia z uratowaną Żydówką, jest jeszcze bardziej niewiarygodna 😔
Główna bohaterka otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów świata w 1978 (nie dożyła zaszczytu),i pozostała w pamięci ludzi oraz archiwach Yad Vashem osobą "szlachetną", "ofiarną". Władysław Smólski napisał w 1947 roku: "Trudno znaleźć słowa dla jej odwagi, samozaparcia i poświęcenia."

Książka warta przeczytania.

Jak się ułożyła...

Mada Walter, a właściwie Matylda Walter, to lekarka i wyjątkowa kobieta, która na początku 1942 roku otworzyła salon piękności przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Tam pod pozorem zwykłego zakładu kosmetycznego, tuż pod nosem Niemców, przeprowadzała zabiegi kamuflujące semickie rysy. Swoim podopiecznym zalecała, jak się ubierać, malować, a nawet jakich gestów unikać, by nie zwracać na siebie uwagi. Przygotowywała je do egzaminów przeprowadzanych przez gestapo, uczyła pacierza i podstawowych modlitw. Prowadziła kursy gotowania niekoszernych, typowo polskich potraw np. z wieprzowiny.

Mada Walter i jej mąż Edmund w 1978 roku otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Oboje nie dożyli tego zaszczytu. Najbardziej zabolała mnie informacja zawarta w posłowiu, że tak wspaniała osoba umarła w biedzie.

Przyznam szczerze, że nigdy nie słyszałam o tej niezwykłej kobiecie i bardzo dziękuję autorce książki za przybliżenie historii jej życia. Życia kobiety, która ryzykując wszystko, potrafiła przezwyciężyć swój strach i bezinteresownie ratowała ludzi od zagłady.

Instytut piękności to także niezwykła opowieść o żydowskich kobietach, którym Mada udzieliła schronienia. Sara - artystka, Zoja – poetka i tłumaczka, Lea – młodziutka dziewczyna, która wciąż tęskni za swoją mamą, Dalila – surowa i ortodoksyjna żona rabina. Dla nich życie pod przybraną tożsamością jest jedyną szansą na przetrwanie. Każda z nich jest zupełnie inna, z różnych grup społecznych i w różnym wieku. Każda z nich ma za sobą bolesne doświadczenia. Łączy je jedno - los zgotowany przez Niemców, który zburzyli ich świat. Czy Madzie uda się ocalić je od zagłady?

Całość podzielona jest na kilka rozdziałów - każdy nazwany jest imieniem jednej z bohaterek, z której perspektywy prowadzona jest narracja.
Choć powieść bardzo mnie wciągnęła już od pierwszych stron, przyznam, że czuję lekki niedosyt. Spowodowany jest on poczuciem, że autorka nie do końca wykorzystała potencjał, jaki niesie historia Mady Walter - myślę, że tę ciekawą opowieść warto było jeszcze bardziej rozbudować.

Książka Instytut piękności to moje pierwsze spotkanie z piórem Marii Paszyńskiej i już wiem, że na pewno nie będzie ostatnie. Autorka urzekła mnie umiejętnym połączeniem prawdziwej historii z barwną fikcją literacką. Stworzyła poruszającą opowieść o piekle wojny przedstawioną oczami kobiet. To powieść o ich sile, odwadze i przyjaźni.