Kosmiczne zachwyty

Okładka książki Kosmiczne zachwyty
Neil deGrasse Tyson Wydawnictwo: Insignis Seria: Astrofizyka w kieszeni astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
2018-11-14
Data 1. wydania:
2007-11-17
Dominika Braithwaite
astrofizyka astronomia badania naukowe ciekawostki naukowe ewolucja kosmos literatura popularnonaukowa Słońce wszechświat Ziemia

więcej Więcej

Bardzo dobrze i z humorem napisana

Ciekawa książka. Warto przeczytać, by dowiedzieć się więcej o prawach fizyki, kosmosie, przyciąganiu, grawitacji itp., o wielu rzeczach, których może i uczą w szkole, ale nie zawsze na tyle skutecznie, by ta wiedza z nami na dłużej została ;) Czyta się ją lekko i szybko, bo jest napisana przystępnym językiem. Po lekturze nadal w pełni nie rozumiem niektórych zagadnień, ale...

Świetna ksiażka dla laików, którzy uważali troszkę na lekcjach fizyki. Ja czytając bawiłem się wyśmienicie. Gatunkowo coś pomiędzy literaturą naukową a popularnonaukową.
Trochę się bałem czytać gdyż a) słabo u mnie z fizyką b) tragicznie z astronomią c) kojarzę autora z programów na kanale NTG, mimo wszystko wyszło świetnie, autor ma charyzmę do opowiadania.

Autor pisze bardzo przystępnym językiem i potrafi zainteresować tematami, o których na co dzień nawet byśmy nie pomyśleli. Aż człowiek chce się gdzieś położyć i popatrzeć na gwiazdy.

Książka opowiada ciekawie głównie o przeszłości kosmosu i to często odległej niż o jej przyszłości. Może to zawieść niektórych pasjonatów nowinek naukowych.

"Kosmiczne zachwyty" to zbiór esejów napisanych lekkim, przystępnym językiem. Zdaję sobie sprawę, że opinie są różne, ale ja z Tysonem polubiłam się od razu; jego styl i poczucie humoru urzekły mnie od pierwszych stron. W odróżnieniu na przykład od Stephena Hawkinga, Tyson nie skupia się tylko i wyłącznie na nauce i faktach - często nieco odbiega od zadanego tematu, trochę...

O tym, że warto, a może nawet należy patrzeć nie tylko pod nogi, ale też tam, gdzie wzrok nie sięga.

Chyba już trochę siłą rozpędu napisana (zebrana z artykułów "drugiego sortu"?) kolejna książka Tysona.

Dobra, końcowe rozdziały mają dość sporo niezrozumianych przeze mnie fizycznych rzeczy. Ale, no, to jest astrofizyka, i jak na astrofizykę, w tej formie jest przystępna

Kosmos zachwycona, a Neil deGrasse Tyson skutecznie podsyca ten zachwyt. Lekkim piórem i w przystępny sposób stara się wyjaśniać tajemnice wszechświata.

1 688
    1 627