Kosmiczne zachwyty

Okładka książki Kosmiczne zachwyty Neil deGrasse Tyson
Okładka książki Kosmiczne zachwyty
Neil deGrasse Tyson Wydawnictwo: Insignis Seria: Astrofizyka w kieszeni astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
2018-11-14
Data 1. wydania:
2007-11-17
Dominika Braithwaite
astrofizyka astronomia badania naukowe ciekawostki naukowe ewolucja kosmos literatura popularnonaukowa Słońce wszechświat Ziemia

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Przeczytać i podać dalej.

Łopatologia astronomiczno-fizyczo-kosmologiczna. Jeśli ktoś - mimo najszczerszych chęci i prób zgłębienia tajników kosmosu - po lekturze tej książki nie dozna oświecenia, to znak, że nie ma już dla niego nadziei. Przypominając sobie, z jakim bólem i trudem w latach '80 zainteresowany Wszechświatem laik, próbował przebrnąć przez topornie napisane publikacje, to czytanie obecnych, wprowadzających w temat książek (jak choćby deGrasse'a Tysona),przypomina spacerek po idealnej nawierzchi w doskonale dopasowanym obuwiu. Prosto, zwięźle i z humorem.

Dodatkowo, choć oryginalnie wydana ponad 15 lat temu, publikacja została przez wydawcę wzbogacona w aktualizujące komentarze.

Wiecej obrazków!!!

Przeczytać i podać dalej.

Średnia , napisana tak sobie , autor chce przybliżyć nauke , astrofizyke czy coś innego młodzieży czy normalnym ludziom , poprzez " luzackie" podejście do tej dziedziny a wychodzi taki strasburger z familiady , czyli żenada. Kilka informacji było innych niż w książkach czy filmach popularnonaukowych które widziałem , google w których sprawdziłem na szybko również przeczyło kosmicznym zachwytom i potwierdzało tamte informacje.

Tematyką zainteresowałam się z polecenia.
Samą książeczkę dość przyjemnie się czytało.

Tematyką zainteresowałam się z polecenia.
Samą książeczkę dość przyjemnie się czytało.

Interesujaca, ale dziwna - w mojej opinii zbyt fachowa dla laika i jednocześnie zbyt prosta dla kogoś, kto jest zakorzeniony w tematyce astrofizyki i kosmosu

Uwaga spoiler: kosmos jest koloru latte.

Uwaga spoiler: kosmos jest koloru latte.

Zachwycona “Kosmicznymi Zachwytami”

Neil deGrasse Tyson to amerykański astrofizyk, który w 2007 roku wydał książkę pod tytułem “Kosmiczne Zachwyty”. Jest to dzieło, które sprawdzi się jako wstęp do świata astrofizyki, pod warunkiem, że nie unikało się lekcji fizyki w szkole ponadpodstawowej. Praca opisuje to, o czym zwykle się nie pisze, na przykład o kolorze kosmosu, badaniu kosmosu zwykłym patykiem, czy o tym jak długo światło wydostaje się ze Słońca. Jednak znajdują się tutaj też rozdziały dotyczące na przykład tego jak odkrywano planety, co jest dużo popularniejszym tematem wśród laików.

Prolog oraz 18 rozdziałów prowadzi czytelnika od początków nauki przez kolejne zagadnienia dotyczące kosmosu i nie tylko. Rozdziały płynnie przechodzą jeden po drugim, nawiązują do siebie i tłumaczą procesy, o których wspominane jest w dalszych rozdziałach. Dzięki temu łatwo zrozumieć nawet trudniejsze zagadnienia bez znajomości astronomii, fizyki i matematyki.
Dodatkowo Tyson dba o to, by obrazowo i zrozumiale, nawet dla dziecka, wyjaśniać procesy zachodzące w kosmosie. Podaje przykłady lub metafory z życia wzięte. Przytacza też wiele historii, które mają wytłumaczyć jak ludzkość dotarła do pewnych odkryć. Daje to chwilę na odpoczynek dla czytelnika od cięższych fragmentów oraz sprawia, że ma pełen obraz danego zagadnienia. Podaje wtedy również wiele nazwisk znanych naukowców, odnosi się do ich odkryć oraz przekonań.
Prowadzi to do obalenia wielu mitów, potwierdzenia teorii lub pokazania, jak łatwo zgubić się w świecie nauki. Ogromnym plusem tego utworu jest właśnie świadomość, że wszystko co zostało opisane w tej książce może się zmienić, pogłębić lub pozostać takie samo jakie jest dziś. Tyson nie boi się przyznać, że tak naprawdę jako ludzkość wiemy niewiele oraz często się mylimy.
Autor obala nie tylko pewne teorie ale również pewne logiczne myśli które może mieć laik. W sytuacjach które wydają się dla każdego logiczne i zrozumiałe, często pojawia się nagła informacja, że nauka dowodzi inaczej. Prowadzi to do jeszcze większego zainteresowania lekturą, jako że właśnie okazało się, iż nie mieliśmy w czymś logicznym racji. Do tego przez całą książkę Tyson używa kolokwializmów oraz żartuje. Dzięki temu lektura staje się przyjemniejsza.
Jednak nic nie jest perfekcyjne i tak jest też w tym przypadku. Na początku wspomniałam, że będzie to książka dla osób które uczęszczały na lekcje fizyki. Otóż wynika to z bardzo prostej rzeczy. Jako czytelnik trzeba znać pewne podstawowe terminy oraz procesy zachodzące w fizyce. Nie jest tego dużo oraz można zrozumieć książkę bez tego, jednak odbiera to czytelnikowi możliwość zrozumienie książki dogłębnie.

Uważam, że “Kosmiczne Zachwyty” zasługuje na swoją sławę. Napisana przyjaznym językiem, przedstawia niebanalne tematy w świecie astrofizyki które trafią do każdej osoby która dopiero zaznajamia się z tym światem. Dobrze również sprawdzi się jako lektura dla osób które zaczęły swoją przygodę z kosmosem, lecz chcą uciec do lżejszej książki, która oferuje zarówno wiedzę jak i ciekawostki.

Maria Bąk

Zachwycona “Kosmicznymi Zachwytami”

Zbiór esejów Tysona z różnych periodyków odpowiednio rozszerzone oraz zaktualizowane. Znów autor podejmuje dość szeroki przekrój tematów. Wiele rozdziałów ma swoje eksperymenty myślowe mające bardziej przybliżyć dany temat. W porównaniu do "Astrofizyki dla zabieganych" tutaj mam wrażenie więcej jest fizyki/chemii i zachodzenia na poziom atomowy czy sub-atomowy. Napisana lekko tak aby czytelnik gazet był w stanie zrozumieć.

Autora znałam już z "Astrofizyki dla zabieganych", jego styl i sposób podawania informacji bardzo przypadł mi do gustu. "Kosmiczne zachwyty" czyta się równie dobrze.
Neil de Grasse Tyson z humorem i w przystępny sposób podaje nam kolejne informacje o kosmosie. Przy okazji skłania nas do refleksji nad naszym postępowaniem i podejściem do różnych spraw. Pokazuje o jak wielu rzeczach nie myślimy na co dzień, lub wcale.
Wiele pytań i informacji zaskakuje.
Czy wiedzieliście, że wszechświat jest beżowy? A jak długo zajmuje światłu słonecznemu droga do naszej skóry? Milion lat. Ogrzewanie się w promieniach słońca nabiera nowego znaczenia!
Jest to książka świetna na początek przygody z kosmosem, ale również jako przypomnienie znanych już wiadomości.

Ehhhhh... gdyby podręczniki szkolne były w stylu tej książki, o ileż przyjemniejsza i łatwiejsza byłaby nauka...
Czytając tą książkę można poczuć się jak pod nocnym niebem, przy ognisku, słuchając gawęd autora.

Przesłuchany audiobook w trakcie podróży i muszę przyznać że z naprawdę dużym zainteresowaniem. Ciekawostki wszechświat przedstawione w prosty, przystępny sposób. Gdyby nauczyciele na lekcjach opowiadali w tak ciekawie, młodzież z większym zapałem zagłębiałaby się w świat książek i wiedzy.
Polecam.

Polecam.