Przepis na człowieka, czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy

Dawid Myśliwiec Wydawnictwo: Altenberg popularnonaukowa
Altenberg
genetyka geny popularnonaukowe altenberg dawid myśliwiec naukowy bełkot człowiek przepis
popularnonaukowa
2020-02-27

Osobiście lubię Dawida i znam go z youtube, ma swój specyficzny sposób mówienia nie zawsze łatwy w odbiorze. Z tą książką jest podobnie- chcę ją przeczytać bo interesuje mnie biologia i genetyka ale czyta się ją ciężko jak podręcznik. Może temat jest zbyt ciężki, może Dawid pisze zbyt szczegółowo? Nie wiem ale dla przykładu książkę "Nie mamy pojęcia" o fizyce kwantowej...

Sięgnęłam po książkę zachęcona licznymi zapowiedziami i swoim własnym zamiłowaniem do biologii. Muszę przyznać - książka była załadowana wiedzą przekazaną w sposób przystępny nawet dla zupełnego laika. Niestety większość jej zawartości to podstawy na poziomie licealnej rozszerzonej matury z biologii, przeplecione historią nauki, a nie samą nauką. Fatyczne zainteresowanie...

Bardzo przyjemny w odbiorze miks historii i nauki. Do opowieści o pionierach dziedziny dochodzą gawędziarskie wstawki samego autora, który w wielu miejscach opowiada, jak on się o poruszanych kwestiach dowiadywał lub - jak pisał tę książkę.

Książka, z której wyniosą wiele osoby zainteresowane choć trochę genetyką i duża przyjemność dla tych, którzy znają autora z jego popularnonaukowej działalności na YouTube. Napisana została w taki sposób, że mimo sporej dawki wiedzy nie nuży czytelnika. Najbardziej przypadły mi do gustu opowieści o genialnych naukowcach, przełomowych odkryciach i osobliwych...

Bardzo mi się podobała, ale to pewnie dlatego, że lubię też biologiczny bełkot. Autor odnosi się bardzo naukowo do kwestii genetyki, chociaż nie czysto naukowym językiem. Przez fakt wyjaśnienia pojęć biologicznych i język niespecjalistyczny, książkę czyta się przyjemnie i wynosi się z niej wiedzę.
Książka jest długa, ale jak na populano naukową pozycję, czyta się ją...

Świetna na początku jako popoularnonaukowa. Później caraz trudniejsza. Miejscami wymaga dodatkowej wiedzy z zakresu chemii aby zrozumieć wywód. Czekam na dalsze ksiązki popularnonaukowe twórcy znakomitego "Naukowego bełkotu"

Koszmarnie napisana. Dałam radę pół i wybiorę sobie coś do czytania na ten temat ze źródeł. Kalki z angielskiego, powtarzane wielokrotnie ("Czyniąc długą historię krótką..."), do tego często protekcjonalny ton, przez który zastanawiałam się czy to książka dla dzieci ("Mówiłem, że to nie będzie takie straszne").

Początkowo zapowiadał się znacznie lepiej. Jak sam autor przyznawał, koncepcja na książkę uległa zmianie w trakcie jej pisania, co nałożyło się jeszcze z przejściem od nauki jednostek, do nauki zespołów. Z tego powodu druga część jest bardziej akademicka, trochę pospieszka, podczas gdy pierwsza stanowiła ciekawą historyjkę. Mimo wszystko treść jest świetnie uporządkowana.

Dawno nie czytałam tak ciekawej popularnonaukowej książki, do tego tak pięknie wydanej. I chociaż wydaje się, że jeszcze dużo stron przed tobą, to lektura upływa szybko i przyjemnie. W jasny i prosty sposób Dawid wyjaśnia dość skomplikowane zagadnienia, co jest nie lada wyczynem. Z punktu widzenia laika - rewelacja!

Książka ciekawa, dobrze napisana.

Dyskusje

1 245