Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki

Okładka książki Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki Mickaël Launay
Okładka książki Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki
Mickaël Launay Wydawnictwo: Feeria Science informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Le grand roman des maths: De la préhistoire à nos jours
Feeria Science
2017-10-11
2017-10-11
Krzysztof Rejmer

Sporo interesujących zagadnień związanych z historią matematyki. Powstanie "liczb", oznaczenia dodawania "+" czy dzielenia ":" czy przybliżonej wartości "pi" to był bardzo długi proces.
Cytat: "nasi przodkowie potrzeboali stuleci, by wymyślić coś, co dla nas jest aż tak oczywiste".

Byłaby wyższa ocena, gdyby nie przydługie wstawki z życia autora. Może wydawało mu się, że to będzie interesujące. Nie, nie było.

"Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki" autorstwa Mickaëla Launay to fascynująca podróż przez świat matematyki, przedstawiona w sposób niezwykle przystępny i zabawny. Launay doskonale łączy głęboką wiedzę matematyczną z lekkością narracji, tworząc książkę, która zachęca do odkrywania piękna i ciekawostek związanych z tą dziedziną.

Autor bierze czytelnika za rękę i wprowadza go w tajniki liczb, figur geometrycznych czy teorii liczb pierwszych, rozbijając stereotypy o matematyce jako dziedzinie trudnej i nudnej. Jego entuzjazm dla tematu jest zaraźliwy, sprawiając, że nawet osoby, które uważały się za niechętne matematyce, mogą odkryć w niej fascynujący świat.

"Pi razy drzwi" to nie tylko podręcznik matematyki, ale również opowieść o pasji i ciekawości, które mogą być kluczem do zrozumienia skomplikowanych zjawisk. Dla mnie osobiście, ta książka była nie tylko inspirującym przewodnikiem po matematyce, ale także doskonałą lekturą na chwilę oderwania się od rzeczywistości i poszerzenia horyzontów myślowych.

Autor bierze czytelnika za rękę...

Dwie dość odległe wydawałoby się dziedziny: matematyka i historia w tej pozycji zostały połączone. Odbywamy podróż przez dawne wieki, poznając historię ludzkości poprzez matematykę. Odkrywamy tajemnice przyrody tajemnice bytu, z którymi obcujemy na co dzień, nie zdając sobie sprawy, że to czysta matematyka. Bywają fragmenty bardziej nudne, bywają też niezmiernie ciekawe, jak np. o ciągu Fibonacciego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że np. budowa szyszki jest oparta o ten ciąg!
Mimo że książka nie jest zbiorem ciekawostek, to ich tam nie brakuje. Choć książka nie nauczy nas matematyki, to warto ją przeczytać, aby wiedzieć, jak matematyka rządzi naszym losem, a nawet całym wszechświatem.

Historia rozwoju matematyki w bardo udanym wydaniu.

Historia rozwoju matematyki w bardo udanym wydaniu.

O kurcze ! Czytam książkę o matematyce i ... wciągnęło mnie. Jestem fanem historii, więc opowieść o początkach matematyki, o odkryciu / wymyśleniu liczb ujemnych, ciągów, liczby pi czy tez "urojeń" jest niesamowicie wciągająca. Napisana lekko dla "niematematyków" daje fajne poczucie, co takiego interesującego jest w tej dziedzinie nauki. Polecam.

Książka typu popularyzatorskiego, w której właściwie każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie.
Autor skupił się na pokazaniu, jak na przestrzeni historii wykuwały się zręby królowej nauk i jej kolejno dominujących dziedzin. Jednak podstawowym przesłaniem było chyba pokazanie “ludzkiej twarzy” tej znienawidzonej przez wielu (tu ukłony w stronę autorów różnej maści tzw. szkolnych podstaw programowych) nauki, której wykorzystanie w każdej dosłownie dziedzinie życia nie podlega już dziś żadnej dyskusji.
Znajdziemy tu całą masę ciekawostek i obrazowych przykładów, przy czym wiele z nich dla lepszego efektu wymaga aktywnego udziału czytelnika.
Bardzo interesująca i niewątpliwie pożyteczna pozycja, chociaż nie mam złudzeń, że trafi do szerszego kręgu odbiorców.

Istna reklama nauk ścisłych. Czasem warto sobie przypomnieć, że matematyka to nie nudne niekończące się zbiory zadań, a fascynujące zagadki i wiele osób, przez wieki łamało sobie nad nimi głowy.

Baaardzo ciekawa. Autor w świetny sposób opisuje historię matematyki. Wydaje się, że wie wszystko. CUDO! Nie znalazłam podobnej pozycji na polskim rynku. Bardzo wyjątkowa książka. Szczerze polecam!

UWAGA!! ZAWIERA MATEMATYKĘ!!

U osób (nad)wrażliwych może powodować nerwowość, duszności, bóle głowy, wzrost ciśnienia, a w skrajnych przypadkach zatwardzenie (również intelektualne),depresję i rwę kulszową.
(Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą)

Zacznę od tego, że wielbicielem przedmiotów ścisłych, bynajmniej w latach szkolnych nie byłem. Przeciwnie, jak pewnie wielu z Was, „matmy”, „fizy” i im podobnych „herezji” nie znosiłem. Głównie za sprawą – co należy podkreślić – sposobu w jaki były one wykładane, prezentowane przez szkołę, nauczycieli. O tym jak ciekawe to dziedziny, tematy przekonałem się znacznie później, już jako dorosły człowiek. Lepiej późno niż wcale – jak to mówią. A gdziekolwiek się dzisiaj (i nie tylko) rzuci metaforycznym kamieniem, nie sposób nie trafić na jakąś matematykę. Komputery, internet i technologie wszelakie ogólnie, inżynieria, budownictwo, architektura, eksploracja kosmosu, o rzeczach tak (dosłownie) przyziemnych jak pomiary (chociażby) powierzchni gruntu nie wspominając... Chcemy czy nie, matematyka jest wszędzie, nawet w naturze (patrz Fibonacci i jego spirala). Można się o tym przekonać oglądając chociażby – świetny tak na marginesie, moim zdaniem, nawet jeśli nieco „schizowy' film pt. „Pi” - albo sięgając po jedną z mających propagować i przybliżać ludziom tę jakże ważną i przydatną dziedzinę nauki książek – takich jak chociażby ta.
Autor, sam matematyk zabiera nas w niej, w podróż w czasie/historii, omawiając narodziny, rozwój i najważniejsze odkrycia (oraz zaangażowane w nie osoby) z tej dziedziny. Poczynając od Sumerów, Babilonu, poprzez starożytny Egipt, Greków, Arabów, daleki wschód (Chiny, Indie) na renesansowej Europie i tym co działo później kończąc... Jak wiązały się z rozwojem ludzkości, skąd wynikały i na czym polegały – wyjaśniając przy tym w przystępny i w miarę prosty sposób „co jest co” i „z czym się to je”. Można dzięki niej zrozumieć sporo zagadnień, z którymi być może miało się kiedyś problemy w szkole, jak również dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, jak np.

Co ma wspólnego rachowanie i rachunek (calcul) z owcami.
Czy i komu „ukradł” Platon pomysł na swoje bryły.
Co ma wspólnego popularna „futbolówka” z przeziębieniem, czy też wywołującymi je wirusami.
Czy i co ma wspólnego liczba Pi oraz „Kruk” Edgara Allana Poego
Plus wiele innych...

Reasumując... Książka ciekawa, nieźle co najmniej i w miarę przystępnie napisana. Nawet laik, ktoś mający raczej dość podstawowe o niej pojęcie – jak ja – nie powinien poczuć zbytnio zagubiony. Owszem w pewnym momencie autora nieco ponosi zapał i gdy dochodzimy do zagadnień typu: analiza niestandardowa i liczby nadrzeczywiste czy infinitezymalne, robi się mocno abstrakcyjnie i można się poczuć znów jak w szkole. Na szczęście po chwili pan Launay wraca na ziemię i do bardziej realnych i ciekawych zagadnień jak chociażby maszyny liczące, przodkowie dzisiejszych komputerów, telefonów itp.
Mocno kojarzyła mi się, z wyprodukowanym swego czasu przy udziale BBC mini-serialu (4 odcinki) „The Story of Maths” , w którym profesor/matematyk z Oxfordu, niejaki Marcus du Sautoy zabiera nas w podobną podróż. Świetna rzecz, tak na marginesie, jeśli ktoś miałby okazję (można znaleźć w internetach) – zdecydowanie i gorąco polecam! Książka nie tak przyjemna, ale zdecydowanie warta lektury. Zwłaszcza jeśli kogoś interesują tego typu rzeczy.

UWAGA!! ZAWIERA MATEMATYKĘ!!

(Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą)

Mam mieszane uczucia. Można przeczytać, ale chyba liczyłam na więcej.

Mam mieszane uczucia. Można przeczytać, ale chyba liczyłam na więcej.

• Popularnonaukowe
  • Nauka