Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy

- Kategoria:
- astronomia, astrofizyka
- Wydawnictwo:
- Słowne (dawniej Burda Media Polska)
- Data wydania:
- 2021-05-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-05-19
- Liczba stron:
- 316
- Czas czytania
- 5 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380539082
- Tłumacz:
- Jacek Sikora
Światowej sławy astrofizyk i kolejna olśniewająca książka o złożoności życia i wszechświata.
Sondy kosmiczne wyprawiają się coraz dalej, akceleratory rozbijają atomy, a radioteleskopy i teleskopy rejestrują promieniowanie wyemitowane przed miliardami lat… Nasze rozumienie Wszechświata i miejsca, jakie w nim zajmujemy, zmienia się w rewolucyjny sposób. Neil DeGrasse Tyson w intrygujący sposób przymierza najnowsze koncepcje astrofizyczne do odwiecznych pytań filozoficznych: „skąd się wzięliśmy?”, „czy jesteśmy sami?”, „skąd wiemy to, co wiemy?”.
Autor – nawiązujący do wiedzy dawnych mędrców, od Eratostenesa po Galileusza, i objaśniający najważniejsze naukowe osiągnięcia teraźniejszości, takie jak odkrycie egzoplanet oraz identyfikowanie cząstek elementarnych – zabiera czytelnika w podróż z przeszłości w przyszłość, od niewyobrażalnie małego do przeogromnego, od granic obecnej wiedzy ku nieznanemu. Dowcipny jak zawsze, zachęca do nieustannego patrzenia w górę i poszukiwania…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wyróżniona opinia
Pytania z Kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy
Ostatnio coraz częściej zdarza mi się sięgać po literaturę popularno-naukową. To miła odmiana przeczytać coś odmiennego od kryminałów czy obyczajówek, co wniesie coś nowego do mojego życia, zainteresuje, pogłębi wiedze. A wiedzę z zakresu astronomii, fizyki i innych przedmiotów ścisłych mam naprawdę niewielką. Zdarzało się że właśnie brak wiedzy zniechęcał mnie do sięgania po takie pozycje – że coś co pisze autor będzie dla mnie niepojęte, że nie zrozumiem treści, trudnego słownictwa, zanudzi lub zaraz wywietrzeje z głowy. Dobrze jest trafiać na książki w których coś dla siebie znajdzie zarówno laik jak i zapalony fan nauk ścisłych ze skarbnicą wiedzy w głowie. Osoba niemająca na co dzień styczności z tematami wymienianymi w spisie treści zostanie skutecznie zainteresowana, a ktoś na co dzień obcujący z tymi zagadnieniami lub hobbystycznie zagłębiający się w taką literaturę z pewnością usystematyzuje swoją wiedzę a być może i zaktualizuje o nowe zagadnienia czy odkrycia które musiały mu umknąć. Gdy pierwszy raz trzymałam tą książkę w rękach przeglądałam ją z rozdziawioną buzią. Myślałam; „wow, to jest książka popularno-naukowa? Wygląda tak interesująco!”. Muszę przyznać że wydanie „Pytań z kosmosu” zachwyca na samym wstępie. Wnętrze zostało stworzone w taki sposób aby faktycznie nie zniechęcić „początkujących”. Nie znajdziemy tu kolumn tekstu pisanego drobnym druczkiem który zlewa się w całość, skomplikowanych wzorów które nie mówią nam o niczym, i przypisów umieszczonych na końcu rozdziału, do których musielibyśmy przenosić się co parę zdań. Całość wzbogacona jest o wiele ilustracji i zdjęć, praktycznie nie ma strony bez takiego uatrakcyjnienia. Ciekawym pomysłem jest też zamieszczenie w środku Twittów autora. Neil deGrasse Tyson i James Trefil starają się jak najdokładniej odpowiedzieć na pytania nurtujące każdego człowieka. Co poprzedzało wielki wybuch? Jak faktycznie wyglądało powstanie świata? Przybliża zagadnienia związane z ewolucją oraz narodziny chemii którą początkowo interesowali się alchemicy. Bardzo zainteresował mnie temat kontynentów które wciąż zmieniają swoje położenie, i które zdaniem geologów w przyszłości połączą się w jeden superkontynent, a także wzór (!!!) pozwalający oszacować liczbę cywilizacji które mogą próbować się z nami skontaktować. Ta książka uświadamia nam że liczba rzeczy które już wiemy (a jest ona bardzo duża) to tak naprawdę nic w porównaniu z tym co jeszcze do odkrycia. Zdecydowanie polecam osobom które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie i o tajemnicach skrywanych ponad chmurami. „Pytania z kosmosu” to bardzo dobrze opracowana pozycja, która zaintryguje Was na tyle, że po lekturze będziecie chcieli sięgnąć po inne książki o podobnej tematyce.
OPINIE i DYSKUSJE
Solidna porcja wiedzy w bardzo przystępnej formie. Jednak jeśli ktoś szuka czegoś bardzoej "zaawansowanego" - to raczej nie w tej książce. Jest świetna, ale próg wejścia jest dość niski. Nie wpływa to na fakt, że czyta się bardzo dobrze i z wielką przyjemnością.
Solidna porcja wiedzy w bardzo przystępnej formie. Jednak jeśli ktoś szuka czegoś bardzoej "zaawansowanego" - to raczej nie w tej książce. Jest świetna, ale próg wejścia jest dość niski. Nie wpływa to na fakt, że czyta się bardzo dobrze i z wielką przyjemnością.
Pokaż mimo toBardzo ciekawa książka, w oryginalny i momentami nawet zabawny sposób przedstawia nam niesamowitą opowieść jaką jest nasz Wszechświat. W porównaniu z książkami Hawkinga, które też czytałem, "Pytania z Kosmosu" wydają się być napisane o wiele prostszym i bardziej przystępnym językiem. Oczywiście nie wszystkie aspekty naszego Uniwersum są łatwe w zrozumieniu, np. treść książki robi się nieco bardziej skomplikowana przy fizyce kwantowej, problemu tego co było przed Wielkim Wybuchem, oraz koncepcji Multiwersum. Myślę jednak że każdemu czytelnikowi uda się pojąć najważniejsze zagadnienia i ogólny zarys naszej rzeczywistości. Lektura godna przeczytania.
Bardzo ciekawa książka, w oryginalny i momentami nawet zabawny sposób przedstawia nam niesamowitą opowieść jaką jest nasz Wszechświat. W porównaniu z książkami Hawkinga, które też czytałem, "Pytania z Kosmosu" wydają się być napisane o wiele prostszym i bardziej przystępnym językiem. Oczywiście nie wszystkie aspekty naszego Uniwersum są łatwe w zrozumieniu, np. treść...
więcej Pokaż mimo toRozumiem, że liczne ilustracje i ciekawostki miały zadbać o lekkość przekazu, i przystępną formę. I o ile świetnie się na to patrzy, to gorzej jest z czytaniem - co chwilę odrywałem się od tekstu, by zerknąć na zdjęcie. Przez to nie mogłem złapać flow podczas czytania. Bardziej mamy tu do czynienia z czymś w rodzaju albumu/podręcznika niż z klasyczną książką -widocznie tak miało być. W związku z tym, za formę 4, za treść mocne 8.
Rozumiem, że liczne ilustracje i ciekawostki miały zadbać o lekkość przekazu, i przystępną formę. I o ile świetnie się na to patrzy, to gorzej jest z czytaniem - co chwilę odrywałem się od tekstu, by zerknąć na zdjęcie. Przez to nie mogłem złapać flow podczas czytania. Bardziej mamy tu do czynienia z czymś w rodzaju albumu/podręcznika niż z klasyczną książką -widocznie tak...
więcej Pokaż mimo toNational Geographic udowodnia po raz kolejny, że najlepiej łączy naukę, fakty i zabawę z oszałamiającą fotografią i fantastycznymi ilustracjami. Książka zawiera najważniejsze pytania zadawane przez większość ludzi: Czym jest życie? Ile lat ma wszechświat i jak to wszystko się zaczęło? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Jak to wszystko się skończy?
Neil deGrasse Tysona sprawił, że trudne zagadnienia i koncepcje stały się łatwe do zrozumienia. Czytając możemy po prostu poczuć radość autora ze wszystkiego, co dotyczy kosmosu i jego miłość do dzielenia się swoją wiedzą. Myślę, że najważniejszą częścią tej książki jest to, że nie musisz być astrofizykiem, ani geniuszem jak Neil. Musisz tylko mieć otwarty umysł i interesować się przestrzenią i wszechświatem, a autor wykorzystując swój spryt i dowcip dostarczy Ci podstawową wiedzę o wszechświecie.
„Pytania z kosmosu” to uosobienie fajności dla mojego wewnętrznego nerda naukowego. W środku poza tekstem podstawowym jest sporo ciekawostek wyszczególnionych w osobnych ramkach. Do tego dołączone są tweety Neila de Grasse'a Tysona, w których przedstawia kosmiczne fakty z wielkim humorem.
"Patrzysz nocą w niebo i czujesz się tyci? Niepotrzebnie. Czuj się wielki. Atomy naszych organizmów są reliktami gwiazd, które eksplodowały. Jesteśmy gwiezdnym pyłem. Żyjemy we Wszechświecie, a on żyje w nas."
National Geographic udowodnia po raz kolejny, że najlepiej łączy naukę, fakty i zabawę z oszałamiającą fotografią i fantastycznymi ilustracjami. Książka zawiera najważniejsze pytania zadawane przez większość ludzi: Czym jest życie? Ile lat ma wszechświat i jak to wszystko się zaczęło? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Jak to wszystko się skończy?
więcej Pokaż mimo toNeil deGrasse Tysona...
Świetna pozycja dla początkujących poszukiwaczy odpowiedzi na kosmiczne pytania. Polecam.
Świetna pozycja dla początkujących poszukiwaczy odpowiedzi na kosmiczne pytania. Polecam.
Pokaż mimo toŚwietna książka, która w prosty sposób tłumaczy skomplikowane zjawiska. Lepiej nie dało się tego wytłumaczyć.
Świetna książka, która w prosty sposób tłumaczy skomplikowane zjawiska. Lepiej nie dało się tego wytłumaczyć.
Pokaż mimo toDobrze się czytało. Jestem po dwóch książkach/rozmowach z polskim fizykiem p. Lasotą, więc ta była dużo łatwiejsza. Nie oznacza to, że wszystko zrozumiałem. Wszystko dzięki nauczycielowi fizyki z liceum.
Dobrze się czytało. Jestem po dwóch książkach/rozmowach z polskim fizykiem p. Lasotą, więc ta była dużo łatwiejsza. Nie oznacza to, że wszystko zrozumiałem. Wszystko dzięki nauczycielowi fizyki z liceum.
Pokaż mimo toTo już kolejna moja książka z tego gatunku. Lubię co jakiś czas sięgnąć po taką literaturę i odświeżyć pamięć, gdyż nie ma się co oszukiwać, że w wiele pozycji popularnonaukowych zawiera podobne zagadnienia.
Mimo wszystko "Pytania z Kosmosu" są bardzo fajnie napisane, czyta się to bardzo przyjemnie. Jest to na pewno fajna pozycja dla kogoś kto chciałby od czegoś zacząć przygodę z astrofizyką.
To już kolejna moja książka z tego gatunku. Lubię co jakiś czas sięgnąć po taką literaturę i odświeżyć pamięć, gdyż nie ma się co oszukiwać, że w wiele pozycji popularnonaukowych zawiera podobne zagadnienia.
więcej Pokaż mimo toMimo wszystko "Pytania z Kosmosu" są bardzo fajnie napisane, czyta się to bardzo przyjemnie. Jest to na pewno fajna pozycja dla kogoś kto chciałby od czegoś zacząć...
Wiecie, jak obliczyć, na ilu planetach mogą znajdować się inteligentne formy życia? A może chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat abstrakcyjnego (albo i nie) pojęcia wieloświatu? Na te i wiele innych pytań odpowiada niezastąpiony Neil deGrasse Tyson w duecie z Jamesem Trefilem w książce (nomen omen) "Pytania z kosmosu"!
Poruszonych zostało tu mnóstwo niesamowicie ciekawych, około-kosmicznych tematów, na przykład możliwe początki i końce świata, czy rozwój nauki, który doprowadził do tego, że dzisiaj jesteśmy w stanie oceniać odległość dalekich galaktyk, obliczać wiek gwiazd i odkryć najmniejsze cząstki, z których zbudowany jest otaczający nas świat.
Niestety w tym natłoku wiadomości i informacji z różnych dziedzin i zakamarków kosmosu niektóre pojęcia czy zjawiska autorzy tylko delikatnie liznęli, poruszyli bardzo pobieżnie i niekoniecznie wytłumaczyli w wystarczająco wyczerpujący sposób, by zadowolić zagorzałych miłośników kosmosu. Na pewno poczujecie więc potrzebę, by zabrać się za kolejne lektury, rozszerzające tę tematykę.
Książka jest przepięknie wydana, pełna zachwycających ilustracji, zdjęć i grafik, zabawnych tweetów Tysona i mnóstwa ciekawostek. Nie dość więc, że autorzy opisują wszystkie aspekty bardzo przystępnie, to ilustracje pozwalają nam jeszcze lepiej je zrozumieć, wyobrazić sobie, jak wyglądałyby różne teoretyczne kształty kosmosu albo przyjrzeć się satelicie umieszczonemu na orbicie wokółsłonecznej.
Muszę jednak przyznać, że poruszanie się pośród wszystkich tych informacji może być problematyczne. Poszczególne elementy szaty graficznej w niektórych miejscach zostały rozmieszczone w dość chaotyczny i nieprzejrzysty sposób - na przykład ciekawostka dotycząca kolejnego podrozdziału znajduje się u góry strony, więc czytamy ją jeszcze zanim ten podrozdział się zacznie i będzie wiadomo o co chodzi. Czasami też w tych wszystkich "dodatkach" trudno w ogóle odnaleźć dalszą część głównego tekstu.
Dużo większym problemem okazała się jednak nie tyle kwestia wizualna, co... językowa.
W zeszłym roku czytałam "Kosmos. Możliwe światy Ann Druyan", również z serii National Geographic. Książka zrobiła na mnie naprawdę niesamowite wrażenie - nie tylko ze względu na przepiękną szatę graficzną i ogrom informacji, ale również dzięki zachwycającemu językowi, jakim została napisana. Po lekturze "Pytań z kosmosu" spodziewałam się podobnych odczuć - i niestety mocno się zawiodłam.
"Pytania" zostały napisane... niechlujnie. W wielu miejscach, zamiast porządnych zdań złożonych, dostajemy pojedyncze, krótkie i pourywane twory, jakby czytelnik w zamyśle nie był w stanie zrozumieć czegokolwiek bardziej skomplikowanego. Może po angielsku takie zdania spełniały swoją funkcję, ale w tłumaczeniu brzmią po prostu źle i aż nieprzyjemnie się je czyta.
Jednak jeszcze gorsza jest ich okropna składnia. Podam tylko kilka przykładów - w książce było ich niestety zdecydowanie więcej.
"(...) kształtowania takiego Wszechświata, jaki jest?" - zamiast "Wszechświata takiego, jaki jest". Wtedy to zdanie ma odpowiedni wydźwięk, o który tutaj chodziło.
"nikt tego nie mógł zauważyć" - zamiast "nikt nie mógł tego zauważyć" (strona 220)
"Ilu sił potrzeba (...)? Co najmniej jedna." - zamiast "co najmniej jednej" (strona 222)
"[wszechświaty] trochę są jak statki" - zamiast "są trochę" (strona 284)
Powiecie, że się czepiam i to tylko małe, nic nieznaczące rzeczy? Może, dlatego też nie zamierzam z tego powodu zaniżać oceny książki, ale kumulacja tych błędów miała zdecydowanie negatywny wpływ na mój odbiór pozycji.
Pod względem merytorycznym Tyson oczywiście nie zawodzi i po raz kolejny zabiera nas w pasjonującą podróż przez czas i przestrzeń, od najmniejszych cząstek elementarnych wewnątrz Wielkiego Zderzacza Hadronów do najbardziej odległych galaktyk. W dodatku "Pytania" są przepięknie ilustrowane, w przeciwieństwie do innych książek Tysona dostępnych na polskim rynku. Natomiast jeśli chodzi o samo wydanie, to z jednej strony jest naprawdę świetne, jednak z drugiej okazało się dużym rozczarowaniem.
Wiecie, jak obliczyć, na ilu planetach mogą znajdować się inteligentne formy życia? A może chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat abstrakcyjnego (albo i nie) pojęcia wieloświatu? Na te i wiele innych pytań odpowiada niezastąpiony Neil deGrasse Tyson w duecie z Jamesem Trefilem w książce (nomen omen) "Pytania z kosmosu"!
więcej Pokaż mimo toPoruszonych zostało tu mnóstwo niesamowicie...
Ta książka jest ekstremalnie zajebista. Od czasu do czasu lubię zapodać sobie własnie coś spoza typowej beletrystyki i to było właśnie to czego potrzebowałem. Czarne dziury, kwazary, galaktyki spiralne i wszystkie inne tego typu historie. Jeśli ktoś lubi kosmos, to tu znajdzie wszystkie odpowiedzi we w miarę przystępnej formie. Polecam zwłaszcza ludziom żądnym wiedzy.
Ta książka jest ekstremalnie zajebista. Od czasu do czasu lubię zapodać sobie własnie coś spoza typowej beletrystyki i to było właśnie to czego potrzebowałem. Czarne dziury, kwazary, galaktyki spiralne i wszystkie inne tego typu historie. Jeśli ktoś lubi kosmos, to tu znajdzie wszystkie odpowiedzi we w miarę przystępnej formie. Polecam zwłaszcza ludziom żądnym wiedzy.
Pokaż mimo to