Szmaragdowy smok

Okładka książki Szmaragdowy smok Katherine Woodfine
Okładka książki Szmaragdowy smok
Katherine Woodfine Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Tajemnice domu handlowego Sinclairs (tom 3) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Tajemnice domu handlowego Sinclairs (tom 3)
The Painted Dragon
Dwukropek
2019-04-04
2019-04-04
Szmaragdowy smok Woodfine Tajemnice domu handlowego Sinclair

Okładka książki Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie Jane Austen, Katherine Woodfine
Fantastyczna J... Jane Austen, Kather...
Okładka książki Zimowa magia Amy Alward, Emma Carroll, Berlie Doherty, Abi Elphinstone, Jamila Gavin, Michelle Harrison, Michelle Magorian, Geraldine McCaughrean, Lauren St. John, Piers Torday, Katherine Woodfine, praca zbiorowa
Zimowa magia Amy Alward, Emma Ca...

Jak to często bywa w tego typu seriach, w końcu musi nadejść moment, w którym dana historia zwyczajnie zaczyna nudzić, a pomysły na jej rozwinięcie zaczynają gasnąć. Tak jest w przypadku serii o tajemnicach domu handlowego Sinclairs. W „Szmaragdowym smoku” próżno szukać satysfakcjonującej opowieści i interesujących, dobrze rozbudowanych bohaterów. Formuła zwyczajnie autorce się wyczerpała.

Na tle poprzedniej części, „Szmaragdowy smok” wypada bardzo kiepsko. Co prawda, akcja nadal jest wartka, główna zagadka kryminalna w pomyśle wygląda bardzo dobrze, jednak wykonanie i rozwinięcie akcji średnio autorce wyszło. Klimat powieści jest bardzo podobny do poprzednich części, w tekście nadal widać i czuć zainteresowanie Woodfine epoką wiktoriańską i brudnym Londynem, ale to zupełnie nie wystarczyło, by „Szmaragdowy smok” czymkolwiek się wyróżniał. Owszem, sama koncepcja na tę część była ciekawa, ale ostatecznie okazało się, że do niczego to nie doprowadziło, nadal autorka nie rozwiązała głównej zagadki związanej ze znajomością Barona z rodzicami Sofie, a jedynie zrobiła sobie lepszy podjazd pod kolejną książkę, która w mojej ocenie zapewne będzie jeszcze bardziej naciągana niż „Szmaragdowy smok”. W tej części mamy przedstawiony jeszcze raz ten sam schemat, co bardzo męczy czytelnika i drażni ze względu na to, że zmierza to donikąd. Równie dobrze książka mogłaby nie powstać, można ją przeskoczyć i przeczytać część czwartą, by poznać zakończenie całej serii. Ponownie Woodfine nakreśliła kolejnych bohaterów (Leo i Jacka),którzy są ciekawi, wpływają na fabułę i zachowanie głównych bohaterek, ale przez wprowadzenie nowych postaci, te wcześniejsze tracą wiele na rozwinięciu, nie są bardziej rozbudowani, a wręcz ponownie robią te same błędy, nie ponosząc za nie konsekwencji (choć na plus pojawienie się znanych z poprzedniej części Songa i Mei). To bardzo denerwuje, zwłaszcza, że autorka mogła napisać to o wiele lepiej. Sophie straciła swoją osobowość i wręcz zachowywała się jakby nagle przestała myśleć chcąc tylko za wszelką cenę dowiedzieć się prawdy o przeszłości swoich rodziców i ich związku z Baronem. Zupełnie nie kupiłam całej historii i wręcz męczyłam się czytając ją. Mam nadal jednak nadzieję, że finał serii wynagrodzi mi zaznane rozczarowania i w końcu autorka wjedzie na odpowiednie tory i dowiezie to, co powinna.

Bardzo przyjemna kontynuacja pierwszej części, utrzymana w tym samym klimacie i podobnym klimacie. Podoba mi się fakt, że Kathrienie za tło akcji wybiera XIX - wieczny Londyn, zdecydowanie czuć klimat. Ponadto poruszono ważne tematy podejmowania pracy oraz nauki przez kobiety, praw kobiet i nie tylko... Sami bohaterowie są przyjemnie.

Sama zagadka dla mnie nie była skomplikowana a poza tym mniej ciekawa niż w pierwszej części, jednak nie banalna i nie nudna. Nadal pozostało wiele tajemnic do odkrycia, są zagadki, intryga, śledztwo... Przyjemnie się czyta.

Wiele osób zarzuca książce dziecinność. Fakt jest prosta, jednak została napisana z myślą o młodszym czytelniku i to on przede wszystkim będzie oceniać. Osobiście mimo iż jestem starszy uważam, że to przyjemna książka. Jak na książki dla 9-12 lat (tak są kierowane) naprawdę dobre i ciekawie.

Sama zagadka dla mnie nie była...

Fajna książka. Czyta się jednym tchem.

Fajna książka. Czyta się jednym tchem.

Ojoj, w trzeciej części cyklu "Tajemnice domu handlowego Sinclairs" to się dopiero działo! Pochłonęłam tę książkę w jeden dzień i niczego nie żałuję, bo choć nie jestem grupą docelową tej pozycji to bawiłam się wyśmienicie i dałam się porwać tej historii.

Sophie i Lil usiłują pomóc studentce sztuki, która została oskarżona o kradzież wartościowego obrazu. Czy dziewczyna jest winna? Co łączy ją z wystawą, z której zostało skradzione dzieło? Dlaczego cała sprawa ma w sobie więcej tajemnic niż początkowo zakładano?

"Szmaragdowy smok" to naprawdę dobra książka dla młodzieży. Wzbudza w czytelniku emocje a autorka zdecydowanie potrafi zbudować napięcie i trzymać młodszego czytelnika w niepewności. Starszym pewnie łatwiej przyjdzie odgadnięcie zagadki i po raz kolejny odkryje, że pewne rzeczy już dawno powinny się zakończyć w normalnym świecie.

Wiele osób zarzuca książce dziecinność. Fakt jest prosta, jednak została napisana z myślą o młodszym czytelniku i to on przede wszystkim będzie oceniać. Osobiście mimo iż jestem stara baba uważam, że to przyjemna książka. Jak na książki dla 9-12 lat (tak są kierowane) naprawdę dobrze i ciekawie.

Sama zagadka dla mnie nie była...

Chyba najlepsza część serii. Przynajmniej dotychczas. Książka mi się bardzo podobała. Szczególnie doceniam ją za motyw smoków i obrazów - po prostu super!

Jak ja lubię te serię! Wspaniałe przygody, co tom to nowe historię, nowe postacie. W tym tomie wiele tajemnic ujrzy światło dzienne.

Myślę że to najlepsza książka z seri Domu Handlowego Sinclairs. (Z wyjątkiem ostatniej ,bo nie przeczytałam ,ale mam zamiar) Bardzo wciągająca historia , ciekawy temat.

Nie mam pojęcia, jakim cudem ta książka jest tak świetna. Muszę przyznać, że ta część jest troszkę straszna 🤭

Bohaterami serii jest czwórka przyjaciół, nastolatków Sophie, Lil, Billi i Joe. Sophie doświadczona przez los jest sprzedawczynią, Lil bogatsza modelką, Billi pomocnikiem portiera a Joe bezdomnym. Łączy ich wszystkich praca w ekskluzywnym domu towarowym Sinclairs w Londynie, a przede wszystkim przygody, które przeżywają. W każdym tomie jest to poszukiwanie skradzionych rzeczy: drogocennego ptaka, broszki i obrazu. Wspólnie razem prowadzą śledztwa i wspólnie narażeni są na niebezpieczeństwa, a nawet śmierć.
Czytając miałam wrażenie, że jestem w dwóch światach „Rozważnej i romantycznej” i „Gangi Nowego Jorku”, ale wierzcie mi w tym dobrym znaczeniu. Autorka przeciwstawiła świat bogatych, arystokratycznych rodzin z brudnym światem morderców i złodziei, a w środku umiejscowiła naszych przyjaciół – którzy nie należą do ani jednego z nich. Mamy więc bale debiutantów, wspaniałe stroje, potrawy, maniery – a po drugiej głód, ubóstwo, pokrętny świat zbrodni złoczyńców. Czyta się trochę z taką naiwnością z punktu widzenia dorosłego, dziecku będzie trochę trudniej, ze względu na specyficzny język, słownictwo i czasy tak mu odległe. Ja jako dorosły czytelnik widzę wiele nawiązań do klasyki kryminału, mamy styczność z Baronem – czarnym charakterem zmieniającym swoją tożsamość, mamy dzielnice chińską z tamtejszą mafią, mamy tajemniczą zagadkę co do przeszłości Sophie. Warto pokazać te pozycje dziecku, temu starszemu, może będzie to przyczynek do zapoznania się w przyszłości z kryminałem.

• Dla dzieci
  • Brak Legimi A
  • Literatura młodzieżowa/dziecięca

Dodaj cytat z książki Szmaragdowy smok