Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie

Okładka książki Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie Jane Austen, Katherine Woodfine
Okładka książki Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie
Jane AustenKatherine Woodfine Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Fantastyczna Jane Austen literatura dziecięca
literatura dziecięca
Fantastyczna Jane Austen
Zielona Sowa
2023-06-28
2023-06-28

Lubicie czytać klasyki?

Mnie czasem najdzie ochota i sięgnę po jakąś znaną książkę - moim ulubionym odkryciem byli "Trzej muszkieterowie" Alexandra Dumas (swoją drogą, muszę zrobić reread w audio).

Jeśli jednak chodzi o Jane Austen to… nie jest mi po drodze i nigdy żadnej z jej książek nie dokończyłam. Dlatego gdy na rynku pojawiły się jej książki z serii "Fantastczna Jane Austen" Katherine Woodfine stwierdziłam, że trzeba dać jej jeszcze jedną szansę.😉

No i cóż… nadal uważam, że nie są to książki dla mnie 🙈 Przeczytałam "Dumę i uprzedzenie" i stwierdzam, że pozostanę z Jane Austen jedynie w relacji filmowej.

Jednak sama książka to świetny pomysł dla dzieciaków! Mamy tu zabawne, czarno-białe ilustracje (ach, te miny pana Darcy'ego!),tekst przeredagowany w sposób, który jest łatwo przyswajalny dla młodego czytelnika, dużą czcionkę, spis postaci oraz informacje na temat czasów, w których akcja ma miejsce.

Jeśli więc chcecie zachęcić swoje potomstwo (lub uczniów, siostrzeńców itd.) do sięgnięcia po klasyki, tak, by nie zniechęcili się ilością opisów, książki z serii "Fantastyczna Jane Austen" będą świetnym startem w tę przygodę. 😉

Lubicie czytać klasyki?

Książki autorstwa Jane Austen to pozycje obowiązkowe na mojej liście "do przeczytania", gdy jednak w moje ręce trafiła "Duma i uprzedzenie", opowieidzana na nowo i do tego zabawnie zilustrowana to musiałam ją przeczytać.

Pięć sióstr, które ich matka najchętniej wydałaby bogato za mąż, aby podnieść status społeczny rodziny. Miłosne zamieszania i zawirowania z uwzględnieniem wyjątkowych usposobień bohaterów, co w ostateczności ma wpływ na to jak są postrzegani-czy jednak nie nazbyt mylnie....

Katherine Woodfine przedstawiła powieść w tak przystępnej formie, że nie sposób się od niej oderwać, a co ważne nie zniechęca do przeczytania oryginału. Wszystko wydaje się być klarowne i zrozumiałe, może poza dawnymi konwenansami, które dla młodych czytelników mogą wydawać się niezrozumiałe i absurdalne 😉 Cóż, takie czasy, ale autorka poświęciła temu zagadnieniu również miejsce na końcu książki.

Nowo opowiedzianą "Dumę i uprzedzenie" idealnie dopełniają zabawne, czarno białe ilustracje.

Przyznaję, że z przyjemnością wręcz pochłonęłam tę książkę, marząc jednocześnie by jeszcze raz obejrzeć film.

"Fantastyczna Jane Austen i Duma i uprzedzenie" oczami Katherine Woodfine, czyli klasyka w lżejszym wydaniu z zabawnymi ilustracjami spod ręki Églantine Ceulemans.

Na pewno każdy z Was słyszał o siostrach Bennet i nieco gburowatym panie Darcym, jeśli nie za sprawą literatury, to adaptacji filmowej z Colinem Firthem w roli głównej. Muszę przyznać, iż doskonale znam wszystkie ważniejsze powieści literatury klasycznej z "Dumą i uprzedzeniem" na czele, to jednak na nowo pochłonęły mnie i zafascynowały salonowe intrygi, wyszukiwanie najodpowiedniejszy kandydatów na męża, tudzież polowania nadgorliwych matek na najlepszą partię dla swych córek, bale, herbatki, spacery, rozmowy, trzymanie się sztywnych ram i konwenansów. Wciąż zachwyca mnie błyskotliwe poczucie humoru autorki i jej charakterne, zwłaszcza kobiece bohaterki. Lubię ten świat, lubię zaglądać do niego od czasu do czasu i wyobrażać sobie, że żyję w tamtej epoce, a moim jedynym zmartwieniem jest wybór kolejnej sukni na bal, który spędzę w ramionach przystojnego księcia.

Myślę, że to świetna propozycja nie tylko dla nastoletnich czytelników, lecz i dla dorosłych, którzy do tej pory literaturę klasyczną omijali szerokim łukiem. Warto spróbować.

Książki opowiedziane na nowo stają się coraz bardziej popularne. Wszystko po to, by na nowo zainteresować czytelników, zwłaszcza tych młodszych, dla których często język "starszych" książek jest niezrozumiały.

Fantastyczna Jane Austen to nowa seria, która pokazuje piękno klasycznej literatury w zupełnie nowej odsłonie.

Młody człowiek szuka ciekawych książek, które zachęcają do czytania i sprawiają, że z przyjemnością sięgnie po kolejne części. W tej serii znajdzie zarówno pierwsze miłości, romanse, bale, intrygi i relacje międzyludzkie. Wszystko napisane w sposób ciekawy, przyjazny. Nie zabraknie młodzieńczych buntów i podejmowania decyzji.

Elizabeth Bennet to młoda, niezależna kobieta, która wie, czego chce. Nie zamierza poślubić bogatego kawalera, a tego, którego pokocha. Nie podobają jej się ogólno przyjęte zasady i stanowczo wyraża swoją opinię. Gdy poznaje pana Darcy'ego, szybko stwierdza, że jest on najbardziej aroganckim i wyniosłym kawalerem. Wkrótce jednak okazuje się, że miłość spotykamy tam, gdzie zupełnie byśmy sie tego nie spodziewali.

Fantastyczna Jane Austen to seria, która przenosi w czasie, porusza, pokazuje wartości i relacje rodzinne epoki. A wszystko to opowiedziane ciekawie tak, by zaciekawić młodego czytelnika. Nie bez znaczenia są tutaj zabawne czarno-białe ilustracje. Dzięki takim zabiegom klasyka literatury staje się ciekawsza i można ją odkrywać na nowo.

Młody człowiek szuka ciekawych książek, które...

Klasyka, czy może unowocześnione wydanie?
Co dla Was jest kwintesencją udanego przełożenia historii w zupełnie nowy sposób?

Dziś będzie niebanalnie!
A w zasadzie... Nie tylko dziś!🤭
W końcu Jane Austen napisała nie jedną genialną książkę, która dziś dzięki fantastycznemu posunięciu @wydawnictwo_zielona_sowa została opowiedziana w zupełnie nowy sposób, dopasowany do panującego języka i młodszych odbiorców.
Gotowi?🤭

W cyklu Fantastycznej Jane Austen jako pierwszy tytuł pojawiła się "Duma i Uprzedzenie".
Niebanalny styl, wysokojakościowa narracja i pierwszorzędna historia Elizabeth, zdeklarowanej jako poszukujaca prawdziwej miłości zamiast małżeństwa z rozsądku czy dla statusu. Wywodząca się z rodziny, która nie należy do najbogatszych doświadcza najrozmaitszych sytuacji w której więcej niż jest tylko bierna obserwatorką!
Głośno wyraża własną opinię nie obawiając się dziwnych spojrzeń, zaciekle broni swojego zdania i z uporem towarzyszy swoim siostrom i bliskim w niecodziennym przeżywaniu miłości.
W końcu ma ona różne oblicza!

Przemykają obok niej najróżniejsze postacie, ale czy któryś okaże się być godnym jej uczucia a co równie ważne- obdarzy nim i ją?

Klasyka przedstawiona w uproszczonej formie to prawdziwy majstersztyk! Zilustrowana, podbudowana emocjonalnym tłem charakterystycznym dla mlodych ludzi okazała się genialnym wyborem!

Co myślicie?
Jak Wam się podoba?
Przyznam, że... przepadłam po raz kolejny w tym tytule!
I choć osobiście uwielbiam klasyczne wersję arcydzieł literackich tym razem w pełni bije pokłony dla tej propozycji i gdy przyjdzie właściwy moment podsunę ją swoim córkom!🥰

Klasyka, czy może unowocześnione wydanie?

Dziś będzie niebanalnie!
A w zasadzie... Nie tylko dziś!🤭

Są tu jacyś fani Jane Austen? A może nie sięgacie po klasyki literatury pięknej, bo boicie się, że mogą Wam sprawić trudności?
Jeśli tak, śmiało rzućcie okiem na wersję dla dzieci kultowej powieści „Duma i uprzedzenie”.

Książka opowiada o rodzinie Bennetów żyjącej w XVIII-wiecznej Anglii. Państwo Bennet dorobili się w życiu pięciu córek, a przez brak wysokiego statusu społecznego i wystarczającej ilości pieniędzy chcą jak najlepiej wydać je za mąż. Jednak nie wszystkim z nich zależy na jak najbogatszym mężu, niektóre chcą po prostu (albo aż) małżeństwa z miłości.

Katherine Woodfine w bardzo przystępny sposób opowiedziała tę znaną na całym świecie historię. Wiernie przedstawiła wszystkie wydarzenia, nieco upraszczając je dla lepszego zrozumienia przez głównych odbiorców powieści. Książka bowiem jest dedykowana dla dzieci w wieku od lat 9, jednak nie ma górnej granicy, dlatego każdy może się dobrze bawić śledząc tajemnice i intrygi głównych bohaterów. Książka zilustrowana jest również przeuroczymi obrazkami autorstwa Églantine Ceulemans.

Przyznam się, że kiedyś próbowałam przeczytać oryginalną wersję, jednak szło mi to dosyć opornie. Ostatecznie obejrzałam film, z którego też nie do końca wszystko zrozumiałam. Dopiero teraz mogłam poukładać sobie w głowie cała tę historię i w pełni pojąć losy bohaterów. A bawiłam się przy tym przednio!

Polecam te książkę każdemu, kto chce zarazić młodsze pokolenie miłością do literatury pięknej oraz poszerzyć ich horyzonty o obyczaje XVIII-wieku. Także wszystkim tym, którzy boja się sięgać po klasyki jak i tym, którzy chcą na nowo przeżyć tę historię w nieco mniej skomplikowanej formie.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Powieści Jane Austen nieustannie zdumiewają swą popularnością. Twórczość zapisana ironicznym słowem i barwnymi niuansami, nasycona romantyzmem, odczuwalnie nasączona atmosferą angielskich obyczajów przełomu XVIII i XIX wieku – myśl o światowym fenomenie nasuwa się tu mimowolnie. Katherine Woodfine podejmuje się zatem czegoś osobliwego – wdziera się w ten absolutnie wyjątkowy świat, aby przystosować jego kształt dla młodszego oka. Tak powstaje historia uproszczona i wyraźnie zredukowana, w swej niepowtarzalnej fabule oczywiście niezmienna.

Samo wydanie z pewnością robi wrażenie. Szczególnie pięknie wtopione ilustracje Églantine Ceulemans – rozsiane dostrzegalnie gęsto, detaliczne, nierzadko rozbrajające, ewidentnie podkreślające humorystyczny ton samej książki. Ta wydaje się atrakcyjna i przystępna dla młodego odbiorcy, zgodnie z zaleceniami nawet dziewięcioletniego. Świetne dopełnienie uroczej treści stanowi niemal fotograficzne drzewo genealogiczne rodziny Bennetów oraz zachowany w tej samej obrazowej formie wykaz pozostałych postaci zaangażowanych w akcję, a także skondensowana notka dotycząca samej epoki. Koncepcja autorki to swego rodzaju kamuflaż – wizualnie polega na wyretuszowaniu opisowej części i pozostawieniu jedynie najbardziej znamiennych fragmentów. Ten zabieg pozwala płynnie zakraść się w szczeliny fabularne, jednocześnie minimalizuje zarys scenerii społecznej oraz przyrodniczej – dla niektórych kluczowy, dla innych neutralny lub może nawet zbędny. To należy pozostawić ocenie indywidualnej.

Katherine Woodfine intencjonalnie narusza twórczość niezastąpionej Jane Austen, aby zainteresować jej czarującym smakiem także młodszego czytelnika. Zachowuje to, co można uznać za elementarne – spójność zdarzeń, swoisty ironiczny humor i zabawne przemyślenia, rezygnuje natomiast z opisowej formy, aranżując historię bardziej esencjonalną i przystępną, jednocześnie niezmienną w treści fabularnej, nadal tak samo uniwersalną i rozbrajającą. Wisienką na torcie okazują się piękne ilustracje Églantine Ceulemans – ujmujące i charyzmatyczne, świetnie oddające uszczypliwy charakter obrazowanych scen.

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Zapraszam Was na najnowszą serię książek z serii Fantastyczna Jane Austen 😀

"Duma i uprzedzenie"
Katherine Woodfine

Państwo Bennet posiadają 5 córek . Ich matka marzy by wydać je bogato za mąż dlatego pojawienie się majętnego kawalera w sąsiedztwie to niezła okazja by ziścić swoje plany. Nowy sąsiad Pan Bingley nie przybywa do rezydencji w Netherfield sam, towarzyszy mu bliski przyjaciel Pan Darcy. Ten ostatni nie robi dobrego wrażenia na Elizabeth Bennet.

Jak się potoczą losy córek Państwa Bennet ? Musicie sprawdzić koniecznie 😊

Z przyjemnością ponownie zagłębiłam się w książce, którą poznałam wiele lat temu. Czytało się ją przede wszystkim lekko. Książka napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla młodych czytelników. Posiada dużą czcionkę co będzie dużym ułatwieniem podczas czytania. Całość zdobią piękne czarno-białe ilustracje, które pobudzą wyobraźnię czytelnika .

W powieści przewija się się wielu bohaterów, więc na początku można się trochę pogubić. Na całe szczęście na wstępie książki mamy wyszczególnione i opisane wszystkie postacie, do których możemy wrócić na każdym etapie czytania 😊

To piękna powieść o mocy miłości, o tym, że czasem pierwsze wrażenie może być mylne, a poznając kogoś blizej nasze zdanie o drugiej osobie może ulec zmianie 😊

Polecam serdecznie małym i dużym 😊

Zapraszam Was na najnowszą serię książek z serii Fantastyczna Jane Austen 😀

"Duma i uprzedzenie"
Katherine Woodfine

Cały czas nie wiem, co mam o niej myśleć.
Książka jest wierna oryginały, bo w zasadzie wszystkie dialogi pochodzą z książki. Zachowany jest klimat języka, przedstawione są uwarunkowania społeczno-historyczne. Usunięto za to większość opisów. Czy to sprawia, że ta książka nagle staje przystępna dla młodszej grupy odbiorców, nie wiem.
Mimo tego, że autorka pisze, że najbardziej lubi ekranizację serialową, to książka bardzo mocno przypomina film z 2005.
I ja po prostu nie mam zdania.

Cały czas nie wiem, co mam o niej myśleć.
Mimo tego, że autorka pisze, że...

Uwielbiam Jane Austen!
Jej książki to dla mnie przede wszystkim genialny rys społeczeństwa oraz ironiczne spojrzenie na czasy, w których przyszło jej żyć.
Austen zawsze celnie punktuje otaczający ją świat, a postacie, które tworzy są jak żywe.
Kobiety jej czasów miały przede wszystkim dobrze wyjść za mąż; mężczyźni z kolei byli oceniani przez pryzmat majątku, jaki posiadali.

"Jeśli idzie zaś o pana Darcy'ego, był on ponoć jeszcze bogatszy niż pan Bingley, będąc posiadaczem okazałej rezydencji w Derbyshire i wielkiego majątku. Wszystkie damy zgodziły się natychmiast, że nigdy nie widziały przystojniejszego mężczyzny."

Katherine Woodfine podjęła się opowiedzenia na nowo historii Elizabeth Bennet i pana Darcy'ego.
Seria "Fantastyczna Jane Austen" przeznaczona jest dla młodszych czytelników.
Woodfine skróciła i uprościła książkę Austen tak, aby była bardziej przystępna dla dzieci.
Z nutą humoru oraz zachowaniem najważniejszych wydarzeń zaprezentowała atrakcyjną formę poznania bliżej twórczości angielskiej pisarki.
Dopełnieniem tekstu są urocze ilustracje Églantine Ceulemans.
Sądzę, że obie panie spisały się bardzo dobrze.
Książka wzbogacona jest o ważniejsze informacje o epoce, w której toczy się akcja powieści oraz prezentację postaci pojawiających się w utworze.
Znajdziemy też krótki biogram samej Austen.
Wydanie z pewnością cieszy oko, ale jest też źródłem wiedzy i wprowadzeniem do przygody z opowieściami Austen.

"Duma i uprzedzenie" opowiada o rodzinie Bennetów.
Na pierwszy plan wysuwa się Lizzy, o której względy zabiega pan Darcy.
Przystojny i majętny mężczyzna jest uważany za świetną partię, jednak jego gburowatość i wyniosłość odstraszają.
Lizzy przekona się, że za tą fasadą kryje się szlachetny i dobroduszny człowiek.
Nim to jednak nastąpi, jej opinia o panu Darcym będzie zgoła inna...

Książkę bardzo polecam, czyta się ją przyjemnie i gładko.
Myślę, że warto znać dorobek Jane Austen, który nawet dziś broni się swoją uniwersalnością.
Ponadczasowa historia to gratka dla miłośników literatury, a ta uproszczona wersja z pewnością zachęci dzieci do poznania bliżej książek Austen w przyszłości.

Uwielbiam Jane Austen!

• Muszę kupić