Nocny ogrodnik

2017-11-22
Jolanta Zubek
Inne

Oficjalne recenzje i

Nocne drzewo i zielone drzwi

349 28 123

Bohaterowie, a w szczególności rodzeństwo są postaciami do których szybko się przywiążemy. Fabuła przykuwa całą swoją uwagę, ogarniając nas chłodem, przechadzając się po posiadłości strony same się wertowały.
Pozycję polecam dzieciom powyżej 10 lat, ale i dorośli będą się bawić przy tym równie dobrze, jeśli lubisz powieści grozy.
Wydanie ładnie prezentuje się na półce.

Pamiętacie jak przy ognisku opowiadaliście sobie te straszne historie w gronie znajomych? Nocny Ogrodnik jest kolejnym kandydatem do opowiedzenia. Dziwna rodzina, wielkie drzewo, tajemnicza postać, która pojawia się nocą i wszechogarniający dreszcz. Klasyczna mieszanka napisana lekkim piórem. Dowiemy się o pokonywaniu przeciwności losu i o tym jak ważne jest zaufanie....

Świetna! Niby młodzieżowa, ale i dorosły czytelnik znajdzie w tej książce wartość. Polecam Nocnego Ogrodnika.

Książka słaba jest na początku, ale im bliżej końca tym akcja zaskakuje. Okładka, wydaje mi się, powinna być bardziej mroczna, bo to co się dzieje w środku w ogóle nie odzwierciedla tego cudownego pana w meloniku i z pomarańczową (zardzewiałą) konewką.

Fajna książka.

Fajna książka.

Bajki, baśnie, wierszyki i opowieści- to właśnie one w głównej mierze kształtują przyszłego czytelnika. To głównie dzięki nim w młodym człowieku rodzi się miłość do spędzania wielu godzin w towarzystwie książek. To one bawią i uczą, zapraszając do swego magicznego świata, w którym każde dziecko może poczuć się zupełnie wyjątkowo.

„Nocny ogrodnik” autorstwa Jonathana Auxiera jest jedną z tych baśni, która uwagę młodego czytelnika przykuwa już od pierwszych zdań. Historia opowiada losy osieroconego rodzeństwa, które w poszukiwaniu pracy trafia na dwór Windsorów w Kwasiborze. Schorowany Kip i jego czternastoletnia sistra Molly pomimo wielu obaw postanawia zostać na dłużej w budzącej grozę posiadłości. Ich uczucie strachu potęguje tajemnicze ogromne drzewo, które zrosło się z domem tworząc niemal jeden żywy organizm, zamieniając gospodarzy w słabych i pozbawionych chęci do życia ludzi.

To jednak nie wszystko, gdyż posiadłość Windsorów nawiedza upiorny Nocny Ogrodnik- tajemnicza istota przechadzająca się zawsze z konewką w dłoni, zgniłymi liśćmi przyklejonymi do butów oraz w cylindrze na głowie. Czego chce i kim właściwe jest? Przekonajcie się sami…

Jonathan Auxier to prawdziwy wirtuoz w swoim fachu i potwierdza to po raz kolejny. „Nocny ogrodnik” to kolejna spod jego pióra baśń, której czytelnik nie może się wprost oprzeć. Momentami mroczna, przepełniona strachem i grozą ostatecznie jest hołdem dla miłości i przyjaźni, ucząc nasze dzieci wrażliwości i empatii. Wydarzenia toczą się tutaj szybko, nie pozwalając na żadną nudę. Bohaterowie jak to w przypadku autora bywa są doskonale skrojeni pod gusta czytelnicze młodego czytelnika i wzbudzają w nim wiele sympatii.

Być może się powtórzę, ale muszę wspomnieć o tym znowu- „Nocny ogrodnik” to kolejna w dorobku autora książka, którą czytać z powodzeniem może właściwie każdy. Tutaj nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe. Tutaj każdy czytelnik wyniesie odpowiednią dla siebie lekcję, czerpiąc ogromną przyjemność z czasu spędzonego z tą książką. Fantastyczna przygoda z elementami grozy i powieści obyczajowej, której my- dorośli możemy tylko zazdrościć naszym dzieciom lub czytać z nimi. Ja zawsze wybieram tę drugą opcję. Bardzo, bardzo mocno polecam Wam sięgnąć po tę książkę. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie, a wydawnictwu Dwukropek serdecznie dziękuję za piękny egzemplarz do recenzji…

„Nocny ogrodnik” autorstwa Jonathana...

Jedna z moich ulubionych książek

Nawet nie zauważyłam kiedy ją przeczytałam
Postacie są dobrze wykreowane.

Jedna z moich ulubionych książek

Nawet nie zauważyłam kiedy ją przeczytałam
Postacie są dobrze wykreowane.

Nie ukrywając sięgnęłam po to książkę tylko ze względu na autora. Z książką Jonathana Auxiera spotkałam się już jako mała dziewczynka i do dzisiaj jest to moja ulubiona książką fantastyczną dla dzieci/młodszej młodzieży, a mówię tu o „Sophie Quire. Ostatnia strażniczka książek”, więc jak tylko zobaczyłam w bibliotece „Nocnego ogrodnika” to musiałam wziąć.
Historia opowiada o dwójce dzieci, które ratując się przed sierocińcem jadą do pracy do pewnej rodziny. Zaraz po przyjeździe zaczynają mieć obawy czy to była dobra decyzja ze względu na rzeczy, zjawiska, które je spotykają. A w pewnym momencie robi się naprawdę groźnie…
Przechodząc do mojej opinii, aż do wątku z dziurami i pagórkami byłam przekonana, że książka jest skierowana do dzieci, jednak się pomyliłam. Mimo że mnie ta książka nie przestraszyła to może wywołać takie emocje u młodszej młodzieży. Przekonałam się, że pióro autora jest zdecydowanie takim, które mi pasuje i autor po raz kolejny sprawił, że uroniłam łzy nie raz, nie dwa. Charakterystyczne dla Jonathana Auxiera dzielenie książki na części pojawiło się również tutaj. Podsumowując nie zawiodłam się i raczej napewno przeczytam jeszcze jakąś książkę autora.

Historia opowiada...

Na półkach: , , , ,

Książka łączy grozę, przygodę, magię, nieco historii (w dodatku nie łatwej), relacje rodzinne oraz pewne wzorce dla młodszych.... chociaż patrząc po treści i symbolice (np. jak pagórki) nie włożyłabym tej książki do rąk dziecka. 12+ wydaje się dobrą granicą by nie przestraszyć dziecka. Książka jest lekko napisana, szybko i dobrze się ją czyta, wciąga i ciekawi. Starszy czytelnik również będzie się dobrze przy niej bawił ;)

Młode rodzeństwo w celu uniknięcia trafienia do sierocińca podejmuje pracę w domu osobliwej rodziny. Po zachodzie słońca zaczynają dziać sie dziwne rzeczy.

Gdzie przebiega granica między pragnieniami a chciwością? Bohaterowie książki "Nocny Ogrodnik" stają przed najlepszym testem, który sprawdzi ich siłę woli, zdrowy rozsądek i miłość do bliskich. Muszą stawić czoła swoim słabościom, ale również iść na kompromis i zaakceptować los jaki ich spotkał lub zaplacic najwyższa cenę za złudzenia i ciągłą nadzieję.

Przyznam, że jestem w szoku. Nie spodziewałem się tak świetnej książki. Jest to powieść dla młodszych czytelników zakrapiana posmakiem grozy w formie doskonałego klimatu i postaci Nocnego Ogrodnika. Momentami nieco baśniowa. Wciąga, straszy i wzrusza. Przez te 380 stron zostalem zabrany w cudowną podróż, od której nie sposób było się oderwać. Nigdy wcześniej nie miałem okazji poznać pióra Auxiera, a teraz łaknę większej ilości jego wyobrazni przelanej na papier i zapakowanej przez wydawnictwo Dwykropek. Książka prezentuje się wyśmienicie. Dla kogoś tajemniczo? I tak ma być, bo to powieść pełna tajemnic i nauki. Młody czytelnik na długo nie zapomni, że zysk materialny jest bardzo kruchy, a kłamstwo w dobrej wierze czasem może ranić. Że nie ma niczego za darmo i trzeba wiedzieć kiedy należy odpuścić dla własnego dobra.

"Nocny Ogrodnik" z pewnością spodoba się również dorosłym. Autor doskonale kreuje klimat i bohaterów.

Zapamiętam na długo!

Książkę wybrała w bibliotece ośmioletnia córka, czym mnie bardzo zaskoczyła, bo lubi jednak krótsze formy. Jednak przygody rodzeństwa wciągnęły i ją i mnie. Mówiła, że książka jest "creepy", były momenty strachu i napięcia, ale wciągnęła nas na kilka długich wieczór. Polecamy! :)