Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych

Okładka książki Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych
Nikola Kucharska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2018-10-03
2018-10-03
literatura polska

Okładka książki Jak to działa? Sport Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Ocena 9,3
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...
Okładka książki Jak to działa? Książki Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Ocena 8,9
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...

Oficjalne recenzje i

Czy widziałeś ptaka dodo?

1085 212 16

Nikola Kucharska to autorka wielu książek poświęconych światu zwierząt, mitom, przeszłości. Jej publikacje o kotach, działaniu zwierząt i ludzi oraz mitologie greckie oraz słowiańskie cieszą się w naszym domu wielkim powodzeniem. Bogate w ilustracje publikacje zachęcają młodych czytelników do przeglądania, opowiadania i czytania niewielkich ilości treści, rozwiązywania rebusów i zdobywania wiedzy. Kolejna publikacja jej autorstwa doskonale współgra z poprzednimi: znajdziemy w niej jeszcze więcej informacji o zwierzętach i całe mnóstwo fantastycznych ilustracji, która pozwolą nam wejść w świat, który przeminął, zapoznać się z nazwiskami najważniejszych badaczy oraz sposobami prowadzenia badań. Niedługie notatki pomogą nam wyobraźnią przenieść się do dawnego świata.
Autorka książki krok po kroku oprowadza nas po minionym świecie. Przeglądamy wszystkie ery i okresy. Widzimy jak bardzo w każdej z nich zmieniało się otoczenie, jak bardzo zwierzęta walczyły o przetrwanie, w jaki sposób musiały zmieniać się, aby móc trwać i dlaczego ginęło wiele gatunków. Do tego nie zabraknie ciekawostek o odkryciach na terenie Polski, dzięki czemu dowiemy się o legendarnym smoku wawelskim oraz innych rodzimych gadach.
Domyślam się, że nie jest to publikacja absolutnie wszystkich zwierząt, które nie dotrwały do naszych czasów, ale te najbardziej znane i najciekawsze mamy okazję zobaczyć. Do tego dowiemy się jak bardzo zmienny jest nasz świat. Dzięki rozrysowanemu drzewu genealogicznemu poznamy, jakie zmiany zachodziły w świecie zwierząt oraz dlaczego w jakiś tam sposób jesteśmy dalekimi (bardzo dalekimi) kuzynami mamutów czy kotów domowych. Ale o tym dowiecie się śledząc linie pokrewieństwa zawarte w książce.
Zgodnie z rozkładem poszczególnych gałęzi drzewa genealogicznego w książce rozmieszczone są poszczególne informacje o minionych gatunkach. Wielkim plusem tej publikacji jest to, że poznajemy nie tylko dinozaury, z którymi najbardziej kojarzą nam się wymarłe zwierzęta, ale też poznamy bogactwo naczelnych czy innych ssaków oraz ptaków. Poza obszerną częścią poświęconą dinozaurom w książce znajdziemy bardzo dużo gatunków zwierząt, które wyginęły, w tym mamuty, trąbowce, moa i orły Haasta, oreopiteki, smilodony, jelenie olbrzymie, dronty dodo, tarpany, wilkowóry tasmańskie, liczne gatunki tygrysów, małp człekokształtnych i inne. Na początku poznamy pierwsze płazy i gady, zwierzęta jury i kredy, obejrzymy kopalną mapę świata, przyjrzymy się anatomii dinozaura, zobaczymy największe zwierzęta w historii i gdzie znajdują się najciekawsze zbiory historycznych zwierząt, poznamy znanych paleontologów, zobaczymy na mapie świata najważniejsze znaleziska, badaczy, którzy zajmowali się określonymi terenami, poznamy kilka teorii wymarcia dinozaurów, przejrzymy wszystkie giganty, zobaczymy jakie zwierzęta wyginęły niedawno, jakim to grozi w najbliższym czasie i jakie są tego teorie.
Ponad to - tak mniej więcej w połowie książki - przejdziemy się po najważniejszych muzeach na świecie i dowiemy się jakie prehistoryczne zwierzęta można w nich zobaczyć. Naszymi ulubionymi częściami publikacji są przede wszystkim bogate ilustracje zabierające nas podróż po ludzkich osadach, które przecież sąsiadowały z wędrującymi stadami zwierząt. Ważną rzeczą, której dowiedzą się młodzi czytelnicy będą informacje na temat tego, w jaki sposób udomowianie niektórych gatunków wpływało na rozrastanie się populacji innych. Każde zawarte w publikacji zwierzę omówiono mniej lub bardziej dokładnie. Jednym poświęcono kilka zdań, a innym dwie strony. Do tego materiały obfitujące w informacje przepleciono dużymi ilustracjami, dzięki czemu autorka daje dzieciom czas na relaks i wytchnienie w lekturze. Dużym plusem są też strony zawierające podsumowanie wcześniej zdobytej wiedzy, dzięki czemu młodzi czytelnicy będą mogli uporządkować sobie wiedzę. Na samym końcu lektury znajdziemy informacje o zwierzętach, które niedawno wyginęły i o kilku najważniejszych zagrożonych gatunkach. Nawet taka okrojona lista jest bardzo bogata.
Całość prezentuje się bardzo ładnie. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony duże ilustracje Nikoli Kucharskiej, ich bogactwo szczegółów, niesamowita żywotność bohaterów sprawiają, że sięga się po nią z wielką przyjemnością i nieco umyka uwadze to, że publikacja powstała przy udziale specjalistów (naukowców): Katarzyny Gładysz, Pawła Łaczeka, czyli mamy pewność naukowej rzetelności zawartych w niej treści. Idealna do rozkładania się z nią na łóżku czy dywanie i wielogodzinnego przeglądania, czytania. Ze względu na rozmiary zdecydowanie trudno upchać ją w torebce i zabrać na spacer, ale do plecaka już się zmieści.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia reklamuje tę książkę pod hasłem "Atlas zwierząt, jakiego jeszcze nie było!"

Otóż było, było, szacowna oficyno!

Polecam przyjrzeć się książce Nikoli Kucharskiej (ilustracje, koncepcja, projekt, okładka), a potem wziąć do ręki "Petites et grandes histoires des animaux disparus"
(http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4878511/petites-et-grandes-histoires-des-animaux-disparus) i porównać obie książki pod względem rozrysu rozkładówek, podziału treści i ilustracyjnej obróbki tematów...

Niech dociekliwi czytelnicy sami wyciągną swe wnioski

Otóż było, było, szacowna oficyno!

...

Na półkach: , , , , , , ,

Zapewne nie raz i nie dwa spotkaliście się z jakimś atlasem albo leksykonem zwierząt czy to na przykład fauny Polski, albo zwierząt tropikalnych, wodnych itd. Można mnożyć klasyfikacje i podziały. A czy zdarzyło Wam się choćby przejrzeć atlas zwierząt, które już nie stąpają po ziemi? I nie mam tu na myśli dinozaurów, bo o nich również powstało wiele publikacji, w których można przebierać. Mam na myśli książkę, w której poznalibyście chociaż część gatunków, które zniknęły na zawsze. Teraz macie okazję...

Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych Nikoli Kucharskiej to takie trochę kompendium wiedzy o gatunkach, które zostały wykreślone z listy stworzeń, jakie można obecnie spotkać w jakimkolwiek miejscu na ziemi. Oczywiście nie jest to publikacja, która zawiera wykaz wszystkich zwierząt, jakim nie było dane dotrwać do chwili obecnej, wszak jest ich tyle, że powstać musiałaby obszerna kilkutomowa encyklopedia dotycząca tego zagadnienia, ale te „najbardziej znane”.

Nim jednak poznamy same zwierzęta, warto byłoby przypomnieć sobie, jak to z tą ewolucją było naprawdę. I tutaj musimy zapoznać się z uproszczonym schematem ewolucji, który nie powinien sprawić trudności młodym czytelnikom, za to powinien rozbudzić w nich ciekawość i chęć poszerzania swojej wiedzy z zakresu prehistorii, historii i zoologii, ekologii. Jeśli więc Wasza pociecha wykazuje zainteresowanie wymienionymi zagadnieniami, wówczas... należy wspomóc jej zainteresowania.

Jak wiecie, nim na ziemi pojawiły się zwierzęta i ludzie, królowały płazy i gady. Nikola Kucharska przybliża więc pierwsze gatunki obu grup, by przeprowadzić młodego czytelnika przez jurę oraz kredę i dotrzeć do eocenu, i plejstocenu, które obfitowały w różne gatunki ssaków i ptaków, by w końcu dotrzeć do czasów wcale nie tak odległych.
Jednakże każda z omówionych istot jest opatrzona krótszym lub dłuższym komentarzem, dzięki czemu możemy dowiedzieć się czegokolwiek o każdej z nich.

W Zwierzętach, które zniknęły znajdziecie również wykaz paleontologów, którzy przyczynili się do poznania wielu gatunków wymarłych zwierząt. Do tego dochodzi mapa, na której zostały oznaczone miejsca, w których dokonano znaczących odkryć w dziedzinie paleontologii oraz inna, na której oznaczono muzea, w których można podziwiać prehistoryczne zwierzęta. Będziecie mieli także okazje poznać teorie wymierania, jakie zaprzątają głowy naukowców.

A wszystko to okraszone obłędnymi ilustracjami autorki, która ma niezaprzeczalny talent. Barwne, oddające odrobinę z przymrużeniem oka wizerunki zwierząt, które pozwalają zwizualizować sobie wiele stworzeń, zachwycą czytelników – nie tylko tych małych!

Zatem jeśli macie ochotę podarować dziecku (albo sobie) coś nowego, intrygującego, co poza dobrą zabawą pozwoli Wam odnaleźć w sobie żyłkę odkrywcy, a zdobywanie wiedzy Wam niestraszne... Sprawdźcie, jakie zwierzęta stąpały po ziemi, po której wy stąpacie.

"...wspólny czas do późnego wieczoru w przeglądaniu i czytaniu książki. Każda strona, każdy dział to niesamowita wiedza przekazana w zrozumiany sposób, piękne ilustracje, lekki tekst przyswaja się szybko.
Jednym słowem oswoiłyśmy się z dinozaurami i innymi gadami, podsumowując lekcję "praprzyrody", niektóre zwierzątka chętnie byśmy przygarnęli ;-)
Książkę polecamy każdemu i małemu i dużemu. Pod choinkę, na Mikołaja, urodziny i bez okazji..."

Więcej na blogu http://swiatwedlugmoichdzieci.blogspot.com/

Książkę polecamy każdemu i...

1996

Nikola Kucharska, która już prędzej zachwyciła młodych czytelników książeczką Opowiem ci mamo, co robią koty oraz Jak to działa? Ciało człowieka. Czy Zwierzęta, które zniknęły, zadowolą swoją zawartością młodych poszukiwaczy wiedzy?

Publikacja jest dopracowana pod każdym względem i zachwyca każdym szczegółem. Jest to dobra propozycja do wspólnego oglądania wraz z dzieckiem i poznawania naszego świata, takim jakim był dawniej, a także tego teraźniejszego, który niedługo może wyglądać zupełnie inaczej pozbawiony wielu zagrożonych gatunków zwierząt.

Dla kogo: od 7-8 lat wzwyż

Zaznaczam na wstępie dla kogo, bo sama się nabrałam :) Myślałam, że to taka duża, ładna książeczka z obrazkami i małą ilością tekstu, dla maluchów, o kilkunastu wymarłych w ostatnich latach gatunkach.

Błąd! Tzn. nie do końca...

Duża i ładna jest. Ale to nie tylko ostatnie lata. Nikola Kucharska (swoją drogą, cudowna Pani która stworzyła m.in. "Opowiem ci mamo, co robią koty") podeszła do sprawy kompleksowo. Mamy wszystkie gatunki zwierząt, które wymarły...od początku świata!

Konkretna książka, są przyczyny wymierania gatunków, podział na ery i gatunki żyjące i wymarłe w tych erach, wyszczególnione zwierzęta które wymarły niedawno i te, które są krytycznie zagrożone.

Ilustracje - bajka. Realistyczne i bardzo ładne, wszystko jest spójne i poukładane tak, jak powinno.

Podobnie jak "Atlas mitów" książka jest idealna do przeglądania na leżąco (lub dla osób z mocnymi rękami, na siedząco/stojąco). Jest wielka i dość ciężka, ale za to grafiki i tekst są świetnie rozmieszczone.

Dla kogo: od 7-8 lat wzwyż

Błąd! Tzn. nie do końca...

piękna książka, choć dramatyczna - uświadamia, ile niszczymy

piękna książka, choć dramatyczna - uświadamia, ile niszczymy

Swietny przeglad dla dzieciakow i doroslych!

Swietny przeglad dla dzieciakow i doroslych!

Dodaj cytat z książki Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych

Video