Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków

Okładka książki Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Okładka książki Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków
Ewa Kozyra-PawlakPaweł Pawlak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Mały atlas literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Mały atlas
Nasza Księgarnia
2018-09-05
2018-09-05
40 min.

Okładka książki Mały atlas psów i szczeniaków Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas psó... Ewa Kozyra-Pawlak, ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas kot... Ewa Pawlak, Paweł P...

Okładka książki Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach Teresa Blanch, Anna Gasol, Valentí Gubianas
Wielka księga ... Teresa Blanch, Anna...
Okładka książki W głębinach oceanu (pop-up) Anouck Boisrobert, Louis Rigaud
W głębinach oc... Anouck Boisrobert, ...
Okładka książki Jesteś moim przyjacielem Michael Engler, Joëlle Tourlonias
Jesteś moim pr... Michael Engler, Joë...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki Coś Marc Boutavant, Astrid Desbordes
Coś Marc Boutavant, Ast...

Seria małych atlasów wydana przez Ewę i Pawła Pawlaków jest prawdziwym arcydziełem sztuki.
Jest to pierwsza popularnonaukowa książeczka o motylach wydana dla dzieci i najpiękniejsza z całego cyklu .
Na ilustracje 3D składają się kolaże zrobione z kolorowych gałganków, patyczków, liści itp.
Do tego dochodzą cudowne akwarele, przepiękne impresjonistyczne fotografie, dziecięce obrazki Hani Cisło.
Wszystko całościowo daje efekt trójwymiarowości.
Po taki atlas chętnie sięgną nie tylko dzieci, ale i dorośli ze względu na niepowtarzalne zdjęcia i ilustracje, których nie uświadczy się w normalnym, stereotypowym atlasie owadów.
Tutaj motyle wraz z całym otoczeniem są jak żywe. Trudno to opisać, po prostu trzeba samemu wziąć do ręki i obejrzeć. Efekt jest niesamowity.
Motyle są naprawdę zjawiskowe i tak bardzo realne, że mamy wrażenie ,że jesteśmy gdzieś tam hen na łące i słyszymy odgłosy różnych owadów.

Autorzy przybliżyli nam ponad 20 gatunków motyli dziennych i nocnych razem.
Przedstawili zarówno bardziej popularne gatunki jak bielinek kapustnik, ale też i te bardzo mało spotykane jak i te ,o których wcale nie wiemy nic.
Jest cała masa ciekawostek o każdym z nich.
Przy niektórych gatunkach skupiono się też na ich odmianach. Co za tym idzie jest bardzo ciekawe ,że bielinek ma jeszcze inną odmianę jak bytomkowiec.
Skupiono się też na pokazaniu różnic w obrębie danego gatunku w wyglądzie skrzydeł samca i samicy, liczbie plamek itp., w kolorystyce grupy motyli w zależności od pory roku przepoczwarzania jak rusałka kratkowiec.
Przedstawiono też etapy rozwoju motyla na przykładzie niepylaka apollo począwszy od jajeczek, gąsienicy, poczwarki, skończywszy na osobniku dorosłym imago.
Omówiono efekty obronne motyli przed drapieżnikami jak odstraszające barwy, truciznę w czułkach, czy zapach odpychający wrogów.

Resztę kochani poczytacie sami o tym, które motyle zmieniają barwę z wiosennej na jesienną; jakie gatunki zapadają w sen zimowy a jakie w letni ,w postaci dorosłej; dlaczego modraszek jest podstępnym motylem i jeszcze dużo, dużo innych ciekawych rzeczy. Aż dech zapiera.

Oglądajcie, czytajcie, tłumaczcie dzieciom.
A może w lecie sami wybierzecie się na łąkę z całą rodziną i sami wykonacie podobny atlas dla potrzeb domowych.
Jedno z dzieci będzie malować, inne fotografować ,a kolejne robić wycinanki z gałganków ,które da mama lub z kolorowego papieru.
Moje dzieciaki już nie mogą się doczekać. Na razie zbierają skrawki materiałów, od czegoś trzeba zacząć.

Można zapadać w sen letni? Można! Latolistek cytrynek to robi, czego dowiedziałam się z tej niezwykle ilustrowanej książeczki!

Wspaniała książka, ciekawa i baaaardzo kreatywna, mojej córce wciąż muszę ją czytać i chociaż nazwy niektórych motyli są ciężkie dla przedszkolaka lubi je nazywać po swojemu ... BRAWA AUTOROM za pomysł i wykonanie, otrzymujemy nie tylko treść ale również kawałek serca w książce.

Mój zachwyt ilustracjami Pawlaków nie mija. Motyle to z natury wdzięczny temat dla artystów, więc nie spodziewałam się, że będzie inaczej - ilustracje w tej książce są piękne. Mój 2-letni syn od kilku miesięcy bardzo lubi oglądać tę książkę i powtarzać nazwy motyli, co dla dopiero uczącego się mówić maluch musi być niełatwe (zorzynek rzeżuchowiec i dorosłemu może sprawić kłopot w wymowie ;) ). Ilustracje są tak zajmujące, że jeszcze nie udało nam się przeczytać wspólnie treści tej książki. Mnie się ona podoba. Z jednej strony jest tu dużo anegdotek o tym, w jakich okolicznościach autorzy zetknęli się z wybranymi motylami, w końcu to ICH atlas. Z drugiej strony przemycono tu wiele informacji dotyczących życia motyli, ich zwyczajów, diety itp. w przystępnej dla maluchów formie. Moim zdaniem wypada to lepiej niż na przykład żaby czy pszczoły w serii "Opowiem ci mamo". Dla mnie "Mały atlas motyli" jest najlepszy z trzech atlasów Pawlaków.

Kupiony rok temu za grosze w dziale książek uszkodzonych (jakich uszkodzonych, znowu pytam?) wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Przypadkiem okazało się, że kupiłam prawdziwą perełkę. Znajduje się tam ponad 20 polskich gatunków motyli sportretowanych przy użyciu niezwykłych technik plastycznych - kolaż z tkanin (zapiera dech!),fotografie, dziecięce rysunki (te najbardziej zachwyciły moją córkę, która od razu zabrała się za naśladowanie),aż po modele z liści i patyczków. I nie ma tu żadnych egzotyczności - większość motylków my, zapaleni wędrowcy znamy z wycieczek i pieszych spacerów po bezkresach :-) To naprawdę niesamowite uczucie, kiedy odnajduje się w albumie coś, co znamy, co sami widzieliśmy i poznaliśmy. Wtedy od razu fakty dotyczące życia i rozwoju stają się o wieeele ciekawsze :-)
To nie tylko album, to prawdziwy elementarz dla początkującego motyloznawcy i wielbiciela tych owadów. Wcale nie trzeba być dzieckiem, żeby się zachwycić. Nas, rodziców, również zauroczył. Jest po prostu piękny - graficznie i tekstowo. Z grubymi, kartonowymi stronami. Z pełną odpowiedzialnością mogłabym tę książkę polecić na prezent!

To pierwsza popularnonaukowa książka moich dzieci. A spodziewałam się, że na pierwszy ogień pójdą dinozaury. Tylko że córka dinozaurów nie lubi. Kocha to, co piękne. “Mały atlas motyli” znalazła sama. Jest piękny.

Książeczka pełna niepowtarzalnych tkaninowych wyklejanek, delikatnych akwarelowych portretów i niesamowitych konstrukcji z patyków, drucików, sznurka i liści, urodą nie odstępujące żywych oryginałów. Do tego garść ciekawych opisów, autorskich zdjęć i przemyślanych kompozycji tekstowo-graficznych na każdej z grubych, kartonowych stronic.

Zachwycające połączenie kreatywności, umiejętności i wrażliwości na urodę natury, dzięki którym każdy z kolażowych portretów oczarowuje, tak w ogóle, jak w każdym szczególe, to dla mnie wystarczający powód, by książeczkę mieć na półce i z radością do niej wracać.

opinia - mamajanka
więcej: https://mamajanka.blogspot.com/2018/09/motyle-ze-szlakow-oraz-panstwa-pawlakow.html

Zachwycające połączenie...

Książka Mały atlas motyli jest wydana na grubych kartonowych kartach, obrazki są duże i wyraźne. Dlatego jeżeli chcecie zainteresować swoje dzieci otaczającym je światem, a także zaszczepić w nich ciekawość i miłość do przyrody, to jest to jedna z lepszych książek, aby ten proces rozpocząć.

W środku mamy 20 gatunków motyli, o każdym z nich jest trochę informacji i ciekawostek.

Już same nazwy motyli są ciekawe: rusałka admirał, zmrocznik przytuliak, przestrojnik trawnik, piórolotka, czerwończyk, przylepek nakropek i inne, ale ich opisy są jeszcze ciekawsze 🙂

Plamiec agreściak to motyl, którego gąsienica uwielbia liście agrestu, latolistek cytrynek jest w kolorze cytrynowym lub limonkowym, zmrocznik przytuliak to ćma, która lata o zmroku, a jej larwy lubią jeść przytulię, skrzydła piórolotki wyglądają jak ptasie pióra, a zarzynek rzeżuchowiec lubi rzeżuchę łąkową. Logiczne prawda?

Za to czerwończyk nie jest czerwony, tylko mieni się wieloma kolorami 🙂

Jeśli chodzi o stronę graficzną, to jest zachwycająca! W środku znajdziemy fotografie motyli, ale także przepiękne rysunki malowane akwarelami, i coś niesamowitego co jest w tych dwóch atlasach, czyli kolaże. Użyto do nich materiałów, sznurków, nitek i innych elementów, a efekt jest piorunujący. Motyle wyglądają jak prawdziwe, są piękne, szczegółowe i dopracowane. Prawdziwe cudo.

Książka ma twarde strony i zaokrąglone rogi.

Bardzo polecam ten i wcześniejszy atlas, są idealne na początek przygody z ornitologią i lepidopterologią (lub inaczej – nauką o motylach 😀 ).

To książki piękne, mądre i ciekawe, zdecydowanie warto poznać 🙂

Często w naszych ogrodach czy na balkonach mamy gości, o których możemy powiedzieć tylko tyle, że pięknie wyglądają i niestet nie znamy ich nazw. Nie wiemy co naprawdę lubią, gdzie najlepiej się czują, myślę tutaj o motylach, które piękne, barwne, przyciągające oko, są chyba jednymi z najbardziej ulubionymi przez nas owadami. Ja sama, bardzo często, nie umiałam odpowiedzieć dziecku na pytanie jak j któryś z motyli się nazywa, bo w głowie tkwią tylko te podstawowe ich nazwy jak bielinek, czy pawie oko. „Mały Atlas motyli” Ewy i Pawła Pawlaków, to prawdziwa skarbnica wiedzy, właśnie na ten, jakże ciekawy temat. Posiada formę wspaniałego barwnego elementarza, pięknie wydany na twardych kartkach, jest niewątpliwie interesującą lekturą nie tylko dla naszych latorośli. Każdy motyl ma swoją barwę fotografię i namalowany portret przez pana Pawła jak i wspaniale jest ukazany na kolażu pani Ewy. Rysunki małej Hani również oddają ich charakterystyczne cechy. Muszę się przyznać, że po raz pierwszy spotkałam się z nazwami: mieniak tęczowiec czy zorzynek rzeżuchowiec, dlatego z ogromną ciekawością przeglądałam tę wspaniałą galerię kolorowych bohaterów. Pozycja ta to fantastyczna pomoc dla nas rodziców. Będziemy mogli teraz odpowiadać na dziesiątki pytań swoich dzieci a i one same mnóstwo się z niej dowiedzą. Ja jestem pod bezwzględnym urokiem kolaży pani Ewy, które fantastycznie podpowiadają i jak można samemu wykonać taką pracę i dzieci na pewno z chęcią podejmą takie wyzwanie. Ja czytając niechcący z trójniaka przestrojnika zrobiłam co prawda przystojniaka, ale po dłuższym przyglądnięcia się, uważam, że dużo nie pomyliłam się. Fantastyczne, eleganckie, brązowe barwy, bardzo dobrze do niego pasują dodając mu elegancji.
Niedługo motyle zapadną w diapauzę, świat stanie się szarobury, dlatego myślę, że ta lektura bardzo dobrze ubarwi każdy dzień, przy okazji wzbogacając wiedzę.
Książkę, ogląda się jak albumy malarstwa, z pietyzmem i dokładnością i uwierzcie , że za każdym razem dostrzeże się jakiś nowy element. Dopracowana w najdrobniejszym szczególe, pozwala poszerzyć zainteresowania najmłodszych a jednocześnie pozwoli na spotkanie z prawdziwą sztuką. Gorąco polecam.

• Dla dzieci
  • Zwierzęta
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków