Służące do wszystkiego

reportaż
Marginesy
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska służące niewolnica kobieta bieda dominacja Przemoc
Inne

Zaprenumeruj „Przyjaciela Sług”!

Temat ciekawy a nieporuszany na szerszą skalę - aż to tej pory. Lektura jest naprawdę wciągająca, a opisanych jest wiele perspektyw, dzięki czemu dostajemy całkiem dokładny obraz życia tej grupy społecznej. Poziom merytoryczny nie odbiega od "Chłopek", mimo że książki dzieli kilka lat., więc zdecydowanie polecam.

Znakomita. W moim odczuciu równie dobra, a może nawet lepsza niż "Chłopki". O wielu aspektach pracy służących nie miałam pojęcia, podobnie jak o relacjach niektórych z nich z ich pracodawcami np. z Gombrowiczem.

Budowa książki, kompozycja, jest przemyślana. Powoli wprowadza nas i przeprowadza przez historię służby domowej, coraz to wchodząc w głąb, trochę jak w "Jądrze ciemności".

Słuchałam audiobooka, głos Magdaleny Schejbal jest wciągający. Podoba mi się jej intonowanie, wczuwanie się w postaci, gdy czyta ich wypowiedzi.

Ocenę podbiły wnioski, bardzo ciekawe, nie tylko podsumowujące przeszłość, ale i przyszłość. Tak by wnioski wprowadzić w życie.

Czy szanowne lewactwo potepiajace kościół wie, ze służącymi najbardziej zajęla sie matka Eleonora Motylowska, zakładajac zgromadzenie zakonne , wydobywajace slużące z biedy moralnej i ekonomicznej? Jest o tym w "bezstronnej " książce?

Niesamowicie wzruszająca, trudna i bolesna pozycja. Bez wątpienia warta przeczytania

Bardzo dobry reportaż. Szczegółowo analizuje sporo obszarów życia służących. Pokazuje tez jak się kształtowały zmiany oraz co się działo w czasach wojny. Czytało się ciężej niż chlopki, ale myśle ze warto.

Bardzo ciekawa książka. Podoba mi się, że autorka ugryzła temat z każdej strony np. jak jest wątek wojennych losów służących to dostajemy przykłady tych które poszły ze swoimi chlebodawcami do getta, tych które szantażowały wezwaniem służb a nawet tych które pomagały ukrywać Żydów. Zdecydowanie warto!

Ciekawa tematyka służby, tego jak ta profesja się zmieniała i jak służące były traktowane przez pracodawców.

Książka zdecydowanie mniej podobała mi się w przeciwieństwie do ,,Chłopek" Końcówkę w zasadzie czytałam już trochę na siłę.

• Reportaż