Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie

Okładka książki Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis Cykl: Opowieści niepoprawne politycznie (tom 4) historia
historia
Opowieści niepoprawne politycznie (tom 4)
Rebis
2018-11-27
2018-11-27
Żydzi Historia

Patronaty LC

Okładka książki Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową? Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 6,1
Atak na Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...
Okładka książki Nadchodzi III wojna światowa Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 7,2
Nadchodzi III ... Jacek Bartosiak, Pi...

Mogą Ciebie zainteresować

Pójdę na łatwiznę i napiszę jedną recenzję do obu części.

Autor porusza kwestie związane z Żydami. Żydzi są narodem, który wiele złego przeżył, ale również wiele złego zrobił. P. Zychowicz słusznie uważa, iż nie należy uważać Żydów ani za aniołów, ani za diabłów: to są po prostu ludzie i każdy jest jednostką indywidualną, podobnie jak Polacy, oto dobry przykład: jedni ratowali, a inni zabijali Żydów. Jednak i tutaj jest jedno ,,ale". O ile w każdym narodzie są ludzie źli i dobrzy, o tyle warto wziąć pod uwagę samą kulturę danego narodu, w tym przypadku jest to kultura żydowska, która uważa swoich ludzi za wybrańców, a pozostałych za tzw. ,,gojów". To pomaga zrozumieć jaką motywację mogą mieć Żydzi źle postępujący. Autor niestety się nie wziął pod uwagę tej kwestii.

Również nie rozumiem, dlaczego autor za każdym razem powtarza, iż nie ma nic złego na myśli, nie jest tym i tym, itp. Reklamuje się jako publicysta rzucający niewygodne i ostre tezy, a zachowuje się jak ktoś kto boi się na samą myśl o żydowskich czy polskich radykałach. W obu przypadkach (jak sam zresztą słusznie zauważył) obudzi się ,,święte" oburzenie i posypią się wyzwiska i nie rozumiem na co niezależny publicysta miałby się tym przejmować, a próby ułagodzenia i tak nic nie dadzą.

Pójdę na łatwiznę i napiszę jedną recenzję do obu części.

książka dla filosemitów i antysemitów oraz semitów

książka dla filosemitów i antysemitów oraz semitów

Gwałt ze szczególnym okrucieństwem dokonany na poprawności politycznej. Jeżeli jesteś antysemitą, to nie tykaj tej książki, gdyż ukazuje ona Żydów jako ludzi (z całym spektrum ludzkich cech).

Każda książka o żydach jest kontrowersyjna bo na świecie jest zasada-o żydach albo piszemy dobrze albo wcale.

Całkiem ciekawie opowiedziana, choć wyraźnie ma ta pozycja bardziej charakter popularnonaukowy, książka składa się z luźno powiązanych ze sobą historii o Żydach i ich czynach, chwalebnych i tych znacznie mniej.

Na półkach: , , , ,

Lubię spojrzenie Zychowicza na historię - to już druga jego książka, która trafiła w moje ręce i jestem przekonana, że nie ostatnia. Podtytuł wskazuje, że historie tu opowiedziane będą "niepoprawne politycznie", ale chyba bym tak tego nie ujęła. Po prostu autor nie jest fanatycznym obrońcą żadnej ze stron różnych opowiadanych konfliktów. Ani Polacy, ani Żydzi, ani Palestyńczycy nie byli bez winy. Zychowicz opowiada zarówno te pozytywne, jak i negatywne historie, a z nich wyłania się naród bardzo ciekawy. Z trudną i bolesną przeszłością, który dużo wycierpiał, ale który też na sam się czasem do swego cierpienia przyczyniał - a później także i do cierpienia innych, wierząc, że przecież Żydom nikt nie będzie niczego wypominał. Zychowicz wielokrotnie podkreśla, że nigdy naród nie jest dobry albo zły - tacy mogą być jedynie poszczególni ludzie. I o takich poszczególnych osobach też znajdziemy tu opowieści.
Część książki to historie napisane przez autora, druga część to rozmowy z ludźmi, którzy specjalizują się w historii Holokaustu czy w stosunkach międzynarodowych współczesnego Izraela. Zychowicz umiejętnie zadaje pytania, a to jego rozmówcy opowiadają o cierpieniach lub grzechach Żydów. W tych historiach nic nie jest czarno-białe, autor też stara się unikać własnych ocen, zachęcając za to do nich czytelnika. Osobiście lepiej mi się czytało ciągłe historie a nie wywiady, ale to zapewne kwestia gustu.
"Żydów 2" czytało się bardzo szybko, choć przecież nie jest to najcieńsza książka. Jednak mamy tu sporo dość krótkich rozdziałów, więc często po skończeniu jednego myślałam "a, jeszcze jeden" i nagle w parę dni książka się skończyła ;). Lekturę polecam, zwłaszcza tym, którzy o Żydach myślą stereotypowo, a w sumie niewiele się dotąd tematyką Izraela interesowali.

Jedna z lepszych książek Piotra Zychowicza - a czytałem wszystkie wydane do tej pory. Zawiera wiele nowych, nieznanych mi dotąd informacji mocniej lub luźniej związanych z szeroko pojętą tematyką Żydów. Nie daje gotowych odpowiedzi, zaciekawia, wzbudza emocje - a przy tym napisana jest przystępnie i lekko, co w Zychowiczu bardzo cenię. Polecam!

Wyborny zestaw tekstów, który dobitnie pokazuje nam, że absolutnie nic nie jest takie proste i czarno-białe jak się wydaje. A historie ludzi jak np. Chaim Rumkowski to materiał na 100 książek najlepszych specjalistów od biografii.
Wciąga bardziej niż najlepsza powieść.

Wciąga bardziej niż najlepsza powieść.

Dobra książka jak większość Pana Piotra. Nie czytam ich po kolei, ale z dwóch części o Żydach i jednej o Niemcach, lepsza dla mnie była o Niemcach. W tej części na pewno kilka ciekawych wywiadów i analiz, kilka średnich np. współczesne wojny Izraela. Ale na pewno każdy zajdzie w tej książce coś dla siebie. A ja się zabieram za Sowietów.

Zychowicz nie zawodzi. Przekrój tematów od zarania państwa Izrael do teraźniejszości. Po cichu w drugiej części liczyłam na więcej tematów współczesnych- ale autor jest historykiem, nie politologiem. Jest to typ monografii, gdzie czytelnik sam wyciąga wnioski. Uważam, że autorowi udało się pokazać cały gambit polityczny Żydów, gdzie całkowicie brakuje pomysłu na rozwiązanie problemu żydowsko-arabskiego .

Dodaj cytat z książki Żydzi 2. Opowieści niepoprawne politycznie

Ciekawostki historyczne