Ucho igielne

2018-10-17
2018-10-17
literatura polska
Inne

Okładka książki Myśliwski - Bocheński Rozmowy istotne Tomasz Bocheński, Wiesław Myśliwski
Ocena 8,0
Myśliwski - Bo... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

Moja ulubiona lektura pana Myśliwskiego! Jakoś tak przeczytałem ją w idealnym czasie dla siebie samego - przypasowała mi jej treść do mojego życia, do czasu, w którym się znajdowałem. :-) Bardzo polecam!

Myśliwskiego pamiętam jako autora, który z lekkością podejmuje tematy codziennego życia, a jednocześnie wydobywa z nich głębię nieuchwytną dla naszych umysłów przyzwyczajonych do schematów…

„Ucho igielne” należy do tych powieści, od których ciężko się oderwać, mimo, że wielokrotnie jesteśmy przytłoczeni nieraz gorzkimi wnioskami autora. Czytając Myśliwskiego, zdarzało mi się odkładać książkę, by przetrawić fragment tekstu. Uważam zatem, że powieść daje do myślenia, uwalnia umysł od schematów, pozwala sięgnąć głębiej, ale… Jestem zwolennikiem relatywnie rzadkiego czytania tego rodzaju książek. Łatwo wpaść w pułapkę melancholii, nadinterpretacji codziennych zjawisk, a sądzę, że postrzeganie świata w ten sposób bywa zgubne.

Gromka część autorów literatury w pewnym momencie pisania idzie na kompromis i odziera postaci z typowo ludzkich, a więc nieidealnych zachowań. Przyzwyczajeni do tego sztucznego zabiegu, zapominamy, że być człowiekiem to również popełniać błędy - nawet te głupie, nieadekwatne do sytuacji decyzje, które później wypieramy z pamięci.

Proza Myśliwskiego to także proza życia. Nie każde wydarzenie, spotkanie, poznana osoba ma sens. "Ucho igielne" jest książką w specyficzny sposób swojską, traktującą o normalnych kolejach losu, pozbawioną nadmiernie występującego efektu motyla. Sądzę, że jak mało która lektura, nadaje się, by uciec z nią od codzienności. Jeśli czujesz, jak życie przecieka Ci między palcami w związku z nadmierną ilością obowiązków oraz wypaleniem zawodowym, to warto byś zakosztował "Ucha Igielnego". Istnieje szansa, że oczyści Twój umysł, pozwoli spojrzeć na Twoje życie z nowej, nieznanej perspektywy. To jedno z tych niesamowitych dzieł kultury, które pozwalają zbliżyć się do celebrowania chwili. Nawet, jeśli nie zawsze ma ona doniosłą wartość, czy jakiekolwiek znaczenie dla świata poza Tobą.

O czym jest sama książka?
O życiu, przemijaniu, chwilach, które trwają w naszej pamięci przez całe życie. Innymi słowy, nie potrafię jej opisać adekwatnie - trzeba przekonać się samemu 🤷🏻‍♂️

Oczywiście, daję zasłużone maksimum gwiazdek, ale...
...Z zastrzeżeniem, żeby wygospodarować sobie na nią cały weekend, bo od lektury ciężko jest się oderwać, a szkoda zatracić magię chwili 😉

A może czytać to trzeba w odpowiednim wieku? Tylko jaki to odpowiedni wiek: ten "stary" co ogląda się w tył na nie-starość? Czy ten "młody" co patrzy do przodu na nie-młodość?
Myśliwski dostał umiejętność zatrzymywania czasu. Co tutaj czasami mu się udawało. A czasami nie.
Jak to bywa z takimi książkami. Jednych przyprawi o zachwyt, a innych o znużenie. Taki to los przyszłych Noblistów :)

Nie rozumiem zachwytów nad tym dziełem.

Nie rozumiem zachwytów nad tym dziełem.

Młodość spotyka się ze starością. Ja młode i ja stare, po życiu. Obserwują się nawzajem jakby były dwiema zupełnie osobnymi osobami. Starość zna młodość, ale udaje, że wcale nie. A młodość?
Niezwykła, filozoficzna, pełna głębokich przemyśleń, do czytania powoli.

Niezwykła, filozoficzna, pełna głębokich przemyśleń, do czytania powoli.

początek trudny, nie tak oczywisty jak poprzednie dzieła myśliwskiego. Za to potem już nie można się oderwać.

Dzięki takim dziełom literatura zasłużenie nosi miano pięknej.

Dzięki takim dziełom literatura zasłużenie nosi miano pięknej.

Pokaż mimo to video - opinia

To moje pierwsze spotkanie z prozą Wiesława Myśliwskiego i na pewno nie ostatnie. Słuchałem w wersji audio w bardzo dobrym wykonaniu Jerzego Radziwiłłowicza. Książka momentami rewelacyjna, niektóre wątki wspaniałe np. spotkanie z okazji jubileuszu szkoły lub historia o fryzjerze. Inne fragmenty znacznie słabsze, ale ogólnie polecam gorąco.

Brak wrażliwości dla bohaterów, jak i dla czytelników. Przemoc w co drugim rozdziale i dojmująca obojętność głównego bohatera pozostawia wrażliwego czytelnika tylko
z uczuciem rozgoryczenia i bezradności. Obiekt miłości narratora, w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie jest nawet bohaterką ludzką, co bardziej wyobrażoną w umyśle głównego bohatera. Z resztą może oprócz matki, każda z przedstawionych postaci żeńskich jest przedstawiona z patriarchalnego punktu widzenia. Książka zawiera pseudo głębokie, dziaderskie przemyślenia na temat życia i ludzi. Książka tylko dla tych, co mentalnie utkwili w latach 50. Polecana przez Jerzego Illga - to już jest anty-recenzja sama w sobie.
Z jedynych zalet mogę wymienić styl i sposób pisania, momentami ciekawy. Oraz rozdział o fryzjerze, również dobry raczej pod względem zabiegu stylistycznego i tego że mocno odbiega od konstrukcji całej powieści. I może właśnie dla tego dobry, niczym wyjątek potwierdzający regułę.
Nie było warto i nie polecam.

Powieść szkatułkowa, filozoficzny traktat o życiu – narrator opowiada o swojej rodzinie, znajomych i wydarzeniach z przeszłości. Nie jest to ciągła opowieść – raczej fragmenty, impresje z życia bohatera.
A wszystko zaczyna się od przepowiedni, którą autor usłyszał od cyganki, że dożyje d o81 lat. Kiedy ten rok nadchodzi zaczyna wspominać swoje życie. Jest to takie spotkanie przeszłości i młodości ze starością – spotkanie młodego i starego narratora. Bez młodości nie dało by się wytrzymać ze starością jak mówi narrator.
Przepiękna i przecudowna opowieść o miłości, tęsknocie, o przemijającym czasie i o mądrości życiowej, o zdobywaniu doświadczenia, prawach młodości i o ludzkich lękach.
Fenomenalna opowieść – nie ma porywającej akcji i nie dzieje się nic z pozoru ciekawego, ale sposób w jaki pisze autor i literacki poziom powieści robi wrażenie i mnie absolutnie wciągnął w ten nurt. No czaruje totalnie. Powieść czyta się w całkowitym skupieniu z niezwykłą uważnością. CUDO! Na pewno sięgnę po kolejne powieści tego pisarza - absolutnie wirtuoza i giganta pióra.