Pierwszy naród ukarany

Okładka książki Pierwszy naród ukarany Mikołaj Iwanow
Okładka książki Pierwszy naród ukarany
Mikołaj Iwanow Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe PWN
1991-01-01
1991-01-01

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 55 (09/2017) Marcin Bartnicki, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Krzysztof Jasiewicz, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Nasierowski, Jakub Ostromęcki, Peter Padfield, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Marian Słowiński, Tomasz Stańczyk, Hipolit Statkiewicz, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Marcin Bartnicki, S...

Bardzo informatywne dogłębna książka. Sporo analizy jak i dlaczego doszło do czystek Polskich na tzw. Kresach Wschodnich.

W trakcie czytania ale gorąco polecam fanom Historii.

Pozdrawiam
Maciej Slupsk 2021

W trakcie czytania ale gorąco polecam fanom Historii.

Pozdrawiam
Maciej Slupsk 2021

Opis makabrycznych wydarzeń, które miały miejsce poza głównym nurtem historii Polski, wskutek czego są w Polsce prawie nieznane. Otóż w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w republikach ZSRR partia komunistyczna lansowała mocno internacjonalizm i tzw. „korienizację”, czyli powrót do korzeni różnych grup narodowościowych, przeciwstawiając je lokalnym tendencjom nacjonalistycznym. Skorzystały na tym mniejszości narodowe, w tym Polacy.
I tak powstała „Marchlewszczyzna” czyli polski rejon autonomiczny na Ukrainie, w okolicach Żytomierza, a nieco później „Dzierżyńszczyzna” na południowy zachód od Mińska.
W obu rejonach polski miał charakter języka urzędowego, z rozprawami sądowymi włącznie. Powstały polskie szkoły i czasopisma, przesiąknięte ideologią komunistyczną, lansowaną przez działaczy, którzy uciekli z Polski (m.in. Tomasz Dąbal),jak się później okazało nieskutecznie.
Niektóre informacje na ten temat były wręcz zaskakujące dla polskiego czytelnika. Oto okazało się, że polskojęzyczna ludność Żytomierszczyzny to wcale nie była żadna szlachta, nawet zaściankowa, lecz … dawni uniccy chłopi, którzy nie chcieli przejść na prawosławie i spolonizowali się w połowie XIX wieku po przejściu na katolicyzm w obrządku łacińskim. Nawiasem mówiąc, mimo masowych zsyłek mieszkańców rejonu do Kazachstanu, okolice Żytomierza to w dalszym ciągu największe na Ukrainie skupisko osób, które deklarują się jako Polacy.
Odwrotnie było na Dzierżyńszczyźnie, gdzie polska ludność to była właśnie owa szlachta zaściankowa. Lepiej wykształcona i niby bardziej uświadomiona narodowo, ale tylko teoretycznie.
Jedni i drudzy stawiali ostry opór kolektywizacji, w obu przypadkach nieskuteczny i z tragicznymi konsekwencjami. A jakimi i kto okazał się bardziej zdeterminowany? Warto przeczytać.
Zaskakujące jest to, że przy całym naszym umiłowaniu martyrologii i kulcie ofiar całkowicie zapomina się o tysiącach rodaków z Marchlewszczyzny i Dzierżyńszczyzny, nie upominając się o nich i nie upamiętniając ich losów, co np. na Ukrainie nie spotkałoby się dziś z żadnym oporem.

• #_Kupić
  • ZSRR
  • Z polecenia
  • Posiadam książkę
  • Historia społeczna
  • Historia polityczna

Dodaj cytat z książki Pierwszy naród ukarany