rozwińzwiń

Pierwszy naród ukarany

Okładka książki Pierwszy naród ukarany Mikołaj Iwanow
Okładka książki Pierwszy naród ukarany
Mikołaj Iwanow Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 55 (09/2017) Marcin Bartnicki, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Krzysztof Jasiewicz, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Nasierowski, Jakub Ostromęcki, Peter Padfield, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Marian Słowiński, Tomasz Stańczyk, Hipolit Statkiewicz, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,8
Historia Do Rz... Marcin Bartnicki, S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
130
114

Na półkach:

Bardzo informatywne dogłębna książka. Sporo analizy jak i dlaczego doszło do czystek Polskich na tzw. Kresach Wschodnich.

W trakcie czytania ale gorąco polecam fanom Historii.

Pozdrawiam
Maciej Slupsk 2021

Bardzo informatywne dogłębna książka. Sporo analizy jak i dlaczego doszło do czystek Polskich na tzw. Kresach Wschodnich.

W trakcie czytania ale gorąco polecam fanom Historii.

Pozdrawiam
Maciej Slupsk 2021

Pokaż mimo to

avatar
1047
999

Na półkach: , , , ,

Opis makabrycznych wydarzeń, które miały miejsce poza głównym nurtem historii Polski, wskutek czego są w Polsce prawie nieznane. Otóż w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w republikach ZSRR partia komunistyczna lansowała mocno internacjonalizm i tzw. „korienizację”, czyli powrót do korzeni różnych grup narodowościowych, przeciwstawiając je lokalnym tendencjom nacjonalistycznym. Skorzystały na tym mniejszości narodowe, w tym Polacy.
I tak powstała „Marchlewszczyzna” czyli polski rejon autonomiczny na Ukrainie, w okolicach Żytomierza, a nieco później „Dzierżyńszczyzna” na południowy zachód od Mińska.
W obu rejonach polski miał charakter języka urzędowego, z rozprawami sądowymi włącznie. Powstały polskie szkoły i czasopisma, przesiąknięte ideologią komunistyczną, lansowaną przez działaczy, którzy uciekli z Polski (m.in. Tomasz Dąbal),jak się później okazało nieskutecznie.
Niektóre informacje na ten temat były wręcz zaskakujące dla polskiego czytelnika. Oto okazało się, że polskojęzyczna ludność Żytomierszczyzny to wcale nie była żadna szlachta, nawet zaściankowa, lecz … dawni uniccy chłopi, którzy nie chcieli przejść na prawosławie i spolonizowali się w połowie XIX wieku po przejściu na katolicyzm w obrządku łacińskim. Nawiasem mówiąc, mimo masowych zsyłek mieszkańców rejonu do Kazachstanu, okolice Żytomierza to w dalszym ciągu największe na Ukrainie skupisko osób, które deklarują się jako Polacy.
Odwrotnie było na Dzierżyńszczyźnie, gdzie polska ludność to była właśnie owa szlachta zaściankowa. Lepiej wykształcona i niby bardziej uświadomiona narodowo, ale tylko teoretycznie.
Jedni i drudzy stawiali ostry opór kolektywizacji, w obu przypadkach nieskuteczny i z tragicznymi konsekwencjami. A jakimi i kto okazał się bardziej zdeterminowany? Warto przeczytać.
Zaskakujące jest to, że przy całym naszym umiłowaniu martyrologii i kulcie ofiar całkowicie zapomina się o tysiącach rodaków z Marchlewszczyzny i Dzierżyńszczyzny, nie upominając się o nich i nie upamiętniając ich losów, co np. na Ukrainie nie spotkałoby się dziś z żadnym oporem.

Opis makabrycznych wydarzeń, które miały miejsce poza głównym nurtem historii Polski, wskutek czego są w Polsce prawie nieznane. Otóż w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w republikach ZSRR partia komunistyczna lansowała mocno internacjonalizm i tzw. „korienizację”, czyli powrót do korzeni różnych grup narodowościowych, przeciwstawiając je lokalnym tendencjom...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    4
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • #_Kupić
    1
  • ZSRR
    1
  • Z polecenia
    1
  • Posiadam książkę
    1
  • Historia społeczna
    1
  • Historia polityczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierwszy naród ukarany


Podobne książki

Przeczytaj także