Macocha

2017-12-20
Julia Różewicz
literatura czeska
Inne

Okładka książki Fabularie nr 2 (26) 2021 Łukasz Barys, Michał Cichy, Agnieszka Czoska, Piotr Dardziński, Maciej Dobosiewicz, Victor Ficnerski, Konrad Góra, Justyna Hankus, Natasha Helvin, Petra Hůlová, Klara Hveberg, Miljenko Jergović, Karolina Kapusta, Michał P. Lipka, Anna Maślanka, Marcin Mielcarek, Ewa Olejarz, Redakcja magazynu Fabularie, Emilia Walczak, Małgorzata Wątor, Aleksandra Woźniak-Marchewka
Fabularie nr 2... Łukasz Barys, Micha...
Okładka książki Fabularie nr 2 (17) 2018 L'ubomir Feldek, Anna Frajlich, Petra Hůlová, Robert Kania, Marcin Królikowski, Danka Markiewicz, Grzegorz Pełczyński, Ján Púček, Redakcja magazynu Fabularie, Dawid Szkoła, Magdalena Wichrowska, Olga Wróbel
Fabularie nr 2... L'ubomir Feldek, An...

Mam problem z tą książką, ciężko mi stwierdzić Co o niej myślę. Wiem że tłumacz zrobił dobrą robotę, jednak nie potrafiłam się emocjonalnie wczuć w książkę. Nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia, po prostu była.

Hm.... po "Czeskiej pornografii" ta książka wydaje się być świetna. Wydaje się, ale nie jest. Przynajmniej dla mnie. Po lekturze dwóch książek tej autorki już wiem, że Hůlová nie będzie należała do grona moich ulubionych pisarzy. "Macocha" zupełnie nie współgra ze mną, nie bardzo chyba też rozumiem o co autorce chodzi, a jej styl pisania mnie drażni. Bohaterka próbuje być "fajna", a ja na takich mam alergię. Opowiada o sobie rzeczy, które ani nie są spójne, ani ciekawe. Nie bardzo podoba mi się jako całość, chociaż w lekturze była lekka i zwyczajna, ot czytadło dla miłośników frustracji. Cóż, być może nie jestem właściwym odbiorcą tej literatury. Całość oceniam jako dobrą, ponieważ napisane jest to nieźle i z pewnością będą tacy, na których zrobi to lepsze wrażenie.

Podchodzilam kilka razy do tej pozycji. Niestety dotarlam tylko do 80 strony, dalej nie dalam rady.

Petra Hulova w Pradze jest pisarskim geniuszem niczym Dorota Maslowska w Warszawie.

Mam pewien problem z "Macochą". Nie wiem, jak ją odczytywać. Jako autobiografię czy alternatywne życie pisarki... ciężko mam z tą swoją opinią. Czytając początek myślałam, że to będzie powieść lekka, łatwa i przyjemna, ale jak tak nie było. Temat ciężki i czytanie sprawiało problem. Jednak warto się zapoznać.

Drażni mnie w czasie czytania ta książka i wciąga. Irytuje i nie mogę jednak jej porzucić. Przede wszystkim dlatego, że Hůlová świetnie pisze. Bawi się słowami, zdaniami, przysłowiami, kalkami słownymi. Wymyśla nowe słowa. Mam przy tym wrażenie, że ogromna w tym również zasługa tłumaczki – Julii Różewicz, bo są tam takie drobnostki, ewidentnie spolszczone i genialnie pasujące.
[...]
całość:

Gorąco polecam. Poruszająca literatura wysokich lotów.

Gorąco polecam. Poruszająca literatura wysokich lotów.

Bo życie ma słodko-gorzki smak.

Bo życie ma słodko-gorzki smak.

Jestem rozczarowana. Po wielu pozytywnych recenzjach spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Natomiast dostałam zwykłą "sałatę zdaniową" która nie układa się w nic konkretnego. Męczyła mnie ta książka, nie zapadła w pamięć. Zdarzyło się, że czytałam 2razy ten sam rodzial bo sie nawet nie zorientowalam, ze jest za mna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Julia, kobieta po przejściach, żona, matka kochanka..
Ze swojego balkonu ma najlepszy pogląd na otaczającą ją rzeczywistość. Tu marzy, analizuje i żyje...

Warto dać sie zaprosić Juli do jej mieszkania i wpaść w ten niesamowity potok słów, zatopić się w inteligentnej grze słownej i rozkoszować się językiem i genialnym doborem słów..

Ja, jestem całkowicie powalona ciężarem tego monologu. Bo jest ciężki i trudny ale jednocześnie jak wiele w nim swobody i luzu. Bo nasza bohaterka słowa wypluwa niczym maszyna. Nie ma tu tematów tabu, tematów trudnych czy gorszących. Nasza Julia opowie nam o wszystkim .. O tym co ją trapi smuci, wnerwia, boli, irytuje...O tym jak to jest być kobietą, matką, żoną...
Kalejdoskop emocji i takie emocje wywołuje w czytelniku. Przeróżne..

I można Julię lubić lub nienawidzić. Można jej współczuć lub być zdania : masz za swoje, ale na pewno nie można przejść obok niej obojętnie bo Julia jest jak ta książka , nie da o sobie zapomnieć.

Niesamowity talent, bo stworzyć takie COŚ to jest naprawdę coś. Po raz kolejny na wielki plus zaskoczyła mnie literatura czeska, a autorce gratuluje talentu i trochę zazdro ;) bo też bym chciała tak pisać..

Julia, kobieta po przejściach, żona, matka kochanka..
W swoim monologu zabierze nas w niełatwe rejony swojego życia, odkryje swoje tajemnice i mroczne zakamarki życiowej historii... Ten monolog może cię rozbawić, powalić, zirytować, zmęczyć a nawet czegoś o życiu nauczyć.....

• Literatura czeska

Petra Hůlová Macocha Zobacz więcej